Test kosačiek na trávu 2017

Kosačka Bosch Rotak Ak máte rodinný domček, chatku alebo disponujete pozemkom, kosenie je pre vás samozrejmosťou. Starostlivosť o trávnik závisí predovšetkým od kosačky, takže jej výberu treba venovať patričnú pozornosť. V súčasnosti nemáte k dispozícii len benzínové kosačky alebo elektrické kosačky, ale čoraz väčšiu popularitu získavajú šikovné robotické kosačky schopné pokosiť pozemok úplne bez pomoci.

Keďže je ponuka výrobcov naozaj bohatá, pripravili sme prehľadne zoradené najlepšie kosačky. Náš priebežne aktualizovaný test kosačiek je pravidelne zostavený nielen na základe názorov a skúseností širokej verejnosti, ale do úvahy vždy berieme i výsledky nezávislých testovacích spoločností. Ak ale máte iné skúsenosti, môžete test doplniť v diskusií vlastným názorom, čím pomôžete ostatným návštevníkom našej stránky.

Akú kosačku?    test benzínových kosačiek   |   test elektrických kosačiek   |   test robotických kosačiek

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Test – najlepšie benzínové kosačky – TOP 6


  HodnotenieCena odRecenzie
1.VeGA 46 HWXV
249,00 EURČítať recenzie
2.HECHT 5534 SWE 5IN1
399,90 EURČítať recenzie
3.Weibang WB 536 SB VDOV
777,00 EURČítať recenzie
4.GTM GTM 500 SP1 SC H
445,00 EURČítať recenzie
5.VeGA 4855 SXH
329,00 EURČítať recenzie
6.GTM 460 SP1 SCH
351,00 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku benzínových kosačiek


Test – najlepšie elektrické kosačky – TOP 8


  HodnotenieCena odRecenzie
1.Bosch Rotak 43 Ergoflex
225,00 EURČítať recenzie
2.Bosch Rotak 32
278,00 EURČítať recenzie
3.AL-KO Comfort 40 E
155,00 EURČítať recenzie
4.Rotak 37 LI Ergoflex, aku
462,00 EURČítať recenzie
5.HECHT 1803 S
239,90 EURČítať recenzie
6.Riwall REM 3816
103,00 EURČítať recenzie
7.FIELDMANN FZR 2040 E
123,41 EURČítať recenzie
8.Gardena PowerMax 42 E
212,00 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku elektrických kosačiek


Test – najlepšie robotické kosačky – TOP 6


  HodnotenieCena odRecenzie
1.Gardena R70 Li
1 222,19 EURČítať recenzie
2.Husqvarna Automower 320
2 245,00 EURČítať recenzie
3.Gardena R 40Li
1 037,00 EURČítať recenzie
4.
Robomow RC 312
1 829,00 EURČítať recenzie
5.
VIKING iMow MI 632
1 690,00 EURČítať recenzie

[sc:vysvetlivky]

Ako vybrať najlepšiu kosačku na trávu?

 1. Aký pozemok máte? Je príliš členitý, nerovný, alebo ide o rovinku? Strunové kosačky sú ideálne na kosenie kopcovitých a strmých pozemkov. Benzínové kosačky sú mohutnejšie, majú väčšie zberné koše, čím sa hodia na rozlohou väčšie záhrady. Elektrické kosačky sú ideálne na kosenie mestských záhrad, nakoľko sú tiché a susedov nebudú rušiť.
 2. Podvozok z plastu, z kovu alebo z hliníku? Kovový podvozok sa považuje za pevnejší, ale potrebuje ochranné nátery, teda sa oň musíte trošku viac starať. Plastový je ľahší, a tak sa kosačkou lepšie manipuluje. Hliníkový podvozok je podľa mnohých záhradkárov najlepšou voľbou, nakoľko nekoroduje a je dostatočne pevný.
 3. Aká je rozloha pozemku? Disponujete menší pozemok, alebo potrebujete kosiť väčšiu záhradu? Do malej záhradky nemusíte kupovať cenovo náročnú a extra výkonnú kosačku, a naopak, veľká záhrada si nevystačí s jednoduchou kosačkou.
 4. Potrebujete aj funkcie navyše? Niektoré modely kosačiek majú šikovné zberné koše, do ktorých padá pokosená tráva, iné zas vedia rovno aj mulčovať. Samozrejmosťou by mala byť nastaviteľná výška rukoväte, najmä ak budete niekedy kosiť vy a inokedy zas vaša partnerka alebo syn. Určite zisťujte spôsob čistenia, pretože niektoré modely vedia mať naozaj oveľa náročnejší spôsob údržby v porovnaní s inými modelmi z rovnakej triedy.
 5. Aký výkon by mala mať kosačka? Malý pozemok s rozlohou do 300 m2 si vystačí aj s výkonom okolo 1000W. Väčší pozemok do asi 800 m2 potrebuje výkon aspoň 1200 W. Ak máte pozemok s rozlohou približne 1300 m2 vyberajte kosačku s výkonom minimálne 1500W. Čím väčší pozemok, tým vyšší výkon potrebujete.
 6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test kosačiek na trávu vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Aké sú benzínové kosačky?

Benzínové kosačky sú buď s pohonom kolies (vhodné hlavne na kosenie väčších pozemkov), alebo bez pohonu (na kosenie menších pozemkov). Benzínové kosačky bez pohonu sú ale o čosi hlučnejšie.

Kosačky na benzínový pohon sú ťažšie ako elektrické, ale na druhej strane disponujú väčšími zbernými košmi a sú pohodlnejšie lebo nepotrebujú kábel. Niektorým nevyhovujú kvôli nákladom na benzín a tiež preto, že sú nevhodnejšie na svahy so stúpaním viac ako dvadsať stupňov.

Aké sú elektrické kosačky?

Elektrické kosačky na kosenie trávy sú určené predovšetkým na menšie pozemky, nakoľko je vzdialenosť kosenia obmedzená káblom. Na druhej strane, pokiaľ vám nevadí predlžovanie ďalším „predlžovákom“, pokosíte toho viac. Je to otázka voľby konkrétneho záhradkára.
Hlavnou výhodou je tiché kosenie a menej náročná údržba, v podstate potrebujete čistiť od trávy hlavne nôž.

Aké sú strunové kosačky?

Strunové kosačky sú ideálne na kosenie strmých svahov, nerovných pozemkov a bezpečne pokosíte aj trávu trebárs pod okrasnými kríkmi i okolo kmeňov stromov – aj preto ich niektorí záhradkári dokupujú k benzínovej/elektrickej kosačke.

Nevýhodou je dokupovanie strún, čo môže byť hlavne pri neznačkových kosačkách problémom.

Aké sú robotické kosačky?

Robotické kosačky si poradia dokonca aj s pozemkom o rozlohe viac ako 2500 m2, takže bude nepretržite kosiť približne tri hodiny. Podobne ako robotické vysávače, robotické kosačky majú vstavanú batériu, ktorá sa nabíja.

Pokiaľ ide o stúpanie pozemkov, drahšie modely pokosia aj strmší svah (do 45 stupňov). O krádež takejto kosačky nemusíte mať strach, väčšina modelov je zabezpečená PIN kódom, teda aj keď kosačku niekto ukradne nič ňou nepokosí.

Aký záber majú nože kosačiek?

Kosačky na trávu majú rôzny záber, teda rôzne široké nože.

Menšie záhradky do 300 m2 si vystačia so šírkou noža do 35 centimetrov. Záhradka s rozlohou do 800 m2 vyžaduje nôž široký do 46 centimetrov. Pozemok do rozlohy 1300 m2 vyžaduje šírku okolo 50 centimetrov, pozemok veľký cca 2500 m2 potrebuje záber noža širší ako 50 centimetrov.


Lacné KOSAČKY už od 48,20 EUR

Pomohol vám náš test kosačiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie kosačky na trávu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

3 komentářů

  1. lukas

   Dobrý deň, aké modely týchto značiek, by ste čitateľom doporučil? Náš rebríček vychádza z testov hlavne v Nemecku, kde uvedené značky majú veľmi dobré referencie.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *