Záhrada

Test domácich udiarní

Udiareň Milovníci dobrého a kvalitného jedla si v tomto teste prídu na svoje – vaše obľúbené syry, mäsko či zelenina dostanú úplne novú chuť po zaúdení. Pripravovať môžete najrozličnejšie dobroty, či už z polotovarov, alebo pripravené od základu doma.

Už dávno neplatí, že kvalitné udiarne treba prácne stavať od základov, často s murovaným základom. Návody všelikde na internete síce vyzerajú jednoducho, ale prax je iná, zložitejšia. Potrebujete nielen dostatok správneho náradia, ale vedieť dobre zvoliť materiál a postarať sa o kvalitu a pevnosť celej konštrukcie. Keď si začnete prechádzať online návody zistíte, že rady sú často rôzne a vy neviete čo z toho je naozaj pravda.

Najlepšie udiarne nemusia byť vôbec zložité a už vôbec nemusíte nič stavať. Test udiarní vám prinesie prehľad o šikovných produktoch, či už pevných alebo prenosných. Možno práve vďaka jednoduchosti týchto udiarní objavíte v sebe majstra dobrôt.

Ďakujeme, že aj tento náš test udiarní zdieľate medzi priateľmi. Tešíme sa na vaše postrehy v závere.

[ssba]

Najlepšie udiarne na trhu

ProduktTypHodnotenieCena odRecenzie
1. Klarstein Flintstone
Elektrická[usr 5 text="true" tooltip="true"]300 EURČítať recenzie
2.Bradley Smoker Original XL
Elektrická[usr 5 text="true" tooltip="true"]665 EURČítať recenzie
3.TEPRO Greendale
Elektrická[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]230 EURČítať recenzie
4. Klarstein Dampflok
gril s údiarňou[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]750 EURČítať recenzie
5.Happy Green Gril 3v1
3v1[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]50 EURČítať recenzie
6.Rulyt TOHOS
Drevená[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]205 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku udiarní


Ako vybrať najlepšiu udiareň?

  • Prenosná udiareň alebo pevne stojaca udiareň. Prenosné udiarne sú vynikajúce v prípade, že chcete svoju novú udiareň premiestňovať napríklad na chatu, alebo máte málo miesta a nepotrebujete ani veľkú udiareň. Pevne stojace udiarne majú väčšiu kapacitu, často aj na 20 kg mäska, ale sú cenovo náročnejšie a rozmerovo väčšie. V ponuke sú ešte napríklad aj prenosné a dokonca i na skladanie malé udiarničky pre rybárov na dlhé rybačky.
  • Kapacita udiarne. Malé a prenosné udiarne majú kapacitu obvykle okolo 5 kg mäsa, čo postačí menšej rodinke na údenie dobrôt, alebo na údenie počas víkendu na chate. Stredne veľké udiarne majú kapacitu okolo 10 kg mäsa, veľké spravidla do 25 kg. Vyberajte podľa toho, čo všetko chcete údiť a pre koľko osôb.
  • Teplý dym a studený dym. Pozrite si ešte pred kúpou, aké spôsoby údenia poskytuje konkrétna udiareň, aby to bola najlepšia udiareň pre vás a splnila vašu predstavu o údení. Studený dym preniká do surovín postupne, pomaly, dodáva obvykle aj intenzívnejšiu arómu a údenie takýmto spôsobom trvá niekoľko dní. Údenie teplým dymom je štandardom každej udiarne. Najlepšie udiarne na trhu majú studený aj teplý dym, aby ste vedeli údenie prispôsobiť presne každej surovine.
  • Typ paliva pre udiareň. Informujte sa o tom, aký typ paliva potrebujete pre konkrétnu udiareň. Väčšina elektrických udiarní potrebuje pelety, pretože dymia precízne a pomalšie. Využívať môžete aj drevo alebo uhlie.
  • Príslušenstvo k udiarni. Pozrite si čo všetko máte už v cene pri kúpe a čo ďalšie budete potrebovať. Určite sa zamerajte na teplomer – buď je pribalený alebo trebárs na dvierkach udiarne, ale budete potrebovať určite aj teplomer na mäso. Zistite, či sú pribalené háčiky – najlepšie udiarne majú pribalených niekoľko háčikov v tvare „S“ alebo v tvare „U“. Predajca by vám mal ponúknuť aj rozšírené príslušenstvo, ak ho daná značka udiarne ponúka. Niektorí výrobcovia ponúkajú k vybraným udiarňam aj balíček dreva alebo pilín na štart.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test udiarní na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo znamená údenie studeným dymom?

Údenie studeným dymom prebieha dlhšie, údite tak niekoľko dní (v závislosti od typu údenej suroviny). Kvalitné udiarne so studeným dymom údia pri teplote okolo 20 °C pri pomalom dymení. Elektrické udiarne majú výhodu v tom, že nemusíte sledovať rozohrievanie dreva a každú chvíľu kontrolovať teplotu, urobia prácu za vás.

Studené údenie je okrem iných potravín ideálne aj pre syry, samozrejme pre rôzne druhy rýb a klobások.

Čo všetko môžem údiť?

Údenie teplým dymom je ideálne na bravčové mäso, ďalej teľaciemu dodá šťavnatosť a omnoho lepšiu chuť a nesmie chýbať hovädzie mäso, ktoré je po vyúdení jemnejšie. Údiť môžete klobásky, špekáčiky, syry a najrôznejšiu zeleninu. Niektorí zaúdia trebárs aj rezne predpripravené najprv na prírodno v kuchyni – chutiam sa medze nekladú.

Najlepšia udiareň zvládne splniť vaše očakávania pri majstrovaní s údením.

Nezabudnite, že do udiarne dávame suroviny izbovej teploty (nie hneď vytiahnuté z chladničky) a palivo používame vždy suché (nie nejako navlhnuté).

Aký je rozdiel medzi manuálnym a digitálnym ovládaním udiarne?

Manuálne ovládanie je menej komplikované: jednoducho pomocou otočných gombíkov a tlačidiel zvolíte údenie na požadovanú teplotu a čas.

Digitálne ovládanie poskytuje obvykle viac možností, napríklad vidíte na displeji zostávajúci čas.

Je kvalita údenia v elektrickej udiarni porovnateľná s klasickou udiarňou?

Áno. Kvalitné elektrické udiarne dodajú jedlám presne tú skvelú arómu aj chuť po zaúdení, akú zbožňujete.

Ako náročná je starostlivosť o udiareň?

Najlepšia udiareň je taká, ktorá slúži vám a nie vy jej.

Ak ste domáci kutil nemusíte túto otázku riešiť, údržba vás bude proste baviť. Ideálne je opýtať sa výrobcu, pozrieť si udiareň naživo alebo sa opýtať predajcu. Väčšinou je údržba jednoduchá – vnútorné steny pretrieť navlhčenou handričkou, rošt a háčiky na zavesenie očistíte podobne ako rošt z grilu a priestor na ukladanie dreva či iného paliva očistíte zopár ťahmi jemným saponátom a/alebo navlhčenou handričkou vo vlažnej vode.

Kam ďalej?


Lacné udiarne už od 120 EUR

Pomohol vám náš test domácich udiarní? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie udiarne na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

two × three =