Počítače a príslušenstvo

Najlepšie chladiace podložky pod notebook | Test a recenzie

Najlepšie chladiaci podložky pod notebookNapriek všetkým výhodám prenosnosti majú notebooky zopár obmedzení a to aj pokiaľ ide o vnútorné chladenie. Ak vlastníte notebook, určite viete, že je pri veľkej záťaži horúci na dotyk, či už ide o spustenie graficky náročných úloh, ako je hranie hier, úprava fotografií/videí, streamovanie videa v rozlíšení 4K, alebo príliš veľa otvorených kariet prehliadača naraz.

Dizajn notebookov determinuje, že neodvádzajú teplo tak efektívne ako tradičné počítače typu tower, najmä s trendom umiestňovať stále výkonnejšie komponenty do čoraz menších šasi. Aj keď teploty vo všeobecnosti spadajú do prijateľného rozsahu stanoveného výrobcami, ako vlastník je ťažké zbaviť sa myšlienky, že môžu spôsobiť trvalé poškodenie, alebo viesť k nechcenému vypnutiu a strate práce. Našťastie je tu príslušenstvo tretích strán, ktoré to všetko pomôže zmierniť – konkrétne chladiaca podložka pod notebook. Prídavné ventilátory, ktoré pumpujú čerstvý vzduch do vášho zariadenia a materiály odvádzajúce teplo sú schopné robiť zázraky, aby útroby notebooku zostali v chlade. Zistime dnes teda spoločne, aká je najlepšia chladiaca podložka pod notebook.

Najlepšie chladiace podložky pod notebook na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Genesis OXID 550
+ pre notebooky do 17,3"
+ ventilátor 140 mm
+ podsvicenie
+ polohovatelná
+ kvalitné hliníkové telo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]38,90 EURČítať recenzie
2.Trust GXT1125 QUNO
+ 5 ventilátorov s priemerom 50 mm
+ štýlové modré podsvietenie
+ horná doska zhotovená z kvalitného hliníka
+ odnímateľný stojan na telefón
+ 5 rôznych uhlov nastavenia výšky podložky
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]53,90 EURČítať recenzie
3.C-Tech Zefyros GCP-01B
+ dve farebné varianty
+ 4 ventilátory s priemerom 140 mm
+ plynulá regulácia otáčok
+ vhodný pre vysokú záťaž
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18,90 EURČítať recenzie
4.Yenkee YSN 120
+ 2 ventilátory
+ 2 USB konektory
+ ergonomický dizajn
+ USB kábel je súčasťou balenia
+ nízka hlučnosť
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]16,90 EURČítať recenzie
5.C-Tech CLP-140
+ pre notebooky do 15,6"
+ dva ventilátory s priemerom 140 mm
+ zvýši výkon vášho notebooku
+ prídavné USB konektory
+ modré podsvietenie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17,90 EURČítať recenzie
6.Havit Gamenote F2081
+ maximálne otáčky až 1000 RPM
+ 2 hlavné a 2 vedľajšie ventilátory
+ maximálne pohodlí vďaka náklonu
+ nízka hlučnosť 21 dB
+ odolné kovové telo
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]19,90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku chladiacich podložek pod notebook


Prečo sa notebook prehrieva?

Notebooky, rovnako ako väčšina moderných zariadení, sú každým rokom kompaktnejšie. A neexistuje dôvod, prečo by značky prestali zlepšovať výkon svojich notebookov, čo ale generuje problém, ktorý sa často spája s takýmito vysokovýkonnými strojmi: prehrievanie.

Za zahrievaním notebooku môže byť viacero dôvodov. Pre začiatok, ak je váš laptop na mieste, kde je vysoká okolitá teplota. V takom prípade je celkom normálne očakávať prehriatie stroja. Ak notebook používate v priestore, kde nie je dostatočná cirkulácia vzduchu, je náchylný na prehrievanie.

Existuje tiež možnosť, že vetracie otvory laptopu môžu byť zablokované, čo bráni prúdeniu vzduchu a môže viesť k problémom s prehriatím. Problém môže nastať aj vtedy, ak nepoužívate originálny nabíjací adaptér. Ďalším dôvodom môže byť softvér alebo služba, ktorá beží na pozadí a spotrebúva veľa procesorového výkonu. Notebook by sa tiež mohol prehriať, ak sú vnútorné komponenty zanesené prachom, čo bráni prúdeniu čistého vzduchu. Problém môže nastať aj vtedy, ak sa teplovodivá pasta procesora opotrebuje, čo vedie k neefektívnemu tepelnému manažmentu. Alebo ak interné chladiace komponenty počítača, ako je chladič alebo chladiace ventilátory, nefungujú správne.

Ako vybrať chladiacu podložku pod notebook?

Chladiace podložky pre notebooky predstavujú relatívne cenovo dostupný spôsob, ako udržať notebooky s vysokou teplotou chladnejšie, najmä herné notebooky, tiež vám poskytujú zvýšenú a teda komfortnejšiu polohu pri písaní a niektoré dokonca prichádzajú s ďalšími funkciami.

Kvalitná chladiaca podložka pod herný notebook, alebo produktívne workstation stroje, ktoré sú vystavené vysokému namáhaniu a preto produkujú veľa tepla, naozaj stojí za zváženie.

Notebooky s vysokovýkonnými komponentmi alebo tie, ktoré majú nekvalitný systém chladenia ventilátorom, dokážu využiť chladiacu podložku na zníženie tepelného škrtenia a odomknutie ďalšieho výkonu, napríklad v hre. Pri používaní chladiacej podložky pre laptop neočakávajte enormné zmeny výkonu, ale rozdiel môže viesť k malému, ale viditeľnému zvýšeniu FPS napríklad v niektorých hrách. Vzhľadom na to, že chladiace podložky majú tendenciu byť relatívne lacné, stojí za to zvážiť ich najmä vtedy, ak máte špičkový stroj, najmä preto, že vylepšené chladenie môže predĺžiť životnosť vnútorných komponentov notebooku.

Typy chladiacich podložiek pre notebooky

Existujú dva typy chladiacich podložiek:

 • Chladiace podložky s ventilátorom/aktívne – toto sú najbežnejšie chladiace podložky na trhu. V tomto type je viacero ventilátorov, ktoré pracujú súčasne a vytvárajú maximálny prietok vzduchu.
 • Chladiace podložky bez ventilátora/pasívne – tieto chladiace podložky sú vyrobené z tepelne odolných materiálov, ako je napríklad hliník. Tieto chladiace podložky fungujú ticho, pretože nemajú ventilátor, takže nevydávajú žiadny hluk. V porovnaní výkonu sú však chladiace podložky notebooku s ventilátorom efektívnejšie.

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere chladiacej podložky

 • Adaptabilita – najlepšie na notebooku v porovnaní so stolnými počítačmi je  prenosnosť a môcť ho používať v polohe, v ktorej sa cítite pohodlne. Chladiaca podložka by teda mala byť tiež práve taká – umožní pracovať s maximálne komfortne. Chladiaca podložka notebooku by mala byť ergonomická, čo poskytne pohodlie pri používaní. Mali by ste tiež zvážiť, či chladiaca podložka podporuje veľkosť vášho notebooku a mala by mať rôzne uhly a polohy na použitie.
 • Kvalita – chladiaca podložka slúži na zníženie teploty notebooku. Dobrá chladiaca podložka je hodnotená podľa jej účinnosti, ako rýchlo a ako efektívne dokáže znížiť vnútornú teplotu notebooku. Mali by ste si vybrať chladiacu podložku, ktorá má viacero ventilátorov a umožní vynikajúce prúdenie vzduchu. Ideálna frekvencia otáčok ventilátora je 1000 ot./min.
 • prenosnosť – notebooky sú ľahké a prenosné, takže chladiaca podložka notebooku by mala byť tiež prenosná a ľahká. Prenosnosť je jednou z dôležitých vecí, ktoré musíte zvážiť pri kúpe chladiča notebooku.
 • Veľkosť a dizajn – chladiaca podložka notebooku by mala byť schopná pohodlne pojať váš notebook. Nemala by byť príliš veľká a rozhodne nie príliš malá. Pri výbere teda musíte dbať na to, aby správne sedela k vášmu notebooku, inak z nej nebudete môcť dostať maximálny výkon. Aj konštrukcia musí byť dostatočne pevná, aby udržala váhu notebooku.
 • Počet ventilátorov – chladiace podložky sa dodávajú s jedným alebo viacerými ventilátormi. Maximálny počet ventilátorov je spravidla štyri. Chladič notebooku s iba jedným ventilátorom bude mať väčší ventilátor a poskytuje rovnomerné chladenie maximálnej plochy notebooku, zatiaľ čo chladič s dvoma alebo viacerými ventilátormi má menšie ventilátory a chladí len vybranú, alebo cieľovú oblasť vášho notebooku. Odporúčame chladič notebooku s jedným veľkým ventilátorom a to z nasledujúcich dôvodov: výhoda podložky pre laptop s jedným veľkým ventilátorom je tichšia prevádzka a rovnomerné prúdenie vzduchu – jediný väčší ventilátor poskytuje konzistentné a rovnomerné prúdenie vzduchu.
 • Materiál – vo všeobecnosti sa chladiče notebookov dodávajú s celoplastovým telom, ale tie kvalitné majú kovový povrch, najmä hliníkový. Hliníkový kov je skvelým vodičom tepla a pomáha pri znižovaní teploty notebooku rýchlo a efektívne. Ak teda hľadáte kvalitnú chladiacu podložku pod notebook, vyberte si takú, ktorý má na hornej strane hliníkový, alebo kovový povrch.
 • Možnosť ovládania ventilátora – kvalitné chladiace podložky ponúkajú možnosť ovládania ventilátora, čo umožňuje ovládať rýchlosť ventilátora, čiže môžete rýchlosť ventilátora zvyšovať a znižovať podľa vašich potrieb a požiadaviek. Čím vyššia je rýchlosť ventilátora, tým vyššia bude hlučnosť. Rýchlosť môžete zvýšiť počas letných horúčav a znížiť, keď nie je príliš teplo.
 • USB výstupné porty – notebooky majú vo všeobecnosti veľmi málo portov USB a ak používate chladiacu podložku notebooku, jeden port bude obsadený samotným chladičom notebooku. Hľadajte teda podložku notebooku, ktorá ponúka rozbočovač USB, aby ste mohli pripojiť svoje zariadenia USB k výstupným portom USB na chladiči notebooku.
 • Značka – značka je jednou z dôležitých faktorov pri kúpe. Lacná neznačková podložka bude stáť menej, ale nebude poskytovať dostatočný výkon a jej ventilátor sa nakoniec veľmi skoro opotrebuje. Vždy teda siahnite po značkovom chladiči notebooku, pretože má kvalitné komponenty a poskytne vám maximálny výkon. Recenzie a testy odporúčajú nasledujúce, už overené značky – Marvo, Cooler Master, Evolveo, Hama, Trust či Zalman.

Znamená chladiaca podložka naozaj rozdiel v prehrievaní notebooku?

Aký veľký rozdiel spôsobí chladiaca podložka sa bude trochu líšiť v závislosti od daného notebooku, ale možno pozorovať niektoré všeobecné trendy.

Za predpokladu, že máte výkonný notebook, ktorý dosahuje svoj tepelný prah a pracuje pod vypätím, zvyčajne môžete očakávať pokles teploty GPU o 5 °C a pokles teploty procesora o 4 °C. Odlišné rozloženie CPU a GPU v rámci stroja a štruktúra vnútorného chladiaceho systému a portov pre ventilátory atď. samozrejme ovplyvnia, aké rozdiely uvidíte v týchto hodnotách.Pokiaľ ide o to, ako sa to premieta do výkonu, 1 – 3 % GPU a 3 – 6 % zvýšenie rýchlosti procesora sú vo všeobecnosti to, čo môžete očakávať. To by sa malo premietnuť do malého, ale viditeľného zlepšenia FPS aspoň v niektorých hrách, aj keď očakávajte, že sa to bude medzi titulmi líšiť.


Lacné chladiace podložky pod notebook už od 9 EUR

Pomohol vám náš test chladiacich podložiek pod notebook? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší chladiace podložky pod notebook na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

one × one =