Test čeloviek

Čelovka LEDLENSER H7R.2 Čelovka, alebo čelová lampa, je stále mimoriadne obľúbená a vyhľadávaná. Nikdy totiž neviete, kedy ju budete potrebovať. Najčastejšie ju kupujú cyklisti, turisti a bežci, ale má ju doma aj každý cestovateľ i domáci kutil. Čelovka vám pomôže vždy, keď potrebujete svetlo navyše, ale zároveň chcete mať voľné ruky.

Najlepšie čelovky majú viacero režimov svietenia, takže viete v prípade potreby vysielať svetelný SOS signál, ale aj stlmiť svetlo či naopak, svietiť ešte silnejšie. Kvalitné čelovky sú navyše ľahké, pomerne odolné a vydržia svietiť v optimálnych podmienkach aj niekoľko hodín. Skúsení turisti ocenia aj tlmené červené svetlo, ktoré neruší zver okolo a nedráždi oči tak, ako klasické svetlo.

My sme pre vás pripravili prehľadný test čeloviek, ktorý je pravidelne aktualizovaný a obohatený o odpovede na najčastejšie otázky kupujúcich. Tento rebríček vám pomôže zorientovať sa v čelových lampách a vybrať si tak čo najlepšie. Nezabudnite, že sa môžete zapojiť do diskusie a poradiť tak ostatným.

Pomohol vám tento test? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Najlepšie čelovky podľa nás – TOP 7 modelov

  HodnotenieCena odRecenzie
1.PETZL Reactik +
5 out of 5 stars (5 / 5)73 EURČítať recenzie
2.Fenix HL60R
5 out of 5 stars (5 / 5)75 EURČítať recenzie
3.LEDLENSER H7R.2
5 out of 5 stars (5 / 5)75 EURČítať recenzie
4.LEDLENSER SEO 5
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)48 EURČítať recenzie
5.Petzl Actik
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)29 EURČítať recenzie
6.Petzl Tikka
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)23 EURČítať recenzie
7.Petzl Tikkina
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)15 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku čeloviek


Ako vybrať najlepšiu čelovku?

  • Výber čelovky podľa aktivity. Iná by mala byť čelovka používaná pri behaní, inú čelovku oceníte v prípade extrémnejších podmienok niekde počas turistickej výpravy. Odlišnú predstavu o čelovke majú domáci majstri a v prípade vodných športov a aktivít pod vodou budete mať zas iné nároky. Vyberajte preto čelovku podľa účelu, resp. aktivít.
  • Hmotnosť. Čelovky v súčasnosti majú hmotnosť od 90 gramov do 160 gramov. Ľahšie už nemusia byť tak spoľahlivé, ťažšie by vám mohli na čele prekážať. Vždy si overte, či je hmotnosť uvádzaná už aj s batériami, alebo bez nich. Tie totiž vedia zodvihnúť hmotnosť.
  • Doba svietenia. Doba svietenia sa udáva v hodinách. Myslite na to, že ide o orientačný údaj, pretože tieto hodnoty sú merané v optimálnych podmienkach (teda neráta sa napríklad s mrazom) a závisia od režimu svietenia. Najúspornejšie je blikajúce SOS svetlo, aby ste mohli čo najdlhšie v prípade núdze svietiť týmto signálom.
  • Dosvit. Dosvit znamená, ako ďaleko čelovka dosvieti. Štandardom sú 2 metre, ale sú čelovky s dosvitom na desiatky metrov, pre orientáciu v teréne dokonca aj silnejšie s dosvitom viac ako 150 metrov. Ak chcete čelovku využívať počas behania alebo bicyklovania, určite myslite na dosvit niekoľkých metrov.
  • Svetelnosť. Svetelnosť čeloviek je udávaná v lumenoch a ide laicky o to, ako silno dokáže svietiť. Čím vyššie číslo je udávané, tým vyššia je svetelnosť. Je dobré čelovku vyskúšať, pretože nie všetci znesieme príliš ostré svetlo tesne nad očami, na druhej strane sa však môže zísť napríklad do stanu na posvietenie a keď si ju dáte na čelo, svetlo stlmíte.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test čeloviek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Akú čelovku potrebujem na behanie?

Na behanie potrebujete čelovku s nízkou hmotnosťou, pretože ju budete mať na čele po dlhší čas. Ideálne sú aspoň tri režimy svietenia a pomerne dobrý dosvit, aby ste videli terén v predstihu a vedeli čomu sa vyhnúť (prekážky, rázcestia a pod.). Najlepšie čelovky na behanie sú primerane odolné napríklad voči spadnutiu a majú dobrú výdrž svietenia. Najpredávanejšie majú svetelnosť 150 lumenov a dosvit 50 metrov.

Akú čelovku potrebujem na turistiku?

Čelovka na turistiku by mala byť s dobrou dĺžkou svietenia, ponúkajú rozličné režimy svietenia (aspoň tri základné – silnejšie svetlo, slabšie a SOS blikanie) a sú ľahké, aby vám neprekážali pri dlhom nosení na čele. Samozrejmosťou je primeraný dosvit, pretože potrebujete terén vidieť.

Akú čelovku potrebujem na horolezectvo?

Určite by mala mať nízku hmotnosť, lebo ju budete mať na čele dlhšie. Mala by mať veľmi dobrý dosvit a široké ohnisko, pretože sa potrebujete rozhliadať. Samozrejme, musí mať dlhú dobu svietenia.

Akú čelovku potrebujem na cyklistiku?

Cyklisti si kupujú čelovku so širokým ohniskom, nakoľko potrebujú vidieť terén, s dobrou svietivosťou a dosvitom. Svetelnosť by sa mala pohybovať od aspoň 200 lumenov do približne 450 lumenov. Dosvit okolo 50 metrov.

Akú čelovku potrebujem pri zimných / vodných športoch?

Čelovky na tieto účely sú odolné voči vode – tie najlepšie čelovky majú odolnosť IPx7 takže sa dajú ponoriť do vody hlbokej jeden meter po dobu 30 minút. V prípade zimných športov si vystačíte s odolnosťou IPx4. Mali by mať tiež dobrú výdrž svietenia.

Akú čelovku potrebujem na cestovanie/do domácnosti?

Pri takýchto čelovkách myslite na veľkosť, najmä pri cestovaní nemá zaberať veľa miesta. Určite sa snažte kúpiť čelovku s nízkou hmotnosťou, s dobrou výdržou svietenia a s priemerným dosvitom.

Prečo kúpiť čelovku s LED diódami?

LED diódy sú najčastejšie používané pri čelovkách lebo šetria batérie, majú šikovný rozmer a pomerne dobrú odolnosť pri nárazoch.

Kde môže byť puzdro na batérie?

Puzdro na batérie je často priamo na čelovke, vďaka čomu je takáto čelovka dobre stabilná na čele a zvykne mať aj vyšší výkon, no nevýhodou zvykne byť väčší rozmer čelovky. Niektoré čelovky však majú puzdro na batérie mimo čelovky a spojené sú káblikom; čelovka je vďaka tomu ľahšia, ale hrozí poškodenie káblika.


Lacné čelovky už od 13,50 EUR

Pomohol vám náš test čeloviek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnou čelovú lampu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Zaslat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *