Záhrada

Test záhradných drvičov a štiepkovačov

Elektrický záhradný štiepkovač Fieldmann Pre všetkých záhradkárov, ale i majiteľov väčších pozemkov či správcov zelene, bude tento test záhradných drvičov a štiepkovačov iste užitočný. Tentoraz sme sa pozreli na šikovné stroje, bez ktorých si mnohí záhradkári nevedia predstaviť starostlivosť o dreviny.

Záhradné drviče sú vlastne ako mixér – dokážu rozdrviť drevo na drobné kúsky, ktoré potom viete krásne zužitkovať pri kompostovaní alebo mulčovaní. Záhradné štiepkovače, drevo spracovávajú na menšie kúsky, ktorými viete napríklad aj kúriť. Je len na vás, čo potrebujete viac.

Náš rebríček vám prináša nielen najlepšie záhradné drviče či štiepkovače, ale aj zaujímavé a užitočné informácie, aby ste si vedeli čo najlepšie vybrať. Predsa len, kupujete pomocníka do záhrady, niečo od čoho očakávate výkon a samozrejme spoľahlivosť na niekoľko sezón. Budeme sa tiež venovať detailnejšie rozdielom medzi drvičmi a štiepkovačmi.

Ďakujeme, že článok tvoríte spolu s nami aj vy, naši čitatelia – nielen zdieľaním na sociálnych sieťach, ale aj vlastnými postrehmi, ktoré nám píšete v závere článku do diskusie.

[ssba]

Test – najlepšie záhradné drviče / štiepkovače- TOP 6

ProduktPríkonPriemer drevaHodnotenieCena odRecenzie
1.Fieldmann FZD 5015-E
2800 Waž 44 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 EURČítať recenzie
2.Makita UD2500
2500 Waž 45 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]210 EURČítať recenzie
3.Bosch AXT 25 TC
2500 Waž 45 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]420 EURČítať recenzie
4.Hecht 6284 XL
2800 Waž 45 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]175 EURČítať recenzie
5.Bosch AXT Rapid 2000
2000 Waž 35 mm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]230 EURČítať recenzie
6.Proteco DV-2400
2400 Waž 39 mm[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]75 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku záhradných štiepkovačov


Aké sú najlepšie záhradné drviče / štiepkovače na trhu?

 1. Fieldmann FZD 5015-E
 2. Makita UD2500
 3. Bosch AXT 25 TC
 4. Hecht 6284 XL
 5. Bosch AXT Rapid 2000
 6. Proteco DV-2400

Ako vybrať najlepšie záhradné drviče a štiepkovače?

 • Drvič alebo štiepkovač.
  Záhradné drviče majú silné rotujúce nože, ktoré drevené konáre a vetvy rozdrvia nadrobno, navyše vedia takto spracovať aj pomerne čerstvé drevo. Tie najlepšie záhradné drviče už vedia dreviny posúvať aj samé, pri iných to robíte ručne.
  Záhradné štiepkovače
  pracujú ozubeným kolesom, ktorým je drevo “lámané” na malé kúsky. Štiepkovače nevedia pracovať s čerstvým drevom, musí byť suché.
 • Priemer konárov a vetiev. Dôležité pri kúpe je vedieť, s akým priemerom konárov a vetvičiek dokáže drvič alebo štiepkovač pracovať. Obvykle sa stretnete s priemerom okolo 3 cm až 5 cm, najlepšie modely (pochopiteľne tie drahšie) zvládnu priemer až do 8 cm. Vyberajte podľa toho, aké konáre budete chcieť najčastejšie takto spracovávať.
 • Pohon záhradných drvičov a štiepkovačov. Na výber máte elektrické, alebo benzínové. Elektrické sú najpredávanejšie, hodia sa všetkým záhradkárom, a to aj do veľkých záhrad (samozrejme limituje vás kábel, ale čo sa týka výkonu, vedia byť výborné). Benzínové sú určené všade tam, kde potrebujete naozaj poriadny výkon a/alebo nemáte možnosť elektriny. Benzínové drviče a štiepkovače sú hlučnejšie, masívnejšie, výkonnejšie a drahšie. Považujú sa za profesionálne. Elektrické štiepkovače a drviče sú tichšie, jednoduché na používanie a nepotrebujete riešiť benzín.
 • Zberná nádoba. Mnohé štiepkovače a drviče nemajú žiadnu nádobu na odpad, teda všetko padá na zem. Pokiaľ vám to neprekáža, nemusíte nádobu vôbec riešiť. Pre tých, ktorí chcú zbernú nádobu do ktorej pôjde všetko spracované drevo, sú nasledujúce možnosti: látková zberná nádoba alebo plastová. Plastová zvykne byť priesvitná takže vidíte, kedy je už naplnená, a tiež sa s ňou lepšie manipuluje. Látková zberná nádoba je jednoduchšia a často i cenovo dostupnejšia, no na druhej strane ju ostrejšie kúsky dreva môžu poškodiť. Navyše nevidíte celkom dobre kedy je už naplnená.
 • Ďalšie dôležité maličkosti. Ako sme spomenuli už v úvode, kupujete stroj, na ktorý sa budete chcieť spoľahnúť počas niekoľkých sezón. Kvalitné drviče a štiepkovače sú dostatočne ťažké, aby bolo možné s nimi pohodlne pracovať – totiž pri spracovávaní dreva vznikajú vibrácie a príliš ľahký stroj by nemusel byť stabilný, a teda ani bezpečný. Hľadajte štiepkovač alebo drvič s minimálnou hmotnosťou okolo 15 kíl, tie najlepšie na trhu vážia aj 70 kíl. Myslite aj na spôsob vkladania dreva, na to, či drvič alebo štiepkovač vie drevo posúvať sám – najlepšie modely majú vtláčadlo, ktorým drevo posúvate komfortne a bezpečne. Je dobré pýtať sa pri kúpe na náhradné diely – predovšetkým na náhradné nože, ktoré sa prácou časom otupia. Dôležitá môže byť i dĺžka kábla.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test záhradných drvičov a štiepkovačov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo je to spätný chod?

Všetky kvalitné modely majú spätný chod – ak sa drevo zasekne, stroj sa vypne a spätný posun umožní dostať zaseknutý konár von.

Ako veľká by mala byť zberná nádoba?

Objem zberných nádob sa pohybuje spravidla od 30 litrov až do 60 litrov. Vyberajte podľa toho, koľko dreva budete opracovávať. Mnohí záhradkári si vystačia s objemom do 40 litrov.

Ako môžem využiť záhradný drvič konárov?

Táhradné drviče konárov sú výborné pre mulčovanie, ochránia pôdu pred eróziou a vedia tiež pomôcť s burinou tak, že zabránia jej rastu. Ďalej takto spracované drevo z drviča poslúži na udržiavanie ideálnej vlhkosti pôdy, aby nebola premočená, no ani vysušená.

Okrem toho sa záhradný drvič postará o skvelý základ do kompostu.

Mnohí záhradkári používajú záhradný drvič na spracovanie podkladu pre psie, mačacie alebo i králičie toalety.

Záhradné drviče vedia spracovať aj takmer čerstvé konáriky a vetvy. Výsledkom je jemne opracované drevo, ako keby ste ho rozmixovali.

Ako môžem využiť záhradný štiepkovač?

Kvalitné záhradné štiepkovače vetvy a konáre štiepu na menšie kúsky. Výsledkom je nadrobno nasekané drevo (asi 5 cm kúsky), ktoré je výborné ako základ pre prírodný chodník na záhradke. Ak máte viac dreva na takéto spracovanie, využijete ho na kúrenie.
Záhradné štiepkovače spracovávajú suché drevo.

Štiepkovače môžu byť vertikálne alebo horizontálne. Vertikálne štiepkovače majú dobrú stabilitu, keďže do nich vkladáte konáre a vetvy na výšku, ale sú na tom horšie, čo sa týka presnosti. Najlepšie štiepkovače z tejto kategórie sú cenovo náročné a kupujú ich prevažne majitelia veľkých pozemkov, alebo správcovia zelene, prípadne firmy zaoberajúce sa zeleňou. Horizontálne štiepkovače sú menej výkonné, a preto ideálne pre záhradkárov. Drevo vkladáte vodorovne.


Lacné drviče konárov už od 205 EUR

Pomohol vám náš test záhradných drvičov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný záhradný štiepkovač na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

19 − 18 =