Kuchyne

Test brúsok na nože

Najlepšie brúsky na nože Aj tie najkvalitnejšie kuchynské nože po čase strácajú svoju ostrosť a vy tak vezmete do ruky tupý nôž. Málokto z nás takýto nôž hneď zahodí do koša a kúpi nový. Skôr nás začne zaujímať otázka, ako hľadať najlepšie brúsky na nože a aké sú vlastne možnosti na ostrenie nožov.

Kvalitná brúska na nože je taká, ktorá vyhovuje vašim nárokom na ostrenie nožov. Ak ostríte nože pravidelne, nikdy sa úplne neotupia, a teda si môžete dovoliť aj jednoduchšie brúsky na nože určené na takéto pravidelnejšie ostrenie. Pokiaľ ostríte až v poslednej chvíli, keď je nôž skutočne dosť tupý, potom potrebujete brúsku s poriadnym ostrým. Samozrejme, iné nároky majú profesionálny kuchári alebo mäsiari, ktorý vykosťujú mäso, denne veľa krájajú a pracujú s rôznymi potravinami od zeleniny až po ryby.

Veríme, že vám s výberom pomôže náš test brúsok na nože. Informácie o brúskach sme doplnili praktickými radami a odpoveďami na časté otázky kupujúcich. Nezabudnite, že tento rebríček môžete doplniť aj vy, vlastnými postrehmi zapojením sa do diskusie, ktorú nájdete na konci.

[ssba]

Najlepšie brúsky na nože – TOP 7 modelov

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.Fiskars Edge Roll-Sharp
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13,90 EURČítať recenzie
2. Bavarian Edge
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19,90 EURČítať recenzie
3.Klarstein Miss Knife
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]79,90 EURČítať recenzie
4.Delimano Brava Extreme Brava
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10,95 EURČítať recenzie
5.Ocielka Astoria
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13,98 EURČítať recenzie
6.Wüsthof IKON
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]33,90 EURČítať recenzie
7.Guzzanti GZ 005
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]46,90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku brúsok na nože


Ako vybrať najlepšiu brúsku na nože?

  • Správny typ brúsky na nože. Na trhu je niekoľko rôznych brúsok na nože, od tých ručných až po elektrické. Správny typ brúsky vyberiete podľa toho, aké nože chcete brúsiť, a prípadne s ktorou brúskou ste už mali v minulosti skúsenosti.
  • Povrch brúsky na nože. Brúska na nože má byť omnoho tvrdšia, ako materiál čepele, inak nôž nenabrúsite. Štandardne sa používa diamantový povrch, ktorý je vhodný pre drvivú väčšinu nožov aj nožníc. Pri niektorých brúskach sa brúsi keramickým kotúčom. Pravdepodobne sa stretnete pri kúpe s diamantovým povrchom a rozdiel bude už „len“ v kvalite takéhoto povrchu.
  • Cena a výrobca. Najlacnejšie brúsky na nože sú tie ručné, viete ich kúpiť do 10 € od bežných výrobcov kuchynských potrieb. Tie lepšie sa pohybujú v cenách okolo 50 € aj viac a vedia naostriť napríklad aj zúbkované nože na steak alebo pečivo. Profesionálne a väčšie brúsky na nože majú cenovku nad 100 €, čo pravdepodobne využijete niekde v mäsiarstve.
  • Brúska na nože podľa nožov. Drahú sadu nožov asi nebudete chcieť brúsiť len tak obyčajnou brúskou na nože, ale dáte si záležať. Taktiež ide o to, či potrebujete ostriť stále len hladké čepele, alebo máte v domácnosti aj zúbkované nože na pečivo či steaky. Myslite totiž na určenie brúsky, lebo nie každá brúska na nože je určená aj pre takéto nože so zúbkami.
  • Brúsenie nožov v správnom uhle. Pri brúsení nožov platí pravidlo brúsiť ich pod správnym uhlom. Niektoré brúsky sú praktickejšie vďaka tomu, že nôž brúsia stále pod správnym uhlom (napríklad elektrické brúsky na nože), pri iných je to úplne na vás (ručné ocieľky vyžadujú kúsok praxe a tréningu).

Aké sú to ručné brúsky na nože?

Ručné brúsky na nože sú v domácnostiach najrozšírenejším pomocníkom pre brúsenie nožov. Tieto brúsky sú malé, takže ju jednoducho vezmete do ruky a prejdete zopárkrát čepeľou noža po štrbine na ostrenie. Čepeľ noža sa ostrí rovnako po oboch stranách, takže brúsenie je rýchle. Potom stačí nôž utrieť vlhkou utierkou a máte nabrúsené.

Tieto ručné brúsky na nože nemusia vždy pomôcť veľmi tupým nožom a mnohé z nich nie sú určené pre zúbkované nože.

Niektoré ručné brúsky na nože môžete umývať v umývačke riadu.

Čo sú ocieľky na brúsenie nožov?

Ocieľky na brúsenie nožov sú po ručných brúskach na nože druhým najrozšírenejším pomocníkom. Ocieľky majú dokonca radi aj niektorí mäsiari a profesionálny kuchári, lebo nôž je naostrený rýchlo a navyše takto naostríte aj viac otupené nože.

Ocieľka má rukoväť, za ktorú ju držíte. Potom pri správnom uhle prechádzate rýchlo čepeľou noža po brúsnej časti aspoň desaťkrát po jednej strane čepele, teda spolu asi dvadsaťkrát. Ocieľky sú funkčné a jednoduché, najmä aj získate časom prax bude brúsenie nožov rýchlejšie.

Brúsenie pomocou ocieľky nie je vhodné pre drahé nože vyrobené zo špeciálnych ocelí.

Ako fungujú brúsne kamene na brúsenie nožov?

Brúsne kamene na brúsenie nožov boli populárne najmä kedysi, keď boli vyrábané z prírodných materiálov. V súčasnosti majú tieto kamene len na povrchu zafírovú alebo diamantovú úpravu, čo však na obrusovanie čepelí postačuje.

Kvalitný brúsny kameň je v súčasnosti cenovo náročný, ale poradí si aj s veľmi tupými nožmi. Používa sa pri brúsení jemne navlhčený, nie suchý. Aj tu platí, že musíte brúsiť pod správnym uhlom.

Aké sú elektrické brúsky na nože?

Elektrické brúsky na nože sú k nožom najšetrnejšie a sú vhodné aj pre drahé sady nožov, ktoré nechcete pri brúsení poškodiť.

Brúsenie je jednoduché, neskracuje sa takto životnosť nožov, lebo brúsite pod správnym uhlom vďaka jemným pružinkám, ktoré opatrne pritláčajú brúsnu časť na čepeľ noža. V ponuke sú aj menšie elektrické brúsky na nože, čiže ich viete mať aj doma.


Lacné brúsky na nože už od 5,50 EUR

Pomohol vám náš test brúsok na nože? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný brúsok na nože na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

ten − seven =