Test externých pevných diskov

Externý pevný disk Adata Súčasné fotografie, videá či dokumenty majú vyššiu kvalitu, a tým vyžadujú aj viac úložného priestoru. Úložisko v notebooku, tablete alebo stolnom PC treba časom zvyšovať, aby ste nič nemuseli mazať a všetko dôležité mohlo byť starostlivo uchované. Práve preto sú na trhu externé pevné disky ponúkajúce kapacitu až do niekoľko terabajtov.

Najlepší externý disk je predovšetkým spoľahlivý, aby ste sa o svoje cenné dokumenty, fotografie, videá a ďalšie súbory nemuseli báť. Zároveň však poskytuje dostatočne veľa miesta; ak sa teda rozhodujete medzi dvoma externými diskami s rôznou kapacitou, vyberte vždy ten, ktorý má viac miesta pre všetky vaše súbory.

Laik sa ľahko stratí v bohatej ponuke externých diskov od mnohých výrobcov, a tak sme pripravili prehľadný test externých diskov so šikovnými nápadmi na top externé disky súčasnosti. Aj tentoraz sme, samozrejme, doplnili tento test o praktické rady, ktoré vám môžu pri nakupovaní pomôcť. Budeme radi, keď sa zapojíte do diskusie s vlastnými postrehmi, aby bolo hodnotenie externých diskov obohatené o cenné názory našich čitateľov.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie externé disky podľa nás – TOP 6 modelov

  HodnotenieCena od
1.Maxtor (Samsung) M3 Portable
5 out of 5 stars (5 / 5)1 TB (54,80 EUR )
2 TB (80,85 EUR )
4 TB (119,95 EUR )
2.Western Digital Elements Portable
5 out of 5 stars (5 / 5)500 GB (48,40 EUR )
1 TB (64,90 EUR )
2 TB (93,90 EUR )
3.Western Digital Elements Desktop
5 out of 5 stars (5 / 5)2 TB (88,90 EUR )
3 TB (109,75 EUR )
5 TB (149,99 EUR )
4.Seagate Backup Plus HUB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)8 TB (221,54 EUR )
5.Toshiba CANVIO BASICS
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)500 GB (49,97 EUR )
1 TB (69,82 EUR )
6.ADATA HD650
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1 TB (59,40 EUR )
2 TB (93,90 EUR )

Ukázať celú ponuku externých diskov


Ako vybrať najlepší externý pevný disk? ?

 • Rozmery. Ide o rozmery diskov vo vnútri a najčastejšie veľkosti sú:
  a) 1,8“ (palcov) – tieto externé disky sa ľahko prenášajú a v podstate slúžia ako veľký USB flash disk;
  b) 2,5“ (palcov) – poskytujú úložisko až do 4 TB (terabajtov), vďaka čomu sú najpredávanejšími externými diskami, pretože sa v prípade potreby celkom dobre prenášajú a viete ich zakúpiť za prijateľnú cenu;
  c) 3,5“ (palcov) – hodia sa do kancelárie alebo do domácností, pretože sa spravidla neprenášajú alebo prenášajú len výnimočne a ich výhodou je dostatočne veľká kapacita na ukladanie súborov.
 • Životnosť externých diskov. Myslite na to, že životnosť externých diskov je spravidla stanovená do piatich rokov, potom sa opotrebujú a je nutné ich vymeniť, aby ste predišli strate dát. Dlhšiu životnosť majú len SSD externé disky, ktoré sú na zálohovanie a prenášanie dát ideálne.
 • Bezdrôtové externé disky. Sú ideálne do domácností a firiem, pretože k nim môžete pripojiť pomocou Wi-Fi naraz aj 8 zariadení, takže súbory uložené na takomto externom disku viete vidieť aj vo svojom notebooku, tablete, stolnom PC aj smartfóne, pokojne i naraz. Ak napríklad uložíte na bezdrôtový externý disk video, môžete si ho pozrieť v notebooku aj v smartfóne.
 • Rýchlosť zápisu a rýchlosť čítania. Platí, že buď sú tieto rýchlosti rovnaké, alebo častejšie je rýchlosť zápisu nižšia ako rýchlosť čítania. Najefektívnejšie sú SSD externé disky.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test externých pevných diskov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aký externý disk zvoliť keď ho chcem často prenášať?

Externý pevný disk určený na časté prenášanie by mal byť menši a z pevných materiálov (napríklad kov), ktoré ochránia citlivú mechaniku vo vnútri. Čo sa týka kapacity tieto menšie externé disky poskytujú okolo 2 TB, maximálne do 4 TB. Zvážte, či nebude pre vás lepší klasický USB flash disk, ktorý je vyrábaný práve na prenášanie a nevadia mu otrasy.

Sú nové externé disky kompatibilné so starším operačným systémom?

Externé disky s kapacitou nad 1 TB môžu mať problém pracovať pod staršími operačnými systémami (napríklad Windows XP).


Lacné externé disky už od 32,90 EUR

Pomohol vám náš test externých diskov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné externé disky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *