Záhrada

Najlepšie prístrešky na drevo (drevníky) | Test a recenzie

Prístrešok na drevo

Náklady na fosílne palivá neustále rastú. A to je len jeden z dôvodov, prečo sa kúrenie drevom teší čoraz väčšej obľube. Aby ste však svoje palivové drevo nemuseli následne vyhadzovať, mali by ste dbať na jeho správne uskladnenie – čisté, suché a bezpečné. Pretože iba správne uskladnené, suché polená zaistia čisté a dobré spaľovanie pre príjemné útulné teplo v celom obytnom priestore.

Prístrešok na palivové drevo je riešením. A o ňom je náš článok. Prezradíme vám, ako nájsť najlepší prístrešok na drevo, čo je potrebné zvážiť pri jeho kúpe a ako jeho obsah čo najlepšie uskladniť.

Najlepšie prístrešky na drevo (drevníky) na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1. G21 WOH 136 182 x 160 x 75 cm zelený
+ objem 1,5 m3
+ kompatibilný so záhradnými domčekmi
+ vyrobený z pozinkovaného plechu
[usr 4,5 text="true" tooltip="true"]140 EURČítať recenzie
2.Dřevník Tana A/V

+ malý stojan na drevo
+ pekný design
+ nastavenie výšky
+ ľahký transport
[usr 4 text="true" tooltip="true"]162 EURČítať recenzie
3.M.A.T 189x76x191cm plech
+ stabilná kovová konštrukcia
+ jednoduchá montáž
+ silné sťahovacie pásky
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]138 EURČítať recenzie
4.Duramax Prístrešok na drevo s kôlňou
+ súčasťou je kôlňa
+ žiarovo zinkovaný plech
+ jednoduchá montáž
+ možnosť vyrovnávať drevo v dvoch radoch
[usr 4 text="true" tooltip="true"]349 EURČítať recenzie
6.DEMA 47085D Prístrešok na palivové drevo Östersund
+ nízka cena
+ dostatok čerstvého vzduchu
+ možnosť uloženia do dvoch radov
[usr 3.8 text="true" tooltip="true"]85,5 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku prístreškov na drevo


Ako vybrať prístrešok na drevo (drevník) ?

Prístrešok slúži ako sklad palivového dreva. Drevo by sa zároveň malo v drevníku (ďalej) sušiť, aby po mesiacoch dosiahlo ešte lepšiu kvalitu spaľovania. Pretože, aby horelo efektívne, musí byť dostatočne suché. Zvyšková vlhkosť v palivovom dreve má významný vplyv na jeho výhrevnosť a mala by byť podľa možnosti nižšia ako 20 percent.

Kvalitný prístrešok na palivové drevo by mal byť preto navrhnutý tak, aby drevo v ňom uložené bolo:

  • dobre vetrané a
  • chránené pred poveternostnými vplyvmi

V opačnom prípade hrozí poškodenie vlhkosťou a mikrobiálne napadnutie.

Ako teda vybrať prístrešok na drevo (drevník), aby zodpovedal nielen vašim požiadavkam, ale aj vyššie spomenutým požiadavkám na správne uskladnenie? Čítajte ďalej.

Rozmer a dimenzovanie

Máte dosť dreva na zimu? Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď. Koniec koncov, dostatočné množstvo palivového dreva závisí od toho, aké vysoké sú vaše požiadavky na palivo, alebo teplo (vykurovanie).

Každý, kto spaľuje palivové drevo na pravidelné vykurovanie, či už pomocou samostatne stojacej pece alebo systémom ústredného kúrenia, určite potrebuje viac palivového dreva ako ten, kto len občas zapáli pár polien v otvorenom krbe pre vytvorenie atmosféry.

Tiež zvážte, že:

  • väčšie množstvo palivového dreva vás zvyčajne stojí menej na meter kubický ako menšie, a
  • že palivové drevo by sa malo skladovať a sušiť niekoľko mesiacov,

Aj to hovorí v prospech držania väčšej zásoby v prístrešku a teda drevníka väčších rozmerov.

Varianty prístrešku na drevo podľa materiálu a prevedenia

Stojany na palivové drevo na vonkajšie použitie sa zvyčajne umiestňujú vonku na steny domu alebo pod  prístrešky. Zvlášť dôležitá je tu ochrana pred vlhkosťou a inými poveternostnými vplyvmi. Jednoduchý drevený regál je lacný, ale možno ho odporučiť len na suché a chránené miesta na vašom pozemku. Zvážte prístrešky na palivové drevo vyrobené zo zinokalumínovej ocele (zmes zinku a hliníka).

Ešte zaujímavejšia je Corten oceľ, ktorá časom sama od seba hrdzavie a dodáva vášmu prístrešku na palivové drevo rustikálny vintage vzhľad. Ďalším pútačom v záhrade sú prístrešky na palivové drevo zo žiarovo pozinkovaného oceľového plechu, ktoré sú otvorené len spredu a odtiaľ sa nakladajú. Otvor má rôzne tvary (vlna, diamant, ovál). To odlišuje tieto modely od typických „regálov“.

Obzvlášť robustným sa drevník stáva, keď sa kovové vzpery stretávajú s krytmi vyrobenými z pohľadového betónu, čadiča alebo bridlice. Materiálový mix nielen zaujímavo vyzerá, ale vďaka svojej obrovskej hmotnosti ponúka aj vysokú stabilitu. A samozrejme nechýbajú ani prístrešky na palivové drevo z práškovo lakovaného železa – obzvlášť robustné a vyrobené pre vonkajšie použitie. Tieto nie sú pastvou pre oči, ale dajú sa kreatívne umiestniť a namaľovať.

Extra plusy prístrešku na palivové drevo

Vaše drevo sa dá samozrejme uložiť aj „len tak“. S vhodným drevníkom však získate výrazné plus v stabilite a prehľadnom stohovaní.

Vonkajší prístrešok na palivové drevo sa zvyčajne dodáva s malou strieškou (napr. bitúmenová lepenka) alebo zodpovedajúcim krytom – týmto spôsobom účinne udrží vlhkosť a škodcov mimo, ako aj mach obsahujúci vlhkosť. Lepšie modely majú dokonca šikmú strechu s dažďovým odkvapom a presahom.

Okrem toho, prístrešok na palivové drevo ponúka aj možnosť  praktickej zásteny na ochranu súkromia od susedov. Nemusí byť nutne len pragmatický – na skrášlenie exteriéru sú priam stvorené niektoré obzvlášť dekoratívne modely. A to, nakoľko sú tieto obzvlášť dekoratívne modely praktické, vám prezradia recenzie a testy. Bezpodmienečne si ich preštudujte, ak sa rozhodnete pre atypický model.

Čo je potrebné zvážiť pri kúpe prístrešku na palivové drevo?

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste si mali vopred ujasniť. Tu je krátky kontrolný zoznam:

  • osobné predstavy a požiadavky
  • účel
  • podmienky na mieste inštalácie
  • priestor vo všeobecnosti
  • požadovaná kapacita
  • rozpočet (ceny od 30 do viac ako 1 000 eur možné)
  • je možné rozšírenie prístrešku?

Najdôležitejším rozhodnutím je samozrejme veľkosť. Prístrešok na drevo musí mať prinajmenšom kapacitu, aby pokryl ročnú potrebu palivového dreva. Odporúčame väčší prístrešok. Tak viete palivové drevo na jednom mieste odoberať, zatiaľ čo na inom ešte schne.

Ďalšia vec, ktorú treba zvážiť, je hĺbka. Bežné stojany na palivové drevo a prístrešky na palivové drevo majú rozmery od 35 cm do 100 cm. Pre aký model sa rozhodnete, závisí od palivového dreva, ktoré chcete skladovať. Napríklad do police so šírkou 70 cm sa zmestia dve polená s dĺžkou 33 cm, ale iba jedna s dĺžkou 50 cm. Celková kapacita je logicky výsledkom výška x šírka x hĺbka.

Dôležité!

Pri palivovom dreve musíte pamätať na to, že keďže pri ukladaní polien sú prirodzene medzery, treba si uvedomiť, že objem prístrešku na palivové drevo musí presiahnuť množstvo dreva, ktoré sa má umiestniť.

Všetky prístrešky na palivové drevo sú zvyčajne dodávané v demonte a zostavené svojpomocne podľa návodu.

Čo je potrebné zvážiť pri skladovaní v prístrešku na palivové drevo?

Vopred by ste si mali dobre premyslieť pozíciu. Pevný a rovný povrch je nevyhnutný ako ideálne miesto pre prístrešok na palivové drevo. S betónovým základom ste na absolútne bezpečnej strane. Rovnaké dlažobné dosky, alebo kamenná dlažba zvyčajne tiež stačia.

Polená potrebujú prísun vzduchu a cirkuláciu z viacerých strán, aby vyschli čo najrovnomernejšie a mohla uniknúť zvyšková vlhkosť. Vietor by teda mal prefukovať. Odporúča sa, aby aspoň jedna strana drevníka bola vždy otvorená. Strana polien s kôrou smeruje nadol, inak môže dôjsť k hnitiu. Dokonca aj tenké polená sa odporúča pred uložením rozštiepiť, pretože to urýchľuje proces sušenia a zabraňuje možnému rastu plesní.

Samozrejmosťou je, že inštalácia v pivnici neprichádza do úvahy z dôvodu nedostatočného prievanu a prevládajúcej vlhkosti.

Drevník by tiež nemal stáť priamo pri stene, ale cca 10–20 centimetrov od nej. Toto ochráni aj vašu stenu pred prenikajúcou vlhkosťou z vlhkého a čerstvého dreva. Taktiež neodporúčame zakrývať vzduchotesnými plachtami. Ak drevo nemôže vyschnúť a hromadí sa vlhkosť, v najhoršom prípade sa vytvoria huby, machy a plesne.

Praktický tip: Poloha drevníka orientovaná na juh (alebo východ) je ideálna, pretože počas dňa využije maximum slnka.

Doba skladovania polien v drevníku je zvyčajne 1–2 roky, pri dubovom dreve sú možné aj 3 roky. Maximálna doba skladovania by nemala presiahnuť 4 roky, pretože neskôr drevo stráca zložky bohaté na plyn a výhrevnosť výrazne klesá. To, či je uložené v jednoduchom prístrešku,  alebo dizajnovom kúsku z nehrdzavejúcej ocele, je pre vykurovanie až druhoradé, pretože pre každý drevník platí – len správne uložené znamená dobre vykúrené.


Lacné prístrešky na drevo už od 130 EUR

Pomohol vám náš test drevníkov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší prístrešky na drevo (drevníky) na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

12 + twelve =