Veľké spotrebiče

Test umývačiek riadu pre rok 2020

Umývačka riadu Siemens Umývačka riadu sa stáva nenahraditeľnou súčasťou domácností bez ohľadu na počet členov, pretože špinavý riad sa týka každého z nás. Navyše, umývačka riadu vám daruje viac voľného času, ktorý môžete stráviť s rodinou a priateľmi. Kúpa takéhoto pomocníka nie je celkom jednoduchá, a tak sme pripravili test umývačiek riadu na uľahčenie vášho výberu.

Test umývačiek riadu obsahuje prehľadne zoradené najlepšie umývačky riadu na trhu tak, aby ste sa vedeli ľahšie zorientovať v ponuke predajní a vybrali si správne tú svoju. Test je zostavený nielen na základe skúseností širokej verejnosti, ale zahŕňa aj názory odborníkov a výsledky testovacích spoločností.

Okrem toho sa v našom článku dozviete aj to, ako nakupovať umývačky riadu – napríklad čo je dôležité si všímať, akú veľkosť hľadať práve pre svoju domácnosť a ako sú vypočítané hodnoty na energetickom štítku.

[ssba]

Test – najlepšie umývačky riadu – TOP 7

Názov modeluHodnotenieCena od
1.Bosch Serie | 6 SMI68NS07E
[usr 5 tooltip="true" text="true"]695 EURDetail produktu
2.Bosch SMS46KI01E
[usr 5 tooltip="true" text="true"]499 EURDetail produktu
3.Electrolux EEM48320L
[usr 5 tooltip="true" text="true"]539 EURDetail produktu
4.AEG Mastery FFB83730PM
[usr 5 tooltip="true" text="true"]629 EURDetail produktu
5.Beko DIN 28433
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]349 EURDetail produktu
6.Bosch SMV46KX01E
[usr 4.9 tooltip="true" text="true"]379 EURDetail produktu
7.Mora IM 690
[usr 4.8 tooltip="true" text="true"]449 EURDetail produktu

Ukázať celú ponuku UMÝVAČIEK RIADU


Aké sú najlepšie umývačky riadu na trhu?

 1. Bosch Serie | 6 SMI68NS07E
 2. Bosch SMS46KI01E
 3. Electrolux EEM48320L
 4. AEG Mastery FFB83730PM
 5. Beko DIN 28433
 6. Bosch SMV46KX01E
 7. Mora IM 690

Ako vybrať najlepšie umývačky riadu?

 1. Rozhodnite sa pre veľkosť. Štandardom sú umývačky riadu široké 60 centimetrov; hodia sa do každej domácnosti pretože umyjú 12 až 14 jedálenských súprav. Umývačky riadu široké 45 centimetrov dokážu umyť 9 jedálenských súprav. Malé stolné umývačky riadu sú vhodné pre jednu osobu alebo na chaty, kde nie je veľa riadu.
 2. Vstavané alebo voľne stojace umývačky riadu. Zamyslite sa nad voľným miestom vo svojej kuchyni. Ak renovujete kuchyňu alebo sa práve chcete zabývať, prípadne máte možnosť rozšíriť už existujúcu kuchynskú linku, môžete si kúpiť vstavanú umývačku riadu. Voľne stojace sú univerzálne a vhodné do každej kuchyne.
 3. Zaujímajte sa o funkcie. Umývačka riadu dnes zvláda už nielen obyčajný cyklus umytia bežného riadu, ale poradí si aj s hrubou mastnotou na pekáči, vyleští poháre a riad spoľahlivo usuší. Dnes už viete zakúpiť šikovnú umývačku za rozumnú cenu, ktorá disponuje viacerými funkciami navyše.
 4. Vybavenie umývačky. Akým spôsobom sa ukladajú príbory? Je tak dosť miesta aj na viac ako jeden pekáč? Disponuje umývačka riadu stojanmi určenými na krehké poháre od vína? Sú košíky dostatočne variabilné?
 5. Intenzita hluku. Vstavané umývačky riadu sa zdajú byť tichšie, keďže ich zvuk tlmia spotrebiče okolo nich spolu so samotnou kuchynskou linkou. Avšak i voľne stojace umývačky vedia disponovať naozaj tichým chodom tak, aby ste riad mohli nerušene umývať napríklad neskoro večer.
 6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test umývačiek riadu vám pomôže zorientovať sa na trhu.

Aké informácie nájdem na energetickom štítku?

Na energetickom štítku je uvedený výrobca a presný názov modelu, zaradenie do energetickej triedy, ročná spotreba vody v litroch, výkon sušenia označený od A (najlepšie) po G (najslabšie), ročná spotreba energie v kWh, hlučnosť v decibeloch, kapacita umývačky (maximálny počet jedálenských súprav).

Ako sa určuje spotreba vody a energie uvedená na štítku?

Hodnoty sú vypočítané z 280 cyklov štandardného umytia toľkých jedálenských súprav, koľko je ich počet uvedený na štítku; ak teda umývačka umyje naraz dvanásť súprav, počas testovania sa umývalo presne dvanásť súprav a nie menej alebo viac. Len pre predstavu, 280 cyklov je približne 5 umytí týždenne.

Ako sa zorientovať v decibeloch?

Tichá umývačka riadu dosahuje hluk len 42 dB. Najtichšie modely uvádzajú dokonca 39 dB, čo zabezpečí naozaj nerušivé umývanie. Staršie a/alebo lacnejšie modely sú so 48 dB už naozaj dosť hlučné a netreba ich kupovať.

Pre akú veľkosť sa rozhodnúť?

Umývačky riadu široké 60 cm sú klasikou. Možno máte dojem, že 14 jedálenských súprav je už veľa, zamyslite sa nad špinavými hrncami a pekáčmi. V umývačke totiž neumývate len taniere a príbory, ale i misky, panvice, hrnčeky a rozličné dózy. Odrazu vám kapacita príde tak akurát.

Ak ste v domácnosti len dvaja alebo najviac traja a vaše priestorové možnosti sú obmedzené, vystačíte si aj s užšou umývačkou.

Stolná umývačka je naozaj malá; umyje asi tak 4 až najviac 6 jedálenských súprav. Obvykle sa postavia na kuchynskú linku, alebo sa inak nenápadne stratia v kuchyni. Kupujú sa obvykle na príležitostné umývanie riadu niekde na chate, alebo ako výpomoc pre osobu, ktorá býva sama.

Aká je priemerná spotreba vody?

Špičkové umývačky riadu spotrebujú na umytie riadu len 7 litrov vody, a to vďaka inteligentným senzorom. Lacnejšie modely minú okolo 9 litrov, tie najlacnejšie s nižšou energetickou triedou vedia spotrebovať na jedno umytie až 14 litrov. Rozdiel v spotrebe vie byť naozaj veľký, a tak sa snažte vyberať spomedzi úspornejších umývačiek.

Aká je priemerná spotreba energie?

Najviac úsporné umývačky riadu spotrebujú za 280 umývacích cyklov okolo 190 kWh. Tie menej úsporné to vedia vytiahnuť až na 250 kWh za rok.

Líši sa vnútorné vybavenie?

Áno. Každá značka a každý typ umývačky je trošku iný, preto vyberajte dôkladne. Umývačka riadu musí vyhovovať práve vám, a tak si vyskúšajte manipuláciu s košmi, pozrite si priestor určený na príbory, pýtajte sa či má konkrétna umývačka napríklad trysky určené na umývanie veľmi znečistených hrncov. Moderné umývačky riadu majú vo vnútri osvetlenie, a tak je ukladanie riadu a jeho následné vyberanie podstatne spríjemnené.

Ktoré funkcie sú dôležité?

Každý by mal zvážiť svoje nároky na umývačku, aby ste zbytočne neplatili veľa za niečo, čo vôbec nebudete používať.

 • Odložený štart umožní načasovať začiatok umývania riadu na vami zvolený čas.
 • Baby Cycle alebo podobne nazvaný program dezinfikuje detské jedálenské súpravy a dojčenské fľašky a cumlíky.
 • Special Guest je program schopný rýchlo umyť príležitostný riad. Obvykle hostia zjedia jednoduchšie jedlá, takže taniere môžu byť opláchnuté úspornejšie.
 • Funkcia intenzívneho umývania sa postará o znečistené pekáče, panvice a hrnce.
 • Sušenie riadu je u mnohých umývačiek už samozrejmosťou. Sušenie prebieha napríklad prúdením vzduchu alebo jednoducho tým, že umývačka sama po doumývaní otvorí dvierka.
 • Program s parou spoľahlivo zmäkčí nečistoty a zaschnuté zvyšky jedál.
 • Umývačky riadu majú programy na umývanie skla a porcelánových súprav.
 • Automatické vypnutie zabezpečí, že sa umývačka riadu sama vypne, aby šetrila energiu.

Aká je údržba umývačiek riadu?

Moderné umývačky riadu pracujú s kapsulami 3 v 1; spolu tak dodávate leštidlo, soľ aj čistiaci prostriedok. Spravidla sa ale dokupuje špeciálna soľ do umývačiek, ktorá však nie je drahou záležitosťou (orientačne 6 € za 4 kg).


Lacné UMÝVAČKY RIADU už od 260 EUR

Pomohol vám náš test umývačiek riadu? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným s výberom najlepšie umývačky riadu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

6 komentárov

Kliknite tu pre zanechanie komentára

1 × 5 =

 • Je to OK, v podstate som už tieto veci vedela. Je to úplne normálne ked si človek niečo kupuje tak by o tom mal už oboznámení so základnými parametrami. Horšie je to už so staršími ľudmi. Nemajú ani len poňatia čo je db, KWh,ale to je ich problém a je smutné dosť že nevedia základné veci!!!

  • Ivett, keď všetko viete prečo ste na tejto stránke ?! Verím , že podobné stránky Vám dopĺňajú elementárne vedomosti. Mám 65 rokov viem čo dB , KWh ….69. Pri všetkej úcte – decibel nemá skratku db ale dB pričom 1dB = 0,1B. David vďaka za odpoveď Ivett.