Počítače a príslušenstvo

Najlepšie wifi routery

Wifi router TP-link TLWR1043ND Kedysi bol internet raritou, dnes patrí medzi samozrejmosť. Pripojenie na internet je už neoddeliteľnou súčasťou drvivej väčšiny domácností, a tak je vhodné vedieť niečo viac o tom, ako si zakúpiť nový wifi router.

Najlepší wifi router je pomerne náročné vybrať, pretože každá domácnosť má svoje nároky a moderné routery sa predbiehajú už len v sile signálu. Aj napriek tomu sme pre vás na uľahčenie nákupu vyselektovali najlepšie modely podľa recenzii, názorov širokej verejnosti a výsledkov testovacích spoločností. Okrem toho je náš test wifi routerov vždy aktuálny, takže máte vždy dostupné najnovšie poradie kvalitných routerov.

Navyše vám stručne v bodoch poradíme s tým, čo si treba pri kúpe nového routera všímať. Poďme na to.

[ssba]

Najlepšie wifi routery pre bežné použitie podľa nás – TOP 7 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.TP-Link TD-W9980B
[usr 5 text="true" tooltip="true"]59 EURČítať recenzie
2.TP-LINK Archer C2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]38,90 EURČítať recenzie
3.Asus RT-AC51U
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35,48 EURČítať recenzie
4.Asus RT-N18U
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]62,90 EURČítať recenzie
5.Xiaomi Mi 3
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]36 EURČítať recenzie
6.Netis WF-2780
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]35,90 EURČítať recenzie
7.TP-Link TL-WR841N
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]19,90 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku wifi routerov


Ako vybrať najlepší wifi router?

  • Router alebo Wi-Fi router. Poznáme dva základné druhy routerov. Prvá skupina sú „len“ routery, teda neposkytnú vám pripojenie na Wi-Fi. Druhá skupina sú routery schopné vytvoriť vám v domácnosti aj bezdrôtovú Wi-Fi sieť pre tablety, smartfóny, čítačky kníh a pod.
  • Počet LAN portov. Ide o porty, ktorými viete pripojiť stolný počítač k internetu. Bežnej domácnosti bohato postačí router so 4 LAN portami. Ak však potrebujete viac, napríklad internet do viacerých počítačov v dvojgeneračnom rodinnom dome, alebo pre menšiu firmu, môžete zakúpiť buď router s viac LAN portmi, alebo rovno praktický Switch (ten má aj 20 LAN portov).
  • Modem & router. Modem a router sú dva odlišné zariadenia. Modem v podstate „realizuje“ internetové pripojenie, t. j. aby ste vôbec nejaký internet mohli mať doma a dostanete ho od svojho poskytovateľa internetu (UPC, Orange, T-Com a i.). Router vytvára počítačovú sieť a poskytuje možnosť pripojenia na Wi-Fi. Len málokedy je modem aj router v jednom zariadení spoločne.
  • LAN, WAN, GLAN. LAN, ako sme už spomenuli, vás pripojí k internetu. WAN slúži na prepojenie routera s modemom, aby vôbec router „mohol mať internet“. GLAN je zjednodušene vysvetlené to isté čo LAN, len s vyššou prenosovou rýchlosťou.
  • Anténa routera. Vstavaná anténa je vhodná na menšie priestory, napríklad malý panelákový byt. Pre väčšie byty, rodinné domy a nejaké veľké miestnosti kupujte router s externými, viditeľnými anténami. V základnom popise každého routera je uvedený dosah signálu, takže tento údaj viete jednoducho porovnať (vyberte radšej vždy ten silnejší). Ak chcete mať silnejší signál v rodinnom dome, napríklad chytiť Wi-Fi bezproblémovo aj na záhrade, zakúpte Wi-Fi extender/repeater.
  • Čítajte recenzie. Niekedy aj na prvý pohľad kvalitnejší router sklame užívateľov slabým signálom alebo svojou poruchovosťou.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test wifi routerov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Potrebujem špeciálny router na optický internet?

Nie. Potrebujete len router s parametrami, pre aké sa rozhodnete.


Lacné wi-fi routery už od 16,99 EUR

Pomohol vám náš test wifi routerov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný router na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

1 komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fifteen − 3 =