Dielňa

Test pokosových píl

Píla pokosová Metabo Najlepšie pokosové píly sú nenahraditeľné na stavbách či v drevárskych dielňach – svoje uplatnenie majú všade tam, kde majstri potrebujú odrezávať pod uhlom, skracovať alebo zarovnávať presne na milimetre. Niektorí majú pokosovú pílu aj vo svojej dielničke.

Základné pokosové píly sú určené na drevo, drevotriesku alebo aj na plast. Pokosové píly s vyšším výkonom sú určené aj na hliník, meď a ďalšie kovy, čiže majú širšie využitie aj v priemysle vrátane remeselníkov, ktorí pracujú ručne vo výrobe v malom. Dôležité je zorientovať sa v ponuke a vedieť, čo vlastne potrebujete.

Pokosové píly sa odlišujú najmä výkonom a funkciami. Pripravili sme teda test pokosových píl, v ktorom prinášame prehľadné informácie k vášmu nákupu. Pevne veríme, že aj náš rebríček bude pre vás nápomocný pri výbere a kúpe novej píly.

Ďakujeme, že tento článok zdieľate medzi priateľmi a tešia nás vaše postrehy, ktoré nám píšete v závere do diskusie. Spolu s nami tak tvoríte test aj vy, naši čitatelia.

[ssba]

Test – najlepšie pokosové píly – TOP 6

ProduktPríkonPriemer kotúčaHodnotenieCena odRecenzie
1.Scheppach HM 140 L
2000 W305 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 EURČítať recenzie
2.Makita LS1018LN
1430 W260 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 EURČítať recenzie
3.Bosch GCM 12 GDL
2000 W305 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 EURČítať recenzie
4.DEWALT DWS780
1675 W305 mm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1200 EURČítať recenzie
5.Metabo KGS 254 M
1800 W254 mm[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]270 EURČítať recenzie
6.Einhell TC-MS 2112
- W210 mm[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku pokosových píl


Aké sú najlepšie pokosové píly na trhu

 • Scheppach HM 140 L
 • Makita LS1018LN
 • Bosch GCM 12 GDL
 • DEWALT DWS780
 • Metabo KGS 254 M
 • Einhell TC-MS 2112

Ako vybrať najlepšiu pokosovú pílu?

 • Výkon pokosových píl. Platí tu jednoduché pravidlo: čím výkonnejšiu pokosovú pílu si vyberiete, tým lepšie zvládne rozličné materiály a bude pracovať aj s väčšími kotúčmi. Ide o to, na akú prácu budete pokosovú pílu používať. Určite by mala mať výkon aspoň 1 000 W, nie menej.
 • Otáčky za minútu. Kvalitné pokosové píly majú aspoň 3000 ot./min. Určite nevyberajte pokosovú pílu s nižšími otáčkami. Čím viac otáčok za jednu minútu má pokosová píla, tým rýchlejšie bude rezať a poradí si aj s masívnym drevom. Najlepšie pokosové píly majú 4500 až 5500 otáčok za minútu.
 • Priemer kotúča pre pokosovú pílu. Na každý materiál, s ktorým budete pracovať, je vhodný iný kotúč. Kotúč s priemerom 310 mm zvládne prierez asi 12 cm vysoký. Vyberajte podľa toho, s akými materiálmi budete pracovať a čítajte odporúčania pri konkrétnom type pokosovej píly nech viete, na aké práce je určená.
 • Výbava a funkcie pokosových píl. Najlepšie pokosové píly na trhu vám uľahčia prácu napríklad laserom, ktorý presne označí kadiaľ pôjde rez, aby vaša práca mohla byť presná. Užitočné je aj svetlo, ktoré osvetlí pracovnú plochu. Samozrejmosťou sa stáva praktické odsávanie nečistôt počas práce, ako sú napríklad piliny pri práci s drevom.
 • Kvalita a značky pokosových píl. Kvalitné pokosové píly sú momentálne na trhu od viacerých výrobcov – nechýba Bosch, Dewalt, Makita alebo Einhell. Kvalitu prevedenia je niekedy možné vidieť hneď na prvý pohľad (doliehanie súčiastok, plastové časti a pod.), no rozdiel je najmä “v črevách”, čo zistíte až pri práci. Je preto dobré pozrieť si test pokosových píl, sledovať recenzie zákazníkov a orientovať sa podľa hodnotení.

Ako sa zorientovať vo výkone pokosových píl?

Kvalitné pokosové píly majú výkon aspoň 1000 W, neodporúčame menej, pretože si musí poradiť s rozličnými materiálmi, takže výkon je naozaj dôležitý. Bežne sa v poloprofesionálnych dielničkách nachádzajú pokosové píly s výkonom 1500 W. Od výkonu viac ako 1700 W ide o profesionálne pokosové píly na každodenné používanie.

Oplatí sa AKU pokosová píla?

AKU pokosové píly, teda akumulátorové, sú vynikajúce pre práce na miestach, kde ešte nie je elektrina, ako sú napríklad novostavby či kompletné rekonštrukcie. Sú tiež pre tých, ktorí potrebujú pokosovú pílu často prenášať a kábel by mohol zavadzať.

Aký je rozdiel medzi hobby a profi pokosovými pílami?

Hobby pokosové píly sú cenovo dostupnejšie, jednoduchšie a menej presné. Uhol rezu sa spravidla nastavuje ručne, čo spôsobuje odchýlky. Zvyknú byť hlučnejšie. Hodia sa na mäkšie plasty, laminát, drevené parkety. Majú menej otáčok za minútu a nižší výkon.

Profi pokosové píly majú uhol rezu maximálne presný, často s laserovým navádzaním, čiže vidíte kadiaľ pôjde rez. Najlepšie pokosové píly z tejto kategórie sú robustné, menej hlučné a veľmi dobre sa s nimi manipuluje aj vďaka ergonomickej rukoväti. Poradia si aj s nerezom, hliníkom a so špeciálnym kotúčom odrežete i oceľ. Majú vyšší výkon a čo sa týka výbavy, majú integrované odsávanie pilín a nečistôt.

Ako vybrať kotúč pre pokosovú pílu?

Kotúč vyberajte podľa toho, s akým materiálom idete pracovať, napríklad na silnejšie materiály sú vhodné väčšie zuby. Lacné kotúče sa pri prvých známkach otupenia vyhadzujú, tie drahšie môžete ešte zopárkrát nabrúsiť a použiť.

Aké funkcie môžu mať pokosové píly?

Určite oceníte poistku pri transporte pre maximalizovanie bezpečnosti, aby sa pokosová píla nezapla náhodne pri prenášaní.

Ako sme spomenuli vyššie, každý majster ocení laserové navádzanie rezu pre presné tvary, ďalej sú užitočné svorky na uchytenie materiálu, vstavané svetlo pre osvetlenie pracovnej dosky a odstávanie. Užitočné je i uchytenie na stôl.

Pokosové píly s posuvom/pojazdom majú kotúč na koľajničkách, takže ho viete prakticky posúvať k sebe a odrezať širší materiál.


Ukázať celú ponuku pokosových píl


Pomohol vám náš test pokosových píl? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú pokosovú pílu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

13 + seven =