Kuchyne

Najlepšie giny | Test a recenzie

Najlepšie giny Gin je lahodná liehovina, ktorú si môžete vychutnať mnohými spôsobmi – pokiaľ si samozrejme vyberiete kvalitný gin, ktorý poteší vaše chuťové bunky. Podľa definície sa gin destiluje (alebo redestiluje) s rastlinnými látkami, najmä borievkou, aby sa vytvorila jeho jedinečná chuť. Hoci sa mu niektorí vyhýbajú práve kvôli nechuti k tónom borievky, treba vedieť že nie každý gin je vytvorený rovnako! Má množstvo rôznych variantov chutí,Je základom mnohých moderných koktailov, takže pokiaľ ide o túto ikonickú liehovinu, naozaj sa nájde niečo pre každého! V našom článku sa najprv vrátime späť v čase – potom späť do súčasnosti – aby sme vám pomohli nájsť ten najlepší gin pre Vás. Pripravte sa, čaká vás zábavná jazda!

Najlepšie giny na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Malfy Gin Rosa
+ spojenie talianskej borievky, sicílskych ružových grapefruitov, talianskej rebarbory a ďalších piatich byliniek
+ lahodný gin s príjemnou chuťou
+ dobre funguje s kvalitným tonikom
[usr 5 text="true" tooltip="true"]27,90 EURČítať recenzie
2.Roku Japanese Craft Gin
+ tradičná japonská receptúra
+ obsahuje sakurové kvety a listy
+ byliny zobrané na vrchole sezóny pre dosiahnutie maximálnej chuti
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]28,20 EURČítať recenzie
3.The Botanist Islay Dry Gin
+ priezračne krištáľová farba
+ majstrovsky vycibrený gin destilovaný v destilérke Bruichladdich
+ pôvod na ostrove Islay
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]25,90 EURČítať recenzie
4.Gin Mare
+ prémiový gin zo Španielska
+ jemne slaná chuť
+ vyrábaný z bylín v Stredozemnej oblasti
+ netypické prísady ako olivy, bazalka, rozmarín a tymián
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]32,80 EURČítať recenzie
5.Tanqueray Gin
+ trikrát destilovaný gin
+ obohatený štyrmi rôznymi bylinami a korením
+ chuť po borievke, koriandre a sladkom dreve
+ hodí sa do miešaných nápojov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]16,90 EURČítať recenzie
6.Bombay Sapphire Gin
+ vyrobený zo škótskeho obilia a 10 bylinných prímesí
+ borievka dodáva jedinečnú chuť
+ v chuti je viditeľná citrónová kôra, mandle, kosatec, koriander a čierne korenie
+ hodí sa do koktailov a miešaných nápojov
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]17,90 EURČítať recenzie
7.Citadelle Gin Original
+ chuť pochádza z 19 rôznych byliniek
+ destiluje sa v malých medených kotloch
+ vyžaruje jemné vône čerstvých kvetov
+ zvýraznené asertívnejší citrónové tóny
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]24.90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku ginov


Trocha histórie

Gin má povestnú históriu. Stal sa populárnym už koncom 16. storočia, keď holandská vláda dopovala svojich vojakov pred bojom Genever-om (verziou ginu získanou z raže, sladového jačmeňa alebo kukurice) – a tak sa zrodila aj fráza „holandská odvaha“ alebo „tekutá odvaha“. Britskí námorníci si užívali dávky ginu aj rumu ešte v 70. rokoch minulého storočia.

V priebehu rokov bol gin uctievaný aj zaznávaný. Koktail Gin&Tonic bol propagovaný pre svoju účinnosť pri liečbe malárie a popularita tohto liehu v Anglicku viedla k ginovému šialenstvu v polovici 18. storočia, kedy bol obviňovaný zo všetkých spoločenských problémov národa.

Druhy ginu

Najbežnejšie sú dva druhy ginu. Destilovaný gin sa vyrába destiláciou rmutu alebo fermentovaného alkoholového základu, podobne ako pri výrobe brandy alebo whisky. Redestilovaný gin sa vyrába z druhej destilácie neutrálneho liehu. Oba druhy získavajú svoju chuť infúziou čerstvých alebo sušených plodov borievky a iných botanických prísad (spoločne známych ako „botanical bill“). Tretím, menej bežným (a lacnejším) typom je zložený gin, ktorý mieša neutrálny destilát s extraktom z bobúľ borievky alebo esenciami (okrem iných aróm, ak je to potrebné), aby získal chuť.

Okrem týchto troch klasifikácií existuje niekoľko populárnych štýlov ginu:

 • London Dry Gin je najtradičnejší a je meradlom pre kvalitný gin. Je zvyčajne ľahký, vysoko aromatický a veľmi suchý, s veľmi výrazným tónom borievky. Po procese destilácie nie je možné pridávať žiadne umelé arómy ani rastlinné látky. Dobrým príkladom je Gordon’s Dry Gin, predajca číslo jedna na celom svete už viac ako 50 rokov vyrábaný vo Fife v Škótsku.
 • Plymouth Gin je ľahší, citrusovejší štýl, ktorý vznikol v prístave Plymouth v Lamanšskom prielive. Dnes má právo na jeho výrobu len jeden liehovar, Plymouth, Coates & Co. Pernod Ricard vlastní názov značky, čo znemožňuje, aby ho napodobnil iný liehovar.
 • Gin Old Tom, ktorý je najznámejšou súčasťou kokteilu Tom Collins, je sladšia verzia, do ktorej pred destiláciou pridávajú jednoduchý sirup alebo niekedy sladké drievko. História hovorí, že čisté liehoviny pred niekoľkými stovkami rokov neboli veľmi čisté a pridávalo sa trochu cukru, aby boli chutné. Toto je jeden z tých ginov. Vyšiel z módy na veľmi dlhú dobu, ale teraz znovu hlási comeback.
 • Navy Strength Gin musí mať aspoň 57 % ABV. Vyšší alkohol umožňuje vyššie percento esenciálnych olejov, a tým aj bohatšiu chuť. Niektoré obsahujú také vysoké percento esenciálnych olejov, že sa po pridaní do mixéra zakalia; toto však nie je chyba.
 • New Western Dry gin je moderný štýl s menej dominantnými príchuťami borievky. Namiesto toho sú stredobodom záujmu podporné rastlinné látky a príchute.
 • Aged Gin tradične prepravoval v drevených sudoch, takže bol ovplyvnený drevom. Toto sa teraz oživuje a mnoho ginov dozrieva v dreve (novom aj použitom) rôzny čas, pričom získavajú farbu a výraznú chuť.
 • Lúhovaný alebo ochutený gin je destilovaný gin ďalej macerovaný s rastlinnými látkami. Dobrým príkladom je Hendricks s lupienkami ruží a uhorkou, ktorý preto nemožno nazvať London Dry Gin. Najznámejší zo všetkých v tejto kategórii je Sloe Gin, kde sa po destilácii pridáva cukor a trnkové bobule. Trnkový gin preberá farbu z bobúľ a má výrazne sladkú/sťahujúcu notu.
 • Genever, predchodca ginu, pochádza z Holandska a vyrába sa zo sladových zŕn, podobne ako whisky, a potom sa opäť destiluje s arómami. Je odvážny, priamočiary a silný.

Ako sa vyrába gin

Najväčší rozdiel medzi destilovaným ginom a redestilovaným ginom sa týka základného alkoholu. Prvý destiluje fermentovaný alkohol s nižším ABV, ktorý môže pochádzať z obilnín, cukrovej repy, zemiakov, cukrovej trstiny alebo hrozna. Druhý používa ako základ už destilovaný lieh (zvyčajne neutrálne zrno).

Borievka a botanické príchute sa vlievajú do liehoviny jednou z dvoch metód. Prvá zahŕňa botanické zložky namočené a/alebo uvarené priamo v základnom alkohole. V druhom sú rastlinné látky suspendované nad likérom a dodávajú svoju chuť a vôňu infúziou pary.

Ako vybrať gin – nasledujte svoj nos a chuťové bunky

Dnes už výrobcovia remeselného ginu napĺňajú gin nekonečným množstvom rastlinných látok, aby vytvorili jedinečné chuťové profily, ktoré musíte ochutnať a cítiť, aby ste uverili. Napríklad gin Monkey 47 je napustený 47 rastlinnými látkami pochádzajúcimi z Nemecka, zatiaľ čo írsky gin Minke je destilovaný zo srvátky a napustený rastlinami pôvodom z írskeho Rock Samphire.

Na trhu je k dispozícii toľko rôznych ginov, že najlepším spôsobom, ako nájsť ten správny gin pre vás, je určiť typy rastlinných látok (výlet po uličke s korením môže byť veľmi užitočný) a iné príchute, ktoré uprednostňujete. Potom požiadajte priateľov, barmanov alebo odborníkov na gin z obchodu s alkoholom o odporúčania na základe vašich preferencií.

Začnite s ochutnávkou! Nalejte gin do degustačného pohára, popíjajte, voňajte, popíjajte. Pokračujte so vzorkami, kým nenájdete gin, ktorý sa vám bude páčiť (samozrejme v rozumnej miere). Gin zvyčajne začína ako vodka + borievka a odtiaľ sa vyvíja. Pevne veríme, že dôvodom, prečo si niektorí ľudia myslia, že nemajú radi gin, je práve konkrétny gin, ktorý vyskúšali. Spôsob, akým sa chuť ginu objaví, závisí aj od toho, s čím ho zmiešate. Dôvod, prečo Gin&Tonic chutí tak dobre, je ten, že chemicky sa chinín v toniku a borievka v gine – obe horké príchute – navzájom vyrovnávajú a vytvárajú sladký osviežujúci nápoj.

Kombinácia metódy destilácie, veľkosti konečného rezu, množstva jednotlivých rastlinných látok a pomeru rastlinných látok k alkoholu znamená, že existujú státisíce možností. Choďte za hranice veľkých značiek a vyskúšajte zopár remeselných ginov.

Nemusíte sa uspokojiť s jedným obľúbeným, ani nasledovať stádo – nájdite si svoj vlastný obľúbený gin. Sladký, alebo suchý? Čistý, na ľade, v miešanom drinku? Starý, alebo svieži a mladý? Klasický, alebo remeselný gin plný chutí regiónu, odkiaľ pochádza? Možnosti sú nekonečné.

Ako sa pije gin?

Ako jedna z najstarších a možno najviac podceňovaných liehovín, predstavuje gin zaujímavú výzvu pre tých, ktorí pijú prvýkrát. Väčšinu ginov môžete piť samostatne a zvyčajne sa podávajú v troch samostatných štýloch: straight, on the rocks, a neat. Zistite, ako sa tieto spôsoby pitia ginu líšia a zistite, ktorý z nich je spôsob, akým si ho nevedomky objednávate už roky.

 • Straight – ak chcete gin piť čistý, najprv ho vychlaďte, pretože gin je najlepší ľadovo studený. Nalejte gin do mixovacieho pohára naplneného ľadom a premiešajte. Potom sceďte do pohára vychladeného ľadom.
 • On the rocks – alebo s ľadom – ľudia, ktorí milujú studené nápoje, by mali ochutnať svoj gin na ľade Naplňte pohár ľadom a nalejte gin na vrch. Ľad riedi gin, keď sa topí, čo spôsobuje, že táto metóda nie je taká silná ako servírovanie straight.
 • Neat – čistý a nechladený – chuť ginu sa pri rôznych teplotách vyvíja inak. Takže jedným zo spôsobov, ako si dopriať iný zážitok z ginu, je podávať ho v izbovej teplote. Mnohí ostrieľaní milovníci ginu si ho takto vychutnávajú. Nalejte gin izbovej teploty do pohára a popíjajte ho pomaly alebo „na ex“.
 • Použite ho v koktailoch – vzhľadom na to, že gin sa používa už od stredoveku ako liečivá kúra, je žiaduce, aby talentovaní mixológovia vytvorili lahodné ginové koktaily, ktoré si môžete vychutnať.

Najlepšie giny – podľa testov a recenzií

Keď príde na výber toho najlepšieho ginu, je to zložité, pretože ich je príliš veľa. My sme ich pre vás preosiali a predstavujeme vám TOP 3 najlepšie giny pre rok 2022, dostupné aj na Slovensku.

 • Monkey 47 – neuveriteľne zábavný gin, ktorý pochádza z Čierneho lesa v Nemecku. Názov pochádza z počtu rastlinných látok, ktoré sú súčasťou tohto jedinečného ginu. Chuťovo je komplexný (potešiteľne je v ňom nabalených ažj štyridsaťsedem rôznych chutí). Drevitý, korenistý, ovocný, aj bylinkový: je takmer všetkým, čím gin môže byť.
 • Hendricks – jednoducho geniálny. Obsahuje 11 rastlinných látok spolu s uhorkou a ružou, ktoré mu dodávajú výraznú chuť. Aby ste si ho čo najlepšie vychutnali, dajte si ho s uhorkou. Toto je klasický odrazový mostík pre tých, ktorí chcú odbočiť nad rámec základov. Vyskúšajte ho na začiatku vašej ginovej odyssey.
 • Ableforth’s Bathtub Gin – tento gin, vyrobený tradičnou metódou Cold Compounding, pri ktorej sa liehovina pomaly napĺňa rastlinnými látkami vrátane pomarančovej kôry, koriandra a kardamónu, má silné tóny citrusov a korenia. Tento ocenený gin sa najlepšie podáva na ľade s tonikom a kúskom pomaranča.

Lacné giny už od 12,50 EUR

Pomohol vám náš test ginov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší ginyna trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

two + 2 =