Záhrada

Najlepšie reflektory s pohybovým senzorom / čidlom | Test a recenzie

Najlepšie reflektor s pohybovým senzorom/čidlomBezpečnostné osvetlenie je nevyhnutným doplnkom vonkajších priestorov. Poskytuje pocit istoty, odradí nevítaných hostí a niekedy, ako vítaný bonus – môže tvoriť aj zaujímavý akcent  exteriéru. Reflektor s detektorom pohybu je na zvýšenie bezpečnosti v našich domovoch ideálny. Čítajte ďalej a dozviete sa čo sú to reflektory so snímačom pohybu, ako fungujú, aká je ich história a ako vybrať ten najlepší reflektor s pohybovým senzorom pre vaše potreby.

Najlepšie reflektor s pohybovým senzorom na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.LED Solárna pouličná lampa so senzorom STREET
+ vhodná na miesta bez prístupu k elektrine
+ detekčný uhol 120 °
+ napájanie na solárnu energiu
+ detekčná vzdialenosť 8 m
+ automatické spustenie po zotmení
[usr 5 text="true" tooltip="true"]113,90 EURČítať recenzie
2.Prios Darini solárne nástenné LED svetlo, snímač
+ trvalo nainštalované LED diódy
+ napájací kábel súčasťou balenia
+ napájanie solárny panelom
+ reaguje na pohyby pod uhlom až 180 °
+ regulovateľná citlivosť na svetlo
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]79,90 EURČítať recenzie
3.Ledvance - LED Reflektor so senzorom ENDURA
+ nastavenie súmraku 20–2000 lx
+ doba svietenia 10 sec–10 min
+ dosah až 9 m
+ žiarovka súčasťou balenia
+ nastaviteľný uhol svetelného toku
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]24,90 EURČítať recenzie
4.Vonkajšie nástenné LED svietidlo Abby so snímačom
+ integrovaná LED žiarovka
+ nastaviteľná hodnota stmievania
+ uhol zaznamenávania až 150 °
+ dosah 12 metrov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]109,90 EURČítať recenzie
5.LED Reflektor so senzorom LED/20W/230V
+ vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie
+ maximálny horizontálny uhol až 140°
+ šetrí až 80 % energie
+ PIR senzor pohybu
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]33,90 EURČítať recenzie
6.Vonkajšie nástenné svietidlo Lindby Lorian snímač
+ estetický dizajn
+ telo z nerezovej ocele
+ napájanie z elektrickej siete
+ patice žiarovky E27
+ priemer žiarovky max 4,5 cm
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]39,90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku reflektorov s pohybovým senzorom


Ako funguje osvetlenie s detekciou pohybu?

Prvú formu detekcie pohybu – radar vynašiel Heinrich Hertz. Ten sa neskôr sa stal základom lodných navigačných zariadení a detekcie lietadiel. Rozsiahle používanie radaru počas 2. svetovej vojny viedlo k objaveniu ďalších možností využitia tejto technológie. A to nás privádza k dnešku, kedy ju využívame aj v osobnejšom prostredí – v našich domovoch. 

V ďalšom to bol Samuel Bagno, ktorý využil svoje znalosti o radaroch a predstavil nám alarmy. Vytvoril detektor pohybu pomocou ultrazvukových vĺn. Tie tvoria určitý vzor, keď sa odrážajú od neživých predmetov v priestore. Keď sa nerušene vrátia do prijímača, alarm zostane nespustený. Spustí sa, keď niečo naruší vzorce vĺn, ktoré sa vytvorili. Akýkoľvek pohyb, či už človeka, zvieraťa alebo dokonca padajúceho predmetu, spôsobuje rušenie. To potom spustí alarm.

Ako vybrať reflektor s pohybovým senzorom?

Vďaka technologickému pokroku reflektory s pohybovým senzorom v súčasnosti využívajú rôzne koncepty. Spôsob, akým dnes takýto reflektor funguje, závisí od použitých technológií.

Reflektor s pasívnym infračerveným pohybovým senzorom

Pasívne infračervené žiarenie, známe ako PIR, je najbežnejším typom technológie snímania pohybu v osvetľovacích a bezpečnostných systémoch. Ako môžete očakávať, PIR senzory detekujú infračervenú energiu, aby „videli“. Na rozdiel od Bagnovho zariadenia PIR systémy nič nevysielajú. Radšej čakajú, kým sa k nim infračervené svetlo dostane, kdekoľvek ich umiestnite. Spoliehajú sa na dva sloty, ktoré obsahujú materiály citlivé na infračervené žiarenie. Keď je medzi týmito slotmi rozdiel, vytvára sa impulz. Impulz je to, čo PIR systém považuje za pohyb. Infračervené svetlo nie je pre ľudí viditeľné, ale vnímame ho ako teplo. Všetky predmety, na ktoré si spomeniete, vrátane živých bytostí, vyžarujú IR žiarenie. To je to, čo hľadá snímač pohybu PIR. Je určený na detekciu tepla vychádzajúceho zo živých ľudských tiel.

Naše telá majú teplotu pokožky približne 34 °C. To znamená, že vyžarujeme infračervenú energiu s vlnovou dĺžkou 9 až 10 mikrometrov. Z tohto dôvodu má snímač pohybu zvyčajne citlivosť 8 až 12 mikrometrov. Svetlá sa rozsvietia, keď zaznamenajú zmenu teploty medzi teplým telom a pozadím. Keď totiž niekto vojde, v časti priestoru sa zmení teplota. Nehybný človek však splynie s pozadím. Svetlá snímača pohybu nereagujú, pretože hľadajú rýchle zmeny v infračervenom pásme.

A čo hmyz alebo zvieratá? Môžu spustiť systém? Môžu, ale záleží na systéme, ktorý máte. Zvieratá vyžarujú dostatok tepla, aby spôsobili rozdielnu zmenu infračervenej energie. Môžete si vybrať taký systém, ktorý sa aktivuje pri každej živej bytosti, ktorá sa pohybuje v jej dosahu detekcie. Kvalitný reflektor s pohybovým čidlom môžete však nastaviť tak, aby zachytil pohyb iba vtedy, keď objekt vyžaruje určitú úroveň tepla. Keďže ľudia vyžarujú väčšie množstvo infračervených vĺn, môžete ho nakonfigurovať iba na pohyb ľudí. Môžete ho nastaviť tak, aby reagoval len na 10 až 12 mikrometrov žiarenia. Týmto spôsobom nezistí a bude ignorovať teplo vyžarované menšími zvieratami, ako sú napríklad psy.

Plusy a mínusy reflektoru s PIR senzorom

  • Štruktúra snímača PIR je nákladovo efektívna, pretože spotrebuje málo energie. Je celkom jednoduchý na pochopenie a stojí len pár eur.
  • Rýchly nárast teploty však môže spustiť systém a aj keď zriedkavo, ale môže to viesť k falošným poplachom.
  • PIR senzor „nevidí“ cez sklo. Toto môže byť problém u skleníkov. Sklo nie je priehľadné pre infračervenú energiu, takže sa zachytáva skleník.

Reflektor s aktívnym pohybovým senzorom

Ultrazvukové detektory pohybu sú príkladom aktívnych senzorov. Majú vysielač aj prijímač. Sú aktívne tak, že vysielač vysiela signály alebo vlny cez priestor. Prijímače potom čakajú, kým sa vlny vrátia. Vchádzajúca osoba tieto vlny naruší a zmení rýchlosť ich návratu. Poruchy v signáloch potom spúšťajú systém a aktivujú svetlá. Často sa označujú ako radarové senzory. Túto technológiu využívajú aj bezpečnostné systémy a dokonca aj automatické otvárače garážových brán.

Aktívne senzory nerozlišujú medzi živými a neživými predmetmi. Keďže ho spúšťa akýkoľvek typ pohybu, nie je vždy vhodným riešením. Napríklad svetlá s pohybovým senzorom pre záhradu s touto technológiou môžu byť zbytočné. Zaznamená aj konár kývajúci sa od vetra. Spustiť ho môže aj malý vták, ktorý preletí okolo senzora.

Použitie tejto technológie na tento účel je strata času a elektriny. Tiež rýchlejšie znehodnotí žiarovky a v noci ruší susedov. Ako taká je užitočnejšia pre vnútorné osvetľovacie systémy.

Bežným príkladom aktívnych senzorov je mikrovlnný senzor. V pôvodnom koncepte ultrazvukový senzor využíva zvukové vlny. Tento využíva mikrovlnné žiarenie na detekciu pohybu.

Vysiela výboje rádiovej energie a meria odrazené signály. Ak zistí frekvenčný posun, zaregistruje to ako pohyb. Mikrovlnné senzory dokážu pokryť väčšiu plochu ako pasívne systémy. Dokážu však „vidieť“ aj cez steny, čo spôsobuje viac falošných poplachov ako u iných senzorov.

Reflektor s pohybovým senzorom s duálnou technológiou

Mnoho typov reflektorov s pohybovým senzorom používa viac ako jednu technológiu na zlepšenie presnosti a zníženie falošných poplachov. Napríklad je celkom bežné kombinovať PIR a mikrovlnnú technológiu v jednom systéme.

Aby sa systém aktivoval, musia sa aktivovať aktívne aj pasívne snímače. Vo vyššie uvedenom príklade to znamená, že PIR detektor musí detekovať zmenu teploty a mikrovlnný senzor musí snímať poruchu vo vlnách žiarenia.

Výhody a nevýhody osvetlenia s pohybovým senzorom

Reflektory so snímačom pohybu nie sú zložité. Napriek tomu sú stále komplikovanejšie ako bežné svetlá. Tu sú ich „pre“ a „proti“.

Ochrana proti vlámaniu

Najväčšou výhodou svetiel s pohybovým senzorom je, že dokážu odradiť prípadných zlodejov. Ak máte napríklad vonku nainštalovaný LED reflektor s pohybovým senzorom, každý kto sa k vám zakráda naň natrafí. To môže stačiť na to, aby ste ho vyľakali a odohnali. Slúži tiež ako signál pre vás a vašich susedov, aby ste skontrolovali, čo spôsobilo zapnutie svetiel. Keďže svetlá sú komfortne zapnuté, budete mať skvelý výhľad. Je to lepšie ako používanie vnútorných svetiel, ktoré nestačia na odradenie typických zlodejov. Naopak, zapnuté svetlá im umožnia jasný pohľad dovnútra.

Úspora energie

Zabúdate vypnúť svetlá? Potom sú pre vás svetlá, ktoré sa automaticky vypínajú ideálne. Testy už dokázali a recenzie potvrdili, že LED svetlá ponúkajú obrovské úspory energie, ale pohybové senzory to posúvajú na ďalšiu úroveň. 

Vyššia cena

Ako môžete očakávať, reflektory s pohybovým senzorom sú drahšie ako bežné svetlá. Sú ešte drahšie, ak majú ďalšie funkcie. Niektoré systémy majú rôzne režimy, napr. niektoré môžu meniť farby a iné môžu byť odolnejšie voči počasiu. Môžete si už kúpiť aj modely, ktoré spolupracujú s hlasovými asistentmi alebo majú nainštalované solárne panely. Čím viac doplnkov model má, tým bude drahší. Samozrejme, máte možnosti základnej úrovne, ak nepotrebujete žiadne z týchto fancy funkcií.

Môžu byť rušivé

Ak nemáte kvalitný reflektor s pohybovým čidlom, môže to byť veľmi rušivé, keď vyvolá falošný poplach. Najmä vaši susedia vás nebudú veľmi milovať, ak im do spálne budú svietiť vaše reflektory. Vyhnete sa tomu správnym výberom typu a investíciou do kvalitného modelu. 

Kam umiestniť reflektor s pohybovým senzorom?

Ak ide o bezpečnosť, mali by ste byť strategickí. Na začiatok by ste mali umiestniť reflektory do obvodu vášho domu. Venujte väčšiu pozornosť možným vstupným bodom, ako sú dvere a okná. Garáž je tiež dobré miesto. Nainštalujte svetlá zvnútra aj zvonku, pretože je to obľúbený úkryt aj pre zlodejov. Ak potrebujete v noci navigovať v garáži, reflektor je pridaný extra komfort. Reflektory umiestnite aj na záhradné chodníky. Zlodeji ich pravdepodobne nepoužijú, ale vy a vaši hostia v noci oceníte bezpečnosť osvetlených chodníkov.


Lacné reflektory s pohybovým čidlom už od 13,90 EUR

Pomohol vám náš test reflektorov s pohybovým čidlom? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší reflektorov s pohybovým senzorom na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

five + 13 =