Šport / Outdoor

Test lyžiarskych topánok

lyžiarska obuv Radosť z obľúbeného lyžovania môže veľmi rýchlo pominúť, keď budete mať na nohách nepohodlné lyžiarky, ktoré vás budú tlačiť. Lyžiarske topánky totiž ovplyvňujú aj náročnosť lyžovania a v neposlednom rade aj zdravie vašich nôh. Kvalitné lyžiarky by mali byť absolútnou samozrejmosťou každého lyžiara.

Najdôležitejšie je premýšľať nad lyžiarkami ešte pred kúpou, aby ste vedeli ako vybrať najlepšie a najmä, na čo sa treba pri kúpe zamerať. Predovšetkým by mali na nohách dobre sedieť – nesmú vás tlačiť, ale ani byť voľnejšie, pretože je mimoriadne dôležité mať nohu v lyžiarke skutočne napevno.

Test lyžiarskych topánok je nielen o správnom skúšaní lyžiarok, ale nájdete tu aj ďalšie rady, vďaka ktorým sa lepšie zorientujete v ponuke predajcov. Veríme, že vám tento test pomôže s výberom a že sa tu dozviete zaujímavé informácie.

Ďakujeme za vašu odozvu a zdieľania. Aj teraz budeme radi, keď našu prácu obohatíte vlastnými poznatkami zapojením sa v závere do diskusie.

[ssba]

Najlepšie lyžiarske topánky – TOP 8

ProduktHodnotenieCena odRecenzie
1.Nordica SPORTMACHINE SP 80
Pánske[usr 5 text="true" tooltip="true"]139,95 EURČítať recenzie
2.Nordica THE CRUISE 100 S
Pánske[usr 5 text="true" tooltip="true"]199,95 EURČítať recenzie
3.Head NEXT EDGE 85
Pánske[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]179,95 EURČítať recenzie
4.Tecnica TEN.2 8 R
Pánske[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]139,95 EURČítať recenzie
1.Nordica SPEEDMACHINE 75 W
Dámske[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]199,95 EURČítať recenzie
2.Atomic HAWX MAGNA 75 W
Dámske[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]179,95 EURČítať recenzie
3.Salomon X PRO CRUISE W
Dámske[usr 5 text="true" tooltip="true"]231,95 EURČítať recenzie
4.Nordica THE CRUISE 55 S W
Dámske[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]111,95 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku lyžiarskych topánok


Ako vybrať najlepšie lyžiarske topánky?

 • Tvrdosť lyžiarskych topánok. Tvrdosť lyžiarskych topánok (často označená ako flexia alebo flex index) udáva tvrdosť skeletu topánok a čím je toto číslo vyššie, tým sú lyžiarky tvrdšie. Správny výber záleží predovšetkým na tom, či ste rekreačný lyžiar, skúsenejší alebo športujete už celé roky. Nepreceňujte ale ani nepodceňujte svoje schopnosti.
 • Dámske a pánske lyžiarske topánky. Je dôležité vyberať lyžiarky aj podľa tohto rozdelenia. Niektoré ženy majú väčšiu veľkosť nohy, a tak sa snažia kupovať najmenšie pánske lyžiarky, čo však nie je správne. Dámske lyžiarky sú prispôsobené ženským nohám, poskytujú väčšiu oporu lýtkam a sú užšie v časti, kde sa nachádza chodidlo.
 • Pracky a spôsob zapínania lyžiarskych topánok. Lyžiarky pre dospelých majú 3 až 4 pracky, detské lyžiarky podľa veľkosti 1 až 2 pracky. Ak ste začiatočník rátajte s tým, že obúvanie lyžiarok môže zabrať aj 15 minút, preto si pozrite spôsob zapínania praciek a vyberte si také lyžiarky, ktoré sú aj v tomto smere pre vás pohodlné.
 • Veľkosť lyžiarskych topánok. Mondo point (alebo aj montopoint) je veľkosť lyžiarok udávaná v milimetroch. Odmerajte veľkosť chodidla od päty až k prstom v milimetroch, pripočítajte 5 milimetrov a máte veľkosť mondopoint. Pri každej značke, pri každom výrobcovi, môže lyžiarka sedieť na nohe inak, preto je nevyhnutné lyžiarky skúšať a vyskúšať ich čo najviac.
 • Príslušenstvo k lyžiarskym topánkam. Určite oceníte vak na lyžiarky, do ktorého ich budete môcť odložiť a pohodlne ich kamkoľvek prenášať. Väčšina týchto vakov je nepremokavá, čiže nezašpiníte kufor auta. Pokiaľ máte ploché nohy, nápomocné môžu byť ortopedické vložky do lyžiarskych topánok. Samozrejmosťou pre mnohých lyžiarov sú termoregulačné alebo vyhrievané stielky a vložky, aby bolo lyžovanie pohodlnejšie a nebola na nohy až taká zima. Lyžiarske podkolienky sú tiež užitočné a v súčasnosti viete nájsť už aj antibakteriálne ponožky alebo ponožky z rýchloschnúcich materiálov.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test lyžiarskych topánok na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Môžem v lyžiarkach aj chodiť?

Áno, v ponuke sú modely lyžiarok (niekedy nazvané ako skialpiristické lyžiarky alebo freeride lyžiarky), ktoré si viete prepnúť na lyžovanie a potom na chôdzu.

Ako sa zorientovať v tvrdosti lyžiarok?

Najlepšie lyžiarske topánky budú sedieť práve na vaše nohy, preto je nutné ich skúšať osobne a zistiť, aká tvrdosť vám vyhovuje. Spravidla začiatočníci a rekreační lyžiari ocenia mäkšie lyžiarky, športovejšie založení a skúsenejší lyžiari vyberajú tvrdšie lyžiarky.

 • Flex index 20 až 50 – detské lyžiarky
 • Flex index 50 až 65 – detské lyžiarky pre skúsené deti, profesionálnejšie, závodné detské lyžiarky
 • Flex index 50 až 80 – dámske lyžiarky pre rekreačné lyžovanie a pre začiatočníčky, aj pre mierne pokročilé
 • Flex index 80 až 120 – dámske lyžiarky pre pokročilé, aj športovejšie modely lyžiarok
 • Flex index 70 až 90 – pánske lyžiarky pre začiatočníkov a rekreačných lyžiarov
 • Flex index 90 až 130 – pánske lyžiarky pre pokročilých až skúsených
 • Flex index 130 až 160 – profi lyžiarky pre mužov a ženy, športovci

Ako dlho vydržia dobre slúžiť jedny lyžiarky?

Kvalitné lyžiarky pri aktívnom používaní vydržia aj tri až štyri roky, menej aktívny lyžiari menia lyžiarky raz za päť rokov. Záleží nielen na ich kvalite, ale aj na používaní.

Čo znamená boot fitting?

Niektoré predajne vám vedia upraviť lyžiarky presne na vašu nohu, ide o tzv. vypečenie lyžiarok. Tvaruje sa skelet aj vnútorná papučka lyžiarok.

Ako si vybrať správny typ lyžiarok?

Najčastejšie lyžiarky sú kupované na zjazdovky, pre upravený terén. Pre rôzne povrchy, upravené aj neupravené, sú určené allmountain lyžiarky lebo zvládajú aj neupravený terén. Freeride lyžiarky sú najlepšie lyžiarky ak chcete lyžovať aj v nich chodiť lebo majú protišmykovú podrážku a viete prepínaním ovládať tuhosť skeletu na chôdzu a na lyže. Zaujímavé sú freestyle lyžiarky do snowparkov, vedia dosť dobre tlmiť nárazy a môžete sa s nimi lepšie vyblázniť, samozrejme ak máte dostatok skúseností. Profesionálne lyžiarky sú označované aj ako pretekárske a sú dosť tuhé, nikdy sa nepoužívajú na bežné lyžovanie.

Ako správne skúšať lyžiarske topánky?

 1. Vyhraďte si dostatok času na skúšanie, jedny lyžiarky sa obúvajú niekedy aj viac ako 15 minút. Neoplatí sa ponáhľať.
 2. Vyskúšajte čo najviac lyžiarok od najrôznejších značiek, aby ste zistili čo je pre vaše nohy najlepšie.
 3. Keď si obujete lyžiarky, postavte sa a pokrčte kolená dopredu ako keby ste lyžovali; päta sa posunie v tejto polohe dozadu a vy tak zistíte ako vám sedia aj v takejto polohe.
 4. Pri skúšaní majte na nohách lyžiarske ponožky alebo také ponožky/podkolienky, ktoré budete bežne nosiť počas lyžovania.
 5. Lyžiarky zapínajte zhora nadol.
 6. Nekupujte väčšie ani menšie lyžiarky, lebo vnútorná papučka ešte povolí, čiže nech je počas skúšania noha napevno v lyžiarke. Väčšie lyžiarky zbytočne namáhajú vaše nohy a členky, čo môže viesť z preťaženiu šliach, úzke spôsobia otlaky a odreté miesta.

Lacné lyžiarske topánky už od 70 EUR

Pomohol vám náš test lyžiarskych topánok? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné lyžiarske topánky na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

two × 1 =