Záhrada

Test elektrických hoblíkov

elektrický hoblík Makita Bez ohľadu na to, aké sú trendy v oblasti nábytku a materiálov, prírodné materiály si stále udržiavajú svoje postavenie. Drevo je mimoriadne obľúbený materiál už po celé stáročia a túto popularitu si určite zachová aj naďalej – evokuje v nás totiž pocit tepla, domova, pokoja. Navyše ide o dlhotrvácny materiál, do ktorého sa oplatí investovať svoje peniaze. A ak ste domáci majstri, tak aj svoj čas a námahu.

Pokiaľ vo svojej dielničke majstrujete radi s drevom, potom vám kvalitný elektrický hoblík istotne dobre poslúži a stane sa pre vás nenahraditeľným pomocníkom. V porovnaní s ručným hoblíkom vám práve elektrický ušetrí čas a zabezpečí ľahšie hobľovanie. Keďže je na trhu množstvo značiek, nie je tak jednoduché vybrať pre seba ten najlepší elektrický hoblík, a tak sme sa rozhodli medzi naše testovania pridať aj hoblíky.

Test hoblíkov vám poradí s výberom a nájdete tu aj odpovede na časté otázky kupujúcich, medzi ktorými možno nájdete aj to, čo zaujíma ešte pred samotnou kúpou aj vás. Budeme radi, ak tento rebríček doplníte o vlastné otázky a postrehy, aby sme tak spolu pomáhali ostatným čitateľom.

Ďakujeme aj za vaše zdieľania. Veríme, že aj vďaka našej práci nájdete pre seba ten najlepší model.

[ssba]

Najlepšie elektrické hoblíky na trhu

ProduktŠírka x HĺbkaPríkonHodnotenieCena odRecenzie
1.Dewalt D26500
82 mm x 4 mm1050 W[usr 5 text="true" tooltip="true"]255 EURČítať recenzie
2.Makita 1806B
170 mm x 2 mm1200 W[usr 5 text="true" tooltip="true"]430 EURČítať recenzie
3.EXTOL PREMIUM 110MM
110 mm x 3 mm1000 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]83 EURČítať recenzie
4.Makita KP0800
82 mm x 2,5 mm620 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]110 EURČítať recenzie
5.Bosch GHO 26-82
82 mm x 2,6 mm710 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]125 EURČítať recenzie
6.Einhell TC-PL 750
82 mm x 2 mm750 W[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]252 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku elektrických hoblíkov


Aké sú najlepšie elektrické hoblíky na trhu?

 1. Dewalt D26500
 2. Makita 1806B
 3. EXTOL PREMIUM 110MM
 4. Makita KP0800
 5. Bosch GHO 26-82
 6. Einhell TC-PL 750

Ako vybrať najlepší elektrický hoblík?

 • Príkon elektrických hoblíkov. Platí jednoduché pravidlo: čím je vyšší príkon, tým je hoblík výkonnejší. Ide o to, na aké účely plánujete elektrický hoblík používať a ako často bude využívaný. Najlacnejšie elektrické hoblíky majú príkon okolo 600 W, najlepšie elektrické hoblíky aj viac ako 1300 W. Pokiaľ si neviete vybrať, na domáce využitie stačí príkon od 800 W do 1100 W.
 • Šírka hobľovania. Šírka hobľovania, nazývaná niekedy aj ako šírka záberu, udáva akú šírku zahobľuje elektrický hoblík na jeden ťah. Menšie elektrické hoblíky majú šírku hobľovania asi tak 70 mm, profesionálne viac ako 200 mm. Na domáce využitie je takým priemerom 100 mm, s ktorým si hravo vystačíte.
 • Hĺbka hobľovania. Hĺbka hobľovania znamená, akú hrubú vrstvu elektrický hoblík ohobľuje a nastavuje sa v milimetroch. Bežne sa hobľuje do troch milimetrov, ale profesionálne elektrické hoblíky majú možnosť nastaviť hĺbku hobľovania až do 24 mm.
 • Hmotnosť elektrického hoblíka. Možno sa vám nezdá tento údaj až tak dôležitý, ale hobľovanie zaťažuje ruky a ramená, preto je dôležitá pri dlhodobom hobľovaní aj hmotnosť elektrického hoblíka. Tie najťažšie majú aj desať kíl, čo je naozaj veľa. Ideálna hmotnosť sa pohybuje od 3 kg do cca 5 kg. Sú na trhu aj také, ktoré majú napríklad len 2,9 kg.
 • Príslušenstvo k elektrickým hoblíkom. Najlepší elektrický hoblík bude mať určite pribalený úložný box, do ktorého ho po práci viete odložiť alebo ho v ňom bezpečne prevážať. Dôležitá je vodiaca lišta s pomocou ktorej budete presne hobľovať pri vami požadovanej šírke a hĺbke, čo je veľmi dôležité pri precíznom hobľovaní. Domáci majstri ocenia odsávanie hoblín alebo tzv. vak na hobliny.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test elektrických hoblíkov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aký je rozdiel medzi vakom na hobliny a odsávačom hoblín?

Vak na hobliny je vlastne nádoba, do ktorej sa zbiera vznikajúci odpad pri hobľovaní. Odsávač hoblín odsáva ihneď vznikajúce hobliny. Najlepšie elektrické hoblíky majú buď vak, alebo odsávač.

Aká je starostlivosť o elektrický hoblík?

Je nutné kontrolovať ostrie nožov, pretože ak nie sú v poriadku, elektrický hoblík nepracuje správne a práca je namáhavejšia. Je tiež vhodné čistiť hoblík od nečistôt, ako sú hoblinky a prach, a to aj keď máte vak na hobliny alebo vie odsávať vznikajúce hobliny. Zaniesť sa môže aj tak, preto je starostlivosť dôležitá.

Aké sú hlavné rozdiely medzi akumulátorovými hoblíkmi a elektrickými hoblíkmi?

Akumulátorové hoblíky majú batériu a nabíjate ich. Ideálne je mať dve batérie – kým pracujete s hoblíkom, druhá batéria sa nabíja, a potom ich viete vymeniť a ďalej pokračovať v práci aj dlhší čas. Hlavnou výhodou je, že ich využijete aj keď nemáte blízko prístup k elektrine a pri práci vám nezavadzia kábel. Nevýhodou je spravidla nižší výkon a vyššia cena.

Elektrické hoblíky majú vyšší výkon, vydržia dlho pracovať bez výraznejšieho prehriatia a je ich na trhu väčší výber. Nevýhodou je kábel, ktorý niekedy pri prácu proste zavadzia.

Aké parametre má priemerný elektrický hoblík do dielne?

Ak nechcete najlacnejší elektrický hoblík, ale ani nepotrebujete profesionálny elektrický hoblík, potom by ste mali vyberať priemerné hodnoty. Pre priemerného domáceho majstra je najlepší elektrický hoblík s príkonom niekde medzi 800 W a 1100 W; menej nebude stačiť na dlhšiu prácu a viac je pre použitie doma zbytočné. Šírka hobľovania by mala byť niekde okolo hodnoty 100 milimetrov a hĺbka hobľovania do 15 milimetrov. Hmotnosť najviac 5 kilogramov, lebo príliš ťažký hoblík zaťažuje ruky a ramená pri práci.


Lacné elektrické hoblíky už od 40 EUR

Pomohol vám náš test elektrických hoblíkov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší elektrický hoblík na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

eighteen − six =