Záhrada

Test farieb na kov

Alkyton Hladký Kvalitné farby na kov majú nielen dobrú životnosť, ale vedia kov aj ošetriť. Výsledkom je naozaj krásna, odolná farba.

Mnohí výrobcovia už myslia na jednoduchší popis farieb a rovno na obale nájdete užitočné odporúčania – napríklad, že ide o farbu ideálnu na natieranie radiátorov, alebo je určená najmä na pozinkované povrchy. Vďaka tomu sa lepšie zorientujete v ponuke a rýchlejšie si vyberiete to, čo potrebujete.

Pri výbere farby na kov potrebujete zohľadniť aj typ farby na kov, ďalej či ide o interiér alebo exteriér a samozrejme zamyslieť sa nad tým, koľko máte času na tieto aktivity okolo ošetrovania a natierania kovov. Najlepšie farby na kov sú dostupné aj ako verzie 2v1 alebo 3v1, čiže vedia kov ošetriť a ich súčasťou je základná vrstva, čím ušetríte svoj čas a v neposlednom rade i námahu.

V niektorých prípadoch je nevyhnutné použiť kvalitné farby na kov s ochranou navyše pred vysokými teplotami a ak máte deti, myslite na ich zdravie a pozrite sa na ekologické farby na kov.

Test farieb na kov vám môže pomôcť vybrať si tú správnu. Prinášame zaujímavé rady k tejto téme. Zároveň je v závere článku priestor pre vás, našich čitateľov, aby ste sa zapojili do diskusie a spolu s nami tvorili tento článok. Aj vaše názory a skúsenosti pomôžu ďalším.

[ssba]

Test – najlepšie farby na kov – TOP 6

ProduktTypObjem baleniaHodnotenieCena odRecenzie
1.HAMMERITE ULTIMA 3v1
vodou riediteľná0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]18 EURČítať recenzie
2.Alkyton Hladký
-0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]16 EURČítať recenzie
3.Komaprim 3v1 Profi
Syntetická farba0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12,5 EURČítať recenzie
4.Sikkens Rubbol Satura
-1 l / 2,5 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]18 EURČítať recenzie
5.Renokov farba na strechy
-10 l[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]70 EURČítať recenzie
6.BALAKRYL UNI MAT
vodou riediteľná0,7 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]8,5 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku farieb na kov


Aké sú najlepšie farby na kov na trhu

 • HAMMERITE ULTIMA 3v1
 • Alkyton Hladký – Najpredávanejšie
 • Komaprim 3v1 Profi
 • Sikkens Rubbol Satura, vrchný saténový náter
 • Renokov antikorózna farba 2v1 farba na strechy
 • BALAKRYL UNI MAT

Ako vybrať najlepšiu farbu na kov?

 • Typy farieb na kov. Rozlišujeme 2 základné typy farieb na kov, a to syntetické a riediteľné vodou.
  Syntetické farby na kov sa často riedila riedidlom, teda klasickým spôsobom, aký si možno pamätáte zo starších rekonštrukcii.
  Vodou riediteľné farby na kov sú viac ekologické a aj šetrnejšie k nášmu zdraviu. Poznáme ešte tretí typ, ktorý sa však využíva skôr výnimočne – dvojzložkové farby na kov.
 • Povrch pred nanesením farby. Buď máte nový povrch, ešte doteraz nefarbený, alebo idete natierať kovový povrch už na niekedy natretý povrch. V tom druhom prípade potrebujete dať starú farbu dole, inak ani kvalitné farby na kov nebudú držať ako by mali. Podľa toho, na aký kovový povrch idete nanášať farbu, vyberajte farbu na kov.
 • Spôsob aplikácie farby na kov. Farby na kov viete nanášať klasicky štetcom, alebo valčekom, prípadne aj nástrekom. Vodou riediteľné farby na kov si lepšie rozumejú so štetcami zo syntetických vlákien. Valček je jednoduchší, rýchlejšie sa s ním pracuje ale nie každý majster s ním rád pracuje pri natieraní kovov. Štetec sa odporúča pri základnej vrstve.
 • 3v1 alebo 2v1 farby na kov. Pokiaľ si chcete prácu uľahčiť, použite kvalitné farby na kov z kategórie “tri v jednom” alebo “dva v jednom”, ktoré obsahujú základnú farbu aj vrchný náter v jednom balení a v prípade 3v1 je v zložení farby na kov už aj antikorózna zložka.
 • Špeciálne farby na kov. Niektorí hľadajú vysoko odolné farby na kov, alebo farby na kov do náročnejších podmienok v exteriéry. V tom prípade naozaj dbajte na kvalitu a výrobcu, nech vaša práca vydrží.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test chladiacich podložiek pre psov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody syntetických farieb na kov?

Najlepšie farby na kov z tejto kategórie sú pružné, odolnejšie, často sa využívajú pri natieraní kovov v exteriéroch (ako sú kovové lavičky v záhradke alebo zábradlia). Syntetické farby na kov schnú dlhšie a hodia sa aj pri renováciách starších kovových povrchov, kedy starú farbu neviete úplne odstrániť.

Kvalitné farby na kov z kategórie syntetické sú zároveň o čosi viac lesklejšie ako tie riediteľné vodou.

Ale na druhej strane syntetické farby na kov nie sú vhodné pre detské hračky a na miestach, kde by boli v styku s potravinami alebo so zvieratami.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody riediteľných farieb na kov?

Kvalitné farby na kov riediteľné vodou sú viac ekologické, môžete ich použiť aj na detské hračky či záhradné hojdačky, na ktorých sú s vami aj deti.

Tieto farby na kov nie sú tak lesklé ako syntetické farby na kov, no na druhej strane lepšie odolávajú popraskaniu. Na ich umytie vám postačí navlhčená handrička a práca s nimi je o čosi pohodlnejšia – ruky si umyjete vodou s mydlom a nepotrebujete riedidlá a ďalšiu chémiu.

Ako sa vyhnúť stekancom a hrudkám pri natieraní farby na kov?

Aj tie najlepšie farby na kov budú vo finále vyzerať zle, pokiaľ nebude dodržaný správny postup.

V prvom rade, nechajte základný/ošetrujúci náter poriadne uschnúť (aj tých 12 hodín). Až potom natierajte náter – inak riskujete mäkkú farbu vo výsledku. Nevhodné riedidlo alebo zle zvolené množstvo riedidla spôsobí stekanie farby, tzv. “stekance” a stopy po nátere či dokonca hrudky farby, čo nie je esteticky pekné.

Mali by ste používať nátery (základný, ošetrujúci, atď.) od rovnakého výrobcu. Nekombinujte rôzne značky.

Ako dlho schnú farby na kov?

Farby na kov schnú obvykle 5 až 12 hodín a tento údaj by ste mali nájsť na obale konkrétnej farby, ktorú kupujete.

Vždy nechajte náter poriadne uschnúť.

Fungujú odstraňovače starej farby na kovy?

Áno. Pomôžu vám rozpustiť starý náter, aby ste potom mohli povrch poriadne vyčistiť a začať nový náter.

Potrebujem stále základnú vrstvu?

Áno. Základná vrstva sa postará o to, aby náter lepšie držal a ak má antikoróznu zložku, tak kov zároveň aj ošetrí pre lepšiu trvácnosť.

Najpredávanejšie farby na kov


Ukázať celú ponuku farieb na kov


Pomohol vám náš test farieb na kov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú farbu na kov na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

nineteen + two =