Záhrada

Test vysokotlakových čističov (wapiek)

Vysokotlakový čistič Kärcher K3 Car Vysokotlakové čistenie sa stalo hitom a postupom času si získalo množstvo domácností pre svoje praktické využitie.

Ide o vysokotlakové čistenie rozličných povrchov pomocou prúdu vody pod tlakom, kedy na daný povrch jednoducho len nasmerujete hadicu alebo nadstavec a o všetko ostatné sa postará voda. Samozrejme, môžete pridať aj nejaký ten saponát alebo čistidlo, avšak mnohí tvrdia, že kvalitné vysokotlakové čističe na bežné domáce čistenie zvládajú obyčajné nečistoty odstraňovať aj bez saponátov, čím sa umývanie stáva navyše aj ekologickejšie.

Prinášame vám šikovný test wapiek v ktorom nájdete stručne popísané najlepšie vysokotlakové čističe (WAPky) aké sú momentálne na trhu. Keďže náš test pravidelne aktualizujeme, dostanete sa pohodlne vždy k čerstvým informáciám. Okrem toho vám poradíme, ako si vybrať tú svoju wapku bez problémov.

[ssba]

Najlepšie vysokotlakové čističe (WAP) podľa nás – TOP 7 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Kärcher K 5 FC Home
[usr 5 text="true" tooltip="true"]331 EURČítať recenzie
2.Kärcher K 3 Full Control Car
[usr 5 text="true" tooltip="true"]147 EURČítať recenzie
3.Kärcher K 7
[usr 5 text="true" tooltip="true"]380 EURČítať recenzie
4.Riwall REPW 150 SET
[usr 5 text="true" tooltip="true"]125 EURČítať recenzie
5.Riwall REPW 120 SET
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]79 EURČítať recenzie
6.Bosch UniversalAquatak 135
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]151 EURČítať recenzie
7.Kärcher K 2 Compact Car & Home
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]115 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku WAPIEK


Ako vybrať najlepší vysokotlakový čistič (WAP)?

  • Tlak wapiek. Už zo samotného názvu vyplýva, že vysokotlakové čističe pracujú s vysokým tlakom. Platí, že jednoduchšie wapky majú tlak do 120 bar a poradia si napríklad s umytím záhradného nábytku, motorky alebo auta. Wapky s tlakom od 120 až 150 bar vyčistia terasy, bazén aj vonkajšiu dlažbu. Wapky s výkonom nad 150 bar sú považované za poloprofesionálne a/alebo profesionálne.
  • Prietok wapiek. Prietok sa udáva v pretečených litroch za hodinu a podľa niektorých je to ešte dôležitejší údaj než samotný tlak. Menšie plochy vyčistíte s prietokom 300 až 420 l/hod, dlažby, chodníky či dokonca celé fasády vyčistíte s prietokom 420 až 700 l/hod.
  • Údržba a príslušenstvo. Zistite pred kúpou, akú údržbu vyžaduje konkrétny typ wap čističa (obvykle nejde o nič náročné) a mali by ste sa pýtať aj na záručný a pozáručný servis, vrátane náhradných dielov. Je vhodné riešiť aj prípadné dokúpenie príslušenstva pre prípad, že časom zistíte, ako veľmi by sa vám hodila napríklad rotačná kefa, ktorá v základnom príslušenstve nebola.
  • S ohrevom alebo bez ohrevu. Vysokotlakové čističe môžu pracovať so studenou vodou, alebo s teplou. Studené wapky zvládnu vodu o teplote najviac 40°C (myslite na to ak chcete wapku pripojiť k bojleru aby ste nepresiahli maximálnu teplotu vody) a sú vhodné na bežné nečistoty, ale napríklad s takými zamastenejšími povrchmi si veľmi neporadí. Wapky s ohrevom ohrievajú vodu naftou v generátore a vedia pracovať s vodou o teplote 90°C až 150°C, vďaka čomu dosiahnete skvelé výsledky napríklad pri čistení olejových škvŕn a budete tiež vedieť pohodlne čistiť v zime aj keď je vonku ľad.
  • Elektrina alebo benzín. Benzínovú wapku oceníte všade tam, kde nemáte prístup k zásuvke, ale na druhej strane musíte dokupovať benzín. Elektrická wapka znamená, že potrebujete len vodu a benzín nemusíte mať uskladnený niekde doma.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test vysokotlakých čističov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo všetko vyčistím s vysokotlakovým čističom „wapkou“?

Wapka vyčistí množstvo povrchov a nečistôt. Zvládne prach, nečistoty vzniknuté dažďom, nahromadený smog, prilepené žuvačky na chodníkoch a dlažbách, mastné fľaky rôzneho pôvodu a fľaky od olejov, dokonca aj plesne a pokiaľ je wapka dostatočne výkonná poradí si tiež s grafitmi na fasádach budov.

Stačí len prúd vody nastaviť tak, aby nebol príliš silný, najmä ak máte výkonnú wapku s nastaviteľným tlakom. Najlepšie wap pre auto vyčistia disky aj od hrubších nečistôt, a taktiež si s wapkou poradíte pri čistení motorky.

Takto treba vyčistíte s wapkou auto:

Spotrebuje wapka viac vody?

Wapky čistia na veľmi jednoduchom princípe: čistenie prebieha vďaka vysokému tlaku vody, čím sa v konečnom dôsledku šetrí aj množstvo vody potrebnej na vyčistenie nejakého povrchu v porovnaní s klasickejšími spôsobmi čistenia, kedy minieme viac vody a často ani po dlhšom drhnutí nie je výsledok uspokojivý. Vysokotlakové čističe čistia rýchlo, efektívne a šetrne.

Aký tlak by mala mať moja nová wapka?

Vyberajte podľa toho, čo potrebujete čistiť, napríklad:

  • ak potrebujete čistiť príležitostne auto, motorku, záhradný nábytok, kolesá áut a ostatné priemerne odolné materiály, vystačíte si z nízkym tlakom aby ste príliš vysokým nepoškodili citlivejšie povrchy;
  • ak potrebujete čistiť terasu, chodníky na záhrade, vonkajšiu dlažbu, vstavaný bazén, strechu domu alebo fasádu, wapka by mala mať výkon priemerne 130 bar (120 – 160);
  • ak potrebujete pravidelne čistiť väčšie/veľké plochy, haly, priemyselné priestory, vydláždené miesta väčších rozmerov a pod., oceníte wap s tlakom aspoň 160 bar (160 – 200 a viac).

Z akého materiálu sa vyrába čerpadlo vo wapkách?

Čerpadlá môžu byť plastové, ktoré sú ideálne pre menej používané wapky, napríklad ak potrebujete občas umyť auto, bazén, vydláždené chodníky v záhrade, dlažbu pod prístreškom, balkón a ostatné menšie až stredne veľké plochy.

Celohliníkové čerpadlá sa hodia pre dlhšie čistenie väčších plôch ako je napríklad strecha domu, fasáda domu, veľké terasy a vonkajšie posedenia s dlažbou na väčšej ploche.

Cenovo náročnejšie vyššie rady wapiek zvyknú mať čerpadlo z kombinácie mosadze a hliníka alebo z rôznych zliatin a využívajú sa na čistenie veľkých plôch ako sú pracovné haly, čo v podstate pri domácom použití ani nevyužijete.

Potrebujem nejaký ochranný odev pri práci s wapkou?

Pri bežných wapkách na domáce čistenie si vystačíte s ochrannými rukavicami a samozrejme okuliarmi.


Lacné vysokotlakové čističe už od 71 EUR

Pomohol vám náš test vysokotlakých čističov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné WAPky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fifteen + 15 =