Šport / Outdoor

Najlepšie inteligentné hodinky na behanie | Test a recenzie

Najlepšie hodinky na behanie Či už sa chcete dostať do formy alebo trénovať na svoj prvý maratón, najlepšie hodinky na behanie budú na vašom zápästí vyzerať nielen skvele, ale zároveň poskytnú presné sledovanie parametrov, ktoré potrebujete a budú ľahko čitateľné už na prvý pohľad. Najlepšie bežecké hodinky patria medzi technicky najpokročilejšie, najpôsobivejšie a najdrahšie nositeľné zariadenia. Hovoríme o GPS, biometrii a aplikáciách, ktoré ponúkajú pohľady založené na umelej inteligencii na údaje, ktoré zaznamenáte.

S toľkými dostupnými možnosťami na trhu však môže byť ťažké urobiť správne rozhodnutie. Možno už máte pár najlepších bežeckých topánok, a tu je návod, ako si vybrať tie správne bežecké hodinky pre vás.

Najlepšie hodinky na behanie na trhu – TOP 7

ProduktPřeco kúpiť?HodnotenieCena odRecenzie
1.Garmin Forerunner 945 Optic
+ Vysoké hodnotenie
+ Nízka váha hodiniek
+ Hudba i bezkontaktné platenie
+ S množstvom funkcií
+ GPS veľmi presná a rýchla
[usr 5 text="true" tooltip="true"]465 EURČítať recenzie
2.Garmin Forerunner 245 Music Optic
+ merajú beh, plávanie, jogu a fitness
+ Dlhá výdrž batérie
+ Veľa šikovných funkcií
+ Veľmi kompaktné a ľahk
+ Presné meranie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 EURČítať recenzie
3.Garmin fenix6
+ 98% zákazníkov odporúča
+ Spracovanie, materiál a odolnosť
+ Výdrž batérie (cca 5 dní)
+ Kombinacia smart hodiniek a sporttesteru
+ Výborný displej
[usr 5 text="true" tooltip="true"]420 EURČítať recenzie
4.Polar Vantage V2
+ Sú ľahké
+ Multifuknčné pre viac športov
+ Presné GPS
+ Dobre hodnotené od zákazníkov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]440 EURČítať recenzie
5.Apple Watch Series 7
+ 98 % odporúča
+ Vysoká kvalita výrobku
+ Vhodné pre viac športov
+ ApplePay
- Nemajú pokročilé funkcie pre beh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]420 EURČítať recenzie
6.Garmin Vívoactive 4S
+ Cena / výkon
+ Jednoduchosť a kvalita
+ Športové a zároveň elegantné
+ Ideálne pre rekreačného bežca
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]230 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku hodiniek na behanie


Ako si vybrať inteligentné hodinky na behanie?

Tu nepočítame kroky. To je pre smartfóny, inteligentné hodinky a fitness trackery, ktoré sú skôr o neformálnom povzbudzovaní. Bežecké hodinky – tiež označované ako GPS hodinky a multišportové hodinky – musia byť celkovo viac posadnuté presnosťou a výkonom. Musia ponúkať sledovanie polohy pomocou GPS, ktoré eliminuje dohady na výpočet vzdialeností, a množstvo senzorov na meranie biometrických údajov.

Monitorovanie srdcovej frekvencie je v súčasnosti predvolenou funkciou, ktorá vám pomáha cvičiť so správnou intenzitou, zatiaľ čo prichádzajúcou funkciou je meranie hladiny kyslíka v krvi (SpO2). Posledne menované je dobre mať na všeobecné meranie kondície, ale praktické využitie má iba v pohybe, ak sa chystáte na turistiku alebo lezenie vo vysokých nadmorských výškach, alebo na voľné potápanie, hoci to môže prísť vhod aj maratónskym bežcom.

Takmer všetky bežecké hodinky podporujú viacero aktivít, ale mnohé hodinky vyššej kategórie obsahujú aj špeciálne triatlonové režimy, ktoré sledujú celé udalosti bez toho, aby ste museli samostatne zaznamenávať jazdu na bicykli, plávanie a beh.

Bežecké hodinky

Zamyslite sa nad tým, aký ste športovec

Potrebujete bežecké hodinky? Ak si občas idete zabehať a chcete mať len prehľad o tom, koľko sa hýbete, porozmýšľajte nad investíciou do fitness trackeru alebo inteligentných hodiniek. Ak ste však pravidelným bežcom, cyklistom alebo triatlonistom a chcete sa zlepšovať, bežecké hodinky sú pre vás.

Čo si pravdepodobne všimnete, ak prejdete z aplikácie Fitbit alebo smartfónu na bežecké hodinky, sú dáta. Namiesto jednoduchých algoritmov, počítania krokov a posadnutosti dosiahnutím 10 000 krokov tu nájdete multi športové režimy, snímače kadencie, kalkulačky dĺžky kroku, monitory srdcového tepu a kompatibilitu so snímačmi tretích strán, ako sú monitory srdcového tepu na hrudnom páse. Bežecké hodinky, ktoré sú zamerané výlučne na beh, zahŕňajú hodinky Coros Apex a Polar Vantage V2, ktoré sú nabité prehľadom, pričom posledný z nich pridáva pravidelný test kondície na stanovenie vášho benchmarku.

Pochopte hodnotu GPS a alternatív

GPS sa stalo synonymom pre satelitnú navigáciu, ale globálny systém určovania polohy vytvorený v USA je len jedným z niekoľkých na svete.

Všetky fungujú rovnakým spôsobom, pričom prijímač vo vnútri bežeckých hodiniek sa naladí na rádiové signály zo sietí obiehajúcich satelitov. Pomocou signálov zo štyroch satelitov môže prijímač triangulovať, aby určil vašu polohu na planéte každých pár sekúnd s presnosťou niekoľkých metrov.

Často vidíte bežecké hodinky propagované ako kompatibilné s GLONASS (globálny navigačný satelitný systém), čo je ruský systém, ktorý je o niečo presnejší ako GPS, Galileo vlastnený EÚ, japonský QZSS (Quasi-Zenith Satellite System) a Čínska BDS (BeiDou). Nepotrebujete bežecké hodinky, ktoré podporujú všetky z nich, ale je rozumné mať prístup k dvom satelitným systémom, pretože v danom čase bude dostupných viac satelitov.

Prečo bežecké hodinky potrebujú satelitnú navigáciu? Hoci mnohé z nich majú mapy a funkcie hľadania cesty, slúži predovšetkým na presné sledovanie toho, ako ďaleko ste zabehli. Je to oveľa presnejšie ako algoritmy používané vo fitness trackeroch. Nevýhodou je, samozrejme, to, že satelitná navigácia vyžaduje značnú energiu batérie, takže ak je toto vašou najväčšou obavou, zaobstarajte si bežecké hodinky, ktoré ponúkajú režimy úspory energie, ale uvedomte si, že znižujú presnosť tým, že menej často zachytávajú signály z navigačných satelitov.

Spoznajte veľké značky

Medzi veľkých hráčov v žánri multi športových hodiniek patria značky Garmin, Polar, Suunto, Coros a Amazfit. Avšak aj v rámci týchto značiek sú drasticky odlišné produkty, ktoré sú tomu primerane ocenené. Napríklad vlajkovou loďou Garminu je Garmin Forerunner 945 a bude vyhovovať väčšine bežcov, hoci oveľa drahší a robustnejší Garmin Fenix 6 je najlepšou voľbou pre každého, kto sa venuje aj turistike, plávaniu a lyžovaniu. Rovnako tak aj Coros Vertix, ktorý dokáže prežiť mrazivé podmienky a v režime GPS vydrží 60 hodín.

Môžete sem vtesnať aj Fitbit a Apple, hoci Fitbit Charge 5 a Apple Watch 7 – hoci sú dobré pre začiatočníkov – nemajú však pokročilé metriky sledovania „správnych“ bežeckých hodiniek.

Zvážte výkon batérie a jas

Životnosť batérie je tiež dôležitá, pretože neustále dobíjanie medzi tréningami môže byť iritujúce. Dajú sa vaše bežecké hodinky dobiť pomocou rovnakého kábla USB-C, ktorý používate pre svoj smartfón? Alebo budete musieť do svojho digitálneho života zaviesť škaredú (a veľmi ľahko stratiteľnú) špeciálnu nabíjaciu kolísku? Vyberajte podľa toho.

Priamym dôsledkom životnosti batérie je, ako veľmi ju režim satelitnej navigácie vyčerpá a tiež to, aký jasný je displej, čo je rozhodujúce pri slnečnom svetle. Zatiaľ čo niektoré bežecké hodinky ponúkajú jasné podsvietené obrazovky AMOLED, iné majú technológiu transflektívnej pamäte v pixeloch (MIP), ktorá zvyšuje jas za slnečného dňa. Niektoré bežecké hodinky – ako napríklad Garmin Instinct Solar – používajú fotovoltaické sklo na pridanie extra solárnej energie.

Zvážte fyzické rozdiely

Nie všetky bežecké hodinky vyzerajú rovnako a ani nie sú na pocit rovnaké, keď ich nosíte na zápästí. Líšia sa hmotnosťou, pričom najľahšie bežecké hodinky sú Coros Pace 2 s hmotnosťou iba 29 g. Stojí za to zamyslieť sa aj nad celkovým dizajnom, pretože hoci hodinky na behanie znie ako zariadenie, ktoré si pripevníte na zápästie len na cvičenie, realita je taká, že sa de facto stanú aj vašimi náramkovými hodinkami.

Za zváženie tiež stojí, že aj keď sa dotykové obrazovky často nachádzajú na komerčných inteligentných hodinkách, fyzické tlačidlá sa pri pohybe ovládajú oveľa jednoduchšie. To platí najmä vtedy, ak počas zimného behu nosíte rukavice.

Preverte, ako hodinky manažujú vaše údaje

Údaje produkované bežeckými hodinkami majú dve strany: to, čo vidíte na ciferníku počas behu, aby ste boli informovaní o vašom pokroku a dosiahnutí cieľa a údaje poskytnuté neskôr, ktoré vám pomôžu pri sledovaní vášho pokroku a plánovaní budúceho tréningu. To posledné sa týka aplikácií, ktoré majú tendenciu zaznamenávať  metriky behu a vykresľovať stav zotavenia. Nájdete tu aj aplikácie využívajúce umelú inteligenciu, ktoré spravujú tréningovú záťaž. Ešte dôležitejšie pre bežcov, ktorí už roky používajú aplikácie ako napríklad Strava je, že bežecké hodinky umožňujú, aby do nich údaje aj prúdili.

Skontrolujte extra funkcie

Väčšina bežeckých hodiniek presahuje svoje základné poslanie. Napríklad Garmin ponúka hodinky na behanie s hudbou, podporu ovládania Spotify, spárovanie s bezdrôtovými slúchadlami, offline sledovanie menštruačného cyklu, mapy a dokonca aj Garmin Pay, aby ste si mohli dať studený nápoj pri ochladzovaní na ceste domov.

Oznámenia zo smartfónu – ako sú správy WhatsApp a aktualizácie sociálnych médií – sa dajú preniesť do mnohých bežeckých hodiniek, po čom možno buď zúfalo túžite, alebo sa im chcete úplne vyhnúť.

Tip na záver

Ak už máte zúžený výber, alebo dokonca už viete, ktoré hodinky na behanie, by boli vhodné pre vás, určite si preštudujte hodnotenia zákazníkov – už vlastníkov daného modelu. Recenzie sú vynikajúcou pomôckou pri rozhodovaní, rovnako ako aj  testy konkrétnych výrobkov, ktoré na internete nájdete naozaj v hojnom zastúpeni.


Lacné hodinky na behanie už od 25 EUR

Pomohol vám náš test hodiniek na behanie? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepší bežecké hodinky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zdroje informácií:

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

five × two =