Šport / Outdoor

Test elektrobicyklov

Dámsky-crossový-elektrobicykel-4EVER-Velvetline-AC-E-Cross-model-2017 Elektrobicykle (nazývané niekedy aj ako e-bicykle) nie sú plne motorizované, teda nejdú za vás – elektropohon je tam ako výpomoc na dlhé trasy alebo v prípade, že už nevládzete tak ako kedysi, ale bicyklovania a pobytu na čerstvom vzduchu sa nechcete vzdať. Aj mládež a široká verejnosť pozná najlepšie elektrobicykle, ktoré sú mimoriadne obľúbené aj počas zdolávania horských terénov i strmých kopcov.Za najlepší elektrobicykel sa oplatí priplatiť, aby ste mali naozaj spoľahlivý bicykel schopný dlhších trás, pretože kvalitná batéria niečo stojí. Vyššia cena by mala zaručovať aj lepšie brzdy a značku. V ponuke sú však aj ojazdené elektrobicykle, a tak kúpa nie je jednoduchá. Ako teda vybrať elektrobicykel?

Náš test elektrobicyklov je pravidelne aktualizovaný, aby naši čitatelia mali vždy čerstvý prehľad a mohli v obchodoch hľadať najlepšie modely na trhu. Pri práci nám pomáhajú nielen odborníci z tejto oblasti a názory širokej verejnosti, ale aj výsledky od renomovaných testovacích spoločností zo zahraničia.

Test elektrobicyklov vám tak prináša užitočné informácie obohatené o odpovede na najčastejšie kladené otázky kupujúcich. Ak máte vlastné postrehy, obohaťte náš rebríček zapojením sa do diskusie.

[ssba]

Najlepšie elektrobicykle na trhu – TOP modely

 Posledná aktualizácia pre: JAR / LETO 2021 
ProduktDojazdHodnotenieCena odRecenzie
Horské a trekingové elektrobicykle
1.Crussis e-Savela 7.6
170 km[usr 5 text="true" tooltip="true"]1990 EURČítať recenzie
2.Cube Reaction Hybrid Performance 500
-[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 EURČítať recenzie
3.Crussis e-Atland 9.6-S
150 km[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 EURČítať recenzie
4.Crussis e-Gordo 7.6
130 km[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1660 EURČítať recenzie
5.MAXBIKE E-Malawi 29
120 km[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1480 EURČítať recenzie
6.Cycleman MEB08 29"
105 km[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 EURČítať recenzie
7.E-ST 27"5 ROCKRIDER
100 km[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 EURČítať recenzie
Mestské elektrobicykle / vhodné pre seniorov
1.Crussis e-City 1.14
100 km[usr 5 text="true" tooltip="true"]1120 EURČítať recenzie
2.Crussis e-Country 7.6
130 km[usr 5 text="true" tooltip="true"]1660 EURČítať recenzie
3.Elops 920
70 km[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1500 EURČítať recenzie
Skladacie elektrobicykle
1.Devron 20124 20" - model 2019
60 km[usr 5 text="true" tooltip="true"]1050 EURČítať recenzie
2. Cycleman FEB05
75 km[usr 5 text="true" tooltip="true"]870 EURČítať recenzie
3.Sava eFolding Carbon 2.0
75 km[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1520 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku elektrobicyklov


Ako vybrať najlepší elektrobicykel?

 • Dojazd a kapacita batérie elektrobicykla. Batéria elektrobicykla môže mať napríklad 36 V (voltov) a 10 Ah (ampérhodín). To, akú batériu potrebujete, záleží napríklad aj od vašej váhy a terénu po ktorom budete elektrobicykel využívať. Batéria s kapacitou 15 Ah a viac zvládne dojazd okolo 120 km. Batéria 10 Ah má dojazd približne 80 km. Výkonnejšie elektrobicykle majú 48 V, čo je už naozaj slušný údaj aj pre náročných cyklistov.
 • Druhy elektrobicyklov.
  Trekingové elektrobicykle sú určené na bicyklovanie po cestách až do mierneho terénu, na dlhšie bicyklovanie a na lesné cestičky. Sú akýmsi kompromisom medzi horskými elektrobicyklami a mestskými elektrobicyklami.
  Mestské elektrobicykle sú určené na bicyklovanie po meste. S radosťou ich využívajú aj seniori, ktorých bicyklovanie uličkami mesta baví, ale zdravie im celkom nedovoľuje používať bežný bicykel. Častými zákazníkmi sú i ľudia chodiaci do práce bicyklom, pretože do kancelárie prídu bez spotenia.
  Horské elektrobicykle sú určené do hôr a do terénov vďaka odolnejšej konštrukcii. Batériu majú spravidla vpredu kvôli vyváženiu ťažiska. Sú pohodlné, niektoré už aj celoodpružené. Pomerne často si ich kupuje aj mládež a všetci, ktorí chcú náročné terény zvládať v pohode.
  Skladacie elektrobicykle šetria miesto a viete ich prenášať v kufri auta.
 • Umiestnenie elektropohonu. Elektropohon môže byť vzadu, čo sa hodí na bicyklovanie po bežných cestách ako je asfalt, alebo tiež do miernych terénov. Výhodná môže byť nižšia cena, no na druhej strane treba rátať s tým, že elektrobicykel bude vzadu ťažší. Pohon môže byť aj na prednom kolese, čo je skvelé na bicyklovanie po meste a po spevnených cestách, ale nikdy ho neberte do terénu, ani do miernych terénov. Elektropohon v strede je najlepší, čo sa týka vyváženia; aj preto všetky kvalitné horské elektrobicykle majú elektropohon práve v stredu.
 • Typ batérie. Lítiové batérie sú najrozšírenejšie aj preto, že majú dlhú životnosť, ale škodí im úplné vybitie, takže svoj elektrobicykel s takouto batériou nenechajte nikdy úplne „vyšťaviť“. Nikel-kadmiové batérie (NiCd) majú nižšiu kapacitu, ale potešia vás celkom slušnou životnosťou a sú dobre odolné aj pri teplotách pod 5°C a dajú sa skladovať dlhšie aj vybité. V súčasnosti sa však používajú len minimálne. Lítiovo-polymérové batérie (LiPol) sú cenovo náročnenšie, ale s dobrou životnosťou. Nabíjať ich môžete len nabíjačkou priamo od výrobcu. Nikel-metal-hybrid batérie (NiMH) rýchlo nabijete, ale majú trošku kratšiu životnosť a pri teplotách pod 5°C prestávajú správne fungovať čím sa vlastne znehodnocujú. Lítiovo-železo-fosfátové batérie (LiFePO) majú malú kapacitu, ale sú cenovo dostupné a niektorým cyklistom stačia.
 • Brzdy. Za najspoľahlivejšie sú považované hydraulické kotúčové brzdy, ktoré patria do vyššej triedy a sú spoľahlivé v každom počasí. Navyše sa dobre ovládajú.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test elektrobicyklov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Dá sa k elektrobicyklom zakúpiť príslušenstvo?

Áno. V ponuke sú napríklad nosiče dopredu aj dozadu, blatníky, svetlo a pod.

Aká je životnosť batérie?

Kvalitné vydržia do štyroch rokov. Životnosť je ovplyvňovaná váhou cyklistu, druhom batérie, častosťou používania bicykla a inými faktormi.

Sú na trhu farebné elektrobicykle?

Áno, napríklad oranžové, červené, modré, ružové či zelené. Zakúpiť viete aj farebné pneumatiky.

Oplatí sa kúpa značkového elektrobicykla?

Rozhodne áno. Menej známe značky nemusia používať pri výrobe tak kvalitné komponenty, ako značka, ktorá už má na trhu elektrobicyklov svoje postavenie. Cena sa pohybuje okolo 3 600 € za najlepšie elektrobicykle.

Ako sa starať o batériu?

Skladujte ju spravidla nabitú a občas ju pri dlhom nepoužívaní nabite, nech sa nedostane pod svoj minimálny limit, čím by sa mohla poškodiť. Skladujte batériu vždy na suchom mieste bez prachu, mrazu a prílišného chladu či vlhka. Pri kúpe sa spýtajte na starostlivosť o konkrétny typ batérie, ktorú váš nový elektrobicykel bude mať.

Môžem si zakúpiť novú batériu?

Áno. Dbajte na to, aby to bol originál od rovnakej značky ako je váš elektrobicykel; nakupujte teda len u predajcu konkrétnej značky.

Akú nosnosť majú elektrobicykle?

Nosnosť sa pohybuje do 150 kg, informujte sa pri kúpe ku konkrétnemu modelu elektrobicykla.

Najlepšie značky elektrobicyklov

Crussis

Česká značka Crussis, ktorá sa začala venovať výrobe bicyklov v roku 2012, si do dnešného dňa získala srdcia mnohých vášnivých cyklistov. Základnou myšlienkou bolo rozšíriť bicykle všade tam, kde sa treba hýbať, cestovať, presúvať z miesta na miesto, skrátka aby sa ktokoľvek mohol dostať kamkoľvek.

Rok 2013 im na veľtrhu For Bikes dal priestor na expanziu a možnosť zaujať verejnosť. V roku 2015 rozbehli vlastnú výrobnú linku a v roku 2018 prišiel výnimočný kúsok – karbónový horský elektrobicykel Crussis. Pri výrobe používa značka Crussis kvalitné komponenty, napríklad od Bosch, Maxxis alebo Shimano. V súčasnosti nájdete v ich ponuke nielen elektrobicykle, ale aj doplnky pre cyklistiku ako sú prilby, okuliare, zámky na bicykel, svetlá na bicykel a funkčné oblečenie zladené s elektrobicyklom.

Trek

Wisconsin, USA – Trek začala ako malá firma, rodinný podnik, a to už v roku 1976 s piatimi zamestnancami. Malá továreň sa postupom času rozrástla v seriózne podnikanie a dnes poznáme elektrobicykle Trek aj u nás.

Značka Trek priniesla množstvo inovácii a zaslúžila sa o rozmach horskej cyklistiky. Mnohé ich novinky pochádzali z dielne inžinierov, ktorí pracovali aj pre letecký priemysel. V roku 1992 priniesli na trh karbónový bicykel, no bolo to pre verejnosť priskoro – mnohí mali pocit, že tak ľahký bicykel nebude spoľahlivý. Našťastie, v roku 1999 ich karbónové bicykle na Tour de France očarili všetkých a konečne si karbón vyslúžil dôveru. Dodnes patria bickyle Trek medzi špičkové a vyhľadávané na celom svete.

Scott

Ed Scott, vášnivý lyžiar, prišiel v roku 1958 s lyžiarskymi palicami, ktoré boli vyrobené z hliníka. Momentálne má značka Scott pobočky aj v USA, Južnej Afrike a samozrejme v celej Európe.

Švajčiarska značka Scott odvtedy prešla viacerými inováciami a dnes okrem lyžiarskych palíc prináša široký sortiment pre športovcov. V roku 1971 verejnosť očarili najľahšie lyžiarske topánky, v roku 1986 si mohli cyklisti vyskúšať prvý horský bicykel a v roku 1992 už aj prvý celoodpružený horský bicykel. A s prvenstvami ešte nekončíme – rok 1998 bol prelomový aj vďaka najľahšiemu celoodpruženému bicyklu na svete.

Od roku 2011 si môžeme užívať Scott elektrobicykle, ktoré sa tešia obrovskému záujmu verejnosti.

Leader Fox

Česká republika je tu zastúpená opäť, a to značkou Leader Fox. V roku 1996 založil P. Müller spoločnosť Bohemia Bike, ktorá zastrešuje aj Leader Fox.

Značka Leader Fox prináša elektrobicykle, crossové aj detské bicykle, horské bicykle a stala sa tak obľúbeným výrobcom nielen u nás, ale i v celej Európe. Popularita v poslednom období narastá v Poľsku a Nemecku. Výroba prebieha v Českej republike, kde je aj továreň. Taktiež návrhy a ich montáž sú ich vlastné. Čo sa týka komponentov, elektrobicykle Leader Fox používajú trebárs batérie Samsung, Panasonic alebo Sanyo.

Apache

Česká republika, rok 2001 – značka Apache si získala najprv rekreačných jazdcov, ktorí miljú cyklistiku vo svojom voľnom čase. Navyše, v ponuke sú aj elektrobicykle pre starších cyklistov so zníženým nástupom, takže si príjemný výlet či cestu do práce môžete užívať v akomkoľvek veku bez ohľadu na kondíciu.

V roku 2015 priniesla značka Apache na trh až 38 rôznych modelov elektrobicyklov s pohonom od zvučných značiek Bosch, Shimano, MaxDrive ale aj s pohonom Apache Power. Elektrobicykle Apache si tak môže dovoliť naozaj každý. Elektrobicykle Apache nás zaujali nielen dizajnom a funkčnosťou, ale aj samotnými komponentami, ktoré sú od popredných výrobcov ako Shimano, Mavic alebo Ritchey. Je len na vás, ktorý model si získa vašu pozornosť.

Rock Machine

Áno, znovu tu máme Českú republiku – značka Rock Machine začala v roku 1994 a odvtedy priniesla pre cyklistov bicykle pre juniorov, skúsených cyklistov a ich ponuka sa neustále rozširuje o nejaké novinky.

Všetka práca okolo bicyklov je ich, a to od nákresov, samotného vývoja až po testovanie v teréne a sledovanie aktuálnych trendov ako sú napríklad farby bicyklov. A už keď sme pri trendoch, značka Rock Machine priniesla pochopiteľne aj elektrobicykle. V roku 2017 boli predstavené elektrobicykle Rock Machine, a to aj s pohonom napríklad od Shimano. V ponuke momentálne nájdete kvalitné horské elektrobicykle a dokonca i fitness elektrobicykle.

Giant

1972, Taiwan. Vtedy 38 ročný K. Lin založil Giant a odvtedy sa značka prepracovala medzi najväčších výrobcov bicyklov na svete. Zakladateľ síce nebol cyklista, ale mal okolo seba odborníkov a tím šikovných spolupracovníkov, vďaka ktorým dnes poznáme už aj elektrobicykle Giant. V začiatkoch chceli konkurovať lacným výrobcom, no neskôr sa kvalitou vypracovali nahor.

Výroba rámov je ich vlastná, vo vlastných fabrikách. Navyše ponúka Giant aj cyklodoplnky, oblečenie, náhradné diely, blatníky na bicykle a aj detaily, ako napríklad cyklistické ponožky. Čo sa týka samotných bicyklov, máte široký výber – cestné elektrobicykle, celoodpružené, mestské elektrobicykle, horské elektrobicykle, cross, trekingové a od roku 2019 aj kolesá pod značkou Cadex. Značka Giant sa dostala do viac ako 50 krajín na svete.

Cannondale

USA, 1971 – Cannondale Bicycle Corporation začína s výrobou bicyklov v malom, no s obrovskou precíznosťou a zmyslom pre detail. Dodnes ponúka Cannondale doživotnú záruku na rám pre prvého majiteľa bicykla, ktorý bol zakúpený cez registrovaného predajcu.

Aj pre svoju precíznosť je dnes Cannondale tak známa a medzi cyklistami obľúbená značka. V roku 1991 prišli na trh s prelomovým, celoodpruženým horským bicyklom s vlastným systémom odpruženia EST (Elevated Suspension Technology), čo im prinieslo značné úspechy. Za zmienku určite stojí aj technológia pohlcovania vibrácii SAVE. Aktuálne sú dostupné aj elektrobicykle Cannondale a tešia sa rovnakej popularite ako bežné bicykle.

KTM

Rakúsko, rok 1934 – H. Trunkenpolz založil podnik s názvom Kraftfahrzeuge Trunkenpolz Mattighofen, ktorý bol možno pre zahraničný trh kúsok komplikovaný a neskôr sa už výrobky prezentovali len pod skratkou KTM.

V roku 1954 pridali k strojárskym a železiarskym výrobkom aj motocykle, čo sa stretlo s mimoriadnym nadšením verejnosti. Začiatky v moto svete patrili terénnym motocyklom, ale neskôr sa ponuka rozšírila aj o bicykle a v súčasnosti sú na trhu obľúbené KTM elektrobicykle, ale i mopedy a štvorkolky. Od roku 1981 sa značka KTM venuje naplno motocyklom, a teda aj elektrobicyklom.

Kross

Poľská značka Kross je tu s nami od roku 1990, kedy prišli na trh výborné a cenovo dostupné bicykle pre každého cyklistu. Dokonca vyrábajú bicykle i pre vášnivých cyklistov a nechýbajú tak Kross bicykle určené na preteky.

Značka Kross ponúka horské bicykle, cestné, junior bicykle a samozrejme už aj elektrobicykle. Od malého predajcu sa tak vypracovali na značku známu vo viac ako 35 krajinách a od roku 2000 sa môžu popýšiť 4 novými montážnymi linkami. Postupne sa tak ich bicykle dostali do mnohých špecializovaných predajní a od roku 2012 poznáme bicykle Kross aj my na Slovensku.

Ghost

Nemecká značka Ghost začala v roku 1993 vďaka dvom mladým nadšencom. Dnes sú bicykle Ghost známe aj u nás a tešia sa značnej popularite.

Pôvod značky je v Nemecku, no pobočky majú už aj v Kórei, Holandsku, Španielsku a aj v Taiwane. Verejnosti sa zapáčil predovšetkým ich prvý horský bicykel, a tak sa postupne mohli rozrásť a rozšíriť ponuku napríklad aj o elektrobicykle. Značka Ghost je známa okrem iného tiež tým, že si potrpia na dodávateľov, vlastné testovania a inovácie tak, aby vo výsledku priniesli cyklistom kvalitu a spoľahlivosť. Navyše sa (nielen) elektrobicykle Ghost môžu pýšiť moderným dizajnom.

Už si videl náš test horských bicyklov?


Lacné elektrobicykle už od 1000 EUR

Pomohol vám náš test elektrobicyklov? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší elektrobicykel na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

four × 2 =