Test záhradných skleníkov

zahradný skleník Záhradkári, ktorí už majú skleník vám istotne potvrdia, že ide o krásny koníček a dokonca, ak ste rodina, takéto hobby môže zlákať aj vaše deti. Pestovanie rôznych exotických rastlín alebo vlastnej úrody zeleniny vám urobí radosť a dá priestor vašej kreativite keďže to, čo bude v skleníku, je úplne na vašom výbere.

Dôležité je mať naozaj kvalitný záhradný skleník v dostačujúcej veľkosti a v tvare, ktorý najviac zapadne do vašej záhrady. Vybrať si môžete kvalitný model z polykarbonátu alebo zo záhradníckeho skla – oboje má svoje výhody aj nevýhody. Keďže ide o investíciu na niekoľko rokov, je dobré vedieť o tejto téme čo najviac. Veríme, že test skleníkov vám bude pri výbere nápomocný.

Ak ste už našli ten svoj najlepší záhradný skleník budeme radi, keď poradíte ostatným našim čitateľom. Teší nás každý ohlas, pretože rebríček môžete dotvoriť aj vy vlastnými postrehmi alebo aj otázkami.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie skleníky podľa nás – TOP 6 modelov

  HodnotenieCena odRecenzie
1.HECHT GREENHOUSE
5 out of 5 stars (5 / 5)299,90 EURČítať recenzie
2.Lanit Plast KYKLOP 3x4m
5 out of 5 stars (5 / 5)411 EURČítať recenzie
3.VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm
5 out of 5 stars (5 / 5)405 EURČítať recenzie
4.Palram Hybrid 6x6
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)269 EURČítať recenzie
5..Palram Multiline 6x8
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)309 EURČítať recenzie
6.VOLYA LLC TRIOŠKA 4 x 3 m
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)460 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku skleníkov


Ako vybrať najlepší záhradný skleník?

 • Výplň záhradných skleníkov. Záhradné skleníky majú buď polykarbonátovú výplň alebo sú zo skla. Používa sa pri niektorých aj polymetylakrylát, najmä pri skleníkoch určených pre tropické rastliny, ktorým nevadí UV.
 • Konštrukcia záhradných skleníkov. Výplň je osadená do konštrukcie, ktorej základnou vlastnosťou má byť pevnosť. Konštrukcia musí odolávať vetru, nánosom snehu a ďalším vrtochom počasia. Používa sa oceľ alebo hliník, prípadne pozinkované plechy. Najobľúbenejší je hliník pre svoje vlastnosti, ako je ľahkosť a pevnosť, ale zároveň musí byť kvalitný (čo sa odzrkadľuje spravidla na cenách takýchto záhradných skleníkov s hliníkovou konštrukciou).
 • Vetranie. Skleník sa musí vetrať. Platí, že minimálne 10 % z obvodového plášťa záhradného skleníka majú tvoriť okná na vetranie. Najlepšie záhradné skleníky majú automatické otváranie a zatváranie okien, takže je o vaše rastlinky dobre postarané aj keď trebárs nie ste dlhšie doma.
 • Veľkosť. Niektoré najmenšie skleníky majú možnosť dodatočného rozšírenia v prípade, že vás to začne baviť a budete chcieť toho pestovať viac. Ak plánujete pestovať napríklad len zeleninu, pravdepodobne vám postačí 8 m2, ale bežná rodina ocení skôr 14 m2. Výška záhradného skleníka by mala byť 2 m, aby sa rastlinky nekrčili a mohli rásť aj do výšky. Myslite na to, že by sa jednotlivé rastliny nemali navzájom dotýkať listami, pretože potrebujú priestor a vďaka medzerám si nebudú navzájom prenášať prípadné rôzne ochorenia. Čím je skleník väčší, tým sa dlhšie urdží vnútorná teplota.
 • Umiestnenie záhradného skleníka. Váš nový záhradný skleník môže stáť na záhrade samostatne, alebo využijete jednu stenu svojho domu a pristaviate ho k budove.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test skleníkov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo si všímať pri kúpe záhradného skleníka?

Pri kúpe záhradného skleníka určite nezabudnite na:

 • hrúbku materiálu,
 • spôsob kotvenia,
 • tvar skleníka,
 • spojovací materiál a pevnosť konštrukcie,
 • vstupný otvor (dvere),
 • vetranie,
 • odolnosť použitých materiálov a prípadné výstuhy,
 • povrchovú úpravu celého skleníka vrátane konštrukcie.

Ako určiť správnu veľkosť záhradného skleníka?

Platí jednoduché pravidlo, že na 1 m2 by mali byť najviac 3 rastliny (zelenina, kvety,…).

Aké doplnky môžem dokúpiť do záhradného skleníka?

Záhradkári si v skleníku pochvaľujú doplnky ako napríklad:

 • pracovný stolík lebo možno budete presádzať rastlinky v skleníku, alebo si len budete potrebovať niekam položiť polievačku, drobné náradie, kvetináče,
 • vlhkomer a teplomer,
 • ventilátor, ak nebude dostatočne vyriešené odvetrávanie skleníka,
 • umelé osvetlenie, pokiaľ budete časom chcieť podporiť krásu, rast, úrodu v skleníku,
 • vykurovanie skleníka, ak časom zistíte, že je to nevyhnuté,
 • rôzne police na kvetináče,
 • tieniace siete na prípadnú reguláciu slnečného svetla.

Ako vybrať najvhodnejšie umiestnenie záhradného skleníka ku stene?

Záhradný skleník určený k stene by mal byť pri južnej až juhovýchodnej strane domu. Samozrejme, nemusí byť len pri dome, ale ak máte murovanú garáž, alebo inú stavbu, tak môže jednu stenu zdieľať aj s garážou.

Ako sa rieši montáž záhradného skleníka?

Ideálne je, ak vám predajca ponúkne profesionálnu montáž záhradného skleníka, pretože laik nemusí mať dostatok vedomostí. Ide o stavbu, ktorá má dobre slúžiť niekoľko rokov, preto na montáži naozaj záleží. Niektoré záhradné skleníky majú v príručke uvedené, že ich zvládne zmontovať aj laik – potom je na vás, či to zvládnete, alebo radšej niekoho k montáži prizvete na pomoc.

Je možnosť zostavenia vlastného záhradného skleníka?

Dnes už existujú firmy, ktoré ponúkajú „skleníky na kľúč“, teda si viete navrhnúť vlastný tvar a rozmer záhradného skleníka presne podľa svojich predstáv.

Je pri záhradných skleníkoch poskytovaná dlhšia záruka?

Áno, niektorí ponúkajú záruku na záhradné skleníky aj desať rokov. Zároveň myslite na záručný aj pozáručný servis.

Aké základné vlastnosti má záhradný skleník s výplňou zo skla?

V minulosti boli v ponuke skleníky len so sklenenou výplňou. Ide o záhradnícke tvrdené sklo, ktoré by malo byť aspoň 3 mm hrubé, určite nie tenšie. Hlavnou výhodou je fakt, že sklo nepodlieha fyzikálnym zmenám, teda si vie zachovať svoje vlastnosti po celé roky. Nevýhodou je vyššia cena a nutnosť mohutnejšej konštrukcie, ktorá sklo unesie.

Aké základné vlastnosti má záhradný skleník s výplňou z polykarbonátu?

Ide o momentálne najpredávanejšie skleníky, nakoľko sú cenovo dostupné a tie naozaj kvalitné záhradné skleníky z polykarbonátu majú o čosi lepšie tepelné vlastnosti v porovnaní so skleníkmi zo skla, pretože lepšie udržiavajú naakumulované teplo. Najlepšie záhradné skleníky z tohto materiálu majú UV ochranu, takže sa nepoškodia na priamom slnku, teda majú dlhú životnosť (pri tých najlepších sa udáva životnosť obvykle až 20 rokov).


Lacné skleníky už od 230 EUR

Pomohol vám náš test záhradných skleníkov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné skleníky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *