Záhrada

Test uhlových brúsok

Úhlová bruska Makita Najlepšie uhlové brúsky sú v domácnosti skutočne nenahraditeľným pomocníkom. Mnohí domáci majstri poznajú uhlovú brúsku aj pod hovorovým názvom “flexka” – určite nemohla chýbať pri prácach okolo domu, pri prestavbách a svoje miesto má aj v dielňach na záhradkách mnohých mužov. Uhlové brúsky poznajú tiež bytové domácnosti, v ktorých má uhlová brúska menších rozmerov svoje využitie.

V súčasnosti dokážu uhlové brúsky rezať, obrusovať a aj leštiť mnohé materiály. V ponuke nájdete uhlové brúsky na batériu, tzv. AKU uhlové brúsky s ktorými zvládnete aj v byte najrôznejšie opravy a nebude vás obmedzovať kábel. Podľa toho, ako ju plánujete používať, vyberajte jej výkon a prihliadajte i na ostatné funkcie.

Na trhu je niekoľko výrobcov a aj samotné modely jednej značky sa od seba líšia predovšetkým parametrami. Ako teda vybrať uhlovú brúsku, či už pre seba, alebo ako darček?

Pripravili sme tentoraz test uhlových brúsok s množstvom praktických odpovedí na časté otázky. Veríme, že náš rebríček bude pre vás nápomocný a že tu nájdete všetky potrebné informácie ešte predtým, než sa pustíte do nakupovania.

Ďakujeme za všetky vaše zdieľania na sociálnych sieťach medzi priateľmi a budeme radi, keď aj tento článok obohatíte o vlastné postrehy a rady zapojením sa do diskusie v závere pod článkom.

[ssba]

Test – najlepšie uhlové brúsky – TOP 6

ProduktPríkonPriemer kotúčaHodnotenieCena odRecenzie
1.Makita GA9050R
2000 W230 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]105 EURČítať recenzie
2.Bosch GWS 9-125 S
900 W 125 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]62 EURČítať recenzie
3.Makita GA5030R
720 W125 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]55 EURČítať recenzie
4.Narex EBU 150-16
1600 W 150 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]110 EURČítať recenzie
5.Einhell TE-AG 230/2000
2000 W230 mm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]330 EURČítať recenzie
6.DeWalt DCG405NT
1000 W125 mm [usr 4.7 text="true" tooltip="true"]200 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku uhlových brúsok


Aké sú najlepšie uhlové brúsky na trhu?

 1. Makita GA9050R
 2. Bosch GWS 9-125 S
 3. Makita GA5030R
 4. Narex EBU 150-16
 5. Einhell TE-AG 230/2000
 6. DeWalt DCG405NT

Ako vybrať najlepšiu uhlovú brúsku?

 • Elektrická alebo aku uhlová brúska. Hneď na úvod je dobré vedieť, či chcete klasickú uhlovú brúsku na elektrinu, alebo radšej dáte prednosť kompaktnejšej aku batériovej uhlovej brúske. Keď plánujete uhlovú brúsku aktívne využívať, potom určite potrebujete elektrickú s dostatočným výkonom, no ak ste len príležitostným majstrom, pozrite si aku uhlové brúsky.
 • Priemer kotúča uhlovej brúsky. Najčastejšie rozmery kotúčov pri uhlových brúskach sú 115 mm, 125 mm, 230 mm. Menšie rozmery sú ideálne na ľahké rezanie, brúsenie, prípadne odrežú aj z obkladačiek či kovových rúrok. Väčšie rozmery sú skvelé i na železo, dlažbu či železobetón.
 • Výkon uhlovej brúsky. Výkon sa pohybuje od 600 W do viac ako 2000 W. Menšie uhlové brúsky majú výkon do 1700 W, čo postačuje na menšie práce pre hobby využitie. Kvalitné uhlové brúsky pre časté používanie a náročných majstrov majú výkon aj 2200 W. Vyberajte podľa účelu používania a materiálov, s ktorými budete pracovať.
 • Dôležité maličkosti. Oceníte nielen ergonomicky tvarovanú rukoväť, ale i tlmenie vibrácii, aby sa dobre držala v rukách aj počas dlhej práce. Určite budete pri práci používať ochranné rukavice, a tak myslite na dostatočne veľké tlačidlá, ktoré budete môcť ovládať aj s rukami v hrubších rukaviciach. Veľmi užitočná je funkcia obmedzovača rozbehového prúdu, čo zaisťuje plynulý rozbeh uhlovej brúsky. Najlepšie uhlové brúsky majú ochranu pred opätovným zapnutím.
 • Kvalita a výrobca. V nejednom našom teste pomerne často prízvukujeme, že nie sme tak bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci. Niekedy na prvý pohľad vyzerá lacná uhlová brúska rovnako dobre ako drahšia, no rozdiel je obvykle schovaný “v črevách” – trebárs menej kvalitné ložiská alebo plastové časti, ktoré sa veľmi rýchlo zničia. Až čas ukáže počas používania rozdiely, najmä čo sa týka životnosti.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test uhlových brúsok na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako sa zorientovať v priemeroch kotúčov pri uhlových brúskach?

Zjednodušene si popíšeme používané rozmery kotúčov uhlových brúsok.

 • Kotúče 115 mm a kotúče 125 mm sú vynikajúce na plechy, obkladačky, na brúsenie menších plôch a na rôzne domáce práce. Odrežete nimi rúrky z kovov. Hodia sa na hobby práce.
 • Kotúče 150 mm a kotúče 180 mm si poradia s hrubšími kovovými rúrkami, so železom a aj s dlažbou. Majú širšie využitie a patria k obľúbeným uhlovým brúskam v domácej dielničke na záhrade. Poradíte si aj s prácami okolo domu na profesionálnejšej úrovni.
 • Kotúče 230 mm dokážu rezať hlbšie, prerežú hrubé kusy železa, poradia si so železobetónom. Sú ideálne pre náročné stavebné práce a pre profesionálne využitie v stavebnom priemysle.

Aké sú výhody a nevýhody AKU uhlových brúsok?

AKU uhlové brúsky na batériu sú cenovo náročnejšie a obvykle majú nižší výkon, nehodia sa na dlhodobé práce niekde okolo domu a už vôbec nie sú určené pre profesionálnych majstrov. Hodia sa na hobby využitie. Hlavnou výhodou je, že sú menšie (kotúče 115 mm až 125 mm) a pri práci neprekáža kábel. Hmotnosťou sú ťažšie.

Ako sa zorientovať vo výkone uhlových brúsok?

Najlepšie uhlové brúsky pre náročnú a/alebo pravidelnú prácu majú výkon 1800 W až viac ako 2000 W. Kvalitné uhlové brúsky na bežnejšie používanie kdesi u domáceho majstra majú výkon do 1700 W. Kvôli životnosti neodporúčame kupovať uhlovú brúsku s výkonom menším ako 700 W.

Čo zahŕňa údržba uhlovej brúsky?

Kvalitné uhlové brúsky stačí po práci len ofúknuť stlačeným vzduchom, aby ste odstránili nečistoty, najmä prach a čiastočky opracovávaných materiálov.

Čo znamená ochrana pred opätovným zapnutím?

Kvalitné uhlové brúsky majú ochranu pred opätovným zapnutím – keď náhodou vypadne prúd a vy ste nevypli uhlovú brúsku, po nahodení elektrického prúdu sa nezapne. Tým vás chráni pred vážnymi úrazmi.

Akí výrobcovia sú u nás obľúbení pokiaľ ide o uhlové brúsky?

Najlepšie uhlové brúsky s dlhou tradíciou na trhu nájdete napríklad od značky Makita alebo Bosch.


Lacné uhlové brúsky už od 30 EUR

Pomohol vám náš test uhlových brúsok? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné uhlové brúsky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

18 − 7 =