Kuchyne

Najlepšie mlynčeky na mak | Test a recenzie

Najlepšie mlynčeky na mak Mak je olejnaté semeno s obsahom tuku 40-50%. A keďže je nielen veľmi tučný, ale aj veľmi malý a tvrdý, kladie na mlynček špeciálne nároky. A preto existujú osobitné mlynčeky, ktoré sú určené vyslovene na jemné rozdrvenie maku, aby zo semien unikol olej. To je dôležité najmä pri šťavnatých makových koláčoch! Takýto mlynček je ideálny na spracovanie akéhokoľvek meliva s vysokým obsahom tuku alebo oleja, teda nielen maku, ale napríklad aj ľanových semienok alebo quinoa. Na spracovanie týchto potravín ho preto treba uprednostniť pred mlynčekom na obilniny. V závislosti od požadovaného dizajnu si môžete vybrať z moderných aj vintage mlynčekov. A ten najlepší mlynček na mak sa v prvom rade musí dať ľahko čistiť, inak zvyšný pomletý materiál, ktorý zostane „visieť“ v mlynčeku po použití, zatuchne.

Najlepšie mlynčeky na mak na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Tescoma Handy
+ Najlepšie a najpredávanejšie na trhu
+ mechanizmus s nastaviteľnou hrúbkou mletia
+ vrátane extra jemného mletia maku
+ Vyrobený z prvotriednej tvrdenej keramiky a plastov
+ 3 roky záruka
[usr 5 text="true" tooltip="true"]42 EURČítať recenzie
2.Mlynček na mak MKS 215
+ Kvalitný český výrobok
+ Jemnosť pomletého maku je možné regulovať
+ Teleso, drvič a kľuka sú vyrobené z nerezovej ocele
+ Priemer násypky: 6,5 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]43 EURČítať recenzie
3.Westmark Keramický mlynček na mak
+ Veľmi kvalitný keramický mlecí mechanizmus
+ Plynulé nastavovanie hrubosti mletia
+ Materiál: kvalitný plast PP a TPE, keramika
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]43 EURČítať recenzie
4.Orion 130140 Mlynček na mak
+ Kvalitný trecí mechanizmus
+ K stolu pripevníte pomocou skrutky
+ Rozmery: výška cca 24 cm, násypka 7,5 x 6 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]41 EURČítať recenzie
5.MagicHome PM854
+ S možnostou regulácie hrúbky mletia
+ Rozmery: 13 x 6 x 21 cm
+ Max. šírka dosky: 3,5 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]15 EURČítať recenzie
6.De Gusto mlynček na mak
+ Mlynček na mak je vybavený reguláciou
+ Jednoduché použitie
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]20 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku mlynčekov na mak


Čo je to vlastne mlynček na mak?

Mlynček na mak – alebo drvič maku – je praktický kuchynský spotrebič, ktorý si nevyžaduje žiadnu technologickú podporu. Je špeciálne navrhnutý pre obzvlášť mastné semená, ktoré by sa nemali spracovávať inými bežnými mlynčekmi.

Jeho použitie je veľmi podobné ako pri mlynčeku na kávu, alebo mlynčeku na mäso.

Väčšinou sa pripevňuje ku kuchynskej linke malým zverákom a má navrchu lievik, do ktorého sa naplní mak, ale aj iné olejnaté semená. Po naplnení sa jednoducho otáča kľukou pripevnenou k mlynčeku.

Možno vás napadne otázka:„ Ak všetky tieto mlynčeky fungujú podobne, prečo potrebujem špeciálny mlynček na mak?“ Ako to už často býva, diabol sa skrýva v detailoch.

  • mlynček na kávu je vyrobený z ocele a je určený na drvenie kávových zŕn pod tlakom, pretože sú extrémne tvrdé. Výsledkom je, ako viete, vysoko aromatická mletá káva. A tu máme prvý problém. S už použitým mlynčekom na kávu bude vôňa maku úplne maskovaná, pretože káva je jednou z najsilnejších aromatických látok v domácnosti. Nie nadarmo sa používa na prekrytie nepríjemných pachov. Môže sa tiež stať, že sa mak mletím zohreje, čo môže viesť aj k strate chuti. A hoci mechanizmus mlynčeka na kávu prinesie u maku uspokojivý výsledok, najdôležitejší aspekt drvenia maku je zanedbaný. Chceme predsa vyzdvihnúť jeho jedinečnú arómu.
  • mlynček na obilniny, žiaľ, nie je vôbec vhodný na drvenie alebo mletie maku.V zásade existujú dva typy mlynčekov na obilniny, z ktorých oba prinášajú rôzne problémy. Prvým je mlynček s oceľovým mechanizmom. Na prvý pohľad to znie, ako keby to bol dokonalý predpoklad na mletie maku, keďže sme už pri mlynčeku na kávu videli, že to takto fungovať môže. Mlynček na obilniny však nie je určený na tvrdosť a veľkosť maku, čo sotva vedie k dobrému výsledku. Potom sú tu ďalšie mlynčeky, napríklad z keramiky, alebo aj z kameňa. Tu je problém priamo so samotným mletím, keďže mak obsahuje veľa oleja. Mechanizmus bude ulepený a umazaný a čistenie sa stane utrpením.
  • nakoniec je tu starý dobrý mažiar. Je to perfektná alternatíva k mlynčeku na mak, ale odporúča sa len vtedy, ak vám nevadí trochu viac práce. Mlynček na mak zjednodušuje mletie a stojí málo; mažiar vedie k rovnakému výsledku, ale stojí trochu viac úsilia a času.

Elektrický alebo manuálny?

Testy mlynčekov na mak väčšinou porovnávajú elektrické a manuálne modely. To, či je pre vás lepší ručný alebo elektrický mlynček na mak, závisí od toho, koľko maku zvyknete mlieť na jedno použitie.

Ručne ovládaný mlynček na mak je ideálny, ak chcete často spracovávať malé množstvá maku. Je vybavený lievikom, do ktorého naplníte mak. Ručne ovládané drviče maku sa používajú ľahko. Na tento účel sa často upínajú na stôl. Niektoré z nich sú vybavené aj prísavkou pre dobrú stabilitu. Z tohto typu mlynčeka na mak nájdete v ponuke najväčší sortiment v rôznych prevedeniach. Množstvo náplne je však relatívne malé, v priemere 20 – 50 g.

Ak meliete často väčšie množstvo maku, rozhodnite sa pre kvalitný elektrický mlynček na mak. Používa sa ešte jednoduchšie. Stačí stlačiť tlačidlo a proces mletia sa spustí. Dizajn je často držaný v moderných, minimalistických tvaroch a farbách. Nechýbajú ale ani klasické, starožitné prevedenia so vzhľadom ručného mlynčeka na mak, ktoré sú vybavené príslušnou elektronikou.

Veľkou výhodou je predovšetkým možnosť spracovania väčších množstiev, napríklad na pečenie. Orientačne možno uviesť, že za minútu môžete jemne pomlieť asi 75 g maku. Niektoré mlynčeky na mak dokonca pojmú až 1,25 kg meliva.

Tip: Elektrické mlynčeky na mak často fungujú tak, že stupeň mletia sa nastavuje automaticky. Výsledok súvisí s časom mletia. Ak chcete mak veľmi jemný, meliete 20-30 sekúnd. Pre hrubý výsledok stačí nechať mlynček na mak pracovať 10 sekúnd.

Z akého materiálu je mlynček vyrobený?

Mlynčeky na mak vo všeobecnosti používajú rôzne materiály na puzdro, mlecí mechanizmus, kľuku a akékoľvek priehradky alebo nádoby. Najdôležitejší je špeciálny mlecí mechanizmus. Tradične sa pri ručných mlynčekoch na mak používa mlecí mechanizmus v tvare kužeľa z tvrdenej ocele alebo nehrdzavejúcej ocele. Je obzvlášť robustná a táto vlastnosť zaručuje, že tento kuchynský pomocník má dlhú životnosť. V niektorých prípadoch je mechanizmus vyrobený aj z keramiky. Nie je tak tepelne odolná, ale je lacnejšia ako oceľ.

Moderné, elektrické mlynčeky na mak majú zvyčajne mlecí mechanizmus z viacčepeľových nožov z kalenej, alebo nehrdzavejúcej ocele.

Telo je často vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Materiál nielen dobre vyzerá, ale v testoch presvedčí aj svojou odolnosťou proti korózii. Okrem toho sa čoraz viac používa plast, ako v prípade mlynčekov od Tescomy a Westmarku. Recenzie potvrdia, že je nenáročný na údržbu a znižuje hmotnosť samotného mlynčeka.

Ako vybrať mlynček na mak – kritériá nákupu

V ďalšom by sme vám chceli ukázať, aké faktory môžete použiť na porovnanie a vyhodnotenie mlynčekov na mak. Získate prehľad a uľahčí vám to výber toho najlepšieho mlynčeka na mak pre vaše potreby.

Pohon

Mlynček na mak je možné ovládať ručne alebo pomocou elektromotora. Zatiaľ čo modely s ručným pohonom majú často kužeľovú brúsku, elektrické verzie často používajú nože s viacerými čepeľami.

Kapacita

Množstvo náplne je zásadne závislé od typu mlynčeka. Ručné mlynčeky na mak majú buď relatívne malú kapacitu 20 – 50 g alebo násypku, do ktorej je možné priebežne pridávať melivo. Elektrická verzia ponúka kompaktné prístroje s kapacitou 30 – 80 g, ale aj modely s kapacitou až 1000+ g.

Materiál

Puzdro je zvyčajne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, plastu alebo dreva, väčšinou bukového. Na mlecí mechanizmus sa používajú materiály ako kalená oceľ, nerez alebo keramika. Ostatné drobné diely ako kľuky, rukoväte alebo priehradky sú tiež vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, alebo dreva. V niektorých prípadoch sa používa aj kvalitný plast.

Výkon

Pri ručných mlynčekoch na mak bude výkon samozrejme závisieť od vašej kondície. Elektrické mlynčeky na mak majú motor s výkonom 150 – 400 W.

Dizajn

Farebné prevedenie mlynčekov na mak je vo všeobecnosti veľmi odlišné. Ručne ovládané modely pre montáž na stôl sa dodávajú v rôznych farbách, takže si môžete vybrať od obyčajnej bielej až po žiarivú nebesky modrú.

Klasický, starožitný dizajn má zvyčajne telo z bukového dreva a prirodzený vzhľad dreva. Dizajnérske modely môžu byť prekryté aj čiernym lakom a vytvárajú ušľachtilý kontrast v kombinácii so striebornými alebo zlatými detailmi. Elektrické mlynčeky na mak sú často ponúkané s nerezovou nádobou. Tomu zodpovedajúc sú vo farbe chrómu, alebo majú vzhľad brúseného kovu.


Lacné mlynčeky na mak už od 40 EUR

Pomohol vám náš test mlynčekov na mak? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší mlynček na mak na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

four × one =