Záhrada

Test farieb na drevo

Najlepšie farby na drevo Mnohí z nás preferujú stále drevo – lebo v jeho jednoduchosti spočíva krása, nadčasovosť, elegancia aj pocit domova a tradície. Drevo ako materiál má vynikajúce vlastnosti a navodzuje pokoj, často sa spája s pocitom tepla.

O tento materiál sa však treba starať, a to pravidelne. Drevený interiérový nábytok síce potrebuje menej starostlivosti ako vonkajší drevený nábytok do záhrady, predsa len z času na čas príde potreba oživiť krásu dreva. Najlepšie farby na drevo vydržia pri správnom nátere niekoľko rokov. Dôležité je vedieť, ako si dobre vybrať.

My sme si pre vás pripravili test farieb na drevo, aby sme vám ponúkli praktické rady a uľahčili výber. Je totiž vhodné prečítať si ešte pred samotnou kúpou zaujímavé postrehy a zorientovať sa v ponuke, lebo farieb na drevo je na trhu naozaj neúrekom.

Budeme radi, ak náš rebríček farieb na drevo doplníte o vlastné postrehy zapojením sa do diskusie v závere článku. Ďakujeme aj za vaše zdieľania na sociálnych sieťach.

[ssba]

Porovnanie kvalitných farieb na drevo

ProduktTyp farbyObjemHodnotenieCena odRecenzie
1.Remmers HK-Lasur
olejová lazúra5 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]60 EURČítať recenzie
2.Slovakryl
farba0,75 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]5,5 EURČítať recenzie
3.BALAKRYL UNI MAT
vodou riediteľná
vrchná farba
0,7 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7 EURČítať recenzie
4.BORI laková lazúra
laková lazúra0,75 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]11 EURČítať recenzie
5.Belinka Illumina
lazurovací náter0,75 kg[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]15 EURČítať recenzie
6.S-1040 Chemolux Klasik
lazúra0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku farieb na drevo


Aké sú najlepšie farby na drevo na trhu?

 1. Remmers HK-Lasur
 2. Slovakryl
 3. BALAKRYL UNI MAT
 4. BORI laková lazúra
 5. Belinka Illumina
 6. S-1040 Chemolux Klasik

Ako vybrať najlepší farbu na drevo?

 • Výber farebného odtieňa. Drvivá väčšina vzorkovníkov je zhotovená tak, že bolo bukové drevo trikrát natreté daným odtieňom. Myslite pri výbere odtieňa na menšie odchýlky, ktoré sú spôsobené typom a štruktúrou dreva, ale niekedy aj kvalitou dreva. Prihliadajte aj na ostatný nábytok v miestnostiach a samozrejme na svoj vlastný vkus.
 • Moderné eko-nátery na drevo. Populárne sú už dlhší čas tzv. ekologické nátery na drevo, ktoré sú riediteľné vodou. Ich výhodou je, že neobsahujú zdraviu škodlivé látky a pri práci s nimi nemusíte mať ochranné pomôcky. Najlepšie využijete ekologické nátery pre drevo v interiéroch.
 • Interiér alebo exteriér. Je rozdiel, či potrebujete farbu na drevo v teplej miestnosti, kde nebude vystavované zmenám teplôt, alebo idete natierať drevo na záhradke. Predajca by vás mal usmerniť a čítajte odporúčania priamo na konkrétnom balení farby.
 • Ošetrujúce nátery na drevo a farba na drevo v jednom. Aby ste si uľahčili prácu, zaujímavé sú farby na drevo 2 v 1, alebo 3 v 1. Kúpite tak farbu na drevo už aj so základnou starostlivosťou a ošetrením. Takto ušetríte svoj čas a ak ste úplný laik, nemusíte riešiť vhodný výber ošetrujúcich náterov a komplikovať si tak farbenie dreva o ďalšie kroky.
 • Objem balenia. Vždy je na obale uvedené, pre akú plochu je veľkosť balenia určená. Tento údaj je síce orientačný, ale pomôže vám rozpočítať si, koľko balení budete potrebovať. Odporúčame vziať vždy o kúsok viac.
 • Dajte si poradiť. Čítajte recenzie, pozrite si testy farieb na drevo, opýtajte sa lekárov či kamarátok. Čím viac toho zistíte, tým lepšie si vyberiete.

Aké druhy farieb na drevo poznáme?

Bezfarebné zvýraznia prirodzenú krásu dreva a jeho štruktúru. Patria sem napríklad vosky a oleje, alebo najznámejšie lazúry na drevo.

Ak chcete úplne prekryť štruktúru dreva, vyberajte farby na drevo s plným krytím, ktoré schovajú pôvodné sfarbenie dreva.

Pokiaľ chcete len mierne zafarbiť drevo a zachovať jeho štruktúru, ideálne budú tónovacie farby na drevo.

Aký je rozdiel medzi akrylátovými farbami a drevo a syntetickými farbami na drevo?

Akrylátové farby na drevo sú ekologickejšie, viete ich riediť len vodou a rýchlo schnú. Sú vynikajúce pre drevo v interiéry a pre začiatočníkov, lebo sa jednoduchšie nanášajú.

Syntetické farby na drevo obsahujú rôzne rozpúšťadlá, takže pri práci s nimi vždy potrebujete ochranné prostriedky, ako sú rukavice a rúško. Schnú okolo päť hodín alebo aj viac a trošku ťažšie sa s nimi pracuje.

Ako vybrať farbu na drevo pre detské hračky?

Kvalitné farby na drevo určené aj pre detské hračky sú zdravotne nezávadné, a to aj v prípade, že ich dieťa vezme do úst. Na obale farby hľadajte buď informáciu, že je farba vhodná aj na detské hračky a detský nábytok, alebo označenie európskej smernice EN 71-3.

Čo ochráni drevo pred škodcami?

Niektoré kvalitné farby na drevo už majú v sebe aj ochranu proti škodcom. Biocídy môžeme rozdeliť na insekticídy (ochrana pred hmyzom a škodcami) a fungicídy (ochrana dreva pred plesňami a rôznymi hubami). Ideálne je, ak ochrana dreva obsahuje oba tieto zložky.

Musím drevo vždy zbaviť starých náterov?

Áno. Až po vyčistení dreva môžete začať s ochrannými nátermi a s farbením.

Majú farby na drevo aj UV ochranu?

Viaceré kvalitné farby na drevo majú už aj UV ochranu.

Aké odtiene dreva sú teraz moderné?

Pri modernizovaní dreveného nábytku sú momentálne populárne všetky svetlé odtiene dreva, mnohí sa neboja ani pastelových farieb, najmä ak ide trebárs o komodu v interiéri. Ešte stále je obľúbený tzv. vintage štýl, takže biele drevo je opäť trendy, a to aj v záhradke. Kvalitné farby na drevo dnes už nájdete v mnohých odtieňoch, a preto sa nebojte aj výraznejších zmien. Pre masívny drevený nábytok sú stále aktuálne tmavšie odtiene tiahnuce do farieb horkej čokolády.

Sú nejaké všeobecné zásady odporúčané pri farbení dreva?

 1. Drevo nenechávajte uschnúť na priamom slnku.
 2. Ideálna teplota na farbenie a ošetrovanie dreva je od 15 °C do 25 °C.
 3. Drevo má byť absolútne suché, čisté a čo možno najviac hladké.
 4. Príliš tenký náter pôsobí neesteticky, príliš hrubý náter časom popraská – čítajte odporúčania od výrobcu na obale.
 5. Štandardom sú 2 vrstvy farby na drevo.
 6. Farbu natierajte naraz, nie po častiach.
 7. Moridlá drevo zafarbujú natrvalo, veľmi nie je možný krok späť.

Lacné farby na drevo už od 3 EUR

Pomohol vám náš test farieb na drevo? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší farbu na drevo na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

five × 2 =