Záhrada

Najlepšie kurniky pre sliepky | Test a recenzie

Najlepšie kurniky pre sliepky Čerstvé vajíčka od šťastných sliepok z vlastnej záhrady sú snom mnohých chovateľov, aj milovníkov vidieckeho životného štýlu. „Urban farming“ je v súčasnosti v trende: tisíce kurčiat sa chovajú v malých aj veľkých mestských záhradách. Nie každá záhrada je však vhodná na chov sliepok a pri kúpe, ale aj pri DiY stavbe kurína môžete naraziť na úskalia. Výber nového kurníka je skutočne vzrušujúcou časťou zakladania chovu. Kurníky sú dostupné vo všetkých tvaroch, veľkostiach, farbách a materiáloch, takže keď začnete hľadať, budete mať z čoho vyberať. Aké sú však najlepšie kurníky pre sliepky? Skúsime ich dnes spoločne nájsť.

Najlepšie kurníky pre sliepky na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.DREVENÝ ZATEPLENÝ KURNÍK 1 - 20 SLIEPOK
+ vyrobený z kvalitných drevených materiálov
+ dĺžka 180cm, výška 140cm, hĺbka 130cm
+ zateplenie polystyrénom s hrúbkou až 50 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]865,22 EURČítať recenzie
2.KURNÍK S VÝBEHOM PRE 5 - 15 SLIEPOK
+ kapacita pre 5–15 sliepok
+ rozměr i s výběhem až 3 m2
+ plášť smrek palubovky 15-22 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1130 EURČítať recenzie
3.NEZATEPLENÝ KURNÍK 1 - 10 SLIEPOK
+ kapacita 1–10 sliepok
+ vyrobený z kvalitnej drevenej konštrukcie s použitím smrekových hranolov
+ vybavený dvoma bydlami
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]804,30 EURČítať recenzie
4.OneConcept Villa Hahnenkamm kurín
+ dekoratívny kurín z červeného moreného dreva
+ bočne namontované, vyvýšené hniezda so zinkovou vaňou
+ šesť miest na kladenie vajec
+ ľahké čistenie vďaka výklopným dielom striešky
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]419,90 EURČítať recenzie
5.vidaXL Kurín 170x81x110 cm
+ vysokokvalitný drevený kurín
+ rám z borovicového/jedľového masívu
+ strecha pokrytá vodovzdornou látkou
+ vyťahovacie dno pre jednoduchú údržbu
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]218 EURČítať recenzie
6.Ferplast HAPPY FARM 120
+ ideálny na vonkajšie použitie
+ otváracie dvierka na boku a vpredu
+ otváracia strecha na zber vajec
+jednoduchá montáž
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]283,05 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku kurníkov pre sliepky


Ako vybrať kurníky pre sliepky?

Výber správneho kurníka je nevyhnutnosťou, aby boli vaše kurčatá šťastné. Nevhodný kurník môže mať negatívny vplyv na vývoj, znáškovú úžitkovosť aj zdravotný stav kurčiat. Udržujte svoj kŕdeľ  šťastný zdravý a v noci v bezpečí pred predátormi. Či už staviate alebo kupujete kurník, tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti.

Správna veľkosť

Najdôležitejším bodom pri výbere kurníka je jeho veľkosť. Minimálna veľkosť závisí od počtu kurčiat.

Orientačne to znamená, že 1 meter štvorcový stabilnej plochy postačuje maximálne pre:

  • 1 veľké kurča
  • 3 stredne veľké kurčatá
  • 5 bantamiek

Poznámka: Ako už bolo spomenuté, toto je minimálna požadovaná plocha na kurča. Viac priestoru vedie k šťastnejším, spokojnejším kurčatám často s lepšou produkciou vajec!

Priestorové nároky jednotlivých plemien kurčiat

Okrem samotnej veľkosti kurčiat záleží aj na ich plemene. Napríklad existujú plemená ako Jersey Giant, ktoré vzhľadom na svoju veľkosť a nutkanie na pohyb potrebujú väčší kurník, ako napríklad menšie a pokojnejšie Serama. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sa vždy orientovali na to, aby boli splnené potreby plemena, ktoré chováte.

Typy kurníkov

Teraz, keď poznáte požadovaný priestor, poďme sa bližšie pozrieť na rôzne typy kurníkov. Rozdelili sme ich nasledovne:

  • Kurníky do 1,5 m2
  • Kurníky od 1,5 m2 do 3,0 m2
  • Kurníky nad 3,0 m2

Kurníky do 1,5 m2

V kategórii malých kurníkov je väčšinou vhodné zakúpiť si hotovú stavebnicu. Je zvyčajne dostupná veľmi lacno a dá sa rýchlo zmontovať svojpomocne bez veľkého úsilia.

Tieto kurníky sa často vyrábajú vo veľkom, pretože sa ich predáva veľké množstvo. Rozdelenie takéhoto kurína je preto väčšinou veľmi premyslené a dôsledné. A dokonca aj v prípade malých kurníkov existuje kurník pre sliepky s výbehom. Téme výbehu sa podrobnejšie budeme venovať nižšie. Na tomto mieste je však dôležité vedieť, že plocha voľného výbehu sa nezapočítava do požadovanej plochy kurníka!

Kurníky od 1,5 m2 do 3,0 m2

Aj v kategórii stredne veľkých kurníkov je často vhodné kúpiť si hotovú stavebnicu. Od malých kurníkov sa líši len veľkosťou. Pre začiatočníkov má táto veľkosť zvyčajne najväčší zmysel.

Pozor: Aj tu platí, že v prípade kurníka pre sliepky s výbehom sa plocha výbehu nesmie pripočítať k ploche kurníka!

Kurníky nad 3,0 m2

V prípade veľkých kurníkov testy a recenzie väčšinou nedeklarujú dobré skúsenosti s prefabrikovanými stavebnicami. Z tohto dôvodu odporúčame kúpu stavebného prívesu, záhradného domčeka alebo garáže na bicykle, ktoré možno s trochou práce ľahko prerobiť na kurník.

Príslušenstvo

Aby sa kurčatá cítili vo svojom domove pohodlne, je dôležité, aby ste vedeli uspokojiť ich potreby.  Kvalitný kurník pre sliepky by preto mal spĺňať nasledujúce body.

Znáškové hniezda

Nasledujúc svoje prapôvodné inštinkty, kurčatá milujú znášať vajcia do hniezda. Hoci sliepka v dnešnej dobe vajíčka vysedí len zriedka, u väčšiny kurčiat je stále prítomný pud založenia hniezda. Z hniezda na znášku profitujú nielen kurčatá, ale aj my ako chovatelia kurčiat vieme, kde vajcia nájsť. Dobrý kurník má preto znáškové hniezda.

Poznámka: Hniezda by mali mať približne 35 × 35 × 35 cm. Čo sa týka počtu hniezd, jedno znáškové hniezdo vystačí pre cca 3–4 kurčatá.

Okná a dvere

Keďže kurčatá sú často zavreté v kurníku na dlhý čas, napríklad cez noc, musí mať správne vetranie a osvetlenie. Aby sa v kurníku vytvorila zdravá a príjemná klíma, mala by mať aspoň 2 otvory vo forme okien alebo podobne.

V ideálnom prípade by otvory mali zostať otvorené aj cez noc, ak je to potrebné, napríklad počas horúcich letných nocí. Aby nehrozilo nebezpečenstvo od predátorov, ako sú líšky či kuny, musia byť okná zabezpečené drôtenou sieťou.

Pozor: Dvere samotné nie sú jedným z 2 požadovaných otvorov, keďže sú na noc zatvorené a teda neumožňujú vetranie!

Aj v chladnom období je dôležité chrániť kurčatá pred studeným vetrom a ďalšími poveternostnými vplyvmi. Podarí sa to s oknami, ktoré je možné vetruvzdorne uzavrieť. Za zváženie stojí aj zateplený kurník pre sliepky.

Bidielka

Kurčatá najradšej nocujú na bidielkach. Aj toto je pozostatok evolúcie, pretože kurčatá v noci šplhali po konároch do bezpečných výšok. Vo voľnej prírode je to tak, že najvyššie postavená sliepka sedí na najvyššom a teda najbezpečnejšom konári. Bitky sa vedú znova a znova, aby sa zistilo, kto je aktuálne najsilnejšou sliepkou. Keďže tieto súboje by sme neradi videli medzi našimi sliepkami, je najrozumnejšie mať všetky bidlá v rovnakej výške. Tým sa spor o najvyššiu pozíciu automaticky zastaví.

Aby si všetky kurčatá našli miesto v noci, na stredne veľké kurča kalkulujte aspoň 25 – 30 cm bidielka. Pre ťažšie a skôr nepohyblivé plemená kurčiat, ako sú kurčatá Cochin (kočinka) je tiež vhodné pripevniť rebrík, aby sa im uľahčilo stúpanie na bidlo. A aj keď sú bidlá najvyššie položeným sedením, mali by byť ľahko dosiahnuteľné. Ideálna výška je okolo 20-30cm.

Tip: Keďže bidlá sú zhromažďovacím miestom pre roztoče a iné parazity, pravidelne ich natierajte vápenným náterom.

Miesto na hrabanie

Okrem bidiel a hniezd na znášku potrebujú kurčatá miesto na hrabanie. Malo by tvoriť asi 1/3 plochy kurníka a malo by byť pokryté asi 10-15 cm vysokou podstielkou. Množstvo podstielky sa môže mierne líšiť v závislosti od sezóny. V lete stačí okolo 10cm, v zime, keď podstielka slúži aj ako tepelná izolácia, má väčší zmysel 15cm.

Výbeh

Okrem správneho kurína potrebujú kurčatá aj vhodný voľný výbeh mimo kurníka. To je miesto, kde sa kurčatá zdržiavajú počas dňa a hľadajú potravu.

Táto oblasť je dôležitá aj pre naplnenie prirodzeného nutkania kurčiat pohybovať sa. Aby neskôr všetko do seba zapadlo, je najlepšie pri kúpe kurína počítať aj s výbehom.

Poznámka: Na jedno kurča by malo byť aspoň 5 metrov štvorcových voľného priestoru. Nielenže je to základ šťastných kurčiat, ale tiež zabraňuje nadmernému opotrebovaniu pôdy.

Pokiaľ ide o samotný výbeh, môže pozostávať z drôteno-kovového puzdra, aj z ohrady z pletiva alebo sieťoviny pre menšie veľkosti. Pri väčších výbehoch má však zmysel plot. Okrem veľkosti výbehu sú dôležitými faktormi pre chov kurčiat a pre dobré výnosy znášky aj svetelné podmienky a vlhkosť. Vždy majte na pamäti, že vaše kurčatá strávia v tomto prostredí celý svoj život.

Materiál kurníka

Aby kurník nielen krásne vyzeral, ale zároveň kurčatám ponúkal stabilný a bezpečný domov na dlhú dobu, je dôležité, aby bol vyrobený zo správnych materiálov. V ďalšom sa preto pozrieme na jednotlivé časti kurína zblízka.

Vonkajšie steny

Vonkajšie steny poskytujú nielen väčšinu viditeľnej plochy, ale slúžia aj ako ochrana pred živlami a tepelná izolácia. Keďže drevo tieto požiadavky veľmi dobre spĺňa, väčšina kurníkov je vyrobená z dreva.

Plech, aký sa často používa na prívesoch, môže slúžiť tiež ako vonkajšia stena kurníka. Kvôli zlej tepelnej izolácii však musí byť ešte pokrytý izolačným materiálom.

V poslednej dobe sa objavili aj kurníky s drôtenými stenami. Aj keď sú veľmi lacné a na stavbu jednoduché, nenechajte sa zlákať. Tento dizajn nie je vhodný pre kurník! Len drôt ako vonkajšia stena neposkytuje izoláciu ani ochranu pred vetrom!

Strecha

Čo sa týka strechy kurína, dôležité je, aby dlhodobo odolávala poveternostným vplyvom. Nosná konštrukcia strechy slúži aj ako izolačná vrstva a preto by mala byť zodpovedajúco chránená.

Dobré strešné materiály sú:

  • strešná lepenk,
  • strešné panely,
  • kovové platne,
  • plastové panely odolné voči poveternostným vplyvom.

Spracovanie kurníka

Aby kurník naozaj dobre fungoval, je okrem použitých materiálov dôležité aj jeho spracovanie. Najmä veľmi lacné modely tu často vykazujú slabiny.

Dôležitý je všeobecný systém spájania a z toho vyplývajúca stabilita. Kurník, ktorý sa aj v miernom vetre podozrivo kýve, nepovedie k dlhodobej spokojnosti. Okrem stability je dôležité aj spracovanie rezných bodov a spojovacích bodov. Tu je nevyhnutné, aby kurčatá neohrozili žiadne nebezpečné miesta, ako napríklad vyčnievajúce klince alebo skrutky.

Ďalším bodom, ktorý sa často podceňuje, sú štrbiny, praskliny a podobne, v ktorých sa môžu neskôr šíriť roztoče a iné parazity. Kvalitný kurín pre sliepky do seba dokonale zapadá, takže sa objaví len málo medzier. Žiaľ, tieto body sú pred kúpou kurníka rozpoznateľné len čiastočne a preto na tomto mieste odporúčame preštudovať si recenzie.

A nakoniec, ale nie v poslednom rade, treba venovať pozornosť aj podlahovej doske. Nesmie cez ňu prenikať vlhkosť do kurníka! Aby podlaha neprenášala vlhkosť, nemala by mať priamy kontakt so zemou pod kurínom. Z tohto dôvodu je veľa dostupných modelov vybavených nohami.

Poznámka: Vlhká podlaha v kuríne je v mnohých prípadoch spúšťačom chorôb kurčiat a napadnutia parazitmi!

Ako identifikovať kvalitný kurník pre sliepky?

Aby ste sa zo svojho kurína mohli tešiť dlho, nie je dôležité len to, aby bol postavený zo správneho materiálu a s náležitou starostlivosťou. Ľahká manipulácia pri každodennom používaní je tiež mimoriadne dôležitá. K tomu patrí aj to, že do vnútra kurníka sa dá ľahko dostať. V prípade veľkých kurníkov to väčšinou nie je problém, pretože sa po nich dá chodiť.

V malých a stredne veľkých kurínoch má otvor v streche na čistiace práce, alebo na bežnú kontrolu cenu zlata. Každodenný zber vajec uľahčujú aj klapky na znáškových hniezdach. Vyťahovacia spodná zásuvka odolná proti pádu zas uľahčuje čistenie. Ako všade, aj v prípade kurína teda platí, že „diabol sa skrýva v detailoch“.


Lacné kurníky pre sliepky už od 805 EUR

Pomohol vám náš test kurníkov pre sliepky? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší kurníky pre sliepky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

7 − four =