Kuchyne

Test kuchynských nožov

Kuchynské nože Fiskars Každá domácnosť potrebuje aspoň základnú zostavu nožov – nôž na pečivo, nôž na mäso, zvlášť nôž na vykosťovanie, a tzv. univerzálny nôž šéfkuchára. Každá gazdiná vie, že kvalitné kuchynské nože sú základnými pomocníkmi pri prípravách akýchkoľvek jedál. Ako však nájsť na trhu tie najlepšie?

Okrem ceny si treba všímať aj značku, recenzie, výsledky od rozličných testovacích spoločností a spoľahnúť sa aj na vlastné skúsenosti s kúpou kuchynských nožov. Pri výbere vám určite pomôže aj test kuchynských nožov zostavený nielen na základe výsledkov zahraničných testovacích spoločností, ale do úvahy vždy berieme aj ohlasy verejnosti a zákazníkov. Náš test je navyše pravidelne aktualizovaný, takže informácie sú stále aktuálne.

Test kuchynských nožov sme pre vás obohatili o praktické rady a odpovede na často kladené otázky. Ak máte vlastné postrehy na názory, podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi prostredníctvom diskusie.

[ssba]

Najlepšie kuchynské sady nožov podľa nás – TOP 7 modelov

Vybrali sme nože určené pre väčšinu domácností v pomere ceny / kvality. Neberieme do úvahy kvalitné profesionálne kuchynské nože, ktorých cena často presahuje 200 až 400 eur.
HodnotenieCena odRecenzie
1.FISKARS EDGE 978791
5ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]84 EURČítať recenzie
2.Fiskars Functional Form
7 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]73 EURČítať recenzie
3.Tescoma Azza
6 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"]139 EURČítať recenzie
4.Klarstein Kitano
8 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie
5.Lamart LT2026
4 ks[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]43 EURČítať recenzie
6.Victorinox
5 ks[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]62 EURČítať recenzie
7.G21 Gourmet Dynamic
5 ks[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku kuchynských nožov


Najlepšie sady nožov (recenzie)

1. Fiskars 978791(1003099) sada nožov Edge 5ks

My jednoducho zbožňujeme tieto nože nielen pre ich dokonalý dizajn v nadčasovej čiernej farbe, ale aj kvôli ich kvalite – čepele sú vyrobené z kvalitnej nerezovej ocele a sú upravené nepriľnavou vrstvou vďaka ktorej sa nože ľahko umývajú. Soft Touch sa stará o minimálne trenie čepele pri každom krájaní, čo v konečnom dôsledku znižuje opotrebene nožov. V sade nájdete nôž na lúpanie, nôž na zeleninu a na chlieb aj pečivo, ďalej veľký kuchynský nôž a santoku nôž.

Sada: 5 nožov a blok na odkladanie.


Ukázať v obchode


2. Blok so 7 nožmi Fiskars Functional Form 1018781

Ak preferujete japonskú nerezovú oceľ, potom toto by mohla byť práve vaša voľba. Každý nôž je precízne spracovaný, rukoväte sú protišmykové a nešmýkajú sa ani v mokrých dlaniach. Japonská nerezová oceľ má nielen dlhú životnosť, ale odoláva aj korodovaniu. V sade nájdete všetko, čo potrebujete na krájanie: nôž na lúpanie, raňajkový nôž, nôž japonského typu napríklad aj na ryby alebo bylinky, ďalej kuchársky nôž, steakový nôž, malý kuchársky nôž a nôž na chlieb/pečivo.

Sada: 7 nožov a blok na odkladanie.


Ukázať v obchode


3. Tescoma Blok na nože AZZA, 6 nožov

Nemôžeme vynechať populárneho výrobcu kuchynských potrieb a zaradili sme sem aj nože od značky Tescoma. Páčia sa nám nielen samotné nože z japonskej nehrdzavejúcej ocele s rukoväťami v nadčasovom dizajne, ale tiež samotný blok na odkladanie, ktorý nezaberie na kuchynskej linke veľa miesta. Farebné prevedenie zapadne do každej kuchyne. V sade je nôž na porciovanie, nôž na krájanie zeleniny, dva univerzálne nože jeden 9 cm a druhý 13 cm, kuchársky nôž a nôž na chlieb/pečivo.

Sada: 6 nožov a blok na odkladanie.


Ukázať v obchode


4. Tescoma Blok na nože AZZA, 6 nožov

Vynikajúci dizajn, krásne prevedenie ergonomických rukovätí a blok, ktorý zaberie na kuchynskej linke minimum miesta. Nadčasová elegancia týchto nožov je dokonalým výberom do každej kuchyne než už je zariadená v akomkoľvek štýle. Čepele sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a jednotlivé štrbiny na nože majú antibakteriálnu úpravu. V sade je nôž na chlieb a pečivo, filetovací nôž, nôž santoku, univerzálny nôž, nôž na krájanie, nôž na lúpanie a malý nôž na krájanie.

Sada: 7 nožov a blok na odkladanie.


Ukázať v obchode


5. Lamart set nožů na mag. stojane 4 ks

Potrebujete mať na kuchynskej linke vždy nejaké nože na rýchle krájanie? Ak si nepotrpíte na veľké sady nožov a máte radi klasický dizajn, potom si pozrite práve túto šikovnú sadu štyroch kuchynských nožov. Okrem dobrej ceny sa nám páčia čepele z nerezovej ocele a magnetický blok z dreva, na ktorý nôž len tak položíte a už je vlastne hneď aj odložený. Rukoväte sú komfortné a blok viete v prípade potreby poskladať a odložiť.

Sada: 4 nože a blok na odkladanie.


Ukázať v obchode


6. BANQUET Sada nožov METALLIC Platinum, 5 ks

A na záver niečo pre milovníkov čistej nerezovej línie, minimalizmu a jednoduchosti. Tieto nože majú nielen čepeľ vyrobenú z kvalitnej ocele, ale aj rukoväte sú vyrobené z nerezovej ocele. Práve vďaka tomu sa po každom umývaní krásne lesknú. Sú odolné, praktické a jednoducho sa s nimi pracuje. V sade je nôž na chlieb a pečivo, nôž santoku, kuchársky nôž, univerzálny nôž a praktický nôž – teda všetko čo potrebujete mať pri ruke na krájanie.

Sada: 5 nožov a blok na odkladanie.


Ukázať v obchode


Ako vybrať najlepšie kuchynské nože?

  • Tvrdosť ocele nožov. Stupnica Rockwell udáva tvrdosť ocele nožov a pohybuje sa od 0 do 100 Rockwellov, pričom 100 Rockwellov je najtvrdšia oceľ. Najčastejšie sa kupujú nože s tvrdosťou od 50 do 60 Rockwellov, pretože nad 60 Rockwellov sú nože ťažšie a pri dlhom krájaní sa s nimi už nepracuje veľmi pohodlne.
  • Rukoväť nožov. Nôž sa vám musí v ruke pohodlne držať aj pri dlhom krájaní, alebo vykosťovaní. Tvar si treba vždy vyskúšať lebo kým niektorým vyhovujú ergonomické rukoväte, iní si vedia vystačiť aj s jednoduchšími rukoväťami klasickejších tvarov. Čo sa týka materiálov, veľmi dobre sa drží pogumovaný plast a drevo. Najmenej obľúbený je kov, ktorý sa v rukách šmýka.
  • Vyváženosť noža. Ak chytíte nôž za jeho stred (miesto kde čepeľ končí a začína rukoväť), nemal by sa nakláňať do strany. Ak sa nakláňa, je ťažšia rukoväť než čepeľ, alebo čepeľ je ťažšia než rukoväť. Nie všetkým sa dobre pracuje s takto nevyváženým nožom.
  • Hladké nože a nože so zúbkami. Vo všeobecnosti treba hladké nože častejšie brúsiť, ale sú skvelé na ovocie, zeleninu a mäkké mäso. Zúbkované nože treba brúsiť len málokedy a sú vhodné na rôzne druhy mäsa, porciovanie rýb či krájanie syra. Nože s maličkými zúbkami patria medzi najlepšie, pokrájate totiž s nimi aj tvrdšie mäso, klobásky, syr alebo slaninu. Nože s väčšími zúbkami sú skvelé na pečivo, ale nehodia sa na tvrdé potraviny.
  • Záruka na kuchynské nože. Niektorí výrobcovia ponúkajú na svoje kuchynské nože dlhšiu záruku než len povinné 2 roky. Ak sa neviete rozhodnúť medzi viacerými nožmi, určite kúpte od značky, ktorá ponúka predĺženú záruku.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test kuchynských nožov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Kedy je nôž nekvalitný?

  • Prvý dojem – rukoväť pevne nesedí, cena je až podozrivo nízka, pričom sa výrobca chváli kvalitou, rukoväť sa v rukách zle drží, nôž pôsobí celkovo veľmi lacno, a pod.
  • Hrúbka čepele – spravidla aspoň 3 mm.
  • Materiál – nekvalitné nože sú vyrábané iba z oceľového plechu, nie z ocele (nekvalitná čepeľ sa zvykne až nápadne ohýbať).

Aké značky patrí medzi TOP výrobcov?

Obľúbené sú značky ako Fiskars, Tescoma, Zwilling, Miyabi, KitchenAid a ďalšie.

Ako sa správne starať o nože?

Aj kvalitný nôž sa rýchlo zničí, keď sa oň nebudete vhodne starať.

  1. Nože musí brúsiť odborník, ktorý sa brúseniu venuje. Brúste nože doma svojpomocne len vtedy, ak máte kvalitný brusný kameň. Zabudnite na babské rady, ako napríklad brúsiť nože alobalom.
  2. Drevené rukoväte občas prejdite jemne olivovým olejom, aby sa drevo nevysúšalo a zostalo dlho funkčné.
  3. Nože nie sú vhodné do umývačiek riadu.
  4. Nože by ste mali uskladňovať v držiakoch určených na nože, nie všetky spolu v jednej priehradke. Každý nôž by mal byť zvlášť oddelený (napríklad drevené stojany na nože alebo kupujte sady ktorých súčasťou je už aj stojan).
  5. Po umytí nôž vždy dobre osušte napríklad papierovou kuchynskou utierkou, a až potom ho odložte na svoje miesto.

Lacné kuchynské nože už od 4.3 EUR

Pomohol vám náš test kuchynských nožov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné kuchynské nože na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

2 komentáre

Kliknite tu pre zanechanie komentára

1 × five =

  • ale ako tie nožiky naostrit? Pretože ak si ho naostrim doma na malej bruske, tak 2x ukrojim chleba a nož je zase tupy

  • Ja by som rada doplnila nože dellinger z Japonska..Sú tvrdé a perfektné na porciovanie rýb aj bravčoviny. Za našu domácnosť topka