Šport / Outdoor

Test čeloviek

Čelovka LEDLENSER H7R.2 Čelovka, alebo čelová lampa, je stále mimoriadne obľúbená a vyhľadávaná. Nikdy totiž neviete, kedy ju budete potrebovať. Najčastejšie ju kupujú cyklisti, turisti a bežci, ale má ju doma aj každý cestovateľ i domáci kutil. Čelovka vám pomôže vždy, keď potrebujete svetlo navyše, ale zároveň chcete mať voľné ruky.

Najlepšie čelovky majú viacero režimov svietenia, takže viete v prípade potreby vysielať svetelný SOS signál, ale aj stlmiť svetlo či naopak, svietiť ešte silnejšie. Kvalitné čelovky sú navyše ľahké, pomerne odolné a vydržia svietiť v optimálnych podmienkach aj niekoľko hodín. Skúsení turisti ocenia aj tlmené červené svetlo, ktoré neruší zver okolo a nedráždi oči tak, ako klasické svetlo.

My sme pre vás pripravili prehľadný test čeloviek, ktorý je pravidelne aktualizovaný a obohatený o odpovede na najčastejšie otázky kupujúcich. Tento rebríček vám pomôže zorientovať sa v čelových lampách a vybrať si tak čo najlepšie. Nezabudnite, že sa môžete zapojiť do diskusie a poradiť tak ostatným.

[ssba]

Najlepšie čelovky podľa nás – TOP 7 modelov

ProduktSvetelný tokDosvitHodnotenieCena odRecenzie
1.Fenix HM65R
1400 lm 101 m[usr 5 text="true" tooltip="true"]95 EURČítať recenzie
2.Fenix HL60R
950 lm 116 m[usr 5 text="true" tooltip="true"]75 EURČítať recenzie
3.LEDLENSER H7R.2
300 lm 160 m[usr 5 text="true" tooltip="true"]85 EURČítať recenzie
4.Petzl Actik
300 lm 90 m[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]42 EURČítať recenzie
5.FORCLAZ Trek 500 USB
200 lm 60 m[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]19 EURČítať recenzie
6.Petzl Tikka
200 lm 60 m[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]30 EURČítať recenzie
7.Petzl Tikkina
150 lm 55 m[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku čeloviek


Ako vybrať najlepšiu čelovku?

  • Výber čelovky podľa aktivity. Iná by mala byť čelovka používaná pri behaní, inú čelovku oceníte v prípade extrémnejších podmienok niekde počas turistickej výpravy. Odlišnú predstavu o čelovke majú domáci majstri a v prípade vodných športov a aktivít pod vodou budete mať zas iné nároky. Vyberajte preto čelovku podľa účelu, resp. aktivít.
  • Hmotnosť. Čelovky v súčasnosti majú hmotnosť od 90 gramov do 160 gramov. Ľahšie už nemusia byť tak spoľahlivé, ťažšie by vám mohli na čele prekážať. Vždy si overte, či je hmotnosť uvádzaná už aj s batériami, alebo bez nich. Tie totiž vedia zodvihnúť hmotnosť.
  • Doba svietenia. Doba svietenia sa udáva v hodinách. Myslite na to, že ide o orientačný údaj, pretože tieto hodnoty sú merané v optimálnych podmienkach (teda neráta sa napríklad s mrazom) a závisia od režimu svietenia. Najúspornejšie je blikajúce SOS svetlo, aby ste mohli čo najdlhšie v prípade núdze svietiť týmto signálom.
  • Dosvit. Dosvit znamená, ako ďaleko čelovka dosvieti. Štandardom sú 2 metre, ale sú čelovky s dosvitom na desiatky metrov, pre orientáciu v teréne dokonca aj silnejšie s dosvitom viac ako 150 metrov. Ak chcete čelovku využívať počas behania alebo bicyklovania, určite myslite na dosvit niekoľkých metrov.
  • Svetelnosť. Svetelnosť čeloviek je udávaná v lumenoch a ide laicky o to, ako silno dokáže svietiť. Čím vyššie číslo je udávané, tým vyššia je svetelnosť. Je dobré čelovku vyskúšať, pretože nie všetci znesieme príliš ostré svetlo tesne nad očami, na druhej strane sa však môže zísť napríklad do stanu na posvietenie a keď si ju dáte na čelo, svetlo stlmíte.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test čeloviek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Akú čelovku potrebujem na behanie?

Na behanie potrebujete čelovku s nízkou hmotnosťou, pretože ju budete mať na čele po dlhší čas. Ideálne sú aspoň tri režimy svietenia a pomerne dobrý dosvit, aby ste videli terén v predstihu a vedeli čomu sa vyhnúť (prekážky, rázcestia a pod.). Najlepšie čelovky na behanie sú primerane odolné napríklad voči spadnutiu a majú dobrú výdrž svietenia. Najpredávanejšie majú svetelnosť 150 lumenov a dosvit 50 metrov.

Akú čelovku potrebujem na turistiku?

Čelovka na turistiku by mala byť s dobrou dĺžkou svietenia, ponúkajú rozličné režimy svietenia (aspoň tri základné – silnejšie svetlo, slabšie a SOS blikanie) a sú ľahké, aby vám neprekážali pri dlhom nosení na čele. Samozrejmosťou je primeraný dosvit, pretože potrebujete terén vidieť.

Akú čelovku potrebujem na horolezectvo?

Určite by mala mať nízku hmotnosť, lebo ju budete mať na čele dlhšie. Mala by mať veľmi dobrý dosvit a široké ohnisko, pretože sa potrebujete rozhliadať. Samozrejme, musí mať dlhú dobu svietenia.

Akú čelovku potrebujem na cyklistiku?

Cyklisti si kupujú čelovku so širokým ohniskom, nakoľko potrebujú vidieť terén, s dobrou svietivosťou a dosvitom. Svetelnosť by sa mala pohybovať od aspoň 200 lumenov do približne 450 lumenov. Dosvit okolo 50 metrov.

Akú čelovku potrebujem pri zimných / vodných športoch?

Čelovky na tieto účely sú odolné voči vode – tie najlepšie čelovky majú odolnosť IPx7 takže sa dajú ponoriť do vody hlbokej jeden meter po dobu 30 minút. V prípade zimných športov si vystačíte s odolnosťou IPx4. Mali by mať tiež dobrú výdrž svietenia.

Akú čelovku potrebujem na cestovanie/do domácnosti?

Pri takýchto čelovkách myslite na veľkosť, najmä pri cestovaní nemá zaberať veľa miesta. Určite sa snažte kúpiť čelovku s nízkou hmotnosťou, s dobrou výdržou svietenia a s priemerným dosvitom.

Prečo kúpiť čelovku s LED diódami?

LED diódy sú najčastejšie používané pri čelovkách lebo šetria batérie, majú šikovný rozmer a pomerne dobrú odolnosť pri nárazoch.

Kde môže byť puzdro na batérie?

Puzdro na batérie je často priamo na čelovke, vďaka čomu je takáto čelovka dobre stabilná na čele a zvykne mať aj vyšší výkon, no nevýhodou zvykne byť väčší rozmer čelovky. Niektoré čelovky však majú puzdro na batérie mimo čelovky a spojené sú káblikom; čelovka je vďaka tomu ľahšia, ale hrozí poškodenie káblika.

Najlepšie značky čeloviek

Petzl čelovky

Čelovky Petzl pochádzajú z Francúzska – výrobca Petzl ponúka už dlhé roky aj u nás na trhu vynikajúce horolezecké doplnky a ďalšie maličkosti vrátane obľúbených čeloviek. Určite si vyberie každý – od základných modelov čeloviek pre kempovanie alebo stanovačky s označením Classic, až po profesionálne čelovky Performance ideálne napríklad pre nočný beh.

Čelovky Petzl sa pýšia viacerými inováciami, okrem iného spomenieme unikátny Hybrid Concept čo znamená, že čelovka funguje pomocou dobíjateľnej batérie alebo aj na klasické baterky, čiže nikdy neostanete bez svetla.

Reactive Lighting optimalizuje svietivosť čelovky bez nastavení, teda automaticky čelovka vie kedy pozeráte vpred a potrebujete ostrejšie svetlo, alebo máte sklonenú hlavu a čítate návod na postavenie stanu. Samozrejme, takto vybavená čelovka Petzl prispôsobí svetlo dokonale aj vášmu behu v tme. Senzor neustále vyhodnocuje prostredie a vy sa tak môžete plne sústrediť na aktivity. Navyše sa šetrí aj výdrž čelovky.

Fenix čelovky

Čelovky Fenix sú remeselnícky precízne, vynikajú absolútne moderným dizajnom, vďaka ktorému sa zapáčia mnohým aktívnym športovcom. Výrobca Fenix vyniká širokým portfóliom, pod touto značkou nájdete čelovky pre využitie v domácnosti, ale i čelovky pre športovcov, dokonca niektoré čelovky Fenix používajú aj bezpečnostné zložky pri svojej práci.

Fenix sídli v Číne, konkrétne Shenzhen. Pri výrobe používa špičkové komponenty, napríklad Philips. Výsledkom ich práce je moderný dizajn, rozumná cena a praktickosť. V súčasnosti prerazili svojou prácou do celého sveta a ich výrobky nájdete vo viac ako 100 krajinách.
Čelovky Fenix majú záruku 5 rokov.

Ledlenser čelovky

Od roku 1933 pôsobí na trhu nemecká značka Ledlenser, ktorá prináša množstvo výrobkov pre milovníkov outdoorových aktivít a športov. Čelovky Ledlenser poznajú profesionálny športovci, ale i záchranári či armáda.

Čelovky Ledlenser vás očaria odolnosťou, kvalitou materiálu a tiež prekvapia vynikajúcou schopnosťou prežiť aj nárazy. Intenzita svetla je dokonalá aj pre nočné športovanie. No a aby toho nebolo málo, pochválime aj hmotnosť čeloviek – sú na hlave nenápadné, dobre sa nosia aj dlhý čas.

Prekvapením je Advanced Focus System – čelovky Ledlenser svietia intuitívne, a tak efektívne využívajú výkon batérie. Čelovky Ledlenser majú záruku 7 rokov.

Silva čelovky

Švédsko, rok 1933 – nadšenci športových aktivít zakladajú značku Silva, ktorá sa stane hitom medzi outdoorovými športovcami a stále dokáže zaujať i dnes. Ide o profesionálne čelovky a ďalšie doplnky nevyhnutné pre športové aktivity v prírode.

Čelovky Silva teda nie sú v ich portfóliu jediné – vyrábajú kompasy, ďalekohľady a ešte stále mnohými nadšencami vyhľadávané presné krokomery. Výrobky Silva spĺňajú požiadavky aj náročných užívateľov, určite si vyberiete to svoje. Nám sa čelovky Silva páčia praktickým dizajnom, kvalitou a celkovo z nich dýcha história i nadšenie pre šport.

EMOS čelovky

Čelovky EMOS sú zárukou kvality. Ide o českú značku EMOS, ktorá je tu na trhu už od roku 1991. Všetky ich produkty sa stali natoľko obľúbenými, že sesterské spoločnosti nájdete na Slovensku, v Poľsku, v Maďarsku a v Slovinsku.

EMOS podporujú mnohí nadšenci športových aktivít aj preto, že sa firma podieľa na recyklovaní prenosných batérii a vlastní niekoľko zaujímavých osvedčení ako sú EKOLAMP, ECOBAT alebo tiež EKO-KOM. Ich výroba podlieha certifikátu ISO 9001.

Čelovky EMOS sú pre našich športovcov zárukou lokálnej výroby a v neposlednom rade i podpory fabrík a celkovo zamestnancov.

Od značky EMOS môžete mať nielen čelovky, ale i ďalšie svietidlá, nabíjačku pre batérie či meteostanicu.

Black Diamond

Americká značka Black Diamond žije dodnes športom. Zakladatelia začínali v roku 1957 – išlo o nadšencov pre lyžovanie a horolezectvo, ktorí chceli vyrábať skutočne kvalitné a užitočné veci pre outdoor športovanie. To sa im aj podarilo a dnes tu máme okrem iných výborných výrobkov aj čelovky prepracované do posledného detailu.

Čelovky Black Diamond sú odrazom toho, čo sa stane, keď firma miluje šport a vie čo športovec naozaj potrebuje. Tieto čelovky sú dokonalé pre beh, horolezectvo, zamilujú si ich noční lyžiari a aj skalpinisti.

V súčasnosti pôsobí Black Diamond v Utahu, kam sa v roku 1991 presťahovali nakoľko Kalifornia neponúkala dostatok možností pre lyžovanie a ich vášeň pre hory. Aj to svedčí o tom, že žijú športom a zbierajú inšpiráciu pri vlastných zážitkoch.

Crivit (Lidl) čelovky

Nezabúdame ani na cenovo dostupné a populárne čelovky Crivit, ktoré viete zakúpiť jednoducho a prakticky kedykoľvek v sieti predajní Lidl, momentálne aj v eshope Lidl.

Ide o čelovky s jednoduchým ovládaním, ideálne pre nenáročnú domácnosť. Bežci v mestách počas prítmia alebo hmly ocenia šikovné Crivit čelovky, nakoľko nepotrebujú drahý model určený trebárs do hôr. Páči sa nám dostupnosť týchto čeloviek a priaznivá cena.

Pod značkou Crivit nájdete tiež oblečenie na beh alebo iné športové doplnky. Pokiaľ s nejakým novým outdoor športom ešte len začínate a neviete, či vás bude baviť, potom nemá zmysel investovať do drahých čeloviek a pre začiatok budú čelovky Crivit ideálnym riešením – sú funkčné a dobre poslúžia.

Forclaz čelovky, Evadict čelovky

Evadict čelovky aj Forclaz čelovky patria pod Decathlon a sú zaujímavé minimalizmom i pomerom cena – kvalita. Hodia sa do každého batoha. Čelovky Evadict i čelovky Forclaz sú medzi mestskými bežcami rozšírené, najmä počas dní kedy je skoro tma a niekedy osvetlenie jednoducho nestačí.

Nám sa páčia tieto čelovky pre praktickosť, sú skvelé do každého ročného obdobia a dokážu osloviť širokú verejnosť.

Zobraziť ponuku čeloviek Forclaz a Evadict >>>


Lacné čelovky už od 13,50 EUR

Pomohol vám náš test čeloviek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnou čelovú lampu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

9 + twenty =