Zvieratá

Test akvárií

akvárium cat-gato nejlepsiAkvárium upokojuje, dodáva domácnosti luxusný nádych a urobí radosť aj deťom. Mnohí seniori sa tešia práve akváriu, pretože sa oň môžu starať a vidia pravidelne výsledky svojej práce. Najdôležitejšie je však začať.

Hneď na úvod, skôr než vojdete do predajne alebo začnete pozerať eshopy, by ste mali zhodnotiť svoje finančné možnosti a svoj voľný čas. V prípade, že nebudete dlhšie doma, dostanú rybky od niekoho iného jedlo? Máte čas vymieňať vodu? Nezabudnete rybky nakŕmiť? V neposlednom rade myslite tiež na to, že akvárium potrebuje nonstop teplo, svetlo a nepretržite pôjde aj filter.

Na druhej strane, odmenou vám bude krásne akvárium plné života, s vlastným malým ekosystémom, na ktorý sa budete môcť pyšne dívať každý deň. Zeleň, voda, život vo vašej obývačke – už len samotná predstava je krásna.

Pre všetkých nováčikov sme pripravili test akvárií s množstvom rád a odpovedí na tie najrôznejšie otázky začiatočníkov. Zároveň je tento test doplnený aj o najlepšie akváriá, aké môžete práve na trhu nájsť, čiže sa lepšie zorientujete v ponuke a jednoduchšie si vyberiete práve to svoje.

Budeme radi, ak rebríček doplníte o vlastné názory, postrehy a otázky, lebo téma chovateľstva je nevyčerpateľná a dobré rady sú stále žiadané. Ďakujeme!

[ssba]

Najlepšie akváriá podľa nás – TOP 6 modelov

ProduktRozměryHodnotenieCena odRecenzie
1.Cat-Gato set Pacific
60x30x30 cm, 54 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]62,56 EURČítať recenzie
2.Tetra AquaArt
57x35x30 cm, 60 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]117,34 EURČítať recenzie
3.Cat-Gato set
80x30x40 cm, 96 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]97,78 EURČítať recenzie
4.Juwel akvarijní set Rio LED dub
101x41x50 cm, 180 l [usr 5 text="true" tooltip="true"]220 EURČítať recenzie
5.Juwel Primo LED set
81x36x45 cm, 110 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]145 EURČítať recenzie
6.Aquael Shrimp Smart
25x25x30 cm, 20 l[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]57,55 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku akváriá


Ako vybrať najlepší akvárium?

  • Morské akvárium a sladkovodné akvárium. Najrozšírenejšie je sladkovodné akvárium, pretože je jednoduchšie na údržbu, dno viete vystlať pieskom a substrátmi a vystačíte si aj s vodou z vodovodu. Morské akvárium je na starostlivosť náročnejšie už len preto, že musíte pomocou morskej soli „vyrábať“ slanú vodu. Morské ryby navyše potrebujú iné kŕmenie, ale majitelia takýchto akvárií milujú všetky tie krásne medúzy a hviezdice, ktoré v ňom môžu žiť.
  • Tvar a veľkosť akvária. Najčastejšie sa stretnete s obdĺžnikovým akváriom, ale v ponuke sú aj štvorcové a mimoriadne obľúbené rohové akváriá. Samozrejme, viete si nechať vyrobiť akvárium na mieru presne podľa vlastných predstáv. Čo sa týka veľkosti, najpredávanejšie sú akváriá s objemom 240 litrov a 450 litrov. Začiatočník by mal začínať na 60 litroch, teda riešiť 60 cm akvárium (cca 60 cm x 30 cm x 30 cm).
  • Materiál akvária. Najčastejšie sa stretnete so sklom, pretože sa jednoducho čistí, je stabilné a pre udržanie kvalitného života vo vode je ideálnym materiálom. Sklenené akváriá môžu byť bez rámu alebo s kovovým rámom. Pokiaľ chcete morské akvárium, slaná voda si veľmi s kovom nesadne. Ale aj pre sladkovodné akváriá je odporúčané vyhnúť sa kovom. V ponuke sú ešte aj plastové akváriá, ktoré sa však pri čistení môžu poškriabať a navyše sa aj rýchlo opotrebujú. Sú dobré vtedy, ak narýchlo potrebujete dať rybku do karantény a nemáte iné akvárium, čiže bude akýmsi záložným akvárium v prípade potreby.
  • Hrúbka skla akvária. Kvalitné akváriá sú dostatočne pevné a odolné. Platí jednoduché pravidlo: čím je akvárium väčšie, tým aj sklo musí byť hrubšie, aby zvládlo tlak vody a tak veľký objem. Malé akváriá zvyknú mať sklá od 3,8 mm hrubé (nie menej), stredne veľké od 7 mm do 9 mm, veľké akváriá od 10 mm do 14 mm.
  • Osvetlenie akvária, vykurovanie a filtrovanie. Čo sa týka osvetlenia, na 1 liter potrebujete asi 1 Watt a ideálne je podlhovasté osvetlenie. Vykurovanie závisí od chovaných druhov živočíchov, určite však budete potrebovať termostat na nastavovanie teploty a samozrejmosťou je akvaristický teplomer na ukazovanie presnej teploty. Poznáme tri typy filtrov: filtre umiestnené na dne, filtre vonkajšie a filtre vnútorné.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test akvárií na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Oplatí sa kúpiť na začiatok set?

Áno. Začiatočníkom sa hodí pravdepodobne celý set, pretože v ňom majú základ pre začatie vrátane osvetlenia a filtra.

Myslite však na to, že ak vás akvaristika začne baviť, určite budete chcieť viac a začnete pozerať kvalitné akváriá na dlhé roky. Set alebo časti setu potom môžete napríklad predať niekomu inému, alebo si takéto začiatočnícke akvárium môžete nechať ako záložné.

Je dobré začať malým akváriom?

Nie. V malom akváriu je ťažšie udržať nejaký ekosystém, rastliny sa môžu premnožiť alebo budete mať problém s umiestňovaním filtra.

Skúsený akvaristi aj začiatočníkom odporúčajú začínať s akváriom o veľkosti 60 cm (cca 54 litrov), aby živočíchy aj rastliny mali dostatok priestoru. Zároveň je čistenie takéhoto akvária lepšie, dostanete sa všade, kým v malom strácate prehľad.

Prečo nekupovať guľaté akvárium?

Guľaté akváriá lákajú ku kúpe z estetického hľadiska, navyše máte pocit, že vám postačí len jedna rybka na začiatok.
Problémom je, že obyvatelia takéhoto akvária majú skreslené vnímanie priestoru, čo im z dlhodobého hľadiska vôbec neprospieva.

Kde umiestniť akvárium?

Myslite na to, že jeden liter vody váži približne jeden kilogram, takže plné akvárium je naozaj ťažké.

Akvárium by malo stáť na dostatočne pevnom podstavci, napríklad na skrinke určenej pre akváriá alebo na dostatočne stabilnej skrinke. V nej potom môžete mať krmivo a ďalšie pomôcky prakticky uložené.

Akvárium nikdy nie je umiestnené pri okne ani pri radiátore, aby sa nemenili svetelné a tepelné podmienky.

Čo dať na dno akvária v začiatkoch?

Aby rastliny mali na začiatku živiny, začnite s tzv. výživovou podložkou, na ktorú dáte piesok.

Môžem hneď do akvária kúpiť rybky?

Nie. Zariaďte celé akvárium, spustite osvetlenie, filter, vyhrievanie a tak po štyroch dňoch môžete doniesť nejaké tie rybky. Akvárium by totiž malo byť zabehnuté, so stálou teplotou.


Lacné akváriá zde

Pomohol vám náš test akvárií? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné akvárium na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

seventeen + 14 =