Nezařazené

Najlepšie rumy | Test a recenzie

Najlepšie rumy Všetko ako um, “room”, tuzemské varianty alebo čokoľvek tomu podobné zostáva mimo našu tému. Dnes sa tu budeme venovať skutočným rumom, a tie nemajú veľa spoločného (alebo vlastne nič spoločné) s týmito nápojmi.

Kvalitné karibské rumy sú možno omnoho dostupnejšie, než si myslíte. Vďaka online obchodom alebo výborným akciám si viete dopriať skutočne dobrý rum aj vy – pokojne doma, večer, len s jednou kockou ľadu. Veď napokon, s naozaj dobrým rumom akoby zastal čas… Pripravili sme pre vás test, v ktorom sa venujeme aktuálne najlepším rumom na našom trhu i na svetě.

Veríme, že aj tento rebríček vás presvedčí o tom, že mať doma kvalitné rumy nie je žiadna veda, práve naopak. Zároveň vám poradíme ako si vybrať dobrý rum, ako sa zorientovať v etikete a čo znamenajú jednotlivé označenia na fľaši.

[ssba]

Test – najlepšie rumy – TOP 10

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Bumbu original 40%
+ Krajina pôvodu: Barbados
+ Vôňa: Jemná, sladkastá
+ Chuť: Kvety a ovocie, škorice, zázvor a kardamón
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
2.Diplomatico Reserva exclusive 12y 40%
+ Krajina pôvodu: Venezuela
+ Vôňa: ovocný koláč, rumová zmrzlina, kakao, banán
+ Chuť: čokoládové tóny, fondán a tropické ovocie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]35 EURČítať recenzie
3.Don Papa Baroko 40%
+ Krajina pôvodu: Filipíny
+ Vôňa: bohaté tóny citrusov a vanilky
+ Chuť: plná, s tóny kandizovaného tropického ovocia a medu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie
4.Zacapa 23y 40%
+ Krajina pôvodu: Guatemala
+ Vôňa: dubová
+ Chuť: muškátového oriešku, opekaných lieskových orechov a náznak karamelu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]55 EURČítať recenzie
5.Kraken Black spiced 40%
+ Krajina pôvodu: USA
+ Vôňa: oriešky, vanilka, káva, čerešne, strelný prach
+ Chuť: mierne sladká, pikantná
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]20 EURČítať recenzie
6.El Dorado 15y 43%
+ Krajina pôvodu: Guyana
+ Vôňa: káva, kandizovaný pomaranč, mandle,
horká čokoláda, korenie a vanilka
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
7.Flor de Cana 15y 40%
+ Krajina pôvodu: Nikaragua
+ Vôňa: Sladká, tóny muškátového orieška, korenia,
lieskových orieškov a karamelu
+ Chuť: Plná, bohatá, tóny horkej čokolády,
karamelu, pražených orechov a korenia
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
8.Plantation Barbados Grande Reserve
+ Krajina pôvodu: Barbados
+ Vôňa: Teľacia koža a karamel
+ Chuť: Prekvapivo sladká chuť
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
9.Brugal 1888Gran Reserva
+ Krajina pôvodu: Dominikánska republika
+ Vôňa: sladkosť červeného a sušeného ovocia, hrozienka,
ďatle, drevo, škorica, čokoláda, pražená káva
+ Chuť: karamelky, vanilka, broskyňa, kakao a klinčeky
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie
10.Blue Mauritius Gold 40%
+ Krajina pôvodu: Maurícius[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]43 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku rumov


Ako vybrať najlepší rum?

  1. Označenie rumu. Hneď na začiatok sa orientujte podľa označenia na fľaši alebo na darčekovej krabici. Kvalitné rumy sú označené ako rum, rhum alebo ron. Máte istotu, že sa pri výbere uberáte dobrým smerom.
  2. Farba rumu. Biely rum je určený prevažne do miešaných nápojov, ako je populárne mojito, len málokedy je biely rum určený na priamy konzum s povestnou kockou ľadu (napríklad Diplomatico Planas je biely rum aj pre priame popíjanie). Zlatý rum je výborný do miešaných nápojov, ale aj na priamy konzum pri izbovej teplote. Zlaté rumy majú pomerne sýtu chuť, mnohým stačí popíjať ich po dúškoch zo skleneného pohára z hrubého skla. Tmavý rum dozrieva obvykle aspoň šesť rokov a jeho milovníci ho popíjajú len s kockou ľadu. Sú tak zaujímavé svojou chuťou aj arómou, že nič viac k nim nepotrebujete.
  3. Doba zrenia rumu. Kvalitné rumy zrejú viac ako päť rokov, najlepšie rumy na trhu majú aj 30 rokov. Čím dlhšie rum zrel, tým výraznejšia je jeho chuť aj aróma, samozrejme spolu s tým rastie aj jeho cena. Bežne sú dostupné rumy, ktoré zreli päť až desať rokov.
  4. Melasa alebo cukrová trstina. Asi tak 75 % výrobcov, a to aj tých luxusných, vyrába rum z melasy. Rum priamo z cukrovej trstiny je osobitejší, má špecifickú chuť a jemnejšie tóny. Je len na vás, čomu dáte prednosť. V oboch prípadoch sú na trhu kvalitné rumy od výrobcov z dlhoročnou tradíciou.
  5. Špeciálne rumy. Okrem toho, že si viete kúpiť luxusný rum, môžete ochutnávať aj rozličné exkluzívne rumy alebo limitované edície rumov. Patria sem napríklad ochutené rumy (kokosové, mangové a ďalšie), rumy s korením alebo aj rumy s bylinkami. Takýto rum môže byť tiež výborným darčekom pre niekoho, kto rád objavuje nové chute.

Ako sa lepšie zorientovať vo farbách rumu?

Blanco – svetlý alebo biely rum. Takýto rum zreje obvykle šesť mesiacov alebo nie viac ako rok. Má jemnú chuť, je výborný do drinkov. Len málo výrobcov na trhu ponúka biely rum na priamu konzumáciu.

Oro – zlatý rum zrejúci najviac osem až desať rokov. Je plný chutí, vône. Má všestranné využitie, okrem miešaných drinkov ho niektorí milovníci rumu popíjajú pri izbovej teplote bez ľadu len tak, v sklenenom pohári po dúškoch. Ide o zlatú strednú cestu vo svete rumov a je ich na trhu naozaj veľké množstvo.

Dark – tmavý rum. Výrazná chuť, doba zrenia spravidla nad desať rokov. Ich chuť je výrazná, aróma týchto rumov vás úplne pohltí. Skladujú sa pri izbovej teplote najviac do 21°C a sú len na priamy konzum. Toto je rum, ktorý chcete popíjať v sklenenom pohári len s jednou kockou ľadu. K dokonalosti nič viac nepotrebujete.

Aký je to Cachaca rum?

Ide o výborný brazílsky rum.

Rum Cachaca je vyrábaný priamo z cukrovej trstiny a patrí medzi najlepšie rumy na trhu. Určite stojí za pozornosť.

Ako sa zorientovať v krajine pôvodu?

Ron je najčastejšie rum pochádzajúci z Kuby, Venezuely, Kolumbie alebo z Panamy. Rhum je označenie pre rum z Haiti alebo aj z Francúzska.

Krajina pôvodu je na rume vždy označená. Medzi najpredávanejšie rumy v našich končinách patria tie z Filipín, Venezuely, Barbadosu a z Guatemaly. Celosvetovo sú populárne rumy z Brazílie, Kuby, Barbadosu a z Jamajky.

Keď si neviete vybrať alebo kupujete rum ako darček, pozrite sa jednoducho na krajinu pôvodu. Kvalitné karibské rumy nikdy nič nepokazia.

Ako vybrať rum na základe ceny?

Najlepšie rumy niečo stoja, na druhej strane, doprajte si skutočný pôžitok.

Ku klasike, teda k cenovo dostupným rumom (do 50 eur), patria značky ako Captain Morgan alebo Havana či Bacardi. Ide o kvalitné rumy v rozumnej cene.

Pre náročnejších sú tu kvalitné rumy strednej cenovej kategórie, napríklad Malteco, Abuelo alebo Angostura. Vyznačujú sa výbornou chuťou, podmanivou arómou a dlhou dobou zretia. Ich výberom nič nepokazíte a dáte najavo, že o rumoch niečo viete a už nie ste začiatočníkom.

Medzi najlepšie rumy aktuálne patrí trebárs Santiago de Cuba, Flor de Cana, Centenario či Mombacho – vychutnáte si ich do poslednej kvapky. Každý dúšok je pôžitkom.

Najpredávanejšie rumy na trhu


Ukázať celú ponuku rumov


Pomohol vám náš test rumov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný rum na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

seventeen + seventeen =