Kuchyne

Najlepšie sušičky na mäso | Test a recenzie

Najlepšie sušičky na mäso Beef jerky bolo dlhý čas americkým fenoménom, až kým sa nedostalo cez „veľkú mláku“ a stalo sa obľúbeným snackom aj európskych nadšencov gastronómie. Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť domáce sušené hovädzie mäso, od starodávneho procesu zavesenia a sušenia, až po sušenie v rúre. Avšak, zďaleka najefektívnejší spôsob, ako pripraviť jerky vynikajúcej chuti, je použiť sušičku. A verte, najťažšia časť celého procesu je vybrať si sušičku, ktorá funguje tak, ako chcete, bez toho, aby ste minuli malý majetok na zariadenie, ktoré sa vo väčšine kuchýň každodenne nepoužíva. A s týmto vám dnes chceme pomôcť. Nájdime spoločne najlepšie sušičky na mäso a zistime ako fungujú.

Najlepšie sušičky na mäso na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Klarstein Master Jerky 16
+ priestor viac ako 2,5 m²
+ plne automatický proces sušenia
+ presné sledovanie teploty prostredníctvom DigiSet Control
+ 16 nehrdzavejúcich políc z ušľachtilej ocele
+ plynule regulovateľná teplota 40–90 °C
[usr 5 text="true" tooltip="true"]629,90 EURČítať recenzie
2.G21 Mistral
+ 10 poschodí
+ hlučnost 56 dB
+ 10 mriežok v balení
+ pláty s priemerom 38 cm
+ regulácia teploty, časovač a automatické vypnutie
+
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]272,90 EURČítať recenzie
3.Mega Jerky automatická sušička
+ teploty od 35 do 80 °C
+ jednoduché ovládanie
+ časovač na 24 hodín v 30-minútových krokoch
+ panoramatické sklenené dvere
+ 8 úrovní sušenia
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]189,90 EURČítať recenzie
4.WMF 415250011
+ výkon 220 W
+ 5 sušiacich sítí
+ ochrana proti prehriatiu
+ časovač 0 až 24 hodín
+ silikónová forma na domáce müsli tyčinky
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]129 EURČítať recenzie
5.Sencor SFD 7000
+ 10 plátov a 1 plát na prípravu
+ teplota sušenia 35 až 75 °C
+ horizontálne prúdenie vzduchu
+ tepelná poistka proti prehriatiu
+ transparentné dvierka
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]159,90 EURČítať recenzie
6.EZIDRI FD1000 ULTRA DIGITAL
+ 5 poschodí
+ digitálne ovládanie
+ priemer sušiacich sít 38,6 cm
+ dotykové ovládanie
+ motor umiestnený v spodnej časti
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]254,90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku sušičiek na mäso


Ako vybrať sušičku na mäso?

Dehydratátory sú pomerne jednoduché stroje. Zvyčajne majú sériu podnosov alebo políc, na ktoré rozložíte pásiky mäsa. Sušičky používajú ventilátory, vďaka ktorým vzduch prechádza cez podnosy, pretože zvyčajne majú otvorené priestory, ktoré umožňujú dostatočné prúdenie. Podnosy môžu mať vertikálny alebo horizontálny dizajn v závislosti od zakúpeného modelu. Kvalitná susička na maso (jerky) pracuje aj s vykurovacími prvkami, ktoré umožnia nastaviť teplotu prúdenia vzduchu na policiach. Zahriatie sušenia mäsa urýchli proces tým, že vytiahne vlhkosť na povrch suroviny. Vzduch potom môže evaporovať aj túto extra vlhkosť a vysušiť mäso.

Funkcie, ktoré treba hľadať

Kvalitné sušičky budú mať niekoľko kľúčových funkcií, ktoré by ste mali mať na pamäti pri nákupe.

Vertikálne/horizontálne prúdenie vzduchu

Oba tieto varianty prúdenia vzduchu sú bežné. Ani jedno nie je nevyhnutne lepšie ako druhé, hoci každé má svoje výhody a nevýhody.

  • Vertikálne sušičky budú mať ventilátory namontované v hornej alebo spodnej časti jednotky a zvyčajne nie sú príliš drahé.
  • Sú tiež menšie ako horizontálne sušičky, takže môžu byť dobrou voľbou, ak máte preplnenú kuchynskú linku.
  • Nie sú však také účinné ako horizontálne sušičky. Je to preto, že vzduch prechádzajúci nahor alebo nadol cez sušičku neprechádza po celej dĺžke žiadneho kúsku mäsa. V dôsledku toho dochádza k odparovaniu vlhkosti a sušeniu trochu pomalšie.

Môžete sa pokúsiť otáčať stojany sušiča s vertikálnym prúdením vzduchu, aby ste sa tomu trochu prispôsobili.

  • Horizontálne sušičky majú ventilátory umiestnené na zadnej strane jednotky.
  • Toto umiestnenie ventilátora umožňuje každej poličke sušičky dosiahnuť rovnakú úroveň cirkulácie vzduchu.
  • Vzduch prechádza po celej dĺžke pásu mäsa, zlepšuje odparovanie vlhkosti a zabezpečuje, že celý pás bude vysušený rovnomerne.

Je tiež jednoduchšie skontrolovať podnosy v horizontálnej sušičke. Tieto podnosy sa zvyčajne vysúvajú ako odnímateľná polica alebo zásuvka. Týmto spôsobom je jednoduché pridávať alebo odoberať mäso.

Kapacita

Dôležitá je aj veľkosť sušičky. Menšie jednotky nebudú schopné dehydrovať toľko surovín v rovnakom čase ako väčšie. Dehydratácia mäsa trvá dlho bez ohľadu na to, aký typ sušičky si kúpite. Takže budete pravdepodobne chcieť urobiť väčšie množstvo vopred, namiesto toho, aby ste robili menšie dávky, kedykoľvek vás prepadne chuť na tento snack.

V zásade zvážte, koľko sušeného mäsa plánujete zjesť v budúcnosti a vychádzajte z toho. Vyberte si väčšiu jednotku, aj keď je drahšia, ak uprednostňujete jerky ako každodenné občerstvenie.

Nastavenie teploty

Sušičky, ktoré majú vo svojom dizajne integrované nejaké ovládanie teploty, stoja za pozornosť. Pretože pri výrobe vlastného beef jerky na teplote veľmi záleží, možnosť ovládať ju je skvelým bonusom.

Vnútorná teplota jerky musí dosiahnuť 70 °C, pokiaľ nejde o hydinu, ktorá musí dosiahnuť 75 °C. Nastavenia teploty vám umožnia jednoducho pripraviť sušené mäso na vopred stanovenej bezpečnej úrovni bez toho, aby ste ho museli často kontrolovať. Zvážte použitie teplotnej sondy, najmä ak si kúpite sušičku bez možnosti nastavenia teploty. Ak  sušička nedosahuje teplotu 70 °C , môžete mäso v rúre vopred zohriať na túto teplotu. Potom ho vložte do sušičky, aby sa úplne vysušilo. Trvá to však dlhšie.

Úroveň hluku

Nakoniec nezabudnite zistiť pravdepodobné hladiny hluku sušičky. Tieto stroje môžu byť dosť hlasné, pretože na sušenie pásikov mäsa používajú ventilátory a prúdiaci vzduch. Presné hladiny hluku danej sušičky by ste mali nájsť v návode na použitie alebo v špecifikáciách produktu. Drahšie dehydrátory budú mať zvyčajne tichšie ventilátory alebo opatrenia na odhlučnenie. Vďaka tomu sú komfortnejšie na dlhodobé používanie. Lacnejšie jednotky budú pravdepodobne celkovo hlasnejšie. Určite hľadajte tichšiu sušičku, ak ju plánujete často používať.

Testy a recenzie odporúčajú Excalibur 3900

Excalibur 3900 sa považuje za štandard, s ktorým by sa mali porovnávať iné väčšie sušičky. S 9 veľkými podnosmi (každý s rozmermi približne 15″ x 15″) má Excalibur 3900 kapacitu sušenia približne 1,4 m2, vďaka čomu je vhodný pre rodiny, športovcov alebo ľudí, ktorí sušia potraviny pravidelne.

Celkovo je 9-zásobníková elektrická sušička potravín Excalibur vynikajúcou voľbou, ak chcete všestranne dobrý dehydrátor. K dispozícii je veľa priestoru, ovládacích prvkov teploty a dokonca aj časovačov, takže si môžete prispôsobiť svoje jerky presne tak, ako sa vám páči.

Ako sušiť mäso

Športovci milujú sušené mäso najmä kvôli extrémne vysokému obsahu bielkovín, ktorý môže byť niekedy aj nad 50 %. Má málo tuku, takmer žiadne sacharidy a teda pomerne málo kalórií.

Je však veľký rozdiel v tom, či ide o kupovaný jerky výrobok, alebo doma sušené mäso. Všetky známe produkty zo supermarketu obsahujú pomerne vysoké množstvo pridaného cukru a iných nežiaducich prísad, ako sú arómy či zvýrazňovače chuti. Existujú samozrejme aj špeciálni výrobcovia, ktorí kladú dôraz najmä na vysokú kvalitu, čo je vidieť aj na výrazne lepších hodnotách makroživín.

Ďalšou výhodou jerky je, že mäso sa zvyčajne pred sušením nevarí, ani nepečie. To znamená, že väčšina živín, vitamínov a minerálov zostane zachovaná. Navyše má dlhú trvanlivosť a nie je potrebné ho chladiť, čo z neho robí ideálne občerstvenie na výlety alebo túry do prírody.

Dôležité rozhodnutie, ktoré musíte urobiť vopred, je, či chcete mäso sušiť v rúre alebo či použijete špeciálnu sušičku. Budeme sa venovať výhodám a nevýhodám oboch spôsobov a predstavíme vám dva recepty, ktoré sa líšia použitou marinádou. Môžete však tiež ponechať voľný priebeh svojej kreativite a vytvoriť si vlastný obľúbený recept na sušené mäso.

Ktoré mäso je vhodné na sušenie?

Na výrobu sušeného mäsa sú v zásade vhodné najmä druhy mäsa s nízkym obsahom tuku. Patrí sem hovädzie filé, chudé bravčové mäso, srnčie mäso, kuracie prsia alebo morčacie mäso.Teoreticky sa dajú použiť aj druhy mäsa s vyšším obsahom tuku ako baranie, kačacie, alebo husacie. Tieto sa však môžu uchovávať len niekoľko dní.

Príprava mäsa

Ako základ potrebujete 1 kg hovädzieho mäsa, ktoré nakrájajte na pásiky  široké asi 3 až 4 centimetre a hrubé 3 až 5 milimetrov. Dĺžka  nie je dôležitá.Keďže pri neskoršom vysychaní sa z mäsa vyparí väčšina vody, z 1 kg hovädzieho mäsa získate cca 350 g hovädzieho jerky.

Marinovanie

Vložte pásiky mäsa do uzatvárateľnej plastovej nádoby alebo mraziaceho vrecka, pridajte marinádu a nechajte cez noc odpočívať.

Marináda v štýle teriyaki:

  • 8 lyžíc sójovej omáčky
  • 2 lyžice teriyaki omáčky
  • 2 polievkové lyžice worcesterskej omáčky
  • 1 polievková lyžica Tabasco
  • 1 lyžička cesnakového prášku
  • 1 lyžička mletej papriky

Whiskey marináda:

  • 8 lyžíc bourbon whisky
  • 2 lyžice javorového sirupu
  • 2 lyžice sójovej omáčky
  • 1 ČL chilli prášku

Sušenie mäsa

Potom, čo pásiky hovädzieho mäsa cez noc nasiakli marinádou, mali by sa pred pokračovaním v ďalšom kroku dôkladne utrieť papierovou utierkou. Pretože teraz prichádza samotný proces sušenia.

V rúre

Pásiky rozložte na mriežku v rúre, pričom dbajte na to, aby sa jednotlivé kúsky navzájom nedotýkali. V ideálnom prípade by teplota v rúre mala byť 40 °C, ale nie viac ako 50 °C, pretože pri vyšších teplotách sa mäso viac prepečie ako vysuší. Ak vaša rúra nemá možnosť pracovať pri tak nízkych teplotách, môžete do dvierok rúry jednoducho zapichnúť varešku, aby zostali pootvorené.

Nechajte pásiky mäsa sušiť v rúre 4 hodiny, potom raz otočte a sušte ďalšie 3 až 4 hodiny, kým mäso nedosiahne požadovanú konzistenciu. Žiaľ, spôsob sušenia v rúre je vysoko neefektívny, pretože má za následok veľmi vysoké náklady na elektrickú energiu. Stratí sa veľa energie, najmä ak musíte pracovať s otvorenými dvierkami rúry.

V sušičke

Najlepší spôsob, ako si pripraviť vlastné hovädzie jerky, je použiť sušičku..Prúžky hovädzieho mäsa stačí umiestniť do príslušnej mriežky sušičky a nastaviť teplotu. Zariadenie má konštantný prietok vzduchu a jemné sieťky, mäso sa nemusí otáčať. Stačí nasadiť veko a nastaviť časovač na 8 hodín – hotovo!

Uskladnenie sušeného mäsa

Hotové mäso by ste mali pred uložením do vzduchotesnej nádoby nechať vychladnúť. Keďže mäso prirodzene nikdy nevyschne rovnomerne kvôli mierne odlišnej hrúbke, odporúčame nechať hotový beef jerky pred konzumáciou ešte 1 až 2 dni odpočívať v boxe, aby sa zvyšková vlhkosť mohla rovnomerne rozložiť. Pokiaľ je hovädzie mäso skladované vzduchotesne a v suchu, môže sa zvyčajne uchovávať niekoľko týždňov.


Lacné sušičky na mäso už od 120 EUR

Pomohol vám náš test sušičiek na mäso? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší sušičky na mäso na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

15 − 10 =