Záhrada

Test kvalitných slnečníkov

zahradné slnečníky Už po celé desiatky rokov sú slnečníky súčasťou takmer každej záhrady – ľahko a rýchlo vytvoria tieň prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Nepotrebujete žiadne stavebné úpravy, iba ho rozložíte, kde vám to najviac vyhovuje.

Je pravdou, že akýkoľvek slnečník nás schová pred slnkom, ale na druhej strane konečne začíname čoraz viac myslieť na kvalitu. Je totiž lepšie kúpiť jeden slnečník na niekoľko sezón, než takmer každé leto riešiť nový. Najlepšie slnečníky sú konštrukčne pevné, zvládajú aj horúce slnko a poskytujú dostatočné tienenie aspoň pre dvoch.

V súčasnosti si môžete vyberať nielen farbu slnečníka, ale aj tvar, veľkosť a konštrukciu. Náš test kvality vám poskytne stále aktuálny prehľad o slnečníkoch a poradíme vám, ako si nájsť naozaj kvalitný slnečník na záhradu. V druhej polovici odpovedáme na najčastejšie otázky kupujúcich.

Test kvality môžete dopĺňať o vlastné postrehy, alebo rady zapojením sa do diskusie. Ďakujeme!

[ssba]

Najlepšie slnečníky podľa nás – TOP 7 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Happy Green Tucson
[usr 5 text="true" tooltip="true"]245 EURČítať recenzie
2.Závesný Slnečník Gap
[usr 5 text="true" tooltip="true"]70 EURČítať recenzie
3.Slnečník Pacheville
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]55 EURČítať recenzie
4.Slnečník - zelený, 4 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]97 EURČítať recenzie
5.Happy Green Beige
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]97 EURČítať recenzie
6.ROJAPLAST STANDART 4m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]66 EURČítať recenzie
7.Cattara TERST
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]15 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku slnečníkov


Ako vybrať najlepší slnečník na záhradu?

  • Veľkosť slnečníka. Veľkosť slnečníka by ste mali vyberať nielen podľa toho, koľkým osobám má poskytnúť tieň, ale aj podľa priestorových možností. Priemer roztvoreného slnečníka do troch metrov je štandardom pre balkóny v panelákoch, slnečníky s priemerom viac ako tri metre sú skvelé do záhrad a otvorených priestranstiev. Ak je to možné, vyberte radšej väčší slnečník.
  • Konštrukcia slnečníka. Konštrukcia zvykne byť pri malých slnečníkoch z plastu, pri väčších z moderných zliatin, z pevného dreva alebo z hliníka.
  • Tvar slnečníka. Slnečník môže byť okrúhly alebo hranatý (štvoruholník, šesťuholník, osemuholník). Niektoré majú po krajoch ozdobné volániky alebo strapce.
  • Farba slnečníka. Farieb a motívov je neuveriteľné množstvo, z ktorého si určite vyberiete. Slnečník môže byť nápadnou dominantou vo vašej záhrade, ale môže s ňou aj decentne splynúť. Ak vyberáte slnečník na balkón, možno sa vám zapáčia exotické farby a pestré motívy, ktoré trošku ozvláštnia „mestskú džungľu“.
  • Podstavec pre slnečník. Podstavec môže byť, ale aj nemusí byť súčasťou balenia. Menším slnečníkom stačí plastový podstavec, ktorý pre podporu stability šikovne naplníte pieskom, alebo vodou. Väčšie slnečníky majú ťažšie a mohutnejšie podstavce, aby zvládli hmotnosť slnečníka a pri drahších modeloch, aby mohol byť slnečník aspoň z časti chránený pri vetre.
  • Typy slnečníkov. Tradičný slnečník vyzerá ako dáždnik, čiže nosnú tyč má v strede. Drahšie slnečníky pripomínajú lampu – nosná tyč ide bokom, vďaka čomu nezavadzia pod slnečníkom a vy tak viete naplno využiť tieň.

Môže byť slnečník nepremokavý?

Áno. Niektoré slnečníky sú vyrábané z nepremokavých materiálov, takže vás môžu ochrániť nielen pred slnkom, ale aj pred letným dažďom.
Po daždi treba takýto slnečník roztvorený na slnku, aby poriadne preschol (podobne, ako sa napríklad aj dáždnik necháva otvorený).

Sú v ponuke aj slnečníky s UV ochranou?

Áno. Sú v ponuke slnečníky s UV ochranou, ktoré ani na horúcom slnku, počas letných dní nestratia svoju farbu.
Najlepšie slnečníky na trhu sú vyrobené z materiálu, ktorý neprepúšťa UV žiarenie – pod slnečníkom ste tak chránený aj pred UV lúčmi.

Z akého dreva je vyrobená drevená konštrukcia slnečníka?

Kvalitný slnečník s drevenou konštrukciou je vyrobený buď z teakového dreva, alebo z dubového.

Aké druhy podstavcov pre slnečníky poznáme?

Podstavec pre slnečník môže byť:

  • plastový: jednoduchý podstavec určený pre malý slnečník z plastu (napríklad pre slnečník na balkón);
  • betónový: pevný stojan určený pre menší až stredne veľký slnečník (betón môže byť s náterom, alebo bez náteru);
  • liatinový: pevný široký a plochý stojan pre väčší slnečník;
  • kamenný: vyrába sa najčastejšie zo žuly alebo z mramoru a okrem toho, že je mimoriadne stabilný a pevný, vyzerá luxusne (vhodný pre veľké slnečníky).

Sú na trhu aj slnečníky „zapichovacie“ – zapichnú sa do zeme pomocou tzv. stojana napríklad v tvare kovového tŕňa.

Aká je teflónová úprava slnečníkov?

Takéto slnečníky sú odolnejšie voči plesniam a usádzaniu nečistôt na povrchu textílie.

Sú v ponuke aj slnečníky odolné voči vetru?

Kvalitný slnečník odolá aj vetru, avšak každý slnečník je vhodné po skončení sezóny odložiť. Renomovaní výrobcovia niekedy zvyknú uvádzať napríklad informáciu, že konkrétny model slnečníka je odolný voči vetru do rýchlosti 70 km/h pri fixnom uchytení. Žiaden slnečník by nemal byť na silnejšom vetre roztvorený, ale aspoň zatvorený.

Je možné dokúpiť k slnečníku aj nejaký obal?

Áno. Niektoré predajne alebo aj niektoré eshopy majú v ponuke obaly na slnečníky. Do obalu by ste mali dávať suchý zatvorený slnečník, nikdy nie vlhký, poriadne nepresušený trebárs po daždi.

Ako vybrať farbu slnečníka?

Farba slnečníka je príliš rozsiahla otázka.

  • Ak chcete kontrastný slnečník, ktorý sa bude na záhrade vynímať, potom zvoľte slnečník červený, oranžový alebo žltý.
  • Ak chcete, aby slnečník splynul so záhradou a nepôsobil rušivo, vyberte farbu zelenú, tmavšiu modrú alebo šedú.
  • Medzi neutrálne farby patrí krémová, biela, sivá, zelená, modrá, fialová, čierna – slnečník v jednej z týchto farieb bude dokonalý do akejkoľvek záhrady, či už je ladená do moderného alebo do typického vidieckeho štýlu.
  • Niektorí vyberajú slnečník podľa kvetov a kríkov, ktoré sú v záhrade, napríklad k fialovým levanduliam bude dokonalý svetlofialový slnečník. Alebo keď máte bazén, určite nič nepokazíte svetlomodrým slnečníkom.
  • Tmavé odtiene zvyknú kumulovať teplo, takže napríklad pod tmavomodrým slnečníkom bude na pocit teplejšie než pod krémovým, ktorý menej kumuluje teplo.
  • Out sú trojfarebné alebo dvojfarebné slnečníky – to bolo trendy tak pred viac ako desiatimi rokmi.

Aké výhody má luxusný slnečník?

Najlepšie slnečníky sa pohybujú v cenách nad 400 € a poskytujú maximálny komfort. Takýto kvalitný slnečník je dostatočne veľký nielen pre dvoch – dokáže zatieniť svojou veľkosťou aj časť bazéna takže vytvorí jemný chládok aj keď sa práve kúpete.

Dvojslnečník alebo slnečník pripomínajúci markízu je nielen dizajnovým skvostom, ale aj praktickým pomocníkom počas stolovania alebo menšej záhradnej párty.

Konštrukcia poskytuje bočné zavesenie, takže nosná tyč vám neprekáža. Takáto konštrukcia je zároveň odolnejšia voči vetru a poskytuje maximálny tieň. Slnečník sa môže ľubovoľne otáčať aj nakláňať do strán, čiže vytvorí tieň v akúkoľvek časť dňa.

Môže byť konštrukcia slnečníka chránená pred koróziou?

Áno. Kvalitný slnečník je chránený pred koróziou.


Lacné slnečníky už od 7 EUR

Pomohol vám náš test slnečníkov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný slnečník na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

10 − 5 =