Test lyží

Lyže Head Lyžovanie, pre mnohých najobľúbenejší zimný šport, vyžaduje predovšetkým kvalitné lyže. Aj ostrieľanejší lyžiari majú niekedy s kúpou nových lyží problém – je preto dobré občas sledovať aj test lyží, ktorý vám ponúkne lepší prehľad o aktuálnych modeloch vrátane ich hodnotenia, vďaka čomu si lepšie vyberiete tie najlepšie lyže.

V súčasnosti nájdete viaceré značky lyží, ktoré sa snažia navzájom si konkurovať nielen dizajnom, ale i kvalitou a pohodlím. Nezávislý test lyží prináša kupujúcemu objektívnosť, pretože jednotlivé modely lyží boli testované nielen testovacími spoločnosťami (najmä nemecký SKIMAGAZIN, český SNOW a ONTHESNOW magazín a ďalšie zdroje), ale i odborníkmi z tejto oblasti. K dispozícii tak máte šikovný prehľad o najlepších modeloch.

Na našej stránke vám prinášame aj stručné rady, podľa ktorých jednoduchšie vyberiete lyže pre seba alebo pre svojich blízkych. Zároveň máte možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti v diskusií pod textom – poradíte tak ostatným alebo vyjadríte vlastnú skúsenosť.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Test – najlepšie pánske lyže

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Nordica Enforcer 93 2016/17
5 Stars506,00 EURČítať recenzie
2.ROSSIGNOL Experience 84 HD 2016/17
5 Stars549,99 EURČítať recenzie
3.Salomon QST 92
5 Stars475,00 EURČítať recenzie
4.Atomic Vantage X 83 CTI
5 Stars579,90 EURČítať recenzie
5.Fischer RANGER 98 TI 2016/17
5 Stars398,37 EURČítať recenzie
6.Salomon X-PRO MG Lithium 10 2015/16
4 Stars286,00 EURČítať recenzie

Test – najlepšie dámske lyže

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Elan Interra Power
5 Stars478,00 EURČítať recenzie
2.Atomic Vantage 90
5 Stars721,00 EURČítať recenzie
3.Atomic Redster Edge GS 2016/17
4.5 Stars461,00 EURČítať recenzie
4.Elan Delight Swarovski
4.5 Stars499,96 EURČítať recenzie
5.Head Pure Joy 2016/17
4 Stars285,00 EURČítať recenzie

INFO: Všetky vyššie uvedené typy lyží sa umiestnili na popredných pozíciách v rôznych testoch, ako je napríklad nemecký SKIMAGAZIN, český SNOW a ONTHESNOW magazín a to v kategórii All mountain lyže (vyberali sme najmä kategória pre klasické celodenné lyžovanie na upravených zjazdovkách). Ak chcete za lyže ušetriť, môžete sa svojho predajcu spýtať, či nemá lyže rovnakej modelovej rady s iným rokom výroby. Napríklad 2015/16, namiesto 2016/17.


Ukázať celú ponuku LYŽÍ


Zdroj obrázků: www.heureka.sk

[sc:vysvetlivky]

Aké značky lyži patria medzi najlepšie?

Lyže pre rekreačných lyžiarov sa pohybujú v cenovej hladine od 150 EUR do 750 EUR. Zastávame názor, že pre kvalitné lyžovanie je treba siahnuť do vrecka hlbšie a pripraviť si cca 450 EUR. Vyššia cenová hladina väčšinou znamená, že sa jedná o najlepšie modely danej značky. Medzi najlepšie výrobcu patria značky ako Atomic, Head, Elan, Salomon, Voelkl, Fischer, Blizzard, Rossignol, Dynastar či K2.

Ako mám vybrať lyže?

 1. Zhodnoťte svoje schopnosti. Úplne na začiatku potrebujete vedieť, ako ste na tom so skúsenosťami. Začiatočníci ocenia jednoduché a hlavne pomalšie lyže, pokojne aj lacnejšie modely lebo ešte netušia, či pri lyžovaní zostanú. Pokročilí lyžiari vyžadujú rýchlejšie a komfortnejšie lyže, nakoľko ich lyžovanie baví a radi sa mu venujú. Pokročilí kupujú výkonné lyže, experti si potrpia na cenovo náročnejšie modely exkluzívnejších lyží.
 2. Miesto lyžovania. Väčšina lyžuje na upravených zjazdovkách, no nájdu sa aj odvážnejší lyžiari, ktorí kupujú lyže na neupravené plochy alebo tzv. free ride.
 3. Váha lyžiara. Pri výbere lyží rešpektujte svoju váhu. Zdá sa to ako maličkosť, no hlavne lyžiari s nadváhou musia dbať na správny typ viazania a konštrukciu lyží pre svoju vlastnú bezpečnosť.
 4. Rádius (vykrojenie) lyží. Vo všeobecnosti platí zaužívané pravidlo – čím menší je rádius tým lyže lepšie „zatočia“; menší rádius sa hodí napríklad menej skúseným lyžiarom pretože sa lepšie ovládajú. Väčší rádius znamená i vyššiu rýchlosť.
 5. Dámske, pánske, detské. Najlepšie dámske lyže krásne sadnú na ženskú nohu – sú mäkšie, zvyknú mať širšiu špičku, ich hmotnosť je ľahšia a ťažisko je pre jednoduchšie ovládanie trošku posunuté. Páni si vyberú najlepšie pánske lyže nielen podľa farby a dizajnu, ale i podľa vnútornej výstelky a vykrojenia, na koľko sa nohy musia cítiť v lyžiach pohodlne.
 6. Dĺžka lyží. Lyže by mali byť spravidla o 10 až 20 cm menšie ako výška postavy lyžiara, ale záleží od toho ako skúseným lyžiarom ste a kde plánujete lyžovať.
 7. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test lyží vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Ako vyberať rádius lyží?

Rádius je vlastne akési vykrojenie lyží a má vplyv na:

 • a) zatáčanie v lyžiach – väčší rádius znamená dlhé oblúky, a teda i vyššiu rýchlosť (vhodné pre pokročilejších lyžiarov), preto si začiatočníci kupujú lyže s menším rádiusom čo znamená kratšie oblúky v menšej rýchlosti;
 • b) dĺžku lyží – vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že kratšie lyže majú menší rádius a dlhšie lyže väčší rádius.

Ako vyberať dĺžku lyží?

 • Kratšie lyže než je výška lyžiara – pre začiatočníkov až stredne pokročilých lebo sa bude s nimi lepšie manévrovať, a pre lyžiarov s nižšou hmotnosťou.
 • Lyže rovnako dlhé ako je výška lyžiara – pre začiatočníkov, ktorí plánujú lyžovať mimo zjazdoviek a pre stredne pokročilých lyžiarov.
 • Lyže dlhšie ako je výška lyžiara – pre pokročilých lyžiarov až expertov, a tiež lyžiarov s nadváhou.

Ako vyberať lyže pre dieťa?

Detské lyže sa vyberajú s ohľadom na vek, váhu a výšku dieťaťa, pričom dieťa do desiatich rokov by nemalo mať lyže dlhšie ako 100 cm. Nikdy nekupujte väčšie lyže! Pre dieťa sú maximálne nevhodné, narušila by sa bezpečnosť počas lyžovania.

Malí lyžiari vo veku okolo troch až štyroch rokov by mali mať lyže dlhé najviac 80 cm. Musia byť mäkké a ľahké.

Aké druhy lyží poznáme?

 • All mountain – ľahšie a tuhšie lyže, šírku v oblasti viazania majú cca 80 mm a špičku trocha dlhšiu, rádius do 20 m, najvhodnejšie do terénu a hlbšieho snehu.
 • Zjazdovky/All – round – majú širšie špičky a sú kratšie, vhodné aj pre začiatočníkov lebo sa s nimi dobre manévruje.
 • Slalomové – športovejšie, výkonnejšie lyže s rádiusom okolo 13 m, určené pre skúsenejších lyžiarov s dobrou kondíciou.
 • Free ride – lyže s dlhou a širokou špičkou, širšie sú aj pod viazaním (viac ako 90 mm).

Lacné LYŽE už od XX EUR

Pomohol vám náš test lyží? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepších lyží na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *