Dielňa

Test sústruhov na drevo

sustruh Scheppach DM 600 VARIO Ak radi pracujete s drevom alebo plánujete vyrábať rozličné produkty z dreva aj vo veľkom, potom bude pre vás sústruh na drevo nenahraditeľným pomocníkom. V ponuke sú nielen hobby sústruhy na drevo pre menšie dielničky, ale aj kvalitné sústruhy pre opracovávanie dreva vo výrobe.

Najlepší sústruh na drevo dokáže prácu skvelo uľahčiť, a tým vlastne aj zrýchliť. Opracovanie dreva zvládnu okrem sústruženia napríklad aj vytváranie presných drážok alebo tiež rezanie závitov. Rozličné nastavenia umožnia používať sústruh pre viaceré účely, vďaka čomu bude mať širšie využitie. Najlepší sústruh na drevo je predsa ten, ktorý sa hodí na prácu akú potrebujete práve vy, vo svojej dielničke.

V našom magazíne sme pripravili test sústruhov na drevo pre všetkých majstrov, ktorí si potrebujú vybrať ten najlepší model pre svoju prácu. Pri nakupovaní okrem parametrov pozerajte aj dostupnosť náhradných dielov a aj prípadný servis, lebo každý stroj sa opotrebuje.

Okrem praktických rád pridávame aj odpovede na časté otázky a veríme, že aj tento rebríčok obohatíte svojimi postrehmi zapojením sa do diskusie v závere článku. Aj vďaka vám, našim čitateľom, bude článok bohatší.

[ssba]

Test – najlepšie sústruhy na drevo – TOP 5

ProduktPríkonOtáčkyHodnotenieCena odRecenzie
1.Scheppach DM 600 VARIO
550 W800 - 3000 ot/min[usr 5 text="true" tooltip="true"]125 EURČítať recenzie
2.HOLZMANN D460FXL 230V
550 W
(S6 - 770 W)
650-1450
1250-2800
1600-3800
[usr 5 text="true" tooltip="true"]440 EURČítať recenzie
3.Holzstar DB 450
370 W500 - 3150 ot./min[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]325 EURČítať recenzie
4.Holzmann ED 400FD
600 W
(S6 - 840 W)
50 - 2500 ot./min[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1180 EURČítať recenzie
5.Güde 1000CE 501
370 W750/1250/1715/2089[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku sústruhov na drevo


Aké sú najlepšie sústruhy na drevo na trhu

 • Scheppach DM 600 VARIO
 • HOLZMANN D460FXL 230V
 • Holzstar DB 450
 • Holzmann ED 400FD
 • Güde 1000CE 501

Ako vybrať najlepší sústruh na drevo?

 • Profesionálny alebo hobby sústruh na drevo. Pokiaľ potrebujete sústruh na drevo len pre poloprofesionálne využitie, potom si pozrite kategóriu hobby sústruhov, kde nájdete sústruh na opracovanie dreva v rozumnej cene. Profesionálne sústruhy na drevo majú viaceré zaujímavé funkcie, ktoré však využijete len pri opracovávaní dreva vo väčšom množstve. Zvážte teda účel používania, a podľa toho vyberajte, aby ste neplatili priveľa za funkcie, aké vlastne ani nevyužijete.
 • Počet otáčok za minútu. Sústruhy na drevo majú otáčky od 680 ot./min. až do 3000 ot./min. Model pre bežné využitie potrebuje okolo 1000 otáčok za minútu, no niektoré cenovo dostupnejšie modely majú otáčok ešte menej, čo bežnému majstrovi v dielni pri menších prácach nemusí vôbec prekážať.
 • Výkon sústruhov na drevo. Kvalitný sústruh na drevo by mal mať výkon aspoň okolo 400 W, určite neodporúčame výkon menší ako 370 W, aby vaša práca mohla byť pohodlná. Najlepšie sústruhy na trhu pre priemyselné využitie majú výkon nad 1000 W.
 • Regulácia rýchlosti a rýchlostné stupne. Štandardne sa stretnete s piatimi rýchlostnými stupňami, no existujú modely aj s viacerými nastaveniami rýchlosti alebo aj sústruhy na drevo s možnosťou plynule meniť otáčky pre maximálny komfort (samozrejme takéto sústruhy na drevo sú aj cenovo náročnejšie).
 • Rozmery a hmotnosť. Hmotnosť si pozrite predovšetkým v prípade, že ho budete chcieť prenášať. Pokiaľ zostane na svojom mieste po celý čas používania, nemusíte hmotnosť sústruhu vôbec riešiť pri kúpe. Profesionálne alebo poloprofesionálne sústruhy na drevo sú ťažšie, nakoľko sa pri nich nepredpokladá, že by mali byť premiestňované. Čo sa týka rozmerov, myslite na to, koľko máte miesta a aké kusy dreva budete opracovávať s novým sústruhom.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test sústruhov na drevo na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Čo znamená točná dĺžka?

Točná dĺžka udáva, aké rozmery viete spracovať na danom sústruhu. Tento údaj súvisí s maximálnym priemerom obrobkov.

Ideálna točná dĺžka je aspoň 50 cm, aby ste vedeli pohodlne vyrobiť na sústruhu nohy pre stoličku alebo operadlo z dreva.

V akých cenách sa pohybujú hobby sústruhy na drevo?

Kvalitný sústruh na drevo z kategórie hobby viete nájsť od 300 € vyššie. Bude mať trebárs päť nastavení rýchlosti otáčok a samozrejme nastaviteľnú opierku sústružníckeho noža. Hmotnosť týchto sústruhov sa pohybuje od 22 kg do najviac 40 kg.

Je vhodná liatinová konštrukcia sústruhov na drevo?

Áno. Kvalitné sústruhy na drevo majú liatinovú konštrukciu, ktorá je pevná, stabilná a dostatočné odolná.

Aké sú hlavné rozdiely medzi hobby, poloprofesionálnymi a profesionálnymi sústruhmi?

Industriálne sústruhy na drevo, nazývané aj ako profesionálne sústruhy, majú výkon viac ako 1000 W a sú rozmermi veľké, ich hmotnosť sa pohybuje okolo 150 kg. Práca s nimi je rýchla a komfortná, priemer sústruženia je tu do 358 mm.

Poloprofesionálne sústruhy na drevo majú hmotnosť do 100 kg a ich výkon sa pohybuje od 500 W do 900 W. Sú skvelé na prácu s drevom aj v dielni, ak plánujete pracovať často a pravidelne.

Hobby sústruhy na drevo sú označované aj ako stolné sústruhy na drevo, ľahko sa prenášajú a sú skvelé na prácu s drevom niekde v malej dielničke, kde vás opracovávanie dreva baví vo voľnom čase. Ich výkon je obvykle okolo 550 W a viac. Najlepšie sústruhy na drevo z tejto kategórie majú priemer sústruženia 305 mm.

Aké značky sústruhov na drevo sú najpredávanejšie?

Populárne sú značky Holzstar alebo Scheppach. Lepší prehľad o aktuálnej ponuke získate, keď si pozriete pred kúpou test sústruhov na drevo, lebo ponuka sa mení a je dobré poznať aj názory iných zákazníkov, ako aj porovnania výkonu a ďalších parametrov.


Ukázať celú ponuku sústruhov na drevo


Pomohol vám náš test sústruhov na drevo? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné sústruhy na drevo na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

two + 12 =