Zvieratá

Najlepšie kŕmidlo pre vtákov

Liatinové kŕmidlo Esschert Design V rámci psychohygieny sa celosvetovo objavuje pojem “birdwatching” – stále viac ľudí s radosťou pozoruje z okna vtáctvo, čo pôsobí na našu psychiku upokojujúco. Navyše, ich prikrmovanie nám pomáha byť užitočnými a urobiť niečo dobré úplne nezištne.

Donedávna bolo prikrmovanie vtáctva len sezónnou záležitosťou, predovšetkým počas mrazivých dní, keď potrava nie je tak dostupná. Prostredie okolo nás sa však mení a s ním aj život sýkoriek, vrabcov a ostatných vtáčikov, ktorí v mnohých prípadoch potrebujú s jedlom pomôcť bohužiaľ celoročne.

V súčasnosti je teda skôr v popredí celoročné prikrmovanie, takže stačí vybrať to najlepšie kŕmidlo pre vtákov a môžete pomáhať kedykoľvek. Kŕmidlo pre vtákov bude poskytovať dostatok miesta pre vtáčikov, nech sa môžu pokojne najesť a udrží samotné krmivo, čo možno najdlhšie suché, aby sa poveternostnými vplyvmi neznehodnotilo.

Na začiatok je dôležité poznať rozdiel medzi vtáčou búdkou a kŕmidlom. Veríme, že náš test bude pre vás nápomocný a dozviete sa všetko potrebné. Budeme radi, keď článok obohatíte o vlastné skúsenosti zapojením sa v závere do diskusie, aby ste tak spolu s nami tvorili rebríček kŕmidiel pre vtákov aj vy a poradili ďalším našim čitateľom.

[ssba]

Test – najlepšie kŕmidla pre vtákov – TOP 6

ProduktMateriálRozmerHodnotenieCena odRecenzie
1.Kŕmidlo pre vtáčiky Finch
PlastPriemer: 28,5 cm
Výška (cm): 17 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9 EURČítať recenzie
2.Kŕmidlo so zásobníkom Esschert Design
PlastPriemer: 19.2 cm
Dĺžka: 19.2 cm
Šírka: 19.2 cm
Výška: 16.6 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 EURČítať recenzie
3.Plastia Sada kŕmidiel a pítka
PlastHĺbka: 16,4 cm
Šírka: 18 cm
Výška: 27,5 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]19,5 EURČítať recenzie
4.SILO na bidielku Zolux
Plast-[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5 EURČítať recenzie
5.Plastia Kŕmidlo pre vtákov Domček
PlastŠírka: 28 cm
Výška: 17 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]11,5 EURČítať recenzie
6.Závesné liatinové kŕmidlo Esschert Design
LiatinaDĺžka: 12.3 cm
Šírka: 23.6 cm
Výška: 24.4 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35 EURČítať recenzie
7.Esschert Design krmítko trojuholníkové
Dubové drevo
Zinková strecha
Priemer: 58,2 cm
Výška: 116,4 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]92 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku kŕmidiel pre vtákov


Aké sú najlepšie kŕmidla pre vtákov na trhu

 • Kŕmidlo pre vtáčiky Finch
 • Kŕmidlo so zásobníkom Esschert Design
 • Plastia Sada kŕmidiel a pítka (3 ks)
 • SILO Kŕmidlo pre vtáčiky na bidielku Zolux
 • Plastia Kŕmidlo pre vtákov Domček
 • Závesné liatinové kŕmidlo Esschert Design
 • Esschert Design krmítko trojuholníkové

Ako vybrať najlepšie kŕmidlo pre vtáky?

 • Kŕmidlo alebo vtáčia búdka. Laik často vníma tieto dve “stavby pre vtáčiky” rovnako, avšak je medzi nimi zásadný rozdiel. Pokiaľ chcete vtáčiky prikrmovať, potrebujete kŕmidlo, ktoré má len zásobník na jedlo (a obvykle už aj striešku). Ak chcete, aby vtáčiky mali miesto aj na hniezdenie, potom im zaobstarajte vtáčiu búdku.
 • Materiál kŕmidla pre vtáčiky. Kvalitné kŕmidlo pre vtákov je drevené alebo plastové, stretnúť sa však môžete aj s kovovými prevedeniami. Pozor na medené kŕmidlá pre vtákov, ktoré veľmi rýchlo zozelenejú a je nutné ich pravidelne ošetrovať ochrannými nátermi. Ak chcete málo starostí, vyberte kŕmidlo pre vtáčiky z vysokokvalitného plastu, ktoré sa ľahko čistí a spoľahlivo udrží krmivo v suchu.
 • Správny typ kŕmidla pre vtáky. Otvorené kŕmidlá vyzerajú ako podnos, alebo môžu byť len tak zavesené o konár. Otvorené kŕmidlá so strieškou chránia samotné krmivo lepšie pred vetrom aj dažďom, a zároveň vtáčiky majú počas kŕmia výhľad okolo seba. Obľúbené sú zásobníky, často valcovitého tvaru, ktoré ideálne chránia krmivo pred nepriazňou počasia. Na ústupe sú tzv. pletivové kŕmidlá, pretože ak je pletivo nahusto, môžu sa vtáčikom zaseknúť pazúriky. Vyberajte s ohľadom na miesto, kde kŕmidlo pre vtákov chcete umiestniť a tiež prihliadajte na svoj čas – kŕmidlo totiž treba občas aj prečistiť.
 • Rozmery kŕmidiel pre vtákov. Univerzálne kŕmidlá pre vtákov sú ideálne pre malé mestské vtáčiky, ako sú vrabce, sýkorky alebo mucháriky. Väčšie kŕmidlá prilákajú kavku, ale aj holuby.
 • Spôsob osadenia kŕmidla a jeho čistenie. V meste pri panelákoch sú ideálne závesné kŕmidlá pre vtákov, ktoré je možné pripevniť na konár stromu v dostatočnej výške od zeme (spravidla 1,5 až 2 m). Na záhradke alebo prípadne aj v odľahlejších mestských častiach môžete umiestniť samostatne stojace kŕmidlo pre vtákov so strieškou, čo bude pôsobiť navyše aj esteticky pekne.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test kŕmidiel pre vtákov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké sú hlavné rozdiely v jednotlivých materiáloch kŕmidiel pre vtákov?

Kvalitné kŕmidlo pre vtákov vydrží dobre slúžiť aj niekoľko sezón. V rámci hygieny by sa malo kŕmidlo buď pravidelne čistiť, alebo meniť za nové – v opačnom prípade vtáčiky ochorejú.

Kvalitné kŕmidlá pre vtákov z plastu sa dajú dobre čistiť, a teda môžete ich používať aj tri zimy po sebe, alebo dva roky nepretržite keď chcete prikrmovať celoročne. Sú pevné, nepremoknú a jedlo v nich zostáva dlhšie suché, čo je pre trávenie vtáčikov ideálne. Výhodou je aj cena. Nevýhodou je fakt, že bude z kŕmidla plastový odpad.

Drevené kŕmidlá pre vtákov sú často estetickejšie – v stromoch krásne splynú s prostredím a ako samostatne stojace pôsobia dôstojne a okrášlia exteriér. Na druhej strane, o drevo sa treba starať, najmä čistiť častejšie, nakoľko v drevenom kŕmidle vtáčí zob navlhne rýchlo a mohli by sa začať množiť nebezpečné baktérie. Kvalitné kŕmidlá pre vtákov sú z dubu, z cédrového dreva a vhodný je aj buk. Smrek a borovica sú cenovo dostupnejšie, no vydržia tak jednu zimu – zdeformujú sa, prípadne ich napadnú škodcovia či huby.

Kovové vtáčie kŕmidlá sú trvácne, nepremoknú a vydržia pri správnej starostlivosti aj viacero sezón. Na druhej strane, aj keď je to ojedinelé, drobné vtáčiky ako vrabce môžu na kŕmidle zadriemať a primrznúť – najlepšie kŕmidlá pre vtákov z tejto kategórie sú pogumované. Medeným kŕmidlám sa buď vyhnite, alebo ich ošetrujte nátermi naozaj často.

Ako sa zorientovať v jednotlivých typoch kŕmidiel pre vtákov?

Medzi kvalitné kŕmidlá pre vtákov patria zásobníkové a otvorené so strieškou. Krmivo je chránené pred počasím a vtáčiky môžu zobkať.

Úplne otvorené kŕmidlá pre vtákov vyzerajú ako podnos a nie sú nijako chránené pred dažďom alebo snehom. Pod strieškou nenamoknú, no zároveň majú výhľad na prípadných predátorov z okolia. Podľa niektorých sú najlepšie kŕmidlá pre vtákov tie zásobníkové v tvare valca, s bidielkami, aby sa mohlo kŕmiť viacero vtáčikov naraz. Jedlo zároveň padá na zem len minimálne.

Kam umiestniť kŕmidlo pre vtákov?

Najlepšie kŕmidlo pre vtáčiky je to, v ktorom sa môžu bezpečne najesť a kde je čisto. Umiestnite kŕmidlo do výšky 1,5 až 2 m. Kŕmidlo pre vtáky by malo byť chránené aspoň čiastočne pred vetrom a dažďom, aby jedlo zostalo čo najdlhšie suché a zbytočne neroztrúsené po zemi. V úplne ideálnom prípade bude kŕmidlo pre vtáky orientované na juh.

Ak chcete mať viac kŕmidiel na záhradke alebo v okolí, potom by mali byť rozstupy medzi nimi minimálne 15 metrov.

Čím kŕmiť vtáčiky?

Rozhodne nikdy nie ľudskou stravou, a to ani rožkom – určite sa nechcete dívať na tráviace ťažkosti, ktoré sa následne dostavia, resp. na choré vtáčiky v okolí kŕmidla.

Ukázať ponuku krmív pre vtáky

Drozdy si pochutnajú na klasických zmesiach pre vtáčiky z chovateľstva, sýkorky si vedia pochutnať aj na ovsených vločkách. Vrabce vyzobkajú pšenicu, slnečnicu aj jačmeň. Stehlík obľubuje jačmeň, proso a nepohrdne ani makom. Hrdličky neodmietnu drvenú kukuricu, jačmeň a pšenicu.

Ak neviete, aké vtáčiky k vám chodia, kúpte rôzne pripravené krmivá z chovateľstva – vtáčiky budú mať občas zmenu a vy radosť.

Ukázať celú ponuku kŕmidiel pre vtákov


Pomohol vám náš test kŕmidiel pre vtákov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné kŕmidlo pre vtákov na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

nineteen − eight =