Záhrada

Test vertikutátorov

Vertikutátor Fieldmann fzv-2004-e Vertikutátor je užitočný pre všetkých, ktorí chcú mať krásny trávnik. Používa sa na jeho prevzdušnenie, aby všetky potrebné živiny obsiahnuté v hnojive mohli naozaj trávnik vyživovať. Okrem toho poriadne prevzdušnenie umožní slnečným lúčom a vzduchu preniknúť dokonale na celý trávnatý porast. Najlepší vertikutátor zníži množstvo starej trávy – váš trávnik doslova profesionálne prečeše.

Kvalitný vertikutátor kúpite tak, že budete mať prehľad o aktuálnej ponuke výrobcov a ešte pred kúpou zistíte, aký vertikutátor vlastne potrebujete. Aby sme vám uľahčili výber, pripravujeme stále aktuálny test vertikutátorov na základe skúseností záhradkárov, odborníkov z tejto oblasti a s ohľadom na výsledky zahraničných testovacích spoločností. Tento test navyše obohacujeme o odpovede na časté otázky zákazníkov.

Ak už máte doma svoj prevzdušňovač trávnika, môžete sa o svoje skúsenosti podeliť zapojením sa do diskusie.

[ssba]

Najlepšie vertikutátory podľa nás – TOP 8 modelov

ProduktVýkonZáberHĺbkaHodnotenieCena odRecenzie
Elektrické vertikutátory
1.Fieldmann FZV 2004-E
1500 W32 cm-12 až +4 mm[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 EURČítať recenzie
2.VeGA VE80150
1500 W36 cm-[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]117 EURČítať recenzie
3.MTD OPTIMA 37 VE
1600 W37 cm-12 až 0 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]135 EURČítať recenzie
4.Riwall PRO REV 3816
1600 W38 cm-11 až +5 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]115 EURČítať recenzie
5.AL-KO 38 E Comfort
1300 W38 cm5 polôh[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]120 EURČítať recenzie
Benzínové vertikutátory
1.AL-KO 38 P
1300 W38 cm5 polôh [usr 5 text="true" tooltip="true"]320 EURČítať recenzie
2.Fieldmann FZV 6050-B
4,3 kW40 cm-15 až +5 mm[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]290 EURČítať recenzie
3.Riwall PRE RPV 4058
4,3 kW40 cm-15 až +5 mm[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]310 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku vertikutátorov


Ako vybrať najlepší vertikutátor?

  1. Elektrické alebo benzínové vertikutátory. V zásade sa vertikutátory rozdeľujú na elektrické a benzínové. Elektrické sú ľahšie, nepotrebujete na ich prevádzku benzín a pohodlne s nimi zvládnete prevzdušniť trávnik štandardných rozmerov. Benzínové sú výkonnejšie, o čosi hlučnejšie a ideálne pre trávnik väčších rozmerov.
  2. Rozmery vášho trávnika. S trávnikom menších rozmerov do 600 m2 a nejakou tou predzáhradkou si pokojne zaobstarajte elektrický vertikutátor, ktorý splní vaše nároky na prevzdušňovanie. Ak máte záhradu nad 600 m2, uvažujte o kúpe benzínového vertikutátora.
  3. Výkon. Elektrický by mal mať výkon aspoň 1,3 kW, ale niektorí uvádzajú od 1,5 kW. Benzínový by mal mať výkon od 2,5 do nejakých 4 konských síl, prípadne aj viac. Všímať by ste si mali aj otáčky – pri elektrických vertikutátoroch by mali otáčky dosahovať hodnotu 3000 ot/min, pri benzínových vertikutátoroch aj viac ako 3500 ot/min.
  4. Vstavaný kôš. Je veľmi užitočné, ak má vertikutátor aj vstavaný kôš na nečistoty, mach a staré kúsky trávy. V opačnom prípade nechá všetko vyčesané na trávniku a vy to musíte dodatočne odpratať. Je teda jednoduchšie vysypať kôš, ako niečo potom zbierať. Kôš by mal mať objem 50 litrov, 60 litrov, prípadne aj viac.
  5. Vertikutátory „2 v 1“. Na trhu sa objavujú aj vertikutátory označené ako 2v1 – majú aj nože na hĺbkové prevzdušňovanie trávnika, aj drôty na detailnejšie prečesávanie trávnika. Ide tak o naozaj precíznu starostlivosť, kedy bude trávnik ošetrený nožmi, a potom ešte prečesaný. Skúste si pozrieť aj takéto vertikutátory, pretože v súčasnosti naberajú na popularite a vedia zaujať predovšetkým perfekcionistov, ktorým záleží na krásnom a predovšetkým zdravom trávniku.
  6. Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test vertikutátorov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú rozdiely medzi elektrickými a benzínovými vertikutátormi?

  • Benzínové vertikutátory sú spravidla výkonnejšie – dosahujú viac ako 3500 otáčok za minútu a ich výkon môže mať pokojne hodnotu aj 4 konských síl (napríklad značka Honda). Sú ideálne pre väčšie plochy trávnikov, obvykle ich kupujú majitelia záhrad s rozlohou väčšou ako 600 m2. Sú skvelými pomocníkmi aj tam, kde nie je možné použitie elektrického vertikutátora, pretože chýba elektrina. Šírka záveru je pri niektorých aj 40 cm alebo 45 cm. Majú obvykle vyššiu hmotnosť, sú hlučnejšie a vyžadujú o čosi náročnejšiu údržbu (čo sa týka premazávania motora a pod.).
  • Elektrické vertikutátory sú menej výkonné – dosahujú približne 3000 otáčok za minútu a tie najlepšie by mali mať výkon viac ako 1,5 kW (napríklad značka Bosch). Na druhej strane však majú nižšiu hmotnosť a na ich prevádzku nepotrebujete pohon (kupovať benzín), len elektrickú zásuvku. Hodia sa na prevzdušňovanie trávnika s rozlohou do 600 m2. Šírka záberu je okolo 35 cm. Sú menej hlučné.

Ako často sa používa vertikutátor?

Trávnik by ste mali prevzdušňovať vertikutátorom na jar a na jeseň. Vyhliadnite si v jarných mesiacoch a v jesenných mesiacoch obdobie, kedy neprší (pôda by mala byť suchá) ale zároveň nesvieti ani ostré slnko.

Na jar odstráni vertikutátor možné zárodky plesní, zbaví trávnik machu, postará sa o odstránenie stebiel starej trávy a pripraví ho na slnečné lúče.

Na jeseň opäť z trávnika vyčeše odumretú trávu a pripraví ju na zimovanie. Je dobré po použití vertikutátora trávnik prihnojiť kvalitným hnojivom, pretože je teraz bez nečistôt a hnojivo sa lepšie dostane aj do hĺbky.

Odporúčam zhliadnuť toto video, kde uvidíte rozdiel trávniku s vertikutátorom a bez neho.

Môžem vymeniť otupené nože?

Pred kúpou vertikutátora (a je jedno či elektrického alebo benzínového) zistite, čo všetko viete na ňom bez servisu vymeniť v prípade otupenia alebo poškodenia z bežného používania. Najčastejšie je nutné vymieňať práve nože, lebo sa otupia napríklad narazením na kamienky. Niektoré vertikutátory majú vymeniteľné nože jednotlivo (vymeníte len tie poškodené), iné vyžadujú vymeniť celý valec.

Je možné nejako nahradiť prácu vertikutátora?

Kedysi sa používali hrable prispôsobené na prevzdušňovanie pôdy, ale je to naozaj namáhavé a podstatne menej efektívne ako vertikutátor. Niektoré predajne umožňujú zapožičanie vertikutátora, čo vám môže pomôcť ak nechcete kupovať vlastný. Mnohí záhradkári uprednostňujú vlastný vertikutátor podľa svojho výberu, ktorý im slúži pokojne aj viac ako desať rokov.


Lacné vertikutátory už od 75 EUR

Pomohol vám náš test vertikutátorov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší vertikutátor na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

three × 2 =