Záhrada

Test stolných píl

Stolná píla Bosch Či ste už profesionál alebo domáci kutil, určite oceníte výhody dobrej stolovej píly. Kvalitné stolové píly vydržia dobre slúžiť niekoľko rokov a urobia v dielni nejednému majstrovi radosť. Vlastnoručná práca z drevom môže byť nielen námetom na vlastné podnikanie, ale pre mnohých znamená celoživotný koníček vo voľnom čase.

Nech už ste dlhoročným majstrom profesionálom alebo hobby majstrom, poradíme vám s kúpou novej stolovej píly. Ak chcete rovné, „čisté“ rezy, bez tohto pomocníka sa veru nezaobídete.

Pre všetkých našich čitateľov máme pripravený test stolných píl plný zaujímavých rád spolu s rebríčkom top modelov za posledné obdobie. Keďže každý náš test pravidelne aktualizujeme, máte vždy čerstvé informácie.

Budeme radi, ak test doplníte aj vy zapojením sa do diskusie v závere článku. Vlastnými radami a postrehmi tak pomôžete ostatným, ktorí sa možno nevedia rozhodnúť. Ďakujeme za všetky vaše postrehy.

[ssba]

Najlepšie stolové píly podľa nás – TOP 5 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Bosch PTS 10 facelift
[usr 5 text="true" tooltip="true"]357,90 EURČítať recenzie
2.Scheppach HS 100 S
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]119 EURČítať recenzie
3.Güde TK 2400 ECO
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]136,20 EURČítať recenzie
4.Scheppach HS 80
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]111 EURČítať recenzie
5.Einhell Home TH-TS 820
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]64 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku stolných píl


Ako vybrať najlepšiu stolovú pílu?

  • Priemer kotúča stolovej píly. Priemer kotúča stolovej píly sa pohybuje spravidla od nejakých 250 mm do 500 mm. Sú však na trhu aj stolové píly s väčším priemerom, ale tie sa kupujú dosť zriedka, obvykle do fabrík a sú, samozrejme, za vyššiu cenu. Začiatočníkom stačí vedieť jednoduché pravidlo: čím hlbšie chcete rezať, tým väčší priemer potrebujete.
  • Hĺbka rezu. V ponuke sú stolové píly s hĺbkou rezu najčastejšie od 100 mm do 200 mm. Tento údaj záleží od priemeru kotúča.
  • Počet otáčok. Skúsení majstri s týmto tvrdením súhlasiť možno nebudú, ale začiatočníkom stačí vedieť, že čím viac otáčok má píla, tým je to pre rezanie dreva lepšie. Malé kotúče majú okolo 5 000 otáčok za minútu, veľké kotúče 2 500 otáčok za minútu.
  • Výkon stolovej píly. Dôležitým parametrom je aj výkon píly, a preto ho treba vedieť ešte pred kúpou, aby ste vedeli viaceré píly porovnať a vybrať si tú najlepšiu pre vás. Výkon by ste mali vyberať podľa toho, ako hrubé kusy dreva plánujete píliť. Hrubšie drevo vyžaduje väčší výkon.
  • Ostatné parametre. Jednotlivé stolové píly sa navzájom líšia nielen priemerom kotúča, počtom otáčok alebo hĺbkou rezu, ale aj doplnkovými funkciami, kvalitou prevedenia a aj cenou. Zohľadnite svoje vlastné nároky a vyberajte podľa seba. Iná stolová píla vyhovuje vášmu susedovi alebo kolegovi, iná bude vyhovovať vám a vašej práci s drevom. Najlepšie stolové píly nájdete aj v našom teste, vybrať si však napokon musíte vy.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test stolných píl na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako správne vybrať dostačujúci výkon stolovej píly?

Platí, že čím je drevo hrubšie, tým potrebujete vyšší výkon. Drevo hrubé do 5 cm bude potrebovať výkon okolo 4 kW až 5 kW. Drevo hrubé najviac 4 cm si vystačí aj s výkonom okolo 4 kW. Hrubé, masívne drevo potrebuje pílu s výkonom aspoň 6 kW.

Dá sa vymeniť pri každej stolovej píle kotúč?

Najlepšie stolové píly majú vymeniteľný kotúč. Vždy sa informujte ešte pred kúpou aj o kotúči a možnosti jeho výmeny.

Čo znamená aretácia reznej hlavy?

Vďaka aretácii reznej hlavy budú rezy rovné.

Prečo sú udávané niekedy dve hĺbky rezu?

Dobrí výrobcovia udávajú hĺbku rezu nielen pri 90°, ale aj pri 45°. Iný údaj totiž bude pri priamom reze pod 90° uhlom a iný údaj bude pri 45° uhle. Oboje údaje sú pre majstrov s drevom dôležité a mali by byť uvedené.

Akí výrobcovia sú najpredávanejší?

Medzi najpredávanejšie značky stolových píl patria Bosch a Scheppach, ale ostatní dokážu taktiež milo prekvapiť pomerom ceny a kvality.


Lacné stolové píly už od 64 EUR

Pomohol vám náš test stolných píl? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné stolové píly na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

16 − 16 =