Šport / Outdoor

Test turistických topánok

Najlepšie turistické topánky Najlepšie trekové topánky sú pohodlné, sedia práve na vašu nohu a splnia účel, za akých si ich práve idete kúpiť. Inú obuv potrebujete na krátku túru, inú na niekoľkodňový výlet, a v neposlednom rade rozhoduje samozrejme aj terén. Kvalitné turistické topánky sú vyrábané z trvácnejších materiálov a majú vlastnosti vďaka ktorým sa nemusíte báť ani dažďa alebo snehu. Charakteristika topánok na turistiku musí byť vždy uvedená na štítku slovne alebo symbolmi.

Keďže v ponuke veľa takýchto trekových topánok, ktoré sa delia do viacerých kategórii a majú rôzne vlastnosti, rozhodli sme sa pomôcť našim čitateľom – práve čítate prehľadný test turistických topánok plný vždy aktualizovaných informácii a rôznych rád.

Veríme, že náš rebríček bude pre vás užitočný a budeme radi, keď sa zapojíte v závere do diskusie a pomôžete tak tvoriť spolu s nami tento web pre všetkých čitateľov. Ďakujeme!

[ssba]

Najlepšie trekové / turistické topánky podľa nás – TOP 10

HodnotenieCena odRecenzie
1.Asolo Kongur GV
[usr 5 text="true" tooltip="true"]200 EURČítať recenzie
2.La Sportiva Boulder X
[usr 5 text="true" tooltip="true"]105 EURČítať recenzie
3.HANWAG Nazcat GTX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 EURČítať recenzie
4.Salomon Xa Pro 3D GTX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]105 EURČítať recenzie
5.Adidas Terrex Swift R2 Mid GTX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]112 EURČítať recenzie
6.Asolo Revert GV ML
[usr 5 text="true" tooltip="true"]129 EURČítať recenzie
7.adidas TERREX AGRAVIC TR GTX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]72 EURČítať recenzie
8.Teva Terra Fi 4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]77 EURČítať recenzie
9.Salomon MILLSTREAM 2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]64 EURČítať recenzie
10.Aku Conero Nbk GTX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]186 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku turistických topánok


Ako vybrať najlepšie trekové topánky/turistické topánky?

 • Materiál topánok. Trekové topánky môžu byť celokožené, čo je pochopiteľne najdrahší variant, ale vydržia pri správnej starostlivosti dobre slúžiť aj niekoľko rokov. V súčasnosti sa však netreba báť ani rozličných syntetických materiálov, pretože sú taktiež dobre odolné a starostlivosť je o čosi menej náročná.
 • Typ turistickej topánky. Poznáme trekové sandále otvorené a trekové sandále uzatvorené, nízku trekovú obuv, stredne vysokú trekovú obuv a vysokú trekovú obuv. Okrem toho je niekedy samostatne vyčlenená skupina zimné trekové topánky určené do snehu a náročných podmienok.
 • Spôsob šnurovania. Kvalitné trekové topánky majú obvykle pevné šnúrky, ale nie z klzkého materiálu, teda zaviazanie naozaj drží a nestane sa, že sa počas chôdze šnúrky rozviažu. Šnúrky sú zároveň uchytené o kovové háčiky, a/alebo sú prevlečené cez kovové oká.
 • Vystužená špička. Vystužená špička je nutnosť najmä do hôr a pri všetkých túrach na nespevnenom teréne, pretože ak zakopnete o kameň alebo nejakú nerovnosť, vaše prsty budú chránené. Obvykle je vystužená špička z gumy.
 • Prešívanie a kvalita opracovania topánok. Spravidla platí – čím viac prešívaní má topánka, tým je väčšia pravdepodobnosť párania. Čo sa týka kvality opracovania, rozhodne by najlepšie trekové topánky mali už na pohľad vyzerať ucelene, bez kúskov lepidla či trčiacich nitiek.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test turistických topánok na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Aké základné vlastnosti majú trekové topánky z kože?

Koža je trvácny materiál, preto kvalitné trekové topánky z kože vydržia dlho dobre slúžiť, samozrejme ak sa o ne budete starať. Sú odolné voči vode, ale na druhej strane menej priedušné. Často ich vetrajte a ošetrujte po každom použití. Predajca vám bude vedieť odporučiť správne krémy a dobre poradí ohľadom čistenia.

Aké základné vlastnosti majú trekové topánky zo syntetických materiálov?

Kvalitné trekové topánky zo syntetického materiálu sú ľahšie, častokrát priedušnejšie pre nohy v porovnaní s koženými trekovými topánkami a obvykle vyžadujú aj menej starostlivosti. Tie najlepšie trekové topánky zo syntetických materiálov sú taktiež nepremokavé a určené aj do náročného terénu vrátane snehu a do hôr.

Ako môžeme najjednoduchšie rozdeliť trekovú obuv?

Všeobecné rozdelenie trekovej obuvi:

 • Trekové sandále otvorené – sú bežne dostupné asi vo všetkých predajniach obuvi pretože sa zvyknú nosiť aj do mesta a do práce, majú otvorenú špičku aj pätu čiže prsty nie sú chránené. Hodia sa na bežný deň a na nenáročné a krátke výlety.
 • Trekové sandále uzatvorené – majú chránené prsty a voľná je len päta. Sú niečo medzi otvorenými trekovými sandálmi a nízkou trekovou obuvou.
 • Nízka treková obuv – je určená do ľahkého terénu. Majú mäkšiu podrážku a niektoré nie sú odolné voči vode.
 • Stredne vysoká treková obuv – niečo medzi vysokou a nízkou trekovou obuvou. Často ide o kombináciu viacerých materiálov. Sú to topánky vhodné do stredne náročných podmienok.
 • Vysoká treková obuv – ochráni už aj členky. Je pevná, vhodná pre náročné aktivity a samozrejmosťou je odolnosť voči vode. Podrážka je hrubá a tvrdá.
 • Zimná treková obuv – obuv určená na zimnú turistiku v náročných podmienkach. Sú to topánky zateplené, odolné voči vode a majú hrubú podrážku prispôsobenú na chôdzu po snehu.

Aké sú to FAST TREK topánky?

Trekové topánky určené na rýchlu chôdzu po horskom menej náročnom teréne. Sú ľahšie, ale odolné.

Aké sú to HIKING topánky?

Trekové topánky hiking sú určené do lesa po upravených chodníkoch, čiže na ľahšiu turistiku.

Aké sú to TREKKING topánky?

Trekové topánky z kategórie trekking sú aj pre vysokohorskú turistiku, pretože majú tvrdšiu podrážku a pevnejší materiál. Hodia sa aj do kamenistého málo náročného terénu.

Aké sú to APPROACH topánky?

Turistické topánky z kategórie approach majú pevnú špičku a sú určené aj na menej náročné lezenie. Vyrábajú sa z pevných materiálov.

Aké sú to BACKPACKING topánky?

Turistické topánky s označením backpacking patria medzi najtvrdšiu obuv na trhu a sú určené do náročného, skalnatého terénu a sú pohodlné aj s ťažším batohom na chrbte. Hodia sa na náročné túry. Rozhodne ich nenoste ako bežné topánky na každodenné nosenie.

Aké sú to MOUNTAINEERING topánky?

Topánky s takýmto označením fixujú dobre členky a sú vyrábané z textilu ešte odolnejšieho voči oderu než je koža. Hodia sa na vysokohorskú turistiku.

Mala by mať každá predajňa šikmú rovinu na skúšanie trekových topánok?

Áno. Každá dobrá predajňa športovej obuvi by mala mať na predajni tzv. šikmú rovinu na ktorej si môžete vyskúšať topánky chôdzou nahor aj nadol. Len takýmto vyskúšaním zistíte, či vám topánky naozaj dobre sedia. Smerom pri chôdzi nahor sa nesmú vyzúvať a smerom nadol by ste si nemali búchať palce o špičku.


Lacné turistické topánky už od 15 EUR

Pomohol vám náš test turistických topánok? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné trekové / turistické topánky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

1 komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

five × 2 =

 • Dobry den !
  Precital som si Vaše rady. Uvadzate ich v šiestich odsekoch – oblastiach na ktore sa zamerat, ale to naj-najdolezitejsie,
  kvalita – prevedenie a zlozenie podražky Vam chyba.
  Dnes je to castokrat, snad vždy, nekvalitny material v jednej plastovej vrstve .
  Takže ,prosim, popiste aj toto .
  Dakujem .
  S uctou…
  P.V.