Móda

Test slnečných okuliarov

Ray-Ban okuliare Kvalitné slnečné okuliare by mali byť úplnou samozrejmosťou, a to nielen počas letných dní, ale kedykoľvek je slnečno – teda aj na jeseň. Taktiež by ste mali mať slnečné okuliare so sebou v aute v prípade, že ich budete potrebovať počas šoférovania, lebo iste poznáte dni, kedy ani slnečná clona jednoducho nestačí a sú vaše oči namáhané.

V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať tomu, ako si vybrať tie najlepšie slnečné okuliare – aby ste sa v nich cítili dobre, vyzerali štýlovo, hodili sa presne k vašej tvári a navyše, aby to boli naozaj kvalitné pre maximálnu ochranu vašich očí.

Zároveň test zahŕňa aj výber podľa farieb, napríklad žlté okuliarové šošovky sú skvelé do hôr a počas lyžovania, kým ružové zafarbenie oceníte viac pri mori a vodných športoch. Samostatnú kategóriu tvoria športové slnečné okuliare, ktoré sú odolnejšie a pevnejšie. Mysleli sme aj na deti a článok zahŕňa aj stručné rady k tomu, ako vybrať kvalitné detské slnečné okuliare.

V minulosti sme sa už venovali tomu, ako vybrať kvalitné lyžiarske okuliare.

Veríme, že vám tento rebríčok poradí a budeme radi, keď ho doplníte aj vy, naši čitatelia, zapojením sa do diskusie v závere článku.

[ssba]

Test – najlepšie slnečné okuliare – TOP 10

ProduktTvar rámuHodnotenieCena odRecenzie
Tipy na dámske slnečné okuliare
1.Ray-Ban
Hexagonal Flat Lenses
Okrúhle[usr 5 text="true" tooltip="true"]95 EURČítať recenzie
2.Polaroid PLD4089
Squared[usr 5 text="true" tooltip="true"]42 EURČítať recenzie
3.Guess
GU7491
Cat Eye[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 EURČítať recenzie
4.Ray-Ban
Jack
Okrúhle[usr 5 text="true" tooltip="true"]106 EURČítať recenzie
5.Diamonds Line WHITE&BROWN
Info: UV 400 filter,
kategória 3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]15 EURČítať recenzie
Tipy na pánske slnečné okuliare
1.Ray-Ban
Erika Classic
Okrúhle[usr 5 text="true" tooltip="true"]85 EURČítať recenzie
2.Ray-Ban
Justin Classic
Squared[usr 5 text="true" tooltip="true"]110 EURČítať recenzie
3.Polaroid
PLD6012/N/NEW
Pilot[usr 5 text="true" tooltip="true"]42 EURČítať recenzie
4.Wayfarer Blue&Green
Info: UV 400 filter[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]18 EURČítať recenzie
5.Wayfarer Modern GREEN
Info: UV 400 filter,
kategória 3
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]22 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku slnečných okuliarov


Ako vybrať najlepšie slnečné okuliare?

 • UV filter ako samozrejmosť. Všetky kvalitné slnečné okuliare majú UV filter 400, pretože spoľahlivo ochráni pred ultrafialovým žiarením, konkrétne pred UV-C, UV-B a UV-A lúčmi. Vždy si vyberajte slnečné okuliare s hodnotou, resp. s označením UV 400. Môžete mať aj svetlejšie slnečné okuliare, ktoré budú mať UV filter 400 – teda tmavosť okuliarov nemá súvis s UV filtrom.
 • Kategória tmavosti skiel. Slnečné okuliare sú rôzne tmavé, rozlišujeme označenie CAT 0 až CAT 4, pričom CAT 4 sú najtmavšie. V skratke ide o to, ako okuliare prepúšťajú svetlo, aby sa vám dobre pozeralo. Počas leta potrebujete tmavšie okuliare, v šere alebo pri slabšom jesennom slnku svetlejšie.
 • Farebný tón skiel. Najčastejšie sa stretnete so slnečnými okuliarmi, ktoré majú okuliarovú šošovku (sklá) sfarbenú dočierna alebo dohneda. Moderné sú však rôzne ďalšie farby, napríklad ružové, oranžové, zelené alebo modré. Tieto jednotlivé farebné tóny majú svoje výhody, napríklad hnedé zlepšujú kontrast, modré sú skvelé na potlačenie bielej farby, čiže sa hodia na piesočnaté pláže a žlté sú vynikajúce na lyžovanie. Samozrejme, vyberajte podľa toho, čo sa vám aktuálne páči.
 • Materiál slnečných okuliarov. Mnohé slnečné okuliare sú vyrábané z kvalitného, vysoko odolného plastu – sú ľahké, dobre sa nosia a vydržia niekoľko sezón bez poškodenia. Do popredia sa dostávajú štýlové slnečné okuliare s dreveným rámom vyrobeným z bambusu, ktoré podporujú ekologické myslenie. Niektorí však nedajú dopustiť na kovový rám a v súčasnosti sú dostupné aj slnečné okuliare s rámom z rôznych zliatin. Vyskúšajte si rozličné materiály a kupujte tie, ktoré vám sedia a cítite sa v nich komfortne aj čo sa týka hmotnosti a materiálov.
 • Ďalšie dôležité vlastnosti slnečných okuliarov. Najlepšie slnečné okuliare majú polarizačný filter, ktorý odráža svetlo – bude sa vám omnoho lepšie pozerať aj na mokrú vozovku či more. Zo skúseností môžeme tvrdiť, že kto niekedy mal slnečné okuliare s polarizačným filtrom, iné si už nekúpi, práve pre pohodlie očí. Pri športových aktivitách oceníte športové slnečné okuliare z odolných materiálov a často aj so žltým sfarbením skiel. Zaujímavý je aj tzv. gradient filter – hore sú sklá tmavšie a postupne sa zosvetľujú.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test slnečných okuliarov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako si správne vybrať tmavosť skiel slnečných okuliarov?

 • Kategória 0 – svetlé sklá až úplne číre. Okuliare prepustia 80 % až 100 % svetla, takže slúžia buď ako štýlový doplnok, alebo ako ochrana pred vetrom či prachom.
 • Kategória 1 – priepustnosť svetla 43 – 80 %, čo je vhodné do zamračenejšieho počasia.
 • Kategória 2 – priepustnosť svetla 18 – 43 %, vďaka čomu sa ideálne hodia na bežné nosenie, najmä počas jesene, alebo keď je premenlivé počasie, niektorým takto tmavé slnečné okuliare vyhovujú pri stredne silnom slnečnom svetle.
 • Kategória 3 – okuliare majú 8 – 18 % priepustnosť svetla, ide teda o tmavšie okuliare vhodné na leto, pláž, silnejšie slnko. Táto kategória slnečných okuliarov je najčastejšie vyhľadávaná.
 • Kategória 4 – slnečné okuliare, ktoré majú priepustnosť svetla 3 – 8 %, čiže sú výborné do extrémnejších podmienok, ako je dovolenka na horách alebo pobyt na pláži počas poludnia v horúcich letných dňoch.

Aké sú fotochromatické slnečné okuliare?

Fotochromatické slnečné okuliare menia svoje sfarbenie podľa okolia, čiže stmavnú a zblednú podľa toho, v akých svetelných podmienkach ste.

Ako vybrať slnečné okulare podľa typu tváre?

 • Hranatá tvár – (Angelina Jolie); všetky slnečné okuliare s oblým rámom, teda nič hranaté. Môžu to byť oversized slnečné okuliare, pilotky, cat-eye štýl a samozrejme oválne rámy. Pravdepodobne vám nesadnú malé slnečné okuliare.
 • Srdcová tvár – (Scarlett Johansson); ideálny je úzky rám, neutrálnejšie farby rámov a môžete nosiť napríklad “lenonky” aj pilotky. Vyhýbajte sa výrazným rámom, špicatým a ostrejším tvarom okuliarov a nezakrývajte si slnečnými okuliarmi obočie.
 • Oválna tvár – (Beyoncé); pristane vám takmer každý typ okuliarov, vyhnúť by ste sa mali ostrejším hranám a masívnym oversized slnečným okuliarom.
 • Okrúhla tvár – (Kirsten Dunst); štvorcové a hranatejšie slnečné okuliare budú ideálne, hodia sa výborne aj “cat-eye” slnečné okuliare alebo okuliare s tmavým rámom. Pravdepodobne vám nesadnú okrúhle slnečné okuliare a okuliare s úzkym rámom.

Ako vybrať slnečné okuliare pre deti?

Kvalitné detské slnečné okuliare majú UV filter 400, certifikát (skratka CE rovnako ako aj pri slnečných okuliaroch pre dospelých) aby ste mali istotu, že detské okuliare spĺňajú európske normy.

Detské oči sú citlivejšie, preto sa najčastejšie kupuje kategória priepustnosti svetla 3 alebo 4, pričom na druhej strane deti by mali nosiť najmä na ostrom slnku. Pri zamračenom či premenlivom počasí si očká majú zvykať na slnečné svetlo. Pre úplne malé deti sa v lete na silnom slnku odporúča kategória 4.

Ideálnym sfarbením skiel je hnedá, čierna, sivá a zelená.

Staršie deti by si mali okuliare vyberať spolu s vami, aby sa im páčili a chceli ich nosiť. Zároveň dospelí sú najlepším príkladom a keď blízky nosia na slnku okuliare, budú ich chcieť nosiť aj deti.

Detské okuliare zakrývajú očká aj okolie okolo očí, teda sú dostatočne veľké. Najlepšie modely sú odolné voči škrabancom, ľahké a v rôznych veľkostiach, aby dieťaťu sedeli aj za ušami.

Ako vybrať slnečné okuliare podľa farby skiel?

 • Žlté sfarbenie – ideálne na lyžovačku, turistiku a pri zimných športoch, nakoľko zvyšujú kontrast a filtrujú modrasté svetlo aj odrazy od snehu. Nosia sa aj keď je vonku zamračené.
 • Čierne a šedé sfarbenie – znižujú pocit oslnenia, najbežnejšie. Klasické slnečné okuliare, ktoré veľmi nemenia farby okolia.
 • Zelené sfarbenie – každodenné nosenie, jemne znižujú jas, ale menia niektoré farby okolo, takže sa nehodia na šoférovanie.
 • Ružové sfarbenie – znižujú únavu očí a sú skvelé k moru.
 • Modré a fialové sfarbenie – minimalizujú odrazy a potláčajú bielu, hodia sa napríklad aj na hory alebo rybačku.
 • Červené sfarbenie – skresľuje niektoré farby, ale sú pre oči pohodlné.

Ako vybrať kvalitné okuliare na šoférovanie?

Najlepšie slnečné okuliare pre šoférovanie majú UV filter 400, polarizačný filter, kategóriu priepustnosti 3 a sfarbenie okuliarových šošoviek/skiel šedú, medenú, hnedú, čiernu alebo ružovú.

TIP: Pozri tiež najlepšie dioptrické okuliare


Lacné slnečné okuliare už od 20 EUR

Pomohol vám náš test slnečných okuliarov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné slnečné okuliare na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

17 + nine =