Test kuchynských nožov

Kuchynské nože Fiskars Každá domácnosť potrebuje aspoň základnú zostavu nožov – nôž na pečivo, nôž na mäso, zvlášť nôž na vykosťovanie, a tzv. univerzálny nôž šéfkuchára. Každá gazdiná vie, že kvalitné kuchynské nože sú základnými pomocníkmi pri prípravách akýchkoľvek jedál. Ako však nájsť na trhu tie najlepšie?

Okrem ceny si treba všímať aj značku, recenzie, výsledky od rozličných testovacích spoločností a spoľahnúť sa aj na vlastné skúsenosti s kúpou kuchynských nožov. Pri výbere vám určite pomôže aj test kuchynských nožov zostavený nielen na základe výsledkov zahraničných testovacích spoločností, ale do úvahy vždy berieme aj ohlasy verejnosti a zákazníkov. Náš test je navyše pravidelne aktualizovaný, takže informácie sú stále aktuálne.

Test kuchynských nožov sme pre vás obohatili o praktické rady a odpovede na často kladené otázky. Ak máte vlastné postrehy na názory, podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi prostredníctvom diskusie.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie kuchynské sady nožov podľa nás – TOP 7 modelov

Vybrali sme nože určené pre väčšinu domácností v pomere ceny / kvality. Neberieme do úvahy kvalitné profesionálne kuchynské nože, ktorých cena často presahuje 200 až 400 eur.
   HodnotenieCena odRecenzie
1.FISKARS EDGE 978791
5ks5 out of 5 stars (5 / 5)76,50 EURČítať recenzie
2.Fiskars Functional Form
7 ks5 out of 5 stars (5 / 5)64,50 EURČítať recenzie
3.Tescoma Azza
6 ks
5 out of 5 stars (5 / 5)117,59 EURČítať recenzie
4.Klarstein Kitano
8 ks5 out of 5 stars (5 / 5)32,99 EURČítať recenzie
5.Lamart LT2026
4 ks4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)43,90 EURČítať recenzie
6.Victorinox
5 ks4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)68,90 EURČítať recenzie
7.BerlingerHaus
6 ks4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)50,89 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku kuchynských nožov


Ako vybrať najlepšie kuchynské nože?

 • Tvrdosť ocele nožov. Stupnica Rockwell udáva tvrdosť ocele nožov a pohybuje sa od 0 do 100 Rockwellov, pričom 100 Rockwellov je najtvrdšia oceľ. Najčastejšie sa kupujú nože s tvrdosťou od 50 do 60 Rockwellov, pretože nad 60 Rockwellov sú nože ťažšie a pri dlhom krájaní sa s nimi už nepracuje veľmi pohodlne.
 • Rukoväť nožov. Nôž sa vám musí v ruke pohodlne držať aj pri dlhom krájaní, alebo vykosťovaní. Tvar si treba vždy vyskúšať lebo kým niektorým vyhovujú ergonomické rukoväte, iní si vedia vystačiť aj s jednoduchšími rukoväťami klasickejších tvarov. Čo sa týka materiálov, veľmi dobre sa drží pogumovaný plast a drevo. Najmenej obľúbený je kov, ktorý sa v rukách šmýka.
 • Vyváženosť noža. Ak chytíte nôž za jeho stred (miesto kde čepeľ končí a začína rukoväť), nemal by sa nakláňať do strany. Ak sa nakláňa, je ťažšia rukoväť než čepeľ, alebo čepeľ je ťažšia než rukoväť. Nie všetkým sa dobre pracuje s takto nevyváženým nožom.
 • Hladké nože a nože so zúbkami. Vo všeobecnosti treba hladké nože častejšie brúsiť, ale sú skvelé na ovocie, zeleninu a mäkké mäso. Zúbkované nože treba brúsiť len málokedy a sú vhodné na rôzne druhy mäsa, porciovanie rýb či krájanie syra. Nože s maličkými zúbkami patria medzi najlepšie, pokrájate totiž s nimi aj tvrdšie mäso, klobásky, syr alebo slaninu. Nože s väčšími zúbkami sú skvelé na pečivo, ale nehodia sa na tvrdé potraviny.
 • Záruka na kuchynské nože. Niektorí výrobcovia ponúkajú na svoje kuchynské nože dlhšiu záruku než len povinné 2 roky. Ak sa neviete rozhodnúť medzi viacerými nožmi, určite kúpte od značky, ktorá ponúka predĺženú záruku.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test kuchynských nožov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Kedy je nôž nekvalitný?

 • Prvý dojem – rukoväť pevne nesedí, cena je až podozrivo nízka, pričom sa výrobca chváli kvalitou, rukoväť sa v rukách zle drží, nôž pôsobí celkovo veľmi lacno, a pod.
 • Hrúbka čepele – spravidla aspoň 3 mm.
 • Materiál – nekvalitné nože sú vyrábané iba z oceľového plechu, nie z ocele (nekvalitná čepeľ sa zvykne až nápadne ohýbať).

Aké značky patrí medzi TOP výrobcov?

Obľúbené sú značky ako Fiskars, Tescoma, Zwilling, Miyabi, KitchenAid a ďalšie.

Ako sa správne starať o nože?

Aj kvalitný nôž sa rýchlo zničí, keď sa oň nebudete vhodne starať.

 1. Nože musí brúsiť odborník, ktorý sa brúseniu venuje. Brúste nože doma svojpomocne len vtedy, ak máte kvalitný brusný kameň. Zabudnite na babské rady, ako napríklad brúsiť nože alobalom.
 2. Drevené rukoväte občas prejdite jemne olivovým olejom, aby sa drevo nevysúšalo a zostalo dlho funkčné.
 3. Nože nie sú vhodné do umývačiek riadu.
 4. Nože by ste mali uskladňovať v držiakoch určených na nože, nie všetky spolu v jednej priehradke. Každý nôž by mal byť zvlášť oddelený (napríklad drevené stojany na nože alebo kupujte sady ktorých súčasťou je už aj stojan).
 5. Po umytí nôž vždy dobre osušte napríklad papierovou kuchynskou utierkou, a až potom ho odložte na svoje miesto.

Lacné kuchynské nože už od 4.3 EUR

Pomohol vám náš test kuchynských nožov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné kuchynské nože na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

2 komentářů

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *