Šport / Outdoor

Najlepšie bežecké topánky – pre leto 2022

Běžecké topánky Adidas Ultra Boost Viacerí sa zhodnú na tvrdení, že beh je najjednoduchším športom, lebo ho zvládneme úplne všetci a nepotrebujeme sa pre jeho praktizovanie nič špeciálne naučiť. Jediné, čo potrebujete, sú kvalitné bežecké topánky, ktoré podporia zdravie vašich svalov a kĺbov. Svoju pozornosť teda musíte upriamiť na výber vhodných topánok práve pre vaše nohy.

Test bežeckých topánok ponúka stručný prehľad o aktuálne najlepších topánkach určených pre bežcov, aby ste mohli získať praktický prehľad. Náš test zverejňuje údaje získané z výsledkov testovacích spoločností a nezávislých odborníkov, takže sa môžete pri kúpe vlastných topánok orientovať podľa objektívnych hodnotení.

Najlepšie bežecké topánky presne sadnú na vaše nohy, tlmia nárazy počas odrazov a skorigujú prípadné dysfunkcie vašich nôh tak, aby beh bol zdravý a bezpečný.

Najlepšie dámske bežecké topánky – TOP 7

 Poslední aktualizace pre: LETO 2022 
HodnotenieCena odRecenzie
1.Asics GEL-KAYANO 29
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 EURČítať recenzie
2.Nike Air Zoom Pegasus 39
[usr 5 text="true" tooltip="true"]125 EURČítať recenzie
3.Mizuno WAVE RIDER 25 W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]135 EURČítať recenzie
4.Saucony Triumph 19 W
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]135 EURČítať recenzie
5.Nike ZoomX Vaporfly Next% 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]210 EURČítať recenzie
6.adidas ULTRABOOST 22 W
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]145 EURČítať recenzie
7.On Running Cloudflow 3 Wide
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku bežeckých topánok


Najlepšie pánske bežecké topánky – TOP 7

HodnotenieCena odRecenzie
1.Asics GEL-KAYANO 29
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 EURČítať recenzie
2.Nike Air Zoom Pegasus 39
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 EURČítať recenzie
3.Mizuno WAVE RIDER 25
[usr 5 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie
4.Saucony Triumph 19 M
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]135 EURČítať recenzie
5.Nike ZoomX Vaporfly Next% 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]210 EURČítať recenzie
6.adidas ULTRABOOST 22
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]165 EURČítať recenzie
7.On Running Cloudflow 3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]150 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku bežeckých topánok


Ako vybrať najlepšie bežecké topánky?

 • Veľkosť a tvar vašej nohy. Predovšetkým začínajúci bežci majú problémy so správnym výberom bežeckých topánok, čo vedie k mnohým problémom (bolesti chrbta, modriny na palcoch, krvou podliate nechty, a i.). Grécky typ nohy vyžaduje vnútornú dĺžku topánky odmeranú od okraja pri päte po najdlhší palec. Egyptský typ nohy kupuje topánky podľa veľkého palca. Kvadratické nohy musia mať topánky dostatočne široké, takže kupujú topánky o číslo väčšie.
 • Vaša váha. Výrobcovia vyrábajú bežecké topánky s upravenými vlastnosťami pre ľudí s váhou nad 80 – 90 kíl. V prípade, že vážite viac, kupujte vždy len takéto topánky.
 • Podľa terénu, v ktorom budete behávať.
  • Bežecké topánky určené na cesty (cestné) sú určené na beh po asfalte, chodníkoch a iných pevných plochách – chránia nohu pred dopadmi na tvrdý povrch.
  • Trailové sú ideálne do nespevneného terénu, kde potrebujete pevnejší zvršok a lepšiu oporu pre svoje nohy.
  • Závodné bežecké topánky nikdy nekupujte na pravidelné behanie nakoľko majú v podrážke „klince“ aby sa bežec lepšie odrážal.
  • Univerzálne bežecké topánky potrebujú rekreačný bežci, ktorí si občas chodia zabehať vo svojom okolí po rozličných povrchoch. Taktiež nie sú vhodné na každodenné/pravidelné behanie.
 • Dysfunkcie nôh. Poznáte dobre svoje nohy? Viete ako došľapujete a ktorú časť najviac zaťažujete počas behania práve vy? Nohy v tvare písmena „X“ najčastejšie trpia pronáciou, nohy v tvare „O“ supináciou – potrebujete teda správnu oporu pre svoje nohy. Kúpu prvých topánok zverte do rúk špecializovaných predajcov, ktorí na běžeckom páse diagnostikujú správny typ topánok a dokážu vyrobiť vložky na mieru.
 • Doplnky. Je dobré kupovať bežecké ponožky z tzv. funkčných materiálov, ktoré sa nežmolkujú a nezosúvajú počas behu. Niektorí dávajú prednosť kompresným podkolienkam kvôli minimalizovaniu otrasov svalstva.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test bežeckých topánok vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

Kupovať bežecké topánky online?

Cez internet nakupujte bežecké topánky vtedy, ak:

 • kupujete ešte jeden taký istý pár aký už máte,
 • máte konkrétnu obuv vyskúšanú na predajni a cena cez internet je nižšia.

Cez internet nenakupujte bežecké topánky keď:

 • kupujete svoje prvé topánky (neviete odhadnúť ich veľkosť, nepoznáte dobre svoje nohy, nepoznáte funkčnosť a tvar, neviete nič o mäkkosti),
 • nepoznáte jednotlivé značky,
 • pár topánok aký už máte prešiel inováciou (musíte si ich znova vyskúšať či vám budú ešte stále vyhovovať).

Ako odhadnúť správnu veľkosť bežeckých topánok?

Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo – palce na nohe pritlačte k špičke topánky a pokiaľ vám medzi pätu a zadný okraj topánky vojde prst, je to dobrá veľkosť. Bežecké topánky sa totiž nikdy nekupujú natesno.

Ako sa starať o bežecké topánky?

Bežecká obuv sa nikdy neperie v práčke, lebo by sa zničila funkčnosť a znehodnotila oblasť okolo päty kde má obuv obopínať nohu. Čistite ich vždy len mäkkou kefkou a vlažnou vodou.

Kedy kupovať nové topánky?

Každý dobrý výrobca uvádza na konkrétnom type kilometre, ktoré obuv zvládne s vami prežiť. Štandardne je to od 500 km do cca 1000 km. Svoje bežecké topánky určite vždy po tomto limite vymeňte bez ohľadu na to, či sú napohľad zničené alebo nie.


Lacné bežecké topánky už od 32 EUR

Pomohol vám náš test bežeckých topánok? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať najlepšie bežecké topánky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

10 − 3 =