Záhrada

Najlepšie farby na fasády

Fasádna farba Sikkens O farbách je náš svet. Práve farby dokážu podľa mnohých výskumov zmeniť náladu, upokojiť alebo povzbudiť. Farba vášho auta prezrádza váš vkus a farba domu odráža životný štýl konkrétnej rodiny. Niekomu sa páčia výrazné farby, iní preferujú jemné odtiene či zemité tóny.

Pokiaľ teda ide o odtieň ťažko povedať, ktoré sú najlepšie farby fasády, pretože záleží na vkuse a aj na konkrétnom charaktere budovy. Pokiaľ máte rodinný dom neďaleko lesa, alebo v malej dedinke, možno siahnete po svetlejších a jemných farbách, no ak bývate v energickej časti nových domov, kde všetko hýri farbami, zrejme sa aj vy prikloníte trebárs k ostrej žltej farbe. Najlepšie farby fasády sú tie, ktoré sa vám páčia.

Často sa najmä novostavby ladia spoločne do rovnakých farebných tónov, takže je dobré poznať aj najnovšie trendy vo farbách pre fasády, kde môžete nájsť inšpiráciu. My sme pripravili test fasádnych farieb s prehľadom toho, aké farby na fasády sú teraz dostupné.
Samozrejme, aj tento rebríček obsahuje nielen TOP tipy podľa kvality, ale aj zaujímavé informácie a rady.

Budeme radi, keď článok zazdieľate medzi priateľmi na sociálnych sieťach a zapojíte sa v závere do diskusie, aby ste tak test tvorili spolu s nami aj vy, naši čitatelia.

Ďakujeme!

[ssba]

Test nejlepších farieb pre fasády – TOP 6 podle nás

ProduktObjemTyp farbyExtraHodnotenieCena odRecenzie
1.ESMAL Fasádna farba Silikónová
2,5 / 5 / 20 kgSilikónováSlovenský výrobok
Ekologické
[usr 5 text="true" tooltip="true"]20 EUR
5 kg
Čítať recenzie
2.HET Mikral 100
1 / 7 / 18 kgAkrylátová Ekologické[usr 5 text="true" tooltip="true"]30 EUR
7 kg
Čítať recenzie
3.Primalex Malvena
1,45 / 5 / 10 lAkrylátová Ekologické[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]40 EUR
5 litrov
Čítať recenzie
4.Dulux Weathershield Silicon +
2,5 / 5 / 10 lSilikónováEkologické[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]66,50 EUR
5 litrov
Čítať recenzie
5.Helios Spektra Standard
2 / 5 / 10 / 15 lAkrylováEkologické[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]26,50 EUR
5 litrov
Čítať recenzie
6.Sikkens Alphatex IQ Mat
5 / 10 lAkrylová[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]53,50 EUR
5 litrov
Čítať recenzie

Ukázat kompletní nabídku farieb pre fasády


Aké sú najlepšie fasádné farby na trhu?

 • ESMAL Fasádna farba Silikónová
 • HET Mikral 100
 • Primalex Malvena
 • Dulux Weathershield Silicon +
 • Helios Spektra Standard
 • Sikkens Alphatex IQ Mat

Ako vybrať najlepšiu farbu pre fasádu?

 • Druh stavby a miesto. Úplne na začiatku ide o to, o akú stavbu vlastne ide a kde sa nachádza. Ako sme spomenuli v úvode, domček kdesi na okraji lesa v neónovej farbe bude pôsobiť mätúco. Na druhej strane, ak použijete ako hlavnú farbu niečo zo zemitých odtieňov, potom detaily na dome môžu byť pokojne výraznejšie. Pri moderných bytovkách sa architekti často neboja odvážnejších kombinácii, keď sa však renovuje starší panelák, zvolí sa svetlejší odtieň v jemnom tóne.
 • Kontrola fasády ešte pred náterom. Všimnite si nerovnosti, vyriešte prípadné nedokonalosti a popremýšľajte nad tým, či chcete vo výsledku niečo drsnejšie, alebo má byť náter hladký s až zamatovým efektom.
 • Penetračný náter. Penetračný náter netreba podceniť – prenikne do hĺbky omietky. Navyše kvalitné penetračné nátery obsahujú aj biocídne zložky a hydrofóbne prísady, vďaka ktorým má samotná farba potom dlhšiu životnosť.
 • Vezmite si vzorkovník a doprajte si čas. Myslite na to, že farba na fasáde bude o čosi svetlejšia, než je na vzorkovníku, pretože bude nanesená na veľkú plochu, kde pôsobí denné svetlo. Ak sa rozhodujete medzi svetlejším a tmavším odtieňom, pričom je medzi nimi malý rozdiel, môžete sa pokojne rozhodnúť pre ten tmavší.
 • Druhy farieb pre fasády. Kvalitné farby na fasádu sú silikónové, silikátové a aj akrylátové. Niektorí sa ešte rozhodnú aj pre tradičný náter v podobe vápennej farby alebo tzv. hasené vápno. Vyberajte podľa podkladu fasády a podľa vašich finančných možností. My odporúčame radšej si priplatiť, pretože kvalitné farby na fasádu vedia vyzerať krásne aj po desiatkach rokov bez toho, aby ste museli farbu nejako obnovovať. Mimoriadne žiadané sú bezúdržbové farby na fasádu.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test farieb pre fasády na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody vápenných farieb na fasády?

Vápenné farby na fasády, nazývané ako hasené vápno, majú nižšiu kryciu schopnosť, ťažšie sa tónujú do sýtejších farieb a proces ich nanášania je zložitejší. Ich výhodou je, že sa hodia pre staršie budovy, pôsobia jemne a prirodzene až organicky. Sú klasikou a v súčasnosti tento typ farieb na fasády volia ľudia pre staršie rodinné domčeky v typickom retro štýle alebo sa vynikajúco hodia pre historické stavby.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody akrylátových farieb na fasády?

Akrylátové farby na fasády sa viac špinia po čase a nie sú dobre paropriepustné, takže sa neodporúčajú najmä pre zateplené stavby polystyrénom nakoľko by stavba nedýchala. Na druhej strane odolávajú mrazom, sú cenovo dostupné a vedia byť aj v sýtejších farebných odtieňoch. Náter je vo finále hodvábne matný.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody silikónových farieb na fasády?

Kvalitné silikónové farby na fasády sú odolné a patria medzi najmodernejšie farby na fasády. Ich jedinou nevýhodou je vyššia cena. Odmenou za túto investíciu však bude trvácnosť pri dobrej kvalite až 30 rokov bez údržby. Silikónové farby na fasády sú priedušné, odolávajú vode (a teda i dažďom), nešpinia sa a takáto farba nevybledne ani pôsobením priameho slnka.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody silikátových farieb na fasády?

Silikátové farby na fasády patria medzi kvalitné farby na fasádu a ich hlavnou výhodou je, že sa rovnomerne jednoducho nanášajú a vyzerajú matne. Sú paropriepustné naviac zo všetkých druhov farieb na fasády, takže nehrozia žiadne plesne. Odolávajú UV čiže zostávajú krásne farebné a málo sa znečisťujú. Nevýhodou môže byť menšia ponuka farebných odtieňov. Sú však mimoriadne obľúbené a žiadané, a to aj pri novostavbách domov.


Ukázat kompletní nabídku farieb na fasády


Pomohol vám náš test farieb pre fasády? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať nejlepšie farby na fasády na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

2 × 3 =