Kuchyne

Najlepšie zelené čaje | Test a recenzie

Najlepšie zelené čaje„Nemám rád zelený čaj.“ Tento výrok možno často počujete, keď sa rozprávate s priateľmi a kolegami. Oni totiž pravdepodobne nevedia, že okrem zeleného čaju, ktorý nájdu v čajových vrecúškach na poličke supermarketu, existuje aj iný zelený čaj. Čaj používaný na plnenie týchto vrecúšok je veľmi nízkej kvality. Zvyčajne pozostáva zo zvyškov polámaných lístkov, alebo prachu z celých čajových lístkov. Obyčajne je horký, bez hĺbky chuti, akou  sa vyznačuje kvalitný sypaný zelený čaj. Spravidla tiež zistia, že tieto čaje obsahujú umelé príchute. A pritom, vychutnať si ten najlepší zelený čaj je jednoduchšie, ako by si mysleli!

Áno, existuje svet, ktorý ste ešte možno ešte ani vy nepreskúmali. Svet pravých sypaných zelených čajov. Kvalitný sypaný zelený čaj sa vyrába v rôznych krajinách ako Japonsko, Čína, Kórea, Nepál, Austrália, Srí Lanka a ďalšie. Je úžasné, že každá odroda má svoj vlastný odlišný chuťový profil. Svoju obľúbenú odrodu si môžete pripraviť nielen za tepla, ale väčšinou chutí skvele aj ako ľadový čaj.

Najlepšie zelené čaje na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Gunpowder Temple of Heaver
+ silná chuť
+ obľúbený medzi konzumentmi
+ pôvod zo slávnej čajovej čínskej provincie
+ príjemná dymová aróma
[usr 5 text="true" tooltip="true"]10,85 EUR za 250 gČítať recenzie
2.Pi Lo Chun
+ sladká chuť
+ kvetinová aróma
+ pôvod v provincii Jiangsu
+ chuť broskýň, sliviek a marhúľ
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10,5 EUR za 250 gČítať recenzie
3.Sypaný zelený čaj Green Troika
+ zmes čínských čajov
+ výrazné ovocné tóny
+ dominujúca chuť citrusových plodov
+ odporúčaná doba lúhovania 3–4 minúty
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]14 EUR za 100 gČítať recenzie
4.Allnature Premium Matcha Tea
+ lístky z čajovníka Thea sinensis
+ veľké balenie
+ jemná chuť s náznakom trpkosti
+ jemnejšie oproti klasickým zeleným čajom
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]13,4 EUR za 250 gČítať recenzie
5.Oxalis čaj China Jasmin s kvetmi
+ obľúbená tradičná kombinácia chutí
+ lúhovanie 2–3 minúty
+ populárny výrobca čajov
+ min. 1% jazmínových kvetov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4,8 EUR za 70 gČítať recenzie
6.Čaj zelený jazmínový BIO 50 g

+ bio kvalita
+ prevoňaný kvety jazmínu
+ balený v ziplockovom sáčku
+ tradičná čínska receptúra
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3,13 EUR za 50 g Čítať recenzie

Ukázať celú ponuku zelených čajov


Ako sa vyrába zelený čaj?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov spracovania zeleného čaju. Podstata je však tá, že sú len veľmi minimálne oxidované, na rozdiel od čiernych čajov (ktoré sú plne oxidované).

Oxidácia je proces, pri ktorom enzýmy čajového listu reagujú s kyslíkom krátko po odtrhnutí. Proces listy pomaly sfarbuje do hneda. Je tiež známy ako vädnutie.

Aby sa zabránilo ďalšej oxidácii, listy sa po odtrhnutí rýchlo vysušia, aby sa proces zastavil a umožní sa tak lístkom zachovať si svoju prirodzenú zelenú farbu, pretože chlorofyl zostáva v listoch.

V Japonsku sa najjemnejšie lístky zeleného čaju sušia procesom naparovania. V Číne sa listy zvyčajne sušia na panvici. Niektoré sú sušené na slnku. Pre tento proces však musí byť prítomné správne prostredie; suché s nízkou vlhkosťou. V určitých pestovateľských regiónoch a krajinách to samozrejme nie je možné. Nakoniec sa listy zrolujú (alebo tvarujú) a triedia. Proces tvarovania a sušenia bude hrať významnú úlohu v chuti a vôni čaju. Napríklad čínsky zelený čaj môže v dôsledku sušenia na panvici produkovať viac toastovú chuť. Existuje toľko chutí… Niektoré čaje majú trávovú príchuť, zatiaľ čo iné majú viac rastlinnú alebo kvetinovú príchuť.

Ako vybrať zelený čaj?

Kvalita čaju a vaše preferencie vo veľkej miere ovplyvňujú váš konečný výber, no najmä zážitok, ktorý z jeho pitia budete mať. Preto je dôležité vedieť, ako vybrať zelený čaj.

Urobte z kvality čaju prioritu

Keď príde čas na výber medzi všetkými rôznymi druhmi zelených čajov, ktoré existujú, prvým kľúčovým prvkom je kontrola kvality čaju. Ako môžete poznať kvalitu toho, čo kupujete? Tieto tri tipy vám môžu pomôcť:

 • pôvod čaju
 • certifikácie
 • životnosť produktu

Pôvod čaju

Ako u každej potraviny, ktorá rastie prirodzene, aj u čaju má životné prostredie zásadný vplyv na kvalitu produktu. Čaj, ktorý rastie v blízkosti priemyselnej oblasti, nebude mať rovnakú kvalitu ako čaj pestovaný v hornatých oblastiach Číny.

Je lepšie vybrať si zelený čaj z oblasti ďaleko od veľkých mestských centier, ako je napríklad Shizuoka. Tento región Japonska produkuje čaj v tonách a viac ako zvyšok krajiny. Ak chcete nájsť chutný zelený čaj, dobré regióny sa nachádzajú vo vysokej nadmorskej výške ako Sichuan v Číne.

Pôvod čaju je zvyčajne uvedený na obale. Viac informácií nájdete na internete. Ak čaj kúpite v špecializovanom obchode, je možné sa opýtať personálu.

Bio a Fairtrade certifikácie

Tieto dva pojmy sú viac než len zárukou kvality čaju. Zaisťujú pravosť zeleného čaju, ktorý si vyberiete. Fair-trade čaj neznamená len to, že sa s robotníkmi dobre zaobchádzalo, ale aj to, že výrobok prešiel prísnym testovaním zabezpečenia kvality.

Okrem toho čaj, ktorý nie je organický, môže obsahovať pesticídy, ktoré sú škodlivé pre zdravie. U tých, ktorí pijú veľa čaju, môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť zdravotné problémy. Takže, keď si budete nabudúce vyberať zelený čaj, zvážte výber toho, ktorý má organickú a/alebo fair-trade certifikáciu.

Ako je to s čerstvosťou?

Zelený čaj žije zo svojej čerstvosti. Na rozdiel od čaju oolong, čaju pu-erh alebo bieleho čaju, po výrobe rýchlejšie stráca kvalitu a vôňu. V Japonsku sa preto balí dusíkom alebo vákuom, aby sa zachovala jeho čerstvosť. Zelený čaj je veľmi krehký druh čaju, ktorý má životnosť asi 12 mesiacov. Vzduchotesne zabalený ho však možno uchovávať v chladničke aj dlhšie. Čerstvý zelený čaj má silnú energizujúcu vôňu.

Aké druhy zeleného čaju sú dostupné?

Na výber je množstvo sypaných čajov. Predstavíme vám tie, s ktorými sa pravdepodobne stretnete:

 • Zelený čaj Sencha (lúhovaný čaj) – Japonsko | Chuť: Jemná s rastlinným a sviežim profilom pokosenej trávy. Morské tóny z morských rias.Sencha je považovaná za špičkovú odrodu japonského zeleného čaju a podporuje toto tvrdenie vynikajúcou kvalitou. Neobsahuje horčiny a preto je znalcami vysoko cenený.
 • Gyokuro (Pearl of Dew) – Japonsko | Zelený čaj najvyššej kvality. Príchuť: Umami, morská – morská riasa s nádychom sladkosti a niekedy orieškovosti. Pestuje sa na ostrove Kjúšú v južnom Japonsku a je skutočnou japonskou špecialitou. Pred zberom sa asi 3 týždne uchováva v silnom tieni, aby sa výrazne znížili horčiny (katechíny).
 • Houjicha (pražený čaj) – Japonsko | Príchuť: bohatá, toastová, drevo, oriešok, náznaky dymu (nízky obsah kofeínu)
 • Genmaicha (pražená ryža) – Japonsko | Mierne trpké, toastové, orechové, rastlinné a morské tóny. Ryža a čaj v kombinácii. Oboje spája pravú podstatu japonskej čajovej kultúry. Mimochodom, Genmaicha neznamená nič iné ako „ryžový čaj“. Pražené arómy v ryži zjemňujú inak typickú horkastú nôtu.
 • Matcha (práškový zelený čaj) – Japonsko | Tóny trpkosti, morských rias, rastlín, čerstvo pokosenej trávy. Matcha čaj je špeciálny: Je to veľmi jemne mletý čajový prášok, ktorý sa mieša v horúcej vode. Na povrchu sa vytvorí jemná pena, ktorá sa postará o nezameniteľnú vôňu.
 • Long Jing (Dračia studňa) – Čína | Chuť: Jemná rastlinná a gaštanová. Jemne sladká, vyvážená a hladká
 • Bilouchun (Jar zeleného slimáka) – Čína | Chuť: Známa pre svoj ovocný marhuľový profil s tónmi rastlinného a čerstvo pokoseného sena
 • Anji Bai Cha (biely čaj Anji) – Čína | Chuť: Rastlinná, čerstvo pokosená tráva, oriešková, maslová a drevitá. Náznak sladkosti.
 • Woojeon – (Pred dažďom) – Kórea | Chuť: Jemná, pikantná, oriešková, s niektorými rastlinnými a morskými tónmi.

Prečo je zelený čaj superpotravina?

Pretože účinky zeleného čaju (na organizmus, pleť, krvný tlak atď.) sú dokumentované už tisíce rokov. Zelený čaj prirodzene obsahuje celý rad antioxidantov a poskytuje množstvo zdravotných výhod.

 • Všetky čaje a obzvlášť zelený, obsahujú vysoké hladiny polyfenolov (vrátane flavonoidov bežne známych ako taníny). Flavonoidy tvoria antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a neutralizujú voľné radikály, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu. Flavonoidy môžu mať aj adstringentný účinok na telesné tkanivo.
 • L-theanín je aminokyselina nachádzajúca sa v čaji, ktorá ako ukázali rôzne štúdie a testy, pomáha znížiť stres alebo úzkosť.
 • Kofeín, ktorý sa v zelenom čaji nachádza vo vysokých hladinách, zvyšuje koncentráciu a redukuje únavu.
 • Pitie zeleného čaju môže tiež pomôcť posilniť imunitný systém, znížiť hladinu cholesterolu a detoxikovať telo.

Ako správne pripraviť zelený čaj?

V Číne sa zelený čaj pije „z listu“ – čajové lístky sa vhadzujú do pohára, zalievajú horúcou vodou a po 2–3 minútach sa čaj pije priamo z tohto pohára. Doplňuje sa podľa ľubovôle. Ale ak nechcete mať čajové lístky medzi zubami pri každom dúšku, existuje aj iný spôsob!

Uvariť dokonalú šálku čaju je umenie. Kľúčom je čas lúhovania a teplota vody, aby sa predišlo horkosti. Zelené čaje sa vo všeobecnosti nezalievajú vriacou vodou. Jemné, kvetinové arómy tak zostanú lepšie zachované.

V prvom rade si zaobstarajte kanvicu alebo lúhovač čaju, podľa toho, čo preferujete. Nikdy nepoužívajte saponát na čistenie čajovej nádoby a náčinia, pretože to môže ovplyvniť chuť budúcich nálevov. Dôkladné opláchnutie horúcou vodou urobí svoje! Na varenie čaju odporúčame použiť filtrovanú vodu alebo pramenitú vodu. Tým sa zníži množstvo nečistôt, ktoré by mohli ohroziť chuť.

Vysoko kvalitné zelené čaje sa lúhujú nasledovne:

 • 80 °C počas 1–2 minút. Odporúča sa 1,5 lyžičky (3 g) na šálku.
 • Niektoré špeciálne čaje ako Gyokuro, Matcha alebo Sencha by sa mali lúhovať pri ešte nižšej teplote: 60–70 °C počas 1–2 minút.
 • Zelené čaje ako Houjicha sú pražené a znesú aj vyššiu teplotu: 90 °C počas 1–2 minút

Lacné zelené čaje už od 2,20 EUR za 50 g

Pomohol vám náš test zelených čajů? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší zelené čaje na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

12 + 15 =