Kuchyne

Test najlepších panvíc

Panvica Tescoma i - Premium Stone 30 cm Každý, kto už pripravoval rôzne druhy jedál vie, že len tak nejaká panvica v domácnosti rozhodne nestačí. Záleží totiž nielen na veľkosti a hĺbke dna panvice, ale predovšetkým na použitom materiály. Kvalitné panvice sú preto správnou investíciou, lebo napokon aj tak mnohí prišli na to, že zopár dobrých panvíc sú väčším prínosom než plná skrinka tech nekvalitných.

Šikovný test panvíc prináša nielen najlepšie panvice, aké momentálne môžete na trhu nájsť, ale taktiež praktické rady a zaujímavé informácie, ktoré vám môžu pri kúpe pomôcť.

V závere testu je priestor na diskusiu, v ktorej sa tešíme na vaše postrehy a skúsenosti.

[ssba]

Test – najlepšie panvice – TOP 9

HodnotenieCena odRecenzie
1.WOK Tescoma i - Premium Stone
Typ: WOK
Priemer: 28 cm
plyn, elektrika, indukcia, sklokeramika
do umývačky: ÁNO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54 EURČítať recenzie
2.Tescoma i - Premium
Typ: klasická
Priemer: 28 cm
plyn, elektrika, indukcia, sklokeramika
do umývačky: ÁNO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
3.Tescoma Premium
Typ: grilovacia
Priemer: 28x28 cm
plyn, elektrika, keramika
do umývačky: ÁNO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]31 EURČítať recenzie
4.Set panvíc FiveStar Legend
Typ: klasická
Priemer: 24/28 cm
elektrické, indukčné, plynové, sklokeramické
do umývačky: ÁNO
[usr 5 text="true" tooltip="true"]35 EURČítať recenzie
5.Rossi Swiss Crystals
Typ: grilovacia
Priemer: 26 cm
plyn, elektrika, indukcia, keramika, rúra
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
6.WOK Tefal Character C6821952
Typ: WOK
Priemer: 28 cm
plyn, elektrika, indukcia, rúra, sklokeramika
do umývačky: NIE
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie
7.Tescoma Premium, 4 oká
Typ: lievance, vajíčka
Priemer: 22 cm
plyn, elektrika, sklokeramika
do umývačky: ÁNO
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]31 EURČítať recenzie
8.Tefal Expertise C6200452
Typ: klasická
Priemer: 24 cm
plyn, elektrika, indukcia, rúra, sklokeramika
do umývačky: NIE
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]36 EURČítať recenzie
9.Apetit Patina, 20 cm
Typ: nepriľnavá
Priemer: 20 cm
elektrika, sklokeramika
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]9 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku panvic


Ako vybrať najlepšiu panvicu? (na smaženie, na grilovanie, na palacinky, WOK, indukcia)

  • Priemer a hĺbka panvice. Univerzálny priemer panvice je okolo 28 cm. Panvica pre jednu, alebo najviac pre dve osoby, má priemer 25 cm. Ak pripravujete jedlo pre viac ako dve osoby, potom siahnite po panviciach s priemerom viac ako 28 cm, napríklad sú v ponuke už aj panvice s priemerom nad 40 cm.
    Čo sa týka hĺbky, mali by ste mať doma aspoň jednu plytkú a jednu hlbokú panvicu. Plytká je ideálna na prípravu steaku alebo plátkov mäska. Hlbšia panvica (môže byť aj typu WOK) je ideálna na zeleninu s ryžou, zeleninu s cestovinami, ako aj pri všetkých jedlách kde potrebujete v panvici suroviny aj premiešavať.
  • Rukoväť. Možno podľa vás ide o detail, ale rukoväť by mala byť pevná a pohodlne uchopiteľná, samozrejme nikdy nie je horúca.
  • Pokrievka. Niektoré jedlá vyžadujú dusenie surovín, okrem toho viaceré gazdinky pripravujú aj osvedčené recepty v panvici radšej niekedy aj s pokrievkou. Jedlo je rovnomernejšie pripravené, má o čosi viac vlastnej šťavy a nič neoprská priestor okolo. Je dobré mať doma jednu šikovnú panvicu aj s pokrievkou, alebo si aspoň pokrievku dokúpiť.
  • Materiál. Ide o azda najdôležitejší parameter. Vyberajte podľa toho, na aké jedlá plánujete danú panvicu využívať. Ani tie najlepšie WOK panvice vám neumožnia prípravu palaciniek – preto každá domácnosť potrebuje aspoň štyri dobré panvice.
  • Varný povrch. Máte doma tradičný plynový sporák? Potom nepoužívajte riady, a teda ani panvice, z teflónu a ocele. Keď nerez, tak len veľmi kvalitný. Najuniverzálnejšia je sklokeramická varná doska, na ktorej môžete použiť ešte aj varné sklo. Indukčná varná doska vyžaduje len riad určený pre tento typ varnej dosky (na dne nádob a panvíc sa udrží magnet).
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test panvíc na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aký rozdiel medzi vrúbkovaným a hladkým dnom panvice?

Vrúbkované dno je ideálne na prípravu rýb a zeleninky, dobre sa na takejto panvici restuje a smaží. Hladké dno je skvelé na palacinky a rôzne druhy placiek a cesta, taktiež na smaženie kúskov mäsa.

Aká je keramická panvica?

Keramická panvica patrí medzi klasiku, ktorá z našich domácností nevymizne. Kvalitné keramické panvice sú zdravotne nezávadné, povrch je prirodzene nepriľnavý, vďaka čomu potrebujete minimum oleja/tuku na prípravu jedál a nevyžadujú špeciálnu údržbu – stačí ich umyť klasickou hubkou a tekutým saponátom. Aj keď mnohí výrobcovia uvádzajú, že je možné umývanie v umývačke riadu, pre zachovanie vzhľadu a všetkých dobrých vlastností tejto panvice je lepšie umyť ju pod tečúcou vodou.

Hodí sa na prípravu najrôznejších druhov jedál od mäsa až po zeleninku. Často keramickú panvicu kuchári zaraďujú medzi najlepšie panvice na smaženie.

Aká je teflónová panvica?

O teflóne sa toho písalo v súvislosti s panvicami a ostatným riadom už veľa. Ide o vysoko odolný plast, ktorý sa roztaví pri teplotách nad 300°C, čo v kuchyni pri príprave jedál nedosiahnete. Stále platí, že je to pre mnohých tá najlepšia panvica na palacinky, a to vďaka nepriľnavej úprave.

Pokiaľ ide o dobrého predajcu, známu značku s tradíciou a vysokou kvalitou, teflónové panvice budú dobrou voľbou. Jedlo sa na teflón nelepí podobne, ako ani na keramický povrch, takže si vystačíte s minimom oleja. Myslite však na to, že teflónová panvica nie je podľa popredných kuchárov vhodná na prípravu steakov.

Pri tejto panvici používajte silikónové varešky, alebo klasické drevené, pretože kovové a iné ostré náradie teflón poškodzuje. Vyhnite sa umývačke riadu – umývajte ju jemnou hubkou.

Ako zistím, či je teflónová panvica už poškodená?

Kvapnite na panvicu jednu kvapku čistej vody – ak drží svoj tvar, teflón je v poriadku. Pokiaľ sa roztečie na machuľku (už z nej nebude pekná plná kvapka), povrch je používaním poškodený.

Aká je nerezová a oceľová panvica?

Nerezové panvice patria medzi populárne kvôli cene a dobrej životnosti, pretože zvládnu aj nárazy. Na prípravu jedál ale potrebujete viac oleja, čo je nevýhodou. Medzi nevýhody patrí aj fakt, že niektoré jedlá chytia nepríjemnú kovovú chuť. Nerezová panvica je vhodná do umývačky riadu.

Oceľová panvica je vyrábaná z nehrdzavejúcej ocele. Taktiež potrebujete viac oleja, pretože sa suroviny rýchlejšie pripaľujú o povrch. Nevýhodou je náchylnosť na hrdzavenie. Dá sa umývať v umývačke riadu.

Aká je panvica zo smaltu?

Absolútnou klasikou je panvica zo smaltu. Dá sa umývať aj v umývačke riadu, no nevýhodou je jej krehkosť – povrch sa rýchlo odlúpi používaním, a preto budete častejšie meniť stále starú za novú. Hodí sa na prípravu najrôznejších jedál vrátane palaciniek aj placiek.

Aká je kameninová panvica?

Kameninové panvice sú hitom, pretože ide o top materiál pri kuchynskom riade. Povrch je prirodzene nepriľnavý, vďaka čomu nepotrebujete tuk (alebo len naozaj minimum), odolnosť je vysoká, čiže ide o trvácne panvice a môžete ich pokojne umývať v umývačke riadu.

Medzi najlepšie grilovacie panvice na steaky patrí rozhodne kameninová panvica. Dokonca ani vajíčka sa na dno nenalepia, hodia sa na prípravu všetkých jedál. Materiál je zdravotne nezávadný a chemicky stabilný aj pri naozaj vysokých teplotách. Ide tak o dobrú investíciu. Mnohí majú doma už len kameninové hrnce, nádobky na varenie a panvice.

Aká je panvica z titánu a aké sú medené panvice?

Panvice z titánu sú cenovo náročnejšie, ale pevné, vhodné aj do umývačky riadu. Jedlo je pomerne rýchlo pripravené. Takéto panvice majú dlhú životnosť, samozrejme, pokiaľ ide o kvalitného výrobcu. Sú univerzálnymi pomocníkmi pri varení.

Medené panvice sú hitom, pretože meď ako materiál veľmi dobre pracuje s teplom, a tak je celý povrch panvice rovnomerne zohriaty. Jedlo je rýchlejšie pripravené. Na druhej strane musí ísť naozaj o kvalitného výrobcu, pretože meď ako materiál pri vyšších teplotách uvoľňuje toxické látky. Často sú tieto panvice dôkladne vo vnútri „vystlané“ nerezom a meď je len z vonkajšej strany – vnútorná strana je bezpečná na prípravu surovín a vonkajšia strana je dobre vodivá.

Aké panvice sú vhodné na indukčnú varnú dosku?

Čo sa týka materiálu, najlepšie panvice na indukciu sú z kvalitného nerezu, smaltu, teflónu. Taktiež je skvelou voľbou kameninový riad, a teda aj kameninové panvice.

Akýkoľvek riad na varenie musí mať označenie, že je vhodný na indukčnú varnú dosku. Aj panvice musia mať takéto označenie.


Lacné panvice už od 5,60 EUR

Pomohol vám náš test panvíc? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie panvice na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

2 komentáre

Kliknite tu pre zanechanie komentára

9 − six =

  • V našej domácnosti vedú liatinové panvice značky KitchenAid od kuliny nakoľko sú odolné, perfektne sa čistia a na našej Gril & panini panvici môžem pripraviť, mäso a zeleninu ale taktiež aj ryby alebo panini a to je pre mňa základ proste aby som panvicu mohla použiť čo najširšie

  • My pouzivame liatinobe panvice Lodge a tie su podla mna top. A to sme vyskusali asi vsetky ostatne..