Test stolných píl

Stolná píla Bosch Či ste už profesionál alebo domáci kutil, určite oceníte výhody dobrej stolovej píly. Kvalitné stolové píly vydržia dobre slúžiť niekoľko rokov a urobia v dielni nejednému majstrovi radosť. Vlastnoručná práca z drevom môže byť nielen námetom na vlastné podnikanie, ale pre mnohých znamená celoživotný koníček vo voľnom čase.

Nech už ste dlhoročným majstrom profesionálom alebo hobby majstrom, poradíme vám s kúpou novej stolovej píly. Ak chcete rovné, „čisté“ rezy, bez tohto pomocníka sa veru nezaobídete.

Pre všetkých našich čitateľov máme pripravený test stolných píl plný zaujímavých rád spolu s rebríčkom top modelov za posledné obdobie. Keďže každý náš test pravidelne aktualizujeme, máte vždy čerstvé informácie.

Budeme radi, ak test doplníte aj vy zapojením sa do diskusie v závere článku. Vlastnými radami a postrehmi tak pomôžete ostatným, ktorí sa možno nevedia rozhodnúť. Ďakujeme za všetky vaše postrehy.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie stolové píly podľa nás – TOP 5 modelov

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Bosch PTS 10 facelift
5 out of 5 stars (5 / 5)357,90 EURČítať recenzie
2.Scheppach HS 100 S
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)119 EURČítať recenzie
3.Güde TK 2400 ECO
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)136,20 EURČítať recenzie
4.Scheppach HS 80
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)111 EURČítať recenzie
5.Einhell Home TH-TS 820
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)64 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku stolných píl


Ako vybrať najlepšiu stolovú pílu?

  • Priemer kotúča stolovej píly. Priemer kotúča stolovej píly sa pohybuje spravidla od nejakých 250 mm do 500 mm. Sú však na trhu aj stolové píly s väčším priemerom, ale tie sa kupujú dosť zriedka, obvykle do fabrík a sú, samozrejme, za vyššiu cenu. Začiatočníkom stačí vedieť jednoduché pravidlo: čím hlbšie chcete rezať, tým väčší priemer potrebujete.
  • Hĺbka rezu. V ponuke sú stolové píly s hĺbkou rezu najčastejšie od 100 mm do 200 mm. Tento údaj záleží od priemeru kotúča.
  • Počet otáčok. Skúsení majstri s týmto tvrdením súhlasiť možno nebudú, ale začiatočníkom stačí vedieť, že čím viac otáčok má píla, tým je to pre rezanie dreva lepšie. Malé kotúče majú okolo 5 000 otáčok za minútu, veľké kotúče 2 500 otáčok za minútu.
  • Výkon stolovej píly. Dôležitým parametrom je aj výkon píly, a preto ho treba vedieť ešte pred kúpou, aby ste vedeli viaceré píly porovnať a vybrať si tú najlepšiu pre vás. Výkon by ste mali vyberať podľa toho, ako hrubé kusy dreva plánujete píliť. Hrubšie drevo vyžaduje väčší výkon.
  • Ostatné parametre. Jednotlivé stolové píly sa navzájom líšia nielen priemerom kotúča, počtom otáčok alebo hĺbkou rezu, ale aj doplnkovými funkciami, kvalitou prevedenia a aj cenou. Zohľadnite svoje vlastné nároky a vyberajte podľa seba. Iná stolová píla vyhovuje vášmu susedovi alebo kolegovi, iná bude vyhovovať vám a vašej práci s drevom. Najlepšie stolové píly nájdete aj v našom teste, vybrať si však napokon musíte vy.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test stolných píl na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako správne vybrať dostačujúci výkon stolovej píly?

Platí, že čím je drevo hrubšie, tým potrebujete vyšší výkon. Drevo hrubé do 5 cm bude potrebovať výkon okolo 4 kW až 5 kW. Drevo hrubé najviac 4 cm si vystačí aj s výkonom okolo 4 kW. Hrubé, masívne drevo potrebuje pílu s výkonom aspoň 6 kW.

Dá sa vymeniť pri každej stolovej píle kotúč?

Najlepšie stolové píly majú vymeniteľný kotúč. Vždy sa informujte ešte pred kúpou aj o kotúči a možnosti jeho výmeny.

Čo znamená aretácia reznej hlavy?

Vďaka aretácii reznej hlavy budú rezy rovné.

Prečo sú udávané niekedy dve hĺbky rezu?

Dobrí výrobcovia udávajú hĺbku rezu nielen pri 90°, ale aj pri 45°. Iný údaj totiž bude pri priamom reze pod 90° uhlom a iný údaj bude pri 45° uhle. Oboje údaje sú pre majstrov s drevom dôležité a mali by byť uvedené.

Akí výrobcovia sú najpredávanejší?

Medzi najpredávanejšie značky stolových píl patria Bosch a Scheppach, ale ostatní dokážu taktiež milo prekvapiť pomerom ceny a kvality.


Lacné stolové píly už od 64 EUR

Pomohol vám náš test stolných píl? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné stolové píly na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *