Šport / Outdoor

Test rodinných stanov

stan Husky Outdoor Bizon 4 Rodinné stanovanie opäť naberá na popularite, akoby sme si uvedomovali, že potrebujeme občas pokoj v prírode so svojimi najbližšími viac než čokoľvek iné. Ide o mimoriadne jednoduchý spôsob spoločne stráveného času, vďaka ktorému si navzájom darujete nezabudnuteľné spomienky. Pokiaľ budete kempovať niekde medzi ostatnými, črtajú sa nové priateľstvá a príjemné posedenia.

Na to, aby mohla byť rodinná stanovačka príjemná, potrebujete predovšetkým kvalitný rodinný stan. Ten by mal byť spoľahlivý a dostatočne veľký. Rodinné stany majú dokonca šikovnú predsieň, do ktorej môžete zložiť batohy, spotenú bielizeň či dokonca bicykle počas dažďa.

Test rodinných stanov vám ponúka prehľadne usporiadané najlepšie modely pre rodinnú kempovačku, aby ste mali prehľad. Rebríček pravidelne aktualizujeme, takže vždy vidíte najnovšie modely. Okrem toho si môžete prečítať zaujímavé rady užitočné pri vyberaní.

[ssba]

Najlepšie rodinné stany podľa nás – TOP 9 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Husky Bizon 4 Plus
+ pre 4 osôby
+ rozmer: 260×420×130 cm
+ hmotnosť: 5,3 kg
+ nepremokavosť: 4000/7000 nm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]132 EURČítať recenzie
2.Husky Caravan 12 Dural
+ rodinný stan
+ až 5 osôb
+ rozmer: 330×500×220 cm
+ hmotnosť: 17,6 kg
+ nepremokavosť: 4000 nm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]395 EURČítať recenzie
3.Husky Family – Bigless 5
+ až 5 osôb
+ rozmer: 300×400×210 cm
+ hmotnosť: 10,5 kg
+ nepremokavosť: 4000 nm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]195 EURČítať recenzie
4.QUECHUA Arpenaz 4.1
+ cena / výkon
+ pre 4 osoby
+ spálňa: 240 × 210 cm
+ hmotnosť: 9,8 kg
+ nepremokavosť: 200 l h/m²
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]95 EURČítať recenzie
5.COLEMAN Galileo 5
+ až 5 osôb
+ rozmer: 470x335x195cm
+ hmotnosť: 15,8 kg
+ nepremokavosť: 3000/3000 nm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]324 EURČítať recenzie
6.Coleman DARWIN 4+
+ až 4 osôby
+ rozmer: 340x280x140cm
+ hmotnosť: 6,2 kg
+ nepremokavosť: 3000/5000 nm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]116 EURČítať recenzie
7.FERRINO Tenere 4
+ až 4 osôby
+ hmotnosť: 6 kg
+ nepremokavosť: 3000/4000 nm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]188 EURČítať recenzie
8.MSR Elixir 2
+ pre 2 osôby
+ rozmer: 213x279x102cm
+ hmotnosť: 2,77 kg
+ nepremokavosť: 1500/3000 nm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]265 EURČítať recenzie
9.Husky Bird 3
+ pre 3 osôby
+ rozmer: 300x185x130cm
+ hmotnosť: 3,5 kg
+ nepremokavosť: 3000/6000 nm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]95 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku rodinných stanov


Aké sú najlepšie rodinné stany na trhu?

 1. Husky Bizon 4 Plus
 2. Husky Caravan 12 Dural
 3. Husky Family – Bigless 5
 4. QUECHUA Arpenaz 4.1
 5. COLEMAN Galileo 5
 6. Coleman DARWIN 4+
 7. FERRINO Tenere 4
 8. MSR Elixir 2
 9. Husky Bird 3

Ako vybrať najlepší stan?

 • Veľkosť stanu. Myslite na to, že jedna osoba potrebuje aspoň 60 cm miesta, čo sa považuje naozaj za minimum. Mnohé rodiny nakupujú stany o jedno miesto väčšie – napríklad si trojčlenná rodina zakúpi radšej stan pre štyroch, lebo už z predošlých stanovaní vedia, že sa treba dnu aj hýbať, oddychovať a ukladať svoje veci. Zvážte, či kúpite stan o jednu osobu väčší, alebo dáte prednosť priestrannému rodinnému stanu na presný počet osôb.
 • Tvar. V súčasnosti sú najobľúbenejšie tzv. tunelové rodinné stany, pretože majú najlepšie využitý priestor vo vnútri pre viacerých členov. Medzi druhé najobľúbenejšie patria tzv. “iglu” stany nazývané tiež ako kopulové stany hlavne preto, že ich netreba kotviť. Dobre si pozrite pred kúpou vnútorné rozmiestnenie.
 • Vrstvy plášťa stanu. Dvojplášťové stany sú najpoužívanejšie lebo sa eliminuje zrážanie pary; vnútorná vrstva je zo vzdušného materiálu ktorý prepustí vlhkosť na vonkajšiu vrstvu stanu (tzv. tropiko), kde cirkuluje vzduch. Ak sa aj nejaká voda neodparí, jednoducho stečie dole a stan zostane vždy suchý. Poznáme však aj dvojité stany z dvoch vrstiev kedy sa vnútorná časť stanu buď „zavesí“ na vrchné tropiko, alebo majú vonkajšiu vrstvu a vnútro sa chytí o samostatné tropiko. Jednoduché stany sú jednoplášťové, vyrábané z funkčných materiálov.
 • Vodný stĺpec. Vodný stĺpec udáva vodeodolnosť rodinného stanu, resp. ak chceme by presný ide o nepremokavosť tkaniny z ktorej je stan vyrobený. Nepremokavosť musí byť pochopiteľne zachovaná aj vo švoch a všetkých ostatných namáhaných miestach stanu. Orientačne by ste mali vedieť, že napríklad pri hodnote 2000 mm je daná tkanina schopná zadržať vodný stĺpec z výšky dvoch metrov. Čím vyššia hodnota je udávaná, tým odolnejší je stan voči vode, ale odzrkadľuje sa to samozrejme aj na cene stanu a spravidla aj na jeho vyššej hmotnosti. V ideálnom prípade by mal mať rodinný stan 3000 mm. Spodná časť stanu by rozhodne mala mať odolnosť okolo 10 000 mm. Tropiko má mať vodný stĺpec cca 4000 mm, náročnejší si vyberajú stan s tropikom 6000 mm.
 • Podlaha rodinného stanu. Často sa používa vrstvený polyethylen, ktorý pôsobí na pohľad ako nejaká fólia, ale je dostatočne odolný počas bežného používania. Kvalitné stany zvyknú mať polyester alebo polyamid ktorý je ľahší, odolnejší voči premočeniu a má o čosi dlhšiu životnosť.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test stanov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Oplatí sa kúpa rodinného stanu s predsieňou?

Áno. Predsieň určite využijete na odkladanie špinavej bielizne, tašiek s menej dôležitými vecami, ktoré by inak vo vnútri stanu zavadzali a ak je predsieň dostatočne veľká, tak schová pred nepriazňou počasia aj bicykle. Vo vnútri stanu vám tak zostane miesto nielen na batohy s dôležitými vecami, ale aj pre vás a celkový dobrý pocit z pohybu v stane.

Akú optimálnu výšku by mal mať stan?

Spravidla sa kupujú rodinné stany s výškou okolo 185 cm až 200 cm podľa toho, ako vysoký je najvyšší člen rodiny.

Koľko zvykne vážiť rodinný stan?

Váha stanu v zloženom stane závisí predovšetkým od materiálov, z ktorých je vyrobený, ako aj od veľkosti. Niektoré stany môžu mať až sedem kíl, iné okolo päť alebo šesť. Predpokladá sa, že rodina si privezie na dané miesto stan autom.

Aké poznáme konštrukcie stanov?

Konštrukcie rodinných stanov môžu byť laminátové, ktoré sú síce ťažšie a budia tak dojem pevnosti, ale pomerne často ich treba meniť, pretože sa lámu pri častom skladaní a rozkladaní stanov. Treba mať po ruke sadu náhradných prútov. Duralové konštrukcie sú ľahké ale pevné, čo sa odrazí na cene stanu.

Aký by mal byť rodinný stan v skratke?

Dobrý rodinný stan:

 • má predsieň na odkladanie vecí,má dosta
 • točnú odolnosť voči premočeniu,
 • je vzdušný,
 • má pevnú konštrukciu a v ideálnom prípade aj farebne odlíšené jednotlivé časti nosnej konštrukcie pre jednoduchosť skladania,
 • má sieťku proti hmyzu,
 • môže byť šikovnou kombináciou kupoly a tunelov, kedy kupola slúži ako spoločenská miestnosť, alebo akási obývačka a v dvoch tuneloch alebo pri viacpočetnej rodine troch tuneloch spia rodičia a deti,
 • má prístrešok pre posedenie pred stanom ale v tieni,
 • je odolný aj voči potrhaniu.

Lacné stany už od 14 EUR

Pomohol vám náš test stanov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitný rodinný stan na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

11 + three =