Kuchyne

Najlepšie dosky na cesto | Test a recenzie

Najlepšie doska na cestoKvalitná doska na cesto vám prinesie úplne iný zážitok z pečenia v porovnaní s bežnými doskami. Je to nepostrádateľná kuchynská výbava pre amatérskych aj profesionálnych pekárov. Ak si vyberiete múdro, užijete si zábavu a dosiahnete požadovaný výsledok. V súčasnosti je však na trhu tak široká škála dosiek na cesto, že vybrať tú najlepšiu môže byť výzvou. Objavte preto spoločne s nami top vlastnosti jednotlivých typov dosiek, čo vám pomôže zúžiť výber a vybrať to najlepšie. Aká je teda najlepšia doska na cesto? Ste pripravení hľadať ju? Začnime!

Najlepšie dosky na cesto na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Banquet Silikónový vál Culinaria
+ praktický a skladný pomocník
+ dokonale priľne k stolu
+ vhodný do umývačky riadu
+ odolný do 230 °C
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11,99 EURČítať recenzie
2.Vál na cesto z brezového dreva Fackelmann
+ vysokofunkčný dizajn
+ valček so zarážkou
+ protišmykový materiál
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29 EURČítať recenzie
3.Tescoma DELÍCIA SiliconPRIME
+ pravítka a merítka priemeru torty
+ cesto sa nelepí
+ dokonale skladná
+ vhodná do umývačky
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]34,90 EURČítať recenzie
4.Bambusová doska Wenko Bamboo
+ kvalitný bambusový materiál
+ veľká doska na cesto
+ jednoduchý dizajn doplní interiér
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]28,9 EURČítať recenzie
5.Kela Vál KIANA bambus
+ prírodná farba
+ zarážky z oboch strán
+ odolný prírodný materiál
+ ľahká údržba
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]28,99 EURČítať recenzie
6.Orion Vál silikón
+ dokonale priľne k stolu
+ teploty od -40 °C do 220 °C
+ možnosť zrolovania
+ nevhodný na krájanie nožom
[usr 4.1 text="true" tooltip="true"]14,99 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku dosiek na cesto


Prečo potrebujete dosku na cesto?

Ak stále premýšľate, či by ste si mali kúpiť a používať dosku na cesto, predstavíme vám dôvody, ktoré vás možno presvedčia, že by mohla byť vašim novým kamarátom v kuchyni.

 • Jednoduché použitie – doska na cesto je navrhnutá tak, aby vás podporovala počas procesu vaľkania. Pomôže efektívnejšie spracovať cesto, ako napríklad na pracovnej doske. Tento produkt môžete použiť na všetko bez ohľadu na to, či ste začiatočník alebo master chef.
 • Redukuje neporiadok – upratovanie po pečení koláčov je nočnou morou. Doska na cesto však pojme všetok neporiadok z múky a cesta; preto stačí zlikvidovať neporiadok na nej, namiesto čistenia celej pracovnej dosky.
 • Všestranné použitie – kvalitná drevená doska na cesto vám poslúži na krájanie čohokoľvek.
 • Praktická a pohodlná – niektoré dosky na pečivo ponúkajú meracie značky, ako aj váhové jednotky, ktoré vám pomôžu pracovať precízne a efektívne.
 • Jednoduché čistenie – Ak použijete dosku na cesto, jej čistenie nebude zložitou úlohou. Tieto povrchy sú hladké a nepriľnavé; preto nemusíte používať ani extra múku.Všetko, čo treba, je použiť vlhkú handričku a utrieť ju, alebo hodiť do umývačky riadu. Musíte si však prečítať pokyny výrobcu a potvrdiť si, že doska je vhodná do umývačky riadu.

Ako vybrať dosku na cesto?

Prvá vec, ktorú treba zvážiť pri výbere dosky na cesto, je materiál a jedným z materiálov, ktorých popularita práve stúpa, je mramor. Nielen skvele na vašom pulte vyzerá, ale je to tiež hustý kameň, ktorý dokáže dobre odvádzať teplo. To znamená, že keď vyvaľkáte cesto citlivé na teplo, zostane dlhšie chladné. Mramorové dosky však nie sú vhodné do umývačky riadu a nemajú okraje. Drevo je ďalšou obľúbenou voľbou, pretože drevené dosky na cesto sa často dodávajú s okrajmi, ktoré udržia dosku na mieste, ako aj s vyrytými meracími značkami, ktoré vám pomôžu vaľkať alebo vykrajovať cesto. Rovnako ako mramor, drevo nie je vhodné do umývačky riadu, takže ak hľadáte možnosť, ktorá sa naozaj ľahko čistí, zvážte akrylovú dosku na pečivo. Akryl je vhodný do umývačky riadu, neabsorbuje pachy a má tendenciu byť ľahší, hoci nie je taký odolný ako drevo alebo mramor.

Mramorové dosky na cesto

Mramor je atraktívny materiál s exkluzívnymi vzormi a sfarbením; preto dosku môžete použiť ako dekoráciu, keď ju nepoužívate. Jeho povrch je hladký, vďaka čomu sa cesto nelepí na povrch dosky, čo znamená, že sa bude ľahšie čistiť. Teplota mramoru je často chladnejšia ako teplo okolia. To je ideálna teplota na prípravu bohatého maslového cesta, ako aj na vaľkanie a krájanie cesta.

Drevené dosky na cesto

Sú vyrobené z akéhokoľvek druhu dreva – bambus, akácia, javor a ďalšie. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách.Takmer všetky drevené dosky sú reverzibilné a môžete ich používať ako dosku na cesto, aj dosku na krájanie. Pri používaní tohto druhu dosiek je však žiaduce poznať správny spôsob čistenia – o ňom si prečítajte nižšie.

Plastové dosky na cesto

Plastový materiál je menej populárny ako iné materiály, ale recenzie svedčia o tom, že spotrebitelia ho postupne začínajú kupovať. Doska je vyrobená z plastu bez BPA s nepriľnavou vlastnosťou. Na tento povrch môžete použiť aj ostré nože bez obáv z poškodenia, odštiepenia, alebo prasknutia, pretože ide o naozaj odolný plast.

Silikónové dosky na cesto

Tento typ môžete použiť na vaľkanie akéhokoľvek druhu cesta a fondánu. Zvyčajne sa vyrába v rôznych veľkostiach a s vytlačenými meracími značkami na svojom povrchu; preto viete určiť takmer presne množstvo cesta. Ľahko sa skladuje, pretože sa dá zložiť alebo zrolovať a uložiť do zásuvky, alebo skrinky.

Dosky na cesto z nehrdzavejúcej ocele

Nehrdzavejúca oceľ je nový materiál na výrobu dosiek na cesto. Tento materiál sa v testoch ukázal ako prominentný oproti iným druhom. Ak sa oň primerane staráte, vydrží vám celý život. Je tiež odolný voči škvrnám a ľahko sa čistí. Môžete použiť ostré nože bez obáv z ich otupenia, alebo poškodenia.

Veľkosť je ďalším dôležitým faktorom pri výbere. Priemerný valček meria približne 30 cm na dĺžku, takže budete potrebovať dosku, ktorá je aspoň taká veľká. Niektoré dosky sú oveľa väčšie, dosahujú až 60 cm, takže ak sa radi púšťate do veľkých pekárskych projektov, je ľahké nájsť dosku, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

Ako každý, kto sa pokúšal vyvaľkať tuhé cesto na doske, vie, že je to oveľa ťažšie, keď sa doska hýbe. To je dôvod, prečo majú najlepšie dosky na cesto prvky, ako sú zahnuté okraje alebo gumené nožičky.

Návod na starostlivosť o drevené dosky na cesto

Drevo je prirodzene porézne, takže neošetrený povrch môže absorbovať vlhkosť a zápach z jedla. Vlhkosť vo vnútri dosky zas môže spôsobiť deformáciu a praskanie, pretože drevo nerovnomerne expanduje. Vlhkosť tiež podporuje rast baktérií a plesní na povrchu dosky alebo dokonca vo vnútri a môže viesť k tvorbe hniloby. Aby ste tomu všetkému zabránili, je potrebné správne ošetrenie povrchu.

Počiatočné ošetrenie

 • Pred použitím dosku rýchlo umyte pod tečúcou studenou vodou, aby ste odstránili nečistoty a prach. Dôkladne utrite handričkou, alebo papierovou utierkou a vysušte na vzduchu. Dosku nenamáčajte, ani neponárajte do drezu s vodou. Absorbuje vodu, čo spôsobí, že po vyschnutí praskne
 • Ošetrite potravinárskym minerálnym olejom. Nepoužívajte rastlinný olej alebo olivový olej, pretože tie rýchlo stuchnú.Celý povrch dosky pokryte minerálnym olejom. Uistite sa, že zadná časť a boky sú tiež úplne zakryté.
 • Čistou utierkou rozotrite olej na povrchu dosky v smere vlákien.
 • Nechajte pôsobiť asi 5-10 minút alebo kým drevo úplne neabsorbuje olej. Opakujte proces 4-5 krát, alebo kým nie je drevo úplne nasýtené.
 • Keď drevo neprijme viac minerálneho oleja, utrite prebytočný olej čistou handričkou.
 • Na otestovanie pokvapkajte dosku niekoľkými kvapkami vody. Na povrchu sa vytvoria perličky vody, čo je istý dôkaz, že doska je správne ošetrená.

Bežné používanie

Po použití nie je potrebné umývať dosku, jednoducho zoškrabte prebytočnú múku škrabkou. Ak však musíte, postupujte podľa nasledujúcich odporúčaní:

 • Umyte teplou vodou a jemným saponátom, aby ste odstránili zvyšky potravín.
 • Opláchnite, dôkladne utrite čistou utierkou alebo papierovými utierkami a vysušte na vzduchu.
 • Dosku nenamáčajte ani neponárajte do vody, aby nedošlo k jej prasknutiu a deformácii.
 • Ako deodorizér použite sódu bikarbónu alebo soľ a opláchnite.
 • Dôkladne utrite čistou utierkou alebo papierovými utierkami a vysušte na vzduchu.
 • Neumývajte v umývačke riadu.
 • Po deodorizácii dosky možno budete musieť znovu ošetriť olejom.Olej nanášajte mäkkou handričkou v smere vlákna.
 • Po aplikácii nechajte 6 hodín až noc odpočívať.
 • Prebytočný olej utrite čistou handričkou.
 • Aplikujte raz za mesiac, ak sa doska často používa. V opačnom prípade aplikujte olej 2 alebo 3 krát ročne.
 • Pred uskladnením sa uistite, že doska je úplne suchá.
 • Skladujte na suchom mieste mimo dosahu extrémnych teplôt.

Lacné dosky na cesto už od 3 EUR

Pomohol vám náš test dosiek na cesto? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší dosky na  cesto na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

one + 1 =