Záhrada

Test motorových píl

Motorová píla Hecht Pílu do svojej záhradky asi nechcete kupovať každý rok, pretože často ide o nemalú investíciu do vášho záhradkárčenia, prípadne pre vaše oddychové hobby aktivity. Keď už píla, tak poriadna – taká, čo niečo naozaj zvládne píliť drevo a bude na záhrade nápomocná. Kvalitné motorové píly vedia vydržať naozaj dlho, len si treba vybrať tú správnu.

Najlepšie motorové píly sú od výrobcu, ktorý má skúsenosti v tejto oblasti a vie, aké vlastnosti by mala mať taká naozaj dobrá motorová píla. Pripravili sme teda pre vás rebríček plný zaujímavých informácii a rád, ktoré by vám pri výbere novej motorovej píly mohli pomôcť.

Ak máte vlastné postrehy a názory k tejto téme, budeme radi keď sa zapojíte v závere do diskusie a obohatíte tak test motorových píl o ďalšie cenné informácie pre ostatných čitateľov.

[ssba]

Test – najlepšie motorové píly – TOP 6

ModelVýkonHodnotenieCena odRecenzie
1.Stihl MS 362
3400 W[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 EURČítať recenzie
2.Husqvarna 562 XP
3500 W[usr 5 text="true" tooltip="true"]827 EURČítať recenzie
3.Stihl MS 231
2000 W[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]399 EURČítať recenzie
4.DOLMAR PS-420 SC
2200 W[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]307 EURČítať recenzie
5.HECHT 45
2100 W[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]100 EURČítať recenzie
6.Stihl MS 170
1200 W[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]199 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponukumotorových píl


Ako vybrať najlepšiu motorovú pílu?

 • Ako často plánujete motorovú pílu používať? Kvalitná motorová píla zvládne aj dlhé pílenie hrubších konárov a dokonca aj kmeňov stromov. Profesionálna motorová píla zvláda každodenné pílenie veľkých polien a hrubých kmeňov. Jednoduchá motorová píla je určená na príležitostné pílenie konárov a konárikov v záhradke. Investujte do novej píly podľa toho, ako často ju chcete používať.
 • Čo budete potrebovať rezať? Možno teraz potrebujete píliť veľké kusy dreva, ale tak o rok sa môže situácia zmeniť a vy budete chcieť píliť už len drobné konáriky. Pri tejto otázke ide o výkon motorovej píly. Zvážte preto, na aké účely má byť nová motorová píla používaná, aby ste neinvestovali zbytočne veľa alebo zbytočne málo.
 • Kde bude motorová píla používaná? Ak chcete používať motorovú pílu v radovej zástavbe, myslite na nižšiu hlučnosť kvôli susedom okolo. Ak chcete píliť v redšie zastavanej oblasti alebo v oblasti s chatkami, môžete si dovoliť výkonnú motorovú pílu, ktorá bude aj hlučnejšia.
 • Akú dĺžku rezacej lišty potrebujete? Rezacia lišta o dĺžke 30 cm zvládne jednoduché záhradné práce, ale rezacia lišta dlhá 45 cm je už určená na profesionálnejšie pílenie. Vyberajte teda dôkladne podľa účelu.
 • Ako silný by mal byť motor? Motorová píla by mala mať dostatočný výkon. Na pílenie tvrdšieho dreva ako je buk alebo dub potrebujete výkon okolo 2,4 kW. Ak sa rozhodujete medzi dvoma takmer totožnými motorovými pílami, vyberte radšej tú s väčším výkonom.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test motorových píl na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké vlastnosti majú profesionálne motorové píly?

Profesionálne motorové píly majú objem motora od 60 cm3 do 120 cm3 až 130 cm3. Skrinka motora je zhotovená z ľahkých zliatin a rezacia lišta má dĺžku okolo 45 cm aj viac. Štart pri týchto pílach zvykne byť odľahčený. Profesionálne motorové píly sú vyrábané na časté používanie, majú vysoký výkon a používajú sa v teréne aj pri náročných prácach týkajúcich sa spracovania dreva. Najlepšie motorové píly z tejto kategórie patria do najvyššej cenovej kategórie.

Aké vlastnosti majú farmárske motorové píly?

Farmárske motorové píly sú určené na poloprofesionálne použitie, teda viete ich využívať na univerzálne účely v domácich podmienkach. Sú vyrábané z kvalitných materiálov, čo sa odráža aj na vyššej cene. Poprední výrobcovia ponúkajú píly z tejto kategórie v naozaj dobrej kvalite s vysokou spoľahlivosťou. Objem motora sa pohybuje do 60 cm3. Rezacia lišta má dĺžku do 40 cm.

Aké vlastnosti majú hobby motorové píly?

Hobby motorové píly sú určené na občasné pílenie konárov v záhradke a jednoduchú údržbu na pozemku týkajúcu sa drevín. Výhodou sú slabé vibrácie, čím nezaťažujú ruky a plastová skrinka na motor je ľahká, takže tieto píly smelo používajú aj ženy. Hobby píly nie sú určené na dlhé pílenie alebo na pílenie mohutných kusov dreva. Objem motora je do 45 cm3, dĺžka rezacej lišty do 35 cm.

Aké dĺžky rezacej lišty sú v ponuke pri motorových pílach?

Rezacia lišta môže mať štandardne dĺžku:

 • 30 cm: napríklad pre štandardné jednoduché záhradné práce,
 • 35 cm: univerzálna dĺžka aj pre hrubšie konáre,
 • 40 cm: vhodné na rezanie veľkých kusov dreva na účely paliva,
 • 45 cm: rozmer na profesionálnejších motorových pílach pre pílenie kmeňov a veľkých kusov dreva.

Ako môžem vybrať motorovú pílu podľa účelu používania?

Pre jednoduché príklady môžeme uviesť, že:

 • na tesárske práce, drobné stavby, ako sú pergoly zostavované domácimi majstrami a podobné účely potrebujete farmársku motorovú pílu;
 • na údržbu menšej záhradky alebo veľkej záhrady s jednoduchými drevinami hobby motorovú pílu,
 • na prípravu dreva pre kúrenie farmársku motorovú pílu.

Môžeme porovnať vlastnosti motorovej a elektrickej píly?

Motorová píla:

 • pre svoj pohon potrebuje zmes benzínu a oleja,
 • má spaľovací motor,
 • je nezávislá od elektrickej sieti takže vám neprekážajú káble,
 • nevýhodou je hluk,
 • vieme dosiahnuť vysoký výkon pri profesionálnych motorových pílach,
 • náročnejšia údržba.

Elektrická píla:

 • ľahký štart,
 • nenáročná údržba,
 • lacnejšia prevádzka,
 • nízka hlučnosť,
 • nutnosť prívodu elektriny.

Lacné motorové píly už od 60 EUR

Pomohol vám test motorových píl? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú motorovú pílu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

18 − 8 =