Šport / Outdoor

Test horských bicyklov 2021

Horsky bicykel Horské bicykle (MTB – mountain bike) patria na Slovensku medzi najpredávanejšie, pretože zvládnu poľné cesty i bicyklovanie po horských či lesných cestičkách. Pre správny výber svojho horského bicykla potrebujete porovnávať nielen ceny, ale predovšetkým vlastnosti jednotlivých modelov. Keďže je ponuka bohatá a na rôznych fórach nájdete hlavne subjektívne skúsenosti cyklistov, je dobré prečítať si aj nezávislý test, ktorý môže výrazne pomôcť s výberom nového bicykla.

Náš test horských bicyklov prináša najlepšie horské bicykle prehľadne zoradené v zozname, ktorý je vždy priebežne aktualizovaný. Naši čitatelia si vďaka tomu môžu pozrieť aktuálne najlepšie modely na trhu.

Kupujúci majú často rozličné otázky a nevedia čo si treba všímať pri kúpe, a tak je test horských bicyklov obohatený o praktické rady, ktoré vám pomôžu pri nakupovaní.

[ssba]

Test – najlepšie dámske a pánske horské bicykle – TOP 12

PohlavieNázovHodnotenieCena odRecenzie
1.DámskeScott Contessa Active 60 2021[usr 5 text="true" tooltip="true"]530 EURČítať recenzie
2.DámskeKELLYS VANITY 90 29"[usr 5 text="true" tooltip="true"]870 EURČítať recenzie
3.DámskeKELLYS VANITY 30 26"[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]470 EURČítať recenzie
4.DámskeROCKRIDER ST 530 27,5"[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]380 EURČítať recenzie
5.DámskeGhost Lanao Base 2021[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]370 EURČítať recenzie
6.DámskeDHS Terrana 2922 29"[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]330 EURČítať recenzie
1.PánskeKELLYS SPIDER 90 29"[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 EURČítať recenzie
2.PánskeScott Scale 970 2021[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 EURČítať recenzie
3.PánskeKellys Cliff 70 2021[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]510 EURČítať recenzie
4.PánskeOlpran Nicebike XC261[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]300 EURČítať recenzie
5.PánskeKELLYS HACKER 70 29" - model 2021[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2700 EURČítať recenzie
6.PánskeDHS Teranna 2923 29"[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]332 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku BICYKLOV


Ako vybrať horský bicykel?

 1. Veľkosť kolies. Veľkosť kolies sa udáva pri horských bicykloch v palcoch a nájdete tri rôzne veľkosti – 26“, 27,5“ a 29“. Väčšie 29“ lepšie zvládajú nerovnosti, sú zotrvačnejšie a disponujú menším uhlom nájazdu na prekážky. Menšie 26“ sú obratnejšie, lepšie manévrovateľné prínosom je pri nich aj nižšia hmotnosť. Veľkosť 27,5“ je akýmsi kompromisom, ku ktorému sa prikláňajú mnohí cyklisti.
 2. Rám bicykla. Hmotnosť horských bicyklov sa pohybuje v rozmedzí od 13 kg do 15 kg v závislosti od materiálu, z ktorého je bicykel vyrobený.
 3. Odpruženie horského bicykla. Celoodpružený bicykel je vhodný aj do náročných terénov; štandardne je každý horský bicykel vybavený odpružením prednej vidlice. Zadné odpruženie je vhodné len pre extrémne bicyklovanie, lebo je chrbtica viac namáhaná
 4. Dámske horské bicykle. Ženy by mali bicyklovať na dámskych horských bicykloch, pretože rám je prispôsobený na lepšie nasadanie, výrobcovia sa snažia o pohodlnejšie sedenie v podobe širších sedadiel a v neposlednom rade je konštrukcia rámu kratšia nakoľko sú ženy vo všeobecnosti útlejšie. Muži si preto vyberajú pánsky horský bicykel a ženy dámsky.
 5. Cena bicyklov. Horské bicykle v cenách okolo 300 € sú určené nenáročným cyklistom do bežnejších terénov. Kvalitnejšie majú napríklad lepšie brzdy a aj jazdné vlastnosti, čo sa odráža na ich cene. Profesionáli a tí, ktorí to myslia s bicyklovaním v teréne naozaj vážne, kupujú špičkové bicykle v cenách okolo 700 € a viac. Myslite na to, že ide hlavne o vás, nie o cenovku; kúpu preto prispôsobte vlastným potrebám a terénu, do ktorého budete chodiť bicyklovať.
 6. Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test horských bicyklov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Aký je rozdiel medzi veľkosťami kolies?

 • 29“ kolesá – predná časť bicykla je vyššia, takže aj prenos síl je počas bicyklovania iný. Zrýchlenie pri týchto kolesách vyžaduje viac úsilia a aj strmšie výstupy sú pre cyklistu náročnejšie, no na druhej strane sú takéto kolesá skvelé na rozbitejších nespevnených tratiach, ako aj na kamenistých cestách. Veľké kolesá oceníte aj pri rozjazdoch. Treba tiež podotknúť, že pri prechodoch cez prekážky nestráca rýchlosť. Horský bicykel s takto veľkými kolesami má lepší kontakt so zemou. Najčastejšie si ich kupujú muži, pretože lepšie sedí cyklistom s vyššou postavou.
 • 26“ kolesá – vhodné na bicyklovanie po rozmanitom teréne. Zostupy sú často problémovejšie lebo treba udržiavať rýchlosť napríklad na skalách, ale sú skvelé po stupňovitých a strmých výstupoch. S takýmito kolesami bude akcelerácia jednoduchšia a ľahšie budete aj preskakovať cez prekážky. Cyklista má väčšiu kontrolu pri bicyklovaní, resp. veľký vplyv na správanie bicykla.
 • 27,5“ kolesá – horský bicykel nie je až tak svižný ako 26“ a ani tak pohodlný počas bicyklovania v náročnom teréne ako 29“, ale je dokonalým kompromisom medzi týmito dvoma veľkosťami. Bicykel je pomerne rýchly, pričom nevyžaduje takú námahu ako je tomu pri 29“. Dobre akceleruje, zvláda nerovný terén.

Aká je nosnosť horských bicyklov?

Kým napríklad trekingové bicykle zvládnu uniesť 140 kg, horský bicykel zvládne osobu do 120 kíl. Ak máte nadváhu je dobré porozprávať sa s predavačom, ktorý vám vyberie vhodnejší bicykel.

Z čoho je vyrobený rám?

 • Oceľový rám je pružný a takéto horské bicykle stoja menej, no majú vyššiu hmotnosť.
 • Hliníkový rám znamená horský bicykel s nižšou hmotnosťou, no na druhej strane ponúka len minimálnu pružnosť.
 • Karbónový rám je považovaný za najlepší, v podstate okrem vyššej ceny nemá žiadne nevýhody. Je ľahký, pevný a vyznačuje sa vysokou pružnosťou.

Čo je to FSX horský bicykel?

Skratka FSX je odvodená od Full Suspension Bike a ide o celoodpružené horské bicykle. Takéto bicykle sú obľúbené u mnohých cyklistov nakoľko sú vybavené lepšími tlmičmi a hodia sa aj do naozaj náročných terénov, kde potrebujete mať na bicykli aj isté pohodlie. Celoodpružený bicykel je schopný tlmiť otrasy a lepšie sa ovláda na nespevnených cestách.

Ako vybrať horský bicykel podľa výšky svojej postavy * ?

Výška postavy cyklistuVeľkosť horského bicykla
(ak sú kolesá 26“)
do 165 cm13“ – 15“ (S)
od 165 cm do 170 cm17“ – 18“ (M)
od 171 cm do 185 cm19“ – 20“ (L)
od 186 cm do 195 cm21“ – 22“ (XL)
196 cm a viac23“ a viac (XXL)
Výška postavy cyklistuVeľkosť horského bicykla
(ak sú kolesá 29“)

do 179 cm17“
od 180 cm do 188 cm19“
od 189 do 200 cm21“

* Údaje v tabuľkách sú orientačné, každý bicykel si treba vždy osobne vyskúšať.


Lacné BICYKLE už od 200 EUR

Pomohol vám náš test horských bicyklov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie horské bicykle na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

1 komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

18 − 6 =

 • nám pomohol technik od kakusbike-u s vyberom bicykla a vyberali sme zensky horsky bicykel pre prazdninove jazdenie – tento rok sme dali cesky raj a fatru a vybrali sme si ctm charisma 5.0, ktorý má prehadzovačky SHIMANO ALTUS RDM2000SGS a brzdy SHIMANO M315 / SMRT10S a hmonosť 14,2 kila a k našej cenovej relácii je toto vybavenie neskutočne nadštandardne a nema chybu