Nezařazené

Najlepšie whisky | Test a recenzie

Najlepšie whisky Obilný destilát dlho zrejúci v drevených sudoch, ktorý si získal celý svet – aj takto by sme mohli jednoducho opísať milované whisky. Írsko používa už od nepamäti názov whiskey, v USA nájdete bourbon alebo tiež pomenovanie whiskey. Zvyšok sveta píše tento nápoj slovom whisky, bez “e”.

Škótska whisky je aj u nás najznámejšia a tamojší výrobcovia sú na ňu právom hrdí. Whisky tam má dlhú tradíciu a kúpou takejto fľaše nič nepokazíte, či už chcete potešiť začiatočníka, znalca alebo urobiť radosť sebe pohárom dobrej škótskej whisky po náročnom dni.

Medzi najlepšie whisky patria americké, škótske a írske. V poslednom čase si však trh podmanili čoraz viac populárne whisky z Japonska, ktoré prekvapili kvalitou i špecifickou chuťou.

Samozrejme, nezabúdajme ani na slovenskú a českú whisky – aj u nás či u susedov vieme nájsť výbornú kvalitu. Pripravili sme teda test so zaujímavými informáciami a tipmi pre konkrétne značky. Nájdete tu najlepšie whisky a stručný návod ako sa zorientovať pri výbere.

Budeme radi, keď vám tento náš rebríček whisky pomôže s výberom a tešíme sa na vaše vlastné postrehy, ktoré nám môžete písať v závere do diskusie. Spolu s nami tak obohatíte článok aj vy, naši čitatelia; môžete napísať tip na kvalitné škótske whisky alebo zdieľať obľúbené značky whisky.

Najlepšie whisky na trhu – TOP 6

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.The Glenlivet 18y Old BATCH RESERVE
+ jednosladová whisky najvyššej kvality
+ 2 druhy sudov; Americký dub a ex-sherry sud
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]75 EURČítať recenzie
2.Talisker 10y
+ dokonalá harmónia chuti ovocia, rašeliny, štipľavosti a dymu
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 EURČítať recenzie
3.Ardbeg 10
+ svetová whisky roka 2008
+ klasika z Islay
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]68 EURČítať recenzie
4.Glenfiddich 18y
+ zreje v oloroso sherry a bourbon sudov
+ plná single malt whisky
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]60 EURČítať recenzie
5.Nikka Whisky From The Barrel
+ najlepší pomer ceny a kvality na svete
+ Krajina pôvodu: Japonsko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
6.Laphroaig 10
+ Laphroaig je známa svojím liečivým sladom
+ dymová a jódovo bohatá
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 EURČítať recenzie
7.Monkey Shoulder
+ vyrába v limitovanej edícii 27 osobitne vybraných súdov
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]27 EURČítať recenzie
8.Chivas Regal 12y
+ známa mimoriadnym výberom sladových whisky
+ whisky s tónmi medu a lieskových a vlašských orieškov
+ Krajina pôvodu: Škótsko
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
9.Jack Daniel's 40%
+ whiskey je podobná bourbonu
+ Krajina pôvodu: USA
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]25 EURČítať recenzie
10.Jameson 40%
+ obľúbená írska zmesová whisky
+ odrazová doska do sveta whisky
+ Krajina pôvodu: Írsko
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]22 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku whisky

Ako vybrať najlepšie whisky?

  1. Krajina pôvodu whisky. Americká whiskey, označená zaužívaným názvom aj ako bourbon, je aspoň z 50 % vyrobená z kukurice – to jej dáva nezameniteľnú chuť. Írska whiskey a škótska whisky sú absolútnou klasikou. Keď chcete objavovať nové chute alebo darovať niečo menej tradičné, siahnite po japonskej whisky, kanadskej whisky alebo si pozrite slovenskú whisky. Prípadne potešia aj menej známe whisky z iných krajín.
  2. Blended alebo single malt. Blended whisky je označenie pre whisky z viacerých druhov – milovníci tohto typu majú radi doladenie chuti, odporcovia preferujú skôr single malt whisky, čo je whisky jednodruhová (jeden druh sladu) a chuťovo výraznejšia.
  3. Obsah alkoholu. Whisky majú podiel alkoholu 40 % a viac, spravidla do 70 %. Možno ste sa už stretli s radou, že čím je väčší podiel alkoholu, tým príjemnejšie môže byť pitie whisky s kockou ľadu.
  4. Vek whisky a doba zrenia v sudoch. Platí tu v skratke jednoduché pravidlo – čím je whisky staršia, tým je jej chuť bohatšia, ale zároveň aj jemná pre chuťové poháriky. S vekom rastie aj cena za fľašu whisky. Určite sa však oplatí priplatiť si.
  5. Kvalita, cena, značka. Všetko toto spolu súvisí. Kvalitné škótske whisky majú svoju cenu, odmenou je však výborná kvalita a absolútne špičková chuť. Podobne je to so všetkým a ako zvykneme tvrdiť, nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Najlepšie whisky majú svoju cenu a keď ich ochutnáte, pochopíte prečo to tak je. Minimálne pri dôležitých životných udalostiach by ste mali investovať do dobrej whisky, aby ste si dopriali niečo exkluzívne; aj toto sú malé radosti života.

Aká je kanadská whisky?

Mnohí milovníci whisky zaraďujú aj kanadskú whisky medzi najlepšie whisky na trhu a my úplne súhlasíme. Kanadská whisky zreje v drevených sudoch aspoň štyri roky a vyrába sa z kukurice a ďalších obilnín. Vo výsledku má vynikajúcu chuť, špecifickú karamelové farbu a hodí sa nielen na samostatné pitie, ale aj do miešaných drinkov.

Aká je základná charakteristika americkej whiskey?

Americká whisky je niekedy označená názvom bourbon a jej obsah tvorí aspoň z 50 % kukurica. Zreje v drevených sudoch minimálne dva roky, zvyknú sa používať sudy len z amerického dubu. Výsledkom je výborná whiskey s nezameniteľnou chuťou aj arómou. Mnohí nedajú na kvalitnú americkú whiskey dopustiť. Pije sa samostatne, niekedy s kockou ľadu a má nádhernú, tmavú farbu.

Aká je základná charakteristika škótskej whisky?

Škótska whisky je absolútnou klasikou. Jej výroba má dlhú tradíciu a dodnes patrí medzi najlepšie whisky na trhu. Zreje v dubových sudoch aspoň tri roky, je dvakrát destilovaná a vo výsledku môže mať charakteristický dymový podtón. Kvalitné škótske whisky sú podľa tradície vyrábané zo 100 % sladového jačmeňa, a teda nesú označenie single malt. V ponuke nájdete kvalitné škótske whisky 15 ročné alebo 18 ročné, ktoré potešia gurmánov.

Aká je základná charakteristika írskej whiskey?

Kvalitná írska whisky je jemná, spravidla trikrát destilovaná a zreje minimálne tri roky v drevených sudoch. Najčastejšie je single malt a patrí ku klasickým whiskey na trhu. Pokiaľ hľadáte najlepšie whisky, určite si pozrite aj írske.

Aká japonská whisky je momentálne najlepšia?

Medzi najlepšie whisky z Japonska patrí napríklad Nikka. Whisky je v jednoduchej fľaši, ktorá je v krabičke – minimalistický dizajn skrýva výbornú japonskú whisky, ktorá môže obohatiť skúseného milovníka whisky ale i začiatočníka.


Lacné whisky už od 12 EUR

Pomohol vám náš test whisky? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší whisky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

fourteen − 6 =