Záhrada

Test domácich vodární

Domáca vodáreň elpumps jpv 1300 b Vlastná domáca vodáreň u nás síce nie je zaužívaná, ale ak máte vlastný zdroj vody, môžete začať uvažovať nad jej aktívnym využívaním.

Najlepšia domáca vodáreň vám zabezpečí vodu napríklad do práčky alebo na splachovanie toalety. Nemusíte tak plytvať pitnou vodou, ale radšej využívať čo máte. Pokiaľ je voda vo vašej studni nezávadná a neprekáža vám pravidelne kontrolovať jej kvalitu, potom ju môžete využívať v celom dome, teda aj pri varení a kúpaní.

Väčšina ľudí si však domácu vodáreň zaobstará na svoju záhradu k zalievanie alebo napríklad umývanie auta. Kvalitná domáca vodáreň so správnymi parametrami bude naozaj spoľahlivá po celé roky.

Výrobcov je hneď niekoľko, a tak sme zostavili test domácich vodární s ktorým budete mať prehľad a lepšie sa zorientujete v ponuke. Budeme však radi, keď sa zapojíte do diskusie k tejto téme s vlastnými postrehmi a názormi.

[ssba]

Test – najlepšia domáca vodáreň – TOP 7

HodnotenieCena odRecenzie
1.GRUNDFOS MQ3-45
[usr 5 text="true" tooltip="true"]392,45 EURČítať recenzie
2.Grundfos SCALA2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]392,83 EURČítať recenzie
3.Gardena LCD Comfort 5000
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]257,50 EURČítať recenzie
4.Gardena Eco Classic 3000
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]163,90 EURČítať recenzie
5.Güde HWA 1100 VF
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]143,90 EURČítať recenzie
6.Elpumps JPV 1300 B
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]99,60 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku domácich vodární


Ako vybrať najlepšiu domácu vodáreň?

  • Výtlačná výška. Ide o výšku, ktorá udáva, do akej vzdialenosti dokáže konkrétna domáca vodáreň vytlačiť vodu. Laicky, výška od vodárničky až po kohútik vo vašom dome.
  • Sacia výška. Tento parameter udáva z akej výšky dokáže konkrétna domáca vodáreň nasávať vodu. Laicky, výška od hladiny vody v studni až po vodárničku.
  • Dopravná výška. Ide o súčet sacej a výtlačnej vzdialenosti spolu.
  • Zostava domácej vodárne. Domáca vodáreň pozostáva z čerpadla, automatického mechanizmu a z nádrže na vodu. Je len na vás, či si zakúpite domácu vodáreň ako celok, alebo chcete radšej zostaviť vlastnú vodáreň podľa svojich nárokov.
  • Objem nádrže. Za štandard sa považuje objem nádrže pre 60 litrov až 80 litrov, ale väčšina siaha radšej po nádrži s objemom 100 litrov. Platí, že čím je nádrž na vodu väčšia, tým sa menej často spúšťa čerpadlo, a teda sa predlžuje jeho životnosť. Na objednávku niektorí výrobcovia ponúkajú aj objem nádrže 200 litrov.
  • Tlak vody v domácej vodárni. V domácej vodárni musí byť pre jej správne fungovanie dostatočný tlak. Ideálna hodnota je 3/4,5 bar, ale samozrejme tlak môže mať pokojne aj vyššiu hodnotu.
  • Prietok vody. Štandardom je prietok vody 40 až 60 litrov za jednu minútu. Určite by nemal byť prietok nižší.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test domácich vodární na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo je dôležité pre výkon domácej vodárne?

Pre výkon domácej vodárne je rozhodujúci nielen objem nádrže na vodu, ale i výkon čerpadla.

Čo znamená tepelná ochrana?

Najlepšie domáce vodárne majú tepelnú ochranu čo znamená, že v prípade, ak by sa preťažil počas prevádzky motor, domáca vodáreň sa vypne. Tepelná ochrana chráni vodáreň pred prehriatím aj možným poškodením. Keď motor vychladne, začne sama automaticky znovu pracovať.

Môžem zakúpiť aj väčšiu nádrž na vodu?

Nádrž na vodu môže mať aj 200 litrov, na objednávku u niektorých výrobcov aj 500 litrov.

Čo znamená ochrana chodu vodárne nasucho?

Kvalitná vodáreň má ochranu proti chodu nasucho, pri niektorých modeloch musíte túto ochranu dokúpiť dodatočne. Ide o snahu predísť chodu, keď sa stratí voda v sacom potrubí, teda aby nešla domáca vodáreň nasucho bez dostatku vody.

Je vhodné dokúpiť regulátor vody?

Regulátor vody zamedzuje kolísavému tlaku vody, ale oplatí sa predovšetkým pri drahších, kvalitnejších a výkonnejších modeloch. Ak teda dokúpite regulátor vody do lacnej domácej vodárne, pravdepodobne nepredídete kolísaniu tlaku vody.

Aký je rozdiel medzi domácou vodárňou a vodným automatom?

Domáca vodáreň má nádrž do ktorej sa načerpá voda, teda nezapína sa pri každom menšom použití vody, ako je napríklad umytie rúk. Vodný automat sa zapína a vypína presne podľa používania.

Môžem domácu vodáreň používať pri akejkoľvek kvalite vody?

Domáca vodáreň je určená na čerpanie čistej sladkej vody. Pozornosť treba zbystriť pri vode s obsahom piesku, alebo pri vode s vysokým obsahom železa (tzv. železitá voda).

Je nutné kontrolovať kvalitu vody?

Áno. Vo vlastnom záujme by ste mali pravidelne kontrolovať kvalitu vody, pretože ju používate v domácnosti pre svoje účely.

Aké sú hlavné výhody domácej vodárne?

Medzi hlavné výhody domácej vodárne patrí šetrenie pitnej vody, keď máte kvalitnú čistú vodu rovno na svojej záhradke v podobe prírodnej studne. Ďalšou výhodou je fakt, že budete mať vodu aj keď bude odpojený centrálny vodovod.

Aké sú hlavné nevýhody domácej vodárne?

Nevýhodou je závislosť na elektrine – ak dôjde k odstávke elektriny, nepotečie vám voda, samozrejme pokiaľ nemáte záložný zdroj elektriny, čo asi nemáte. Nevýhodou môže byť aj kolísajúca kvalita vody, ktorú si musíte kontrolovať vy, pretože vám ju nikto automaticky kontrolovať nebude. Treťou nevýhodou je hrozba znečistenia studne, napríklad vplyvom povodní, kedy sa vám zníži kvalita vody.

Je nutné mať trojfázovú elektrickú prípojku pre zapojenie domácej vodárne?

Nie je to nutné, ale odporúča sa mať trojfázovú elektrickú prípojku. Je to lepšia voľba pre celú domácnosť, aby sa vám „nevyhadzovali poistky“ pri preťažení.


Lacné domáce vodárne už od 41,20 EUR

Pomohol vám náš test domácich vodární? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú domácu vodáreň na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fourteen + 5 =