Záhrada

Najlepšie travné osivo / zmes | Test a recenzie

Najlepšie travé osivo zmesNa jar to tu je znova: Všetko je zelené a kvitne, len trávnik často vyzerá veľmi pošramotený. A pritom, mať krásny trávnik nie je žiadna atómová veda. Jeho základ však musíte položiť už pri sejbe – tým, že budete dbať na dobrú kvalitu pri kúpe trávneho osiva. V zásade každý výrobca osív môže predávať trávne osivo pod akýmkoľvek názvom, pretože v tejto oblasti neexistujú žiadne zákonné normy. Označenia ako „odolný“, „zvlášť odolný voči kroku“ alebo „jednoduchá údržba“ nemusia veľa znamenať. Nehovoria nič o zložení zmesí. V zmesi môžu byť prítomné všetky možné druhy tráv, aj keď vôbec nie sú vhodné na účel použitia. Najmä v lacných semenách je veľké množstvo odrôd tráv, ktoré nemajú v trávniku miesto. A hoci sa výber trávneho osiva zdá byť na prvý pohľad triviálny:  naozaj len výberom správneho osiva si pripravíte cestu k vysnívanému trávniku. Aby ste siahli po tých správnych semenách, poďme spolu nájsť to najlepšie trávne osivo pre vaše potreby.

Najlepšie travné osiva / zmesi na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.FLORIA Trávna zmes Kráľ trávnikov 2 kg
+ trávna zmes najvyššej kvality
+ trávnik vyniká pružnou mäkkou mačinou
+ odolný voči extrémnym záťažiam
+ odrody tráv najvyššej kvality
+ dávkovanie: 2 kg = 100 m²
[usr 5 text="true" tooltip="true"]30,99 EURČítať recenzie
2.Agro Trávna zmes PARK 25 kg
+ pripravená z kvalitných trávnych odrôd
+ vytvárajú okrasný, hustý a na pohľad príťažlivý trávnik
+ vhodný pre stredne a mierne zaťažované reprezentačné plochy
+ výsevok – 25-35 g/m²
+ nie je nutné časté kosenie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]199,60 EURČítať recenzie
3.AGRO Trávna zmes LÚKA 25 kg
+ na zatrávňovanie extenzívne staraných trávnych plôch
+ na zakladanie viacročných lúčnych porastov
+ vhodné na zakladanie pastvín a plôch na sušenie sena
+ po spásaní rýchlo obrastá
+ obsahuje chutné druhy tráv
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]209,96 EURČítať recenzie
4.Barenbrug WONDERLAWN 15 kg
+ zmes pre parkové úpravy
+ rýchly vývin, vysoká hustota mačiny
+ nízke nároky na údržbu
+ výsevná dávka – 25 g / m²
+ dokonalý systém šľachtenia[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]119,60 EURČítať recenzie
5.Agro Trávna zmes Hobby Univerzal 25 kg
+ výberová zmes kvalitných trávnych odrôd
+ vhodná pre bežné parkové či ľahko zaťažované plochy
+ zmes zaisťuje rýchly vývin
+ dobrá schopnosť odolávania buriny
+ dobre sa zapája do existujúcich trávnikov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]151,60 EURČítať recenzie
6.Barenbrug FOOTBALL 5 kg
+ pre založenie záťažových športových plôch
+ tráva od firmy BARENBRUG zdobí najznámejšie futbalové a golfové ihriská
+ výsevná dávka – 25 - 30 g/m²
+ výška kosenia – 25 - 30 mm[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]63,60 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku trávnych osív zmesi


Ako vybrať trávne osivo/zmes?

Ruky preč od lacných zmesí, ktoré sľubujú nový trávnik za polovičnú cenu! Je pravda, že nový trávnik sa veľmi rýchlo zazelená, no kruté prebudenie bude nasledovať najneskôr budúci rok. Dôvod: mnohé z týchto zmesí využívajú odrody tráv, ktoré boli v skutočnosti vyšľachtené ako kŕmna tráva pre pasúce sa zvieratá a rastú veľmi rýchlo. Ale tieto odrody vôbec netolerujú týždenné kosenie trávnika.

Dôsledok: Ihneď po zasiatí rýchlo rastúce druhy krmovín vytlačia pomaly rastúce trávnikové trávy a na konci leta zostanú v trávniku veľké diery. Divoké byliny, ako sú púpavy, sa tam veľmi rady usadia a z trávnika sa len ťažko dajú vytlačiť.

Kvalitná trávna zmes je drahá. Odrody tráv, ktoré spĺňajú požiadavky na trávnik, musia mať rôzne vlastnosti: mali by byť odolné voči suchu, pomaly rastúce a neskoro kvitnúce. Získavanie semien z týchto odrôd je časovo náročné a úrody sú výrazne nižšie ako napríklad z krmovín.

Akú zmes vybrať?

Pokiaľ ide o zakladanie nových trávnikov, neexistuje jediné riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým. Rôzne lokality sa líšia poveternostnými podmienkami, expozíciou a pôdou. Aby bolo vyhovené týmto podmienkam, musia byť použité zmesi trávnikových semien v každom prípade inak zložené. Ak od začiatku použijete správne osivo, vyhnete sa neskorším problémom s burinou, machom, zlým rastom a vysokým nákladom na údržbu. Trávna zmes je asi jedna z mála komodít, kde vám recenzie pri výbere nepomôžu.

A aký trávnik je pre vás ten pravý? Vytvorili sme pre vás pomôcku, ktorá zohľadňuje pôdu a neskoršie využitie trávnika – takže na prvý pohľad vidíte, aké trávne osivo by ste mali kúpiť.

Podmienky Odporúčaný trávnik
Normálna, na živiny bohatá až na živiny chudobná pôda. Do oblasti sa takmer alebo vôbec nevstupuje. Včelia pastva, motýlia pastva alebo lúka pre prospešný hmyz sú odporúčané a veľmi nenáročné na starostlivosť. Krajinná tráva (RSM 7.1) je tiež možnosť, ale vizuálne menej príťažlivá. Pre veľké plochy: RSM 8.1.
Ľahká, chudobná pôda s vysokým podielom piesku a málo humusu bez hlbokého zhutnenia. Lokalita slnečná až polotienistá. Málo zrážok. Krajinný trávnik pre suché miesta (RSM 7.2) je vhodný pre plochy, po ktorých sa nechodí.
Priemerne dobrá pôda s malým alebo žiadnym zhutnením.

Poloha čiastočne v hlbokom tieni po mnoho hodín dňa.

Odporúčame trávu, ktorá sa používa aj na slnečných miestach plochy, aby sa vytvorila jednotná plocha.
Veľmi dobrá, hlinitá, piesčitá pôda, bohatá na humus, bez hlbokého zhutnenia. Poloha na plnom slnku. Je možný akýkoľvek typ trávnika, ale odporúčajú sa športové a hracie trávniky. Možné sú aj vysoko údržbové okrasné trávniky (RSM 1.1) a golfové trávniky (RSM 4).
Priemerná pôda s malým alebo žiadnym zhutnením. Slnečné až polotienisté stanovište bez hlbokého tieňa.

Plocha je pochôdzna a hojne využívaná, napríklad na záhradné párty, hry alebo šport.

Odporúča sa odolnejší športový trávnik, resp. trávnik na hranie.
Silne zhutnená, kamenistá pôda.

Miesto slnečné až tienisté.

Odporúča sa tráva na parkoviská (RSM 5.1).

Ak chcete kúpiť kvalitnú zmes, určite si dajte pozor na označenie RSM na obale. Trávna zmes s týmto označením má testy vykonané nezávislými laboratóriami – a to nielen na jednotlivé odrody tráv, ale ako celá zmes. Je to záruka, že je skutočne vhodná na požadovaný účel. Rozlišuje sa medzi 21 rôznymi štandardnými zmesami osív.

V prvom rade by mali mať majitelia záhrad jasno v požadovanom použití: kvalitná trávna zmes v ideálnom prípade poskytuje presné informácie na obale. Štandardom je bežný úžitkový trávnik na slnečnú plochu. Ak je váš trávnik veľa zatienený stromami alebo domami, rozhodne by ste sa mali rozhodnúť pre trávnikovú zmes vhodnú do tieňa. Tí, ktorí trávnik využívajú intenzívnejšie, by sa mali rozhodnúť pre špeciálne športové a trávnikové zmesi. Ak má byť trávnik skôr šperkom, odporúča sa okrasná trávniková zmes.

Úžitkový trávnik, športový a hrací trávnik: Robustný a nenáročný na údržbu

Väčšina majiteľov záhrad sa rozhodne pre úžitkový trávnik. Vyznačuje sa vyššou toleranciou voči suchu a nižšou náročnosťou na údržbu. Vo fáze rastu by sa mal kosiť raz týždenne, ale v letných mesiacoch stačí kosiť každé dva týždne.

Športový a hrací trávnik je špeciálna forma úžitkového trávnika. Používané druhy trávy sú obzvlášť odolné voči zaťaženiu. Potrebná starostlivosť je však o niečo vyššia ako pri štandardných trávnikoch: v lete by ste ho mali kosiť každý týždeň.

Okrasný trávnik: Až po dvoch rokoch sa po ňom dá chodiť

S dekoratívnymi trávnikmi, ako sú napríklad anglické trávniky, by sa malo spočiatku zaobchádzať veľmi opatrne. Hrajúce sa deti alebo neustále skladanie a rozoberanie záhradného nábytku sú jedom pre citlivé trávy, najmä v prvých dvoch rokoch po zasiatí. Ak je trávnik potom hustý, anglický trávnik je obzvlášť odolný.

Vyžaduje si však veľkú starostlivosť: anglický trávnik sa vyznačuje  krátkymi intervalmi kosenia (každých päť až sedem dní) a častým používaním hnojív. Dôležité: Trávnikové semienko potrebuje na klíčenie aspoň 15 stupňovú teplotu pôdy, výsev sa odporúča najskôr začiatkom júna.

Trávniky vhodné do tieňa sú citlivé na svetlo

Táto zmes obsahuje odrody tráv, ktorým sa darí pri slabom slnku. Ale buďte opatrní: tieto trávniky neznášajú dobre dlhé obdobia priameho slnka. Ak máte v záhrade len niekoľko tmavých kútov, mali by ste tam vysiať tieto trávy a na zvyšok plochy sa rozhodnúť pre normálne semená, ktoré nie sú citlivé na svetlo.

Ako siať?

Bezpodmienečne dodržujte odporúčania výrobcu týkajúce sa výsevného množstva. Ak sa vám nechce siať ručne, môžete použiť výsevný vozík, čo však zanemá extra náklady. Semená by sa mali určite dôkladne premiešať, pretože rôzne veľké semená trávy vo vreckách sa ľahko oddelia. Takto vysiaty trávnik by vyzeral ako patchworková prikrývka. Dôležité: nesejte príliš skoro. Čím vyššia je teplota pôdy, tým lepšie bude semeno klíčiť. Odborníci odporúčajú s výsevom počkať do polovice mája.

Správna starostlivosť je kľúčová

Starostlivosť je základom zdravého trávnika. Dôležitú úlohu zohráva druh a frekvencia kosenia. Správna výška kosenia má pritom rozhodujúci význam: Ak je tráva kosená príliš hlboko, napríklad preto, že chcete odložiť ďalší termín kosenia, poškodia sa vegetačné body trávy a tráva slabšie klíči. Preto je potrebné skontrolovať nastavenú výšku kosenia na kosačke. Tráva by sa nemala kosiť nižšie ako 40 až 45 milimetrov. Počas fázy rastu koste trávnik aspoň každých sedem dní. V lete a na jeseň stačí kosiť každých 14 dní.

Trávnik pravidelne prihnojujte. Každé kosenie trávnika odoberá z pôdy živiny. Krásny trávnik preto potrebuje pravidelné prihnojovanie. Zásobné hnojivo je v zásade vhodnejšie ako tekuté, pretože sa rozpúšťa len pomaly a živiny uvoľňuje dlhší čas. Kvapalné hnojivo pôsobí rýchlejšie, ale v piesočnatých pôdach sa ho priveľa dostane do podzemnej vody a nie je potom dostupné pre trávy.

Hnojte trikrát do roka: na začiatku rastovej fázy na jar, v lete a koncom leta. Alternatívne je možné odrezky ponechať na trávniku (mulčovanie), na čo potrebuje kosačka mulčovací nástavec. Ak sú však príliš mokré, odrezky môžu trávnik udusiť.


Lacné trávne osiva/zmesi už od 30,90 EUR

Pomohol vám náš test trávnych osív zmesí? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší trávne osiva zmesi na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

20 − 2 =