Šport / Outdoor

Test lyžiarskych okuliarov

Lyžiarské okuliare Aj keď sú všetky naše zmysly nenahraditeľné, predsa len zrakom sa riadime vo svojom živote najviac. Aj to je dôvod, prečo sa o svoje oči treba starať po celý život, a samozrejme aj pri športovaní.

Počas lyžovačky vám kvalitné okuliare na lyžovanie nielen ochránia zrak pred ostrým slnkom, ale tiež slúžia ako ochrana pred poranením pri páde alebo pred konármi. Okrem toho vám oči nepoškodí mráz alebo severák, čo je na horách nezanedbateľná pomoc. Ako však vybrať najlepšie lyžiarske okuliare, keď ich je na trhu tak veľa? A vedeli ste, že by ste mali mať lyžiarske okuliare na ostré slnko a ešte jedny do hustej hmly?

Pri výbere nových lyžiarskych okuliarov vám okrem predajcu môžu pomôcť aj rozličné internetové diskusie a skúsenejší lyžiari. My sme si pre vás pripravili test, do ktorého sme zozbierali zaujímavé informácie a pokúsili sme sa odpovedať aj na najčastejšie odpovede kupujúcich. Budeme však radi, keď tento náš rebríček obohatíte o vlastné postrehy a rady zapojením sa do diskusie. Ďakujeme aj za zdieľania.

[ssba]

Najlepšie lyžiarske okuliare – TOP 5

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.Atomic Count 360° Hd

Najlepšie pre náročné
[usr 5 text="true" tooltip="true"]170,90 EURČítať recenzie
2.POC Retina Big Clarity

Alternatíva pre náročné
[usr 5 text="true" tooltip="true"]120,90 EURČítať recenzie
1.Salomon XVIEW

Najlepšie cena / výkon
[usr 5 text="true" tooltip="true"]73,90 EURČítať recenzie
2.Atomic Count Stereo

Alternatíva cena / výkon
[usr 5 text="true" tooltip="true"]108,90 EURČítať recenzie
1.Bliz SPECTRA BLACK

Najlepšie najlacnějšie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]49,95 EURČítať recenzie
2.Blizzard DAVO

Alternatíva najlacnějšie
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]23,95 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku lyžiarskych okuliarov


Ako vybrať najlepšie lyžiarske okuliare?

 • Netlačia nikde na tvári. Kvalitné okuliare na lyžovanie vás nebudú nikde na tvári nosiť, ani keď ich budete mať niekoľko hodín počas dlhej lyžovačky. Neotláčajú na čele a ani na nose, ale zároveň priliehajú k tvári, aby boli oči chránené pred vetrom aj mrazom. Príliš malé lyžiarske okuliare nechránia dobre oči, príliš veľké vás budú po chvíli nosenia tlačiť.
 • Kompatibilita s vašou prilbou. Okuliare nemajú od lyžiarske prilby odstávať, ale ani vás po nasadení prilby tlačiť. Práve preto je ideálne nové lyžiarske okuliare skúšať spolu s prilbou, prípadne hľadať prilbu a okuliare od rovnakého výrobcu. V ideálnom prípade vyskúšajte čo najviac okuliarov nech viete, ktoré budú tie najlepšie pre vás.
 • Popruh na lyžiarskych okuliaroch. Nezabudnite sa pozrieť aj na popruh, ktorý by mal byť dostatočne široký, protišmykový a samozrejme dobre prispôsobiteľný. Lyžiarke okuliare práve vďaka nemu držia pri lyžovačke bezpečne na svojom mieste a chránia tak oči, čiže je na mieste pozrieť pri kúpe aj túto časť lyžiarskych okuliarov.
 • Kategórie lyžiarskych okuliarov. Správna kategória je kľúčová. S0 sú bez svetelného filtra, S1 sú určené do veľmi nepriaznivých podmienok, S2 by ste mali nosiť keď je vonku polooblačno a S3 keď svieti horské ostré slnko.
 • Ochrana pred zahmlievaním. Určite sa pozornosť stojí aj spôsob, akým sú lyžiarske okuliare chránené pred nežiadúcim zahmlievaním. Asi všetky kvalitné okuliare na lyžovanie majú povrchovú úpravu na sklách, ale medzi najlepšie modely patria tie, ktoré majú ventiláciu alebo vetrací otvor, prípadne inak vyriešený problém so zahmlievaním.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test lyžiarskych okuliarov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako vybrať správnu kategóriu lyžiarskych okuliarov?

Mali by ste mať jedny lyžiarske okuliare do dní kedy je ostré slnko, aby vás neoslepoval biely sneh a nepoškodzoval sa na ostrom horskom slnku zrak. Druhé lyžiarske okuliare by ste mali mať do zlých podmienok, ako je husté sneženie alebo hmla, prípadne na večernú lyžovačku.

 • Kategória S0 – lyžiarske okuliare prepustia 80 až 100 percent svetla, sú ideálne na večerné lyžovanie a do veľmi nepriaznivých podmienok, kedy nesvieti slnko, ako aj do hustej hmly alebo hustého sneženia.
 • Kategória S1 – okuliare prepustia 50 až 80 percent svetla, hodia sa do šera a hmly, ideálne aj keď je pod mrakom a sú najčastejšou voľbou do slovenských hôr.
 • Kategória S2 – tieto lyžiarske okuliare prepustia najviac 40 percent svetla, vyberte si ich keď ľahko sneží alebo je mierne zamračené, vyberajú si ich tiež ľudia lyžujúci v Alpách.
 • Kategória S3 – lyžiarske okuliare prepustia 10 až 20 percent svetla, pri lyžovaní môže byť jasno až polojasno, dobrým príkladom sú jarné Alpy.
 • Kategória S4 – takéto lyžiarske okuliare prepustia najviac 10 percent svetla, sú vynikajúce keď svieti ostré slnko, je jasno, slnečno, nosia ich napríklad aj horolezci za slnečného počasia.

Čo znamená ANTI FOG úprava lyžiarskych okuliarov?

Anti – Fog je úprava lyžiarskych okuliarov proti zahmlievaniu. Bežne sa stretnete s povrchovou úpravou skiel, ale najlepšie modely majú sofistikovanejšie odvetrávanie, ako napríklad dvojité sklo alebo vyhrievanie. Ak sa zvyknete viac potiť, oceníte odvetrávanie okuliarov.

Ako vybrať lyžiarske okuliare keď nosím dioptrie?

Hľadajte lyžiarske okuliare s označením Over The Glasses (OTG). Takéto lyžiarske okuliare majú drážky, do ktorých viete nasadiť svoje dioptrické okuliare, čiže sú vlastne okuliare na okuliaroch. Tieto lyžiarske okuliare majú upravené zorné pole, aby ste dobre videli počas športovania.

Čo znamená označenie NO FRAME?

Ide o lyžiarske okuliare s najväčším zorným poľom. Patria medzi najlepšie lyžiarske okuliare na trhu, lebo vidíte viac než v iných lyžiarskych okuliaroch keďže nezavadzia hrubý rám.

Aké sú to FOTOCHROMATICKÉ lyžiarske okuliare?

Ide o lyžiarske okuliare so schopnosťou prispôsobiť sa svetelným podmienkam, teda sklá sa sfarbia podľa okolitého svetla. Ich výhodou je, že vám stačia len tieto jedny a budú dobré aj do slnečného počasia aj do hmly. Nevýhodou je, že mnohé z nich sa prispôsobujú pomaly, a teda keď prejdete z tieňa do slnka nestihnú zareagovať a vaše oči sa tak veľmi namáhajú.

Čo je to úprava ANTI SCRATCH?

Ide o úpravu, kedy sú lyžiarske okuliare ochránené proti škrabancom.

Aké sú to POLARIZAČNÉ lyžiarske okuliare?

Polarizačné lyžiarske okuliare sú skvelé v tom, že ich úprava minimalizuje nepríjemné odlesky na snehu, vďaka čomu sa oči menej namáhajú.


Lacné lyžiarske okuliare už od 12 EUR

Pomohol vám náš test lyžiarskych okuliarov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné okuliare na lyžovanie na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

sixteen − 14 =