Šport / Outdoor

Test bežiek

bežkovanie Bežky alebo bežecké lyže vám urobia radosť počas zimy a spestria zoznam aktivít prospešných pre vaše telo, lebo pri bežeckom lyžovaní zapájate do pohybu celé telo. Základom tohto športu sú kvalitné bežecké lyže, ktoré vám budú vyhovovať. Najdôležitejšie je objektívne zhodnotiť svoje schopnosti – iné nároky má začiatočník a iné pokročilý bežkár, preto najlepšie bežky sú tie, ktoré ste si vybrali vy.

Zima pre mnohých nie je obľúbenou časťou roka, ale beh na lyžiach vám môže vyčariť úsmev na tvári. Zapojiť môžete aj deti, pretože v ponuke viacerých výrobcov sú aj detské bežecké lyže upravené pre malých športovcov. Výrobcov je však veľa, tak ako vybrať najlepšie modely pre seba alebo aj pre svoje dieťa?

Pripravili sme pre vás test bežiek s najnovšími informáciami. Budeme radi, ak vám s výberom pomôžu aj naše riadky plné zaujímavých rád z tejto oblasti. Pokiaľ máte s kúpou vlastné skúsenosti a chcete sa podeliť s ostatnými čitateľmi, doplňte rebríček o vlastné poznatky. Ďakujeme za zdieľania a aj za všetky vaše postrehy.

[ssba]

Najlepší bežecké lyže – TOP 8

ProduktUrčenieHodnotenieCena odRecenzie
1.Fischer ORBITER + CONTROL IFP
Pánske[usr 5 text="true" tooltip="true"]199,99 EURČítať recenzie
2.Peltonen NANOGRIP FACILE NIS + PERFORM CL
Pánske[usr 5 text="true" tooltip="true"]179,99 EURČítať recenzie
3.Rossignol XC TOUR 45 WAXLS+IFP
Pánske[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]96,95 EURČítať recenzie
1.Fischer ORBITER + CONTROL IFP
Dámske[usr 5 text="true" tooltip="true"]199,99 EURČítať recenzie
2.Peltonen NANOGRIP FACILE W NIS + PERFORM CL
Dámske[usr 5 text="true" tooltip="true"]179,99 EURČítať recenzie
3.Fischer SUPERLITE WAX + CONTROL
Dámske[usr 5 text="true" tooltip="true"]159,99 EURČítať recenzie
1.Fischer SPRINT CROWN + TOUR
Detské[usr 5 text="true" tooltip="true"]76,95 EURČítať recenzie
2.Salomon RC JUNIOR SKIN + PLK ACCESS
Detské[usr 5 text="true" tooltip="true"]109,99 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku bežiek


Ako vybrať najlepšie bežky?

  • Vaše schopnosti. Ak s týmto športom ešte len začínate, pravdepodobne nepotrebujete bežky vyrobené z najdrahších materiálov a asi nebudete chcieť vysokú rýchlosť. Navyše, začiatočník obvykle nevie, či ho tento šport bude naozaj baviť, takže sa vyššia investícia neoplatí. Hľadajte bežky do upraveného terénu, napríklad rekreačné bežky alebo turistické bežky. Naopak, skúsenejší sa môžu posunúť na vyššiu úroveň a dopriať si odvážnejšiu zábavu už aj na nespevnenom teréne. Predovšetkým myslite na svoj štýl jazdy a na svoje schopnosti.
  • Okolité prostredie. Rozlišujeme bežky na upravené trate alebo bežky do terénu mimo upravené trate. Bežne sa predávajú najmä bežky určené na upravené trate, ale tí zručnejší a odvážnejší si vedia kúpiť kvalitné bežecké lyže do neupraveného terénu.
  • Šupiny alebo bežky bez šupín. Úprava so šupinami sa často označuje aj ako NO WAX, lebo nepotrebujete takéto bežky voskovať. Šupiny nahrádzajú vosk, vytvárajú odpor, a tak sa kĺžu menej. No wax bežky so šupinami sú skvelé pre začiatočníkov, rekreačných športovcov a pre tých, ktorí jednoducho nechcú bežky voskovať. Štandardne sa bežky voskujú, pričom vosk sa vyberá podľa typu snehu – či je sneh zamrznutý alebo je vonku ľahko pod nulou.
  • Dĺžka a šírka bežiek. Dĺžka a šírka bežiek súvisí s typom bežiek. Príliš dlhé bežky budú zle zatáčať a horšie sa ovládať, príliš krátke budú rýchlejšie ako čakáte. Zbytočne široké bežky znižujú kontrolu nad jazdou a sú ťažšie, zbytočne úzke sú málo stabilné a zabárajú sa do snehu.
  • Značky a výrobcovia. V neposlednom rade zvážte cenu a výrobcu. Pre začiatok sa neodporúča investovať veľa do bežiek, lebo možno vás to baviť nebude. Na pravidelné bežecké lyžovanie už potrebujete zainvestovať.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test bežiek na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako vybrať správnu dĺžku bežiek?

So správnou dĺžkou by vám mal vedieť poradiť predajca, ktorý sa vyzná v tom, čo ponúka. Obvykle turistické bežky by mali byť asi o 15 až 20 cm dlhšie ako je vaša postava. Sú obvykle aj širšie a mäkšie, aby bolo lyžovanie príjemnejšie a stabilnejšie. Klasické bežky sú o 20 až 30 cm dlhšie ako postava lyžiara. Backcountry bežky do neupraveného terénu sú dlhšie o 10 až 15 cm ako postava športovca.

Ako vybrať správnu šírku bežiek?

Bežky do šírky 45 mm sú pre skúsených, bežky širšie ako 47 mm sú bežne určené aj pre začiatočníkov a pokročilých. Čím sú bežky širšie, tým sú stabilnejšie ale aj ťažie, pomalšie a horšie ovládateľné. Čím užšie bežky si vyberiete, tým bude jazdenie dynamickejšie ale aj menej stabilné.

Ako vybrať detské bežky?

Detské bežecké lyže sa od tých pre dospelákov líšia predovšetkým dobrou stabilitou. Sú široké, najčastejšie majú šupiny aby nebolo nutné voskovanie a vyrábajú sa spravidla do dĺžky 100 cm. Bežky by mali byť dlhšie najviac o 5 cm než je postava dieťaťa. Orientačne sú vhodné do 10 rokov, potom by dieťa malo mať dosť skúseností na riadne bežky, alebo môže začať s bežkami pre začiatočníkov.

Aké vlastnosti majú dámske bežky?

Na trhu viete nájsť aj bežky s označením výhradne pre dámy. Kombinujú vlastnosti rekreačných a fitness bežiek, sú lepšie prispôsobené ženskej postave a zvyknú byť ľahšie čo sa týka hmotnosti, aby manévrovanie s nimi bolo jednoduchšie a menej namáhavé. Mnohé z nich sú pestrejšie, farebnejšie.

Aké sú to bežky na korčuľovanie?

Bežky na korčuľovanie, niekedy označované aj ako skate bežky, sú určené na upravený a rovný povrch. Pri tomto športe robíte s nohami pohyb ako pri korčuľovaní, striedate kĺzanie na jednej a na druhej lyži, čo sa podobá korčuľovaniu. Obvykle majú tieto bežky klzký povrch a vyžadujú voskovanie, sú ľahké pre komfortnejší pohyb.

Naozaj netreba šupinové bežky voskovať?

Nie. Bežky so šupinami majú v odrazovej časti lisované alebo frézované šupiny. Tieto šupiny majú napríklad vzor vlnky.


Lacné bežky už od 60 EUR

Pomohol vám náš test bežiek? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitné bežecké lyže na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

nineteen − seven =