Test robotických kosačiek

Robotická kosačka al-ko robolinho 100 Robotické kosačky sú u nás ešte tak trošku novinkou, aj keď v zahraničí ich vlastní čoraz viac záhradkárov. Uznajte sami – prísť domov a mať stále krásny trávnik úplne bez námahy, je snom azda každého.

Práve toto dokážu najlepšie robotické kosačky a my sme sa rozhodli, že zosumarizujeme top modely pre našich čitateľov nech máte skvelý prehľad.

Test robotických kosačiek prináša nielen kvalitné modely prehľadne usporiadané so základnými informáciami, ale tiež zaujímavé postrehy, ktoré pri kúpe určite budete potrebovať vedieť.

Tešíme sa aj na postrehy našich čitateľov – stačí, ak test obohatíte svojím príspevkom do diskusie.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie robotické kosačky podľa nás – TOP 6 modelov

  HodnotenieCena odRecenzie
1.Gardena Sileno life 750
5 out of 5 stars (5 / 5)960 EURČítať recenzie
2.Gardena Sileno life 850 smart
5 out of 5 stars (5 / 5)1 040 EURČítať recenzie
3.Husqvarna Automower 105
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)790 EURČítať recenzie
4.Robomow RS 625 PRO
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2 539 EURČítať recenzie
5.Robomow RC 304 U
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)1 050 EURČítať recenzie
6.Husqvarna Automower 430X
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3 000 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku robotických kosačiek


Ako vybrať najlepšiu robotickú kosačku?

 • Veľkosť trávnatej plochy. Najprv musíte vedieť, ako veľkú plochu by mala vaša nová robotická kosačka pokosiť. Spravidla sú robotické kosačky do 800 m2, do 1800 m2, do 3200 m3 a do 6000 m2. Ak máte plochu veľkú okolo 800 m2 zvážte, či nebude lepšie kúpiť robotickú kosačku spadajúcu do 1800 m2.
 • Terén vašej záhrady. Nie všetci môžu mať rovný trávnik, mnohí majú na svojej záhrade rôzny sklon trávnatej plochy, s ktorým si bude musieť robotická kosačka poradiť. Modely pre menšie plochy zvyknú zvládnuť sklon do 25 %, takže malé kopce sú ešte v pohode. Ale ak máte malú záhradu so strmšími sklonmi, vyberte radšej výkonnejšiu robotickú kosačku, ktorá si poradí so sklonom do 45 %. Svoj výber teda musíte okrem veľkosti záhrady prispôsobiť aj rôznym nerovnostiam.
 • Doba nabíjania a výdrž. Kvalitné robotické kosačky zvyknú na jedno nabitie kosiť približne tri hodiny, ale sú aj také, ktoré kosia tri a pol hodiny. Vždy si to skontrolujte pri každom modely pretože sa to líši v závislosti od kapacity batérie. Nabíjanie zvykne trvať približne hodinu a pol.
 • Hlučnosť robotickej kosačky. Všeobecne platí, že robotická kosačka môže kosiť 24 hodín, teda aj v noci nakoľko je veľmi tichá vďaka čomu jej prácu nepostrehnú ani susedia. Hlučnosť by nemala presiahnuť 65 decibelov.
 • Náhradné nože a servis. Nože sa otupia na úplne všetkých kosačkách, aj ta tých robotických. Zistite dopredu dostupnosť náhradných nožov na kosenie, spôsob ich výmeny (či to zvládnete aj doma), ako i blízkosť autorizovaného servisu pre prípad potreby.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test robotických kosačiek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké funkcie môže mať robotická kosačka?

Najlepšie robotické kosačky majú napríklad aj:

 • GPS lokalizáciu – viete presne, kde vaša kosačka je, preto ju lokalizujete aj v prípade krádeže;
 • PIN kód – bez kódu sa nespustí, ani ju nie je možné spárovať s inou nabíjacou stanicou, takže nebude v prípade krádeže nikomu užitočná, navyše niektorí výrobcovia po nahlásení odcudzenia robotickej kosačky stopnú možnosť opráv v ktoromkoľvek autorizovanom servise;
 • senzor dažďa – ak ide len o jemný letný dážď, bude kosiť trávnik aj naďalej, pokiaľ senzor zachytí lejak vráti sa do svojej nabíjacej stanice;
 • vycibrenú bezpečnosť – ak ju nadvihnete prestane kosiť, pri prekážke sama zmení smer a zároveň ihneď stiahne nože, takže sa neotupia a zároveň nepoškodí nič okolo seba;
 • zvukový alarm v prípade, že ju niekto zodvihol;
 • nastaviteľnú výšku kosenia – napríklad od 2 do 6 centimetrov.

Vedia všetky robotické kosačky pracovať v daždi?

Nie. Len niektoré zvládajú kosiť aj počas jemného dažďa napríklad v lete, iné modely kosiť prestanú alebo ich jednoducho musíte z lejaka zobrať do interiéru (garáž, pivnica, zimná záhrada a pod. na čas kým prší).

Musím robotickú kosačku nabíjať?

Nie. Sama sa vráti k nabíjacej stanici vždy pred vybitím, aby potom mohla pokračovať samostatne v kosení.

Musím robotickej kosačke ohraničiť priestor kosenia?

Áno. Robotické kosačky musia mať vymedzený priestor na kosenie, inak by mohli kosiť aj kvetiny a citlivé dreviny, ktoré určite nechcete mať pokosené. Na ohraničenie sa používajú tenké lanká, káble, ktoré viete zaviesť buď vy ak máte zručnosti, alebo to radšej necháte na profesionálov s ktorými by ste sa mali dohodnúť pri kúpe robotickej kosačky. Tieto ohraničujúce lanká nie je vidieť, splývajú s trávnikom, a zatiaľ nikomu na záhrade neprekážajú lebo sú len na hraničných miestach kde sa nebudete zdržiavať.

Je robotická kosačka odolná voči pádom?

Mala by byť odolná voči pádom, aj keď počas kosenia je už na zemi, nemá kam spadnúť a za svoju ohraničenú plochu kosiť nikdy nepôjde. Senzory zachytávajú plochu a v prípade prekážok zmení smer kosenia.

Musím pred prvým spustením robotickej kosačky pokosiť trávnik?

To záleží od výšky trávnika. Ak máte trávnik priveľmi vysoký, odporúča sa ho najprv pokosiť, a tak spustiť robotickú kosačku. Pochopiteľne, je nutné zozbierať pokosenú trávu manuálne. Pokiaľ má váš trávnik napríklad výšku päť centimetrov, môžete ju spustiť na nastavenej výške kosenia 5 cm a postupne znižovať výšku kosenia až kým nebude trávnik úplne krátky podľa vašich predstáv. Potom už bude udržiavať trávnik samostatne.

Náš tip: test klasických záhradných kosačiek tu


Lacné robotické kosačky už od 720 EUR

Pomohol vám náš test robotických kosačiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie robotické kosačky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *